Toto musíte o “céčku” vedieť. Sérum s vitamínom C. Naozaj môže poškodiť pleť?

Sérum s vitamínom C. Naozaj môže poškodiť pleť?

S rastúcou popularitou kozmetických produktov s obsahom vitamínu C sa množia aj články upozorňujúce na potenciálne riziko, ktoré pleti môžu prinášať. Sú ale tieto obavy opodstatnené? Kdeže!

Čo by malo byť dôvodom toho, že vitamín C škodí pleti, namiesto toho, aby ju omladil? Predovšetkým to, že niektoré jeho formy nie sú stabilné, a tým pádom sa po styku so vzduchom a vystavením slnečnému žiareniu zmenia z antioxidantu na pre-oxidant. Čoby pre-oxidant potom môže takáto forma vitamínu C pleť dráždiť a stimulovať degradáciu kolagénu a elastínu, a dokonca byť príčinou akné.

Vyčerpáme si kolagén v koži?

Ďalším argumentom, prečo vitamín C nepoužívať, by mala byť aj údajná tolerancia, ktorú si po jeho topickej aplikácii utvoríme. Podľa týchto názorov pleť údajne po dlhodobej aplikácii nielen že už nereaguje adekvátne, ale predovšetkým by malo dôjsť k tomu, že “vyčerpá” svoje zásoby kolagénu v nižšom veku, a vo vyššom veku už potom koža nemá z čoho brať, a tým pádom bude starnúť ešte rýchlejšie.

Obe z týchto tvrdení možno ale úspešne vyvrátiť

Čo sa týka pre-oxidačného a antioxidačného účinku vitamínu C, pravda je, že pre-oxidantom sa naozaj stať môže, najmä v dôsledku reakcie s kovovými iónmi (železo, meď). Za takýchto podmienok skutočne môže viesť k poškodeniu kolagénu, rovnako ako k aktivite voľných radikálov.

Lenže vitamín C pôsobí presne opačne – voľné radikály stabilizuje a neutralizuje, a naopak bráni oxidatívnemu stresu spôsobenému napríklad ultrafialovými lúčmi alebo inými vonkajšími stresormi. Okrem toho je vitamín C dôležitým kofaktorom, ktorý vyžadujú enzýmy prepájajúce a stabilizujúce kolagén.

Vitamín C proti vráskam vyžaduje špeciálne spracovanie

Aby vitamín C v produktoch zostal v podobe antioxidantu, je dôležitá jeho forma a spracovanie. Jednou z najstabilnejších foriem je lipidný tetrahexyldecylaskorbát, nemusíme sa však vzdávať ani vlastnej kyseliny askorbovej.

O nej je síce notoricky známe, že je nestabilná, ak sa však vyrába za anaeróbnych podmienok a produkty s jej obsahom sú spotrebované v čase uvedenom výrobcom, jej degradácia a premena na pre-oxidant naozaj nehrozí. Naopak môžete ťažiť z jej pozitívnych benefitov, ako je nárast novotvorby kolagénu a redukcia nadmernej pigmentácie.

Problém s menom tachyfylaxia

V spojení s aktívnymi látkami, ako je vitamín C, sa tiež často objavuje slovo tachyfylaxia. O čo ide? V podstate o krátkodobé, rýchle vymiznutie účinkov aktívnej látky, prípadne lieku pri jeho častom používaní. Príkladom môže byť napríklad psychedelikum LSD, ďalšie drogy, ale aj liečivá, keď sa pre dosiahnutie účinkov zvyšujú dávky aktívnych látok.

Na každú aktívnu látku, či už lokálne alebo orálne užívanú, vznikne v organizme určitá miera tolerancie, a pre porovnateľný účinok je preto potrebné zvýšiť jej prijaté množstvo. Zvykáme si napríklad na antihistaminiká alebo na kofeín.

V prípade topicky aplikovaných produktov si zase môžeme zvyknúť na účinok vitamínu A (retinolu), keď už nedochádza k podráždeniu a vysúšaniu pleti, ale iba pozitívnemu účinku na pleť v dobe zrýchlenia bunkovej obnovy, k prečisteniu pleti a redukcii vrások.

Tolerancia na vitamín C nevzniká

U niektorých aktívnych látok však k tolerancii nedochádza, je to tak napríklad v prípade paracetamolu, ktorým sa liečime pri chrípke. K tolerancii dochádza, keď sa znižuje citlivosť receptorov na daný podnet (látku), alebo keď dôjde k zníženiu počtu daných receptorov. A práve vďaka tomu je vybudovanie tolerancie na vitamín C dosť nepravdepodobné.

Mechanizmus jeho účinku totiž nezahŕňa aktivitu receptorov, či už sa jedná o antioxidačný účinok (keď neutralizuje voľné radikály), podporu produkcie kolagénu (keď vitamín C pôsobí na enzýmy, ktoré sa syntézy kolagénu zúčastňujú) alebo o redukciu pigmentácie (keď vitamín C pôsobí v synergii s meďnatými iónmi a inhibuje aktivitu enzýmu tyrozinázy).

Aj keby k tejto nepravdepodobnej tolerancii aj tak došlo, zďaleka to nie je neriešiteľný problém. Stačí topické produkty s vitamínom C na chvíľu vysadiť, vystriedať za iné, napríklad za produkty s obsahom peptidov, ktoré obvykle s rovnako koncentrovanými produktmi s vitamínom C nepasujú dohromady. Z používania produktov s vitamínom C proti vráskam a nadmernej pigmentácii teda rozhodne nemusíte mať obavy.

Ako si správne vybrať sérum s vitamínom C. Aká koncentrácia je pre vás vhodná?

Ak chcete mať skvelo vyzerajúcu pokožku, jej antioxidačná ochrana je pre vás nutnosťou. Vitamín C pomáha neutralizovať starnutím spôsobený vplyv voľných radikálov a má výnimočné ochranné a bunky regenerujúce vlastnosti.

Read more

Ako si správne vyskladať starostlivosť o pleť MEDIK8. Čo aplikovať ráno a čo večer? V akom poradí?

To, ako poskladať jednotlivé kozmetické produkty dohromady, aby čo najlepšie fungovali, nemusí byť najjednoduchšie. A to dokonca ani v prípade, keď kombinujete produkty jednej značky, ktoré sú v prípade britskej Medik8 priamo určené na to, aby sa spoločne kombinovali.

Read more