Fakty o retinole. Prečo používam sérum s retinolom a prečo je najlepšou voľbou na liečbu vrások a akné

Prečo používam retinolové sérum? Aké má účinky na pokožku, mýty a fakty a prečo ho odporúčajú aj dermatológovia?

Okolo retinolu sa toho napísalo ako o silnej antiage zložke veľa, ale nie vždy je jasné, kedy ho použiť aby bol pre pleť prínosom. Výskum okolo retinoidov má za sebou dlhú cestu, tak sa poďme pozrieť bližšie čo nám táto zložka dokáže poskytnúť. Po prekročení tridsiatky by nočný krém alebo sérum s retinolom mal byť pre vás samozrejmosťou.

Čo je retinol?

Retinol je jednoducho iný názov pre vitamín A. Je to typ retinoidu z rodiny látok súvisiacich s vitamínom A. Iné retinoidy zahŕňajú: kyselinu retinovú (tiež známe ako tretinoín), retinylpalmitát a retinaldehyd, z ktorých všetky môžu byť nájdené prípravkoch starostlivosti o pleť. Tretinoín je aktívnou zložkou v Retina-A, čo je liek na predpis. Retinoidy sú účinné pre liečbu akné, majú silné antiaging vlastnosti, teda vyhladzujú a zmierňujú vrásky. Retinol zvyšuje odolnosť voči infekciám a je dôležitý pre dobrý zrak. Prirodzeným zdrojom retinolu sú ryby, mliečne výrobky, vaječný žĺtok a pečienka.

Ako funguje retinol?

Keď príde retinol alebo iný retinoid do styku s pokožkou, enzýmy v tele ho transformujú do kyseliny retinovej, čo je aktívna forma vitamínu podľa Dr Lindera. Konkrétne kyselina retinová urýchľuje regeneráciu buniek, stimuluje produkciu kolagénu a elastínu, podporuje vyblednutie hyperpigmentácí a lieči akné.

Zo začiatku môžete pociťovať olupovanie, začervenanie alebo suchú pleť. To je bod, keď to veľa ľudí vzdá. Avšak ak vydržíte, po niekoľkých týždňoch uvidíte neskutočné zlepšenia. Retinol pôsobí vlastne tak, že starú pleť nahrádza novou. Pod starou kožou vám vzniká nová, bez vrások. Postupne sa staré a odumreté bunky olupujú a vaša pleť je viditeľne žiarivá a bez vrások. Pokiaľ sa rozhodnete siahnuť po kozmetike s retinolom, pripravte sa, že jeho aplikácia si vyžaduje minimálne 3 mesiace, aby sa staré bunky nahradili novými. Retinolové sérum aplikujte spolu s vitamínom E. Predídete tak vysušovaniu povrchu pokožky. 

MÝTY O ZÁZRAČNEJ INGREDIENCII-RETINOLE. AKO TO S NÍM VLASTNE JE?

Ako, kedy a kam aplikovať retinolové sérum alebo krém?

Správny čas na retinolový krém alebo sérum prichádza vo veku 30 rokov. Po prekročení tridsiatky by nočný krém alebo sérum s retinolom mal byť pre vás samozrejmosťou. Na začiatku ho pleti dávkujte dvakrát týždenne. Neskôr môžete periodicitu zvýšiť na každý druhý deň a ak si pleť navykla, aj každý deň. Pravidelným užívaním retinolu (minimálne šesť týždňov), získa pleť pružnosť a vitalitu a rozjasní sa.  Jemné vrásky takmer zmiznú a tie hlbšie budú viditeľne hladšie. Na pokožku okolo očí používajte iba prípravky určené na túto oblasť, alebo primiešajte kvapku obľúbeného retinolového séra do obľúbeného očného krému a aplikujte spočiatku každú tretiu noc. Po adaptácii na retinol môžete periodicitu zvýšiť.

Pre aké typy pokožky je sérum s retinolom vhodné?

Po 12 týždňoch po aplikácii séra Medik8 10TR s 1% koncentráciou

Niektoré retinoidy sú agresívnejšie. Čistá kyselina retinová aplikovaná priamo na pokožku môže spôsobiť podráždenie. V prípade, že máte citlivú pokožku, retinol je miernejšia forma, ale rovnako účinná alternatíva. “Pri použití čistého retinolu znížime možnosť podráždenia a zároveň získame všetky výhody, ktoré kyselina retinová poskytuje,” vysvetľuje Dr. Linder.

Ako začať a aké koncentrácie retinolu voliť

Najnižšia koncentrácia 0,3% retinolu

Ak hľadáte účinnú alternatívu, ktorá nebude spôsobovať podráždenie začnite nižšími koncentráciami, napr: sérum s retinolom Medik8 retinol 3TR s obsahom 0.3% retinolu. 

Medik8 Retinol 3 TR je účinné nočné sérum, ktoré obsahuje vitamín A a vitamín E. Vďaka vysokému obsahu účinných vitamínov dokáže podporiť produkciu kolagénu a kyseliny hyalurónovej, čo vedie k redukcii jemných vrások. Vitamín E je navyše známy ako jeden z najlepších antioxidantov súčasnosti, pomáha chrániť pokožku pred poškodením voľnými radikálmi a navyše pokožku vyvážene hydratuje. Po pravidelnej aplikácii bude Vaša pokožka vyživená a rozjasnená. Retinol 3 TR, ako aj ďalšie prípravky značky Medik8,neobsahuje parabény a nie je parfumovaný, takže nespôsobuje alergické reakcie.

Vyššia koncentrácia 0.6% retinolu

Ak si už pleť na retinol zvykla a zvládli ste nižšiu koncentráciu ste pripravení prejsť na vyššiu s obsahom 0.6% retinolu. Retinolové sérum 6 TR je ľahké, rýchlo vstrebateľné sérum s obsahom vitamínu A, ktoré omladzuje pokožku v optimálnom čase – v noci. Obsahuje 0,6% Retinol podporovaný vitamínom E, ktorý zaisťuje výrazne lepšiu stabilitu prípravku v porovnaní s ostatnými produktmi obsahujúcimi retinol. Pomáha stimulovať produkciu kolagénu a zvyšuje hladinu kyseliny hyalurónovej v pokožke, čím zmierňuje prejavy starnutia pokožky, ako sú vrásky, ryhy a ochabnutá koža. Súčasne pokožku zjemňuje a zbavuje ju prípadné hyperpigmentácie. Vitamín E, známy ako vysoko účinný antioxidant, chráni pokožku pred jej poškodením voľnými radikálmi a zároveň ju hydratuje. Po pravidelnom používaní je pleť rozjasnená a na pohľad mladšia.

Tento mesiac prebieha AKCIA na tento produkt. Ušetrite kúpou 9 eur. Povodná cena 44,50,- Nová cena 35.50,-. Viac info https://antiage.sk/www.antiage.sk/produkt/serum-retinol-6-tr/

Najvyššia koncentrácia 1% retinolu

Prešlo pár mesiacov a sérum Medik8 retinol 6TR vaša pleť znáša veľmi dobre? Je čas na vyššiu koncentráciu v podobe séra s obsahom 1% retinolu.  Medik8 retinol 10TR je ľahké, rýchlo vstrebateľné sérum s obsahom vitamínu A, ktoré pomáha omladiť pokožku v optimálnom čase – v noci. Obsahuje retinol s koncentráciou 1%, ktorého účinok je ďalej podporený vitamínom E pre výrazne vyššiu stabilitu produktu v porovnaní s inými produktmi obsahujúcimi retinol. Pomáha stimulovať tvorbu kolagénu a zvyšuje hladinu epidermálnej kyseliny hyalurónovej. Zlepšuje vzhľad jemných rýh, vrások a tmavých škvŕn. Spevňuje povolenú kožu tváre, rozjasňuje pleť a pomáha zbavovať ju hyperpigmentácie. Pleť je tak na pohľad mladšia a svieža. Sérum sa príjemne rozotiera a rýchlo sa vstrebáva do pokožky.

Kompletná ponuka produktov na báze retinolu TU

Retinol je teda univerzálny, bojuje na 2 frontoch. Proti vráskam a akné.

“Bez ohľadu na dôvod pre aký retinol používate, ťažíte z neho 2x. Aj keď vrásky nemáte a používate ho len na liečbu akné, v neskoršom veku sa budete tešiť pevnej a pružnej pleti“.

Účinky retinolu

  • Pomáha pri regenerácii kožných buniek.
  • Bojuje proti vráskam.
  • Stimuluje syntézu kolagénu, ktorý je dôležitý pre udržanie zdravo a mlado vyzerajúcej pokožky. 
  • Redukuje jemné vrásky.
  • Vitamín A(retinol) čistí póry a normalizuje aktivitu mazových žliazok, čím pôsobí efektívne proti akné.
  • V neposlednom rade je prínosom pre ľudí trpiacich seboroidnou dermatitídou (prejavom je začervenanie, svrbenie a odlupovanie kože).
  • Redukuje aj akné. 

Existujú nejaké vedľajšie účinky retinolu?

Retinoidy majú za sebou dlhú, dlhú cestu výskumov. Jeho použitie je bezpečné, avšak, akýkoľvek retinolový produkt zvyšuje fotosenzivitu pokožky, preto si ju musíme chrániť SPF 30 a viac.

Príbeh menom retinol, alebo aké boli jeho počiatky

Profesor Albert Kligman z Univerzity v Pensylvánii, USA sa môže nazývať otcom boja proti vráskam. Bol jedným z vedcov, ktorí skúmali retinoidy – skupinu syntetických zlúčenín s rovnakou funkciou, akú má Retinol. Retinol, známy skôr ako vitamín A, je rozhodujúci pri tvorbe tkanív a dermatológovia používali v tej dobe retinoidy pri liečení kožných chorôb po dobu zhruba 10 rokov. Kligman chcel nájsť liek, ktorý lieči akné a rozhodol sa vyskúšať kyselinu retinolovú. Mnohí z pacientov, ktorí používali krém doktora Kligmana zistili, že pokožka začala svrbieť a lúpať sa. Tí, ktorí v používaní vydržali a v kúre pokračovali, zistili, že sa im vytvorila nová vrstva pokožky a akné zmizlo. Dr. Kligman získaval ďalšie a ďalšie prekvapujúce poznatky. Prichádzali od pacientok vo veku 30-40 rokov.Pacientky oznamovali, že sa nielen zbavili akné, ale ako jedna z nich s radosťou podotkla: 

« Pozrite sa, moje vrásky nie sú zďaleka tak zreteľné ako predtým a moja pokožka je tiež oveľa hladšia!»”

Víťazom v teste retinolových krémov je rRetinoate od Medik8. Pre viac info kliknite na odkaz TU

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *