Ako si správne vybrať sérum s vitamínom C. Aká koncentrácia je pre vás vhodná?

Ako si správne vybrať, používať a skladovať sérum s vitamínom C

Ak chcete mať skvelo vyzerajúcu pokožku, jej antioxidačná ochrana je pre vás nutnosťou. Vitamín C pomáha neutralizovať starnutím spôsobený vplyv voľných radikálov a má výnimočné ochranné a bunky regenerujúce vlastnosti. Zvyšuje prirodzenú tvorbu kolagénu v derme, ochraňuje pokožku pred škodlivými vplyvmi slnečného žiarenia, redukuje poškodenia z toho vyplývajúce a zosvetľuje tmavé škvrny. Mnohé štúdie dokázali, že má aj viditeľný efekt v zmierňovaní vrások.

Sérum obsahujúce vitamín C je vyrobené z malých molekúl, takže sa ľahko absorbuje do pokožky. Nie ako niektoré krémy, ktoré zostanú len na jej povrchu. Pravidelná aplikácia vitamínu C pokožku prirodzene omladí, zjemní a rozžiari.

Topické séra vitamínu C obsahujú 

 • L- askorbovú kyselinu, čo je vitamín C v jeho najsilnejšej podobe
 • Tetrahexyldecyl askorbát: Nový derivát vitamínu C rozpustný v lipidoch so 4krát vyššou účinnosťou než ekvivalentná kyselina L-askorbová.
 • Etyl-L-askorbovú kyselinu: Vysoko účinná a maximálne stabilná forma vitamínu C poskytujúca pleti výnimočnú antioxidačnú ochranu pred škodlivým vplyvom voľných radikálov, ktorá zároveň stimuluje produkciu kolagénu, a ten zaistí pevnosť a vypnutý vzhľad pleti.

8 DÔVODOV PREČO BY STE SA MALI NATIERAŤ VITAMÍNOM C AJ VY

Môžu tiež obsahovať

 • Kyselinu hyalurónovú, ktorá je vysoko účinná pri zvláčnení pokožky a je hlavnou zložkou jej kolagénu. Redukuje stratu vlhkosti a obnovuje unavenú a dehydrovanú pleť.
 • Vitamín E je efektívnym antioxidantom a môže sa tiež pridať do séra vitamínu C, aby pomáhal v boji s voľnými radikálmi a ochránil pokožku pred UV lúčmi.  
 • Glutation , antioxidant neustále svojou účinnosťou dobíja alebo  regeneruje molekuly vitamínu C potom, čo sú aplikované, čím je zabezpečená ich neuveriteľná účinnosť. Je hlavným endogénnym antioxidantom; je produkovaný bunkami, ktoré sa priamo zúčastňujú na neutralizácii voľných radikálov a reaktívnych kyslíkových zlúčenín, ako aj na udržiavaní exogénnych antioxidantov, ako sú vitamíny C a E v ich aktívnej forme.
 • Kyselinu ferulovú, supersilný rastlinný antioxidant, ktorý neutralizuje poškodenie spôsobené voľnými radikálmi a podporuje mladistvý vzhľad pleti. Popri tom, že si poradí s voľnými radikálmi, ktoré sa formujú okrem iného v dôsledku pôsobenia ultrafialového žiarenia na pleť či znečistenia, navyše zosilňuje účinok vitamínov C a E. Nájdete ju v sére SUPER C30+INTENSE

Akú koncentráciu zvoliť

Pri výbere správneho produktu dbajte na to, aby neobsahoval alkohol, ktorý môže pokožku podráždiť a vysušiť.
Vyberte si sérum s 3,5% až 30%.  Aby bolo efektívne, malo by obsahovať aspoň 3,5% vitamínu C.

Vyššia koncentrácia vitamínu C môže pleť podráždiť. Nízka koncentrácia zase nemusí byť efektívna.

Ak máte citlivú suchšiu pokožku, začnite  so sérom na báze Tetrahexydecyl askorbátu, s  nižšou koncentráciou napr 3,5%, aby ste zistili, ako bude pleť tento produkt tolerovať. Odporúčam napr Medik C-Tetra.  Zrelá a citlivá pleť potrebuje 7,5%  napr.  Ce-Tetra sérum Medik8 . 

Podľa mňa asi najlepšie protivráskové sérum na normálnu až suchšiu pleť s 15% koncentráciou na báze kyseliny askorbovej a glutationom na stabilizáciu molekuly vit. C je C15 Medik8

Všetky typy pleti okrem citlivej suchej budú benefitovať so sérom C30 s obsahom etylaskorbátu v koncentrácii až 30%. Odporúčam sérum s kurkumou a vitamínom C30 alebo C30 INTENSE s obsahom kyseliny ferulovej pre najsilnejší účinok. Vynikajúce je aj sérum FIREWALL 5 v 1. Firewall je jemnej konzistencie, a okrem vitamínu C obsahuje aj peptidy, enzýmy a meďnatý chelát. Je vhodné pre všetky typy pleti.

Čím sú séra od Medik8 výnimočné?

Medik8 a Obagi používajú vo  svojich sérach s vitamínom C Tetrahexyldecyl askorbát, kyselinu askorbovú a etylaskorbát

 • C-tetra 3% s obsahom tetrahyexyldecyl askorbátu
 • CE-tetra 7% s obsahom tetrahyexyldecyl askorbátu
 • C15 15 % s obsahom kyseliny askorbovej
 • C30 s 30% obsahom etylaskorbátu

Tetrahexyldecyl askorbát

Je nový derivát vitamínu C rozpustný v lipidoch so 4krát vyššou účinnosťou než ekvivalentná kyselina L-askorbová. Iné firmy používajú lacnejšiu zlúčeninu Magnesium askorbát, ktorá je v porovnaní omnoho slabšia ako Tetrahexyldecyl askorbát. Odporúčam túto formu hlavne pre suchšiu a citlivú pokožku. Nachádza sa v sérach C-tetra a C-tetra intense.

Príklad: 10,5% Magnesium askorbátu pôsobí rovnako ako iba 1% Tetrahexyldecyl askorbátu, ktorý používá Medik8. Preto nám stačí táto „nižšia“ koncentrácia 3%, 7%.

Kyselina askorbová

Je to vitamín C vo svojej najsilnejšej podobe. Vo vyšších dávkach môže spôsobiť podráždenie pokožky. Stojí za vyskúšanie, ak ho pokožka dobre znáša, prinesie vám veľa úžitku. Ideálny pre: silu a výsledky, normálnu a zmiešanú pokožku. Najčastejšie sa používa v koncentrácii 10%, 15%, 20%. Nižša koncentrácia je vhodná na suchšiu a citlivú pleť. Vyššia na normálnu, zmieśanú a zrelú pokožku.

Najsilnejšie  stabilné sérum v kapsuliach  20% kyselinou askorbovou je EXUVIANCE 20%

Etyl askorbát

Vysoko účinná a maximálne stabilná forma vitamínu C poskytuje pleti výnimočnú antioxidačnú ochranu pred škodlivým vplyvom voľných radikálov, a zároveň stimuluje produkciu kolagénu, ktorý zaistí pevnosť a vypnutý vzhľad pleti. Nájdete ho v sérach Super C30 a C30 Intense
Ideálny pre: zosvetlenie a boj proti voľným radikálom.

C15 Medik8 najlepšie pre suchú a normálnu pleť

C15 od Medik8 je výsledkom 2 rokov intenzívneho výskumu a kombinácie 8 technológií. Podarilo sa identifikovať  všetky faktory, ktoré môžu ovplyvniť stabilitu L-askorbovej kyseliny vo vodnom roztoku (napr. pH, rozpúšťadlá, obsah kyslíka) a každý jeden vedci riešili individuálne!C15 preto dodáva pleti silný vitamín C. Jeho stabilizačný systém je unikátny (vitamín E a L-glutamín), vedcom sa podarilo reprodukovať sieťový antioxidačný systém, ktorý už existuje a v koži účinkuje!

C15 má dobíjateľný systém vitamínu C, ktorý napomáha vitamínu zostať stabilným nie len vo fľaštičke, ale aj v pokožke! Dobíjateľný systém zabezpečuje, že vitamín E a L-glutamín dobijú vitamín C ihneď po aplikácii na kožu, čo vedie k dlhotrvajúcej antioxidačnej ochrane počas celého dňa.

40 FAKTOV O VITAMÍNE C V KOZMETIKE KTORÉ MUSÍTE POZNAŤ 

Vitamín C a krém s UV filtrom. Prečo?

L-askorbová kyselina, Etylaskorbát, hexyl askorbát  je aktívnou formou vitamínu C, ktorá je najefektívnejšie absorbovaná. Povrchová aplikácia však môže spôsobiť zníženie jej účinku, ak je vystavená slnku alebo svetlu.  Preto sa má dodatočne aplikovať prípravok s UV filtrom. Niektorí výrobcovia používajú deriváty vitamínu C s lepšími stabilizačnými vlastnosťami, ako napríklad askorbyl palmitát alebo magnézium askorbyl fosfát, tie však nie sú také účinné ako L-askorbová kyselina a Tetrahexyldecyl askorbát. 
Jednou z najúčinnejších metód ochrany tejto látky pred oxidáciou je použitie mikro-enkapsulačnej metódy. Aktívne komponenty sú držané v malých uzavretých časticiach vnútri každej kvapky. Táto metóda ich ochráni pred oxidáciou a stratou efektivity.
Aby ste sa usitili, že vaše sérum bude čerstvé a účinné, nakupujte len od spoľahlivého výrobcu a dobre si prečítajte jeho obsah. Malo by obsahovať dostatočne stabilizovanú L-askorbovú kyselinu.

Ako aplikovať sérum vitamínu C?

Séra je potrebné aplikovať na vyčistenú pokožku, aby sa jeho účinné zložky mohli správne vstrebať, pričom správne nanesenie je kľúčové pre jeho efektivitu.
Tvár si dôkladne vyčistite s jemným čistiacim prípravkom a teplou vodou. Sérum vo veľkosti hrášku aplikujte na tvár a krk, ktorých pokožka je jemne vlhká. Malé bodky séra naneste na celú tvár a pomocou končekov prstov ich do nej jemne vmasírujte, až kým sa úplne neabsorbujú. Poklepkávaním stimulujete prienik séra aj do spodnejších vrstiev pokožky. Obzvlášť dbajte o miesta náchylné na tvorbu vrások, ako čelo či okolie úst. Vyhnite sa kontaktu s očami, pretože sérum je veľmi silné. Nechajte ho úplne vyschnúť predým, ako aplikujete zvyšné kozmetické produkty.  
Sérum vždy aplikujte na vyčistenú pokožku, pretože je vodeodolné a ľahšie sa vstrebe. Krém aplikujte až potom ako sa sérum úplne vstrebe. 

Zvláčňovače a krémy sú hutnejšie a pôsobia len na povrchu pokožky. Ak najskôr aplikujete takéto produkty, sérum sa dostatočne nevstrebe. Aby ste zabezpečili, že zvláčňovač a sérum budú dobre spolupracovať, vyberte si výrobky rovnakej značky. Pre čo najlepšie výsledky pužívajte sérum ráno aj večer.

Ako ho skladovať?

Sérum vitamínu C je vysoko citlivé na vzduch a svetlo. Čerstvé sérum je priehľadné alebo jemne belavé. Ak sa vystaví vzduchu a svetlu, stane sa žltým či hnedým a stratí okolo 60% svojho terapeutického potenciálu.
Preto musí byť skladované v nepriehľadnej vzduchotesnej fľaštičke, aby formula zostala stabilná. Udržiavajte ho na tmavom mieste, zátka musí byť pevne uzatvorená. Zásuvka v kúpeľni či chladnička sú ideálnym miestom na jeho skladovanie. Sérum nepoužívajte po dátume expirácie.

Natočila som video o kompletnej ponuke sér s vitamínom C a aj o tom na akú pleť sa hodia.

Odporúčané produkty s vitamínom C

Ďalšie články o vitamíne C

40 faktov o vitamíne C v kozmetike ktoré musíte poznať – číslo 38 si obzvlášť zapamätajte!

40 faktov o vitamíne C Všetci vieme, že vitamín C je pre naše telo prospešný. Už sme počuli, že by sme mali denne prijímať množstvo tohto vitamínu a piť veľa čerstvej pomarančovej šťavy. Niektorí z nás však aj napriek tomu trpia jeho nedostatkom! Experti odporúčajú prijímať denne 65 až 90 mg, ideálne prostredníctvom vyváženej stravy, čím podporíte […]

Read more

Toto musíte vitamíne C vedieť. Spôsobuje tvorbu škvŕn v lete? Poškodzuje pleť?

Čo by malo byť dôvodom toho, že vitamín C škodí pleti, namiesto toho, aby ju omladil? Predovšetkým to, že niektoré jeho formy nie sú stabilné, a tým pádom sa po styku so vzduchom a vystavením slnečnému žiareniu zmenia z antioxidantu na pre-oxidant.

Read more

Ako si správne vyskladať starostlivosť o pleť MEDIK8. Čo aplikovať ráno a čo večer? V akom poradí?

To, ako poskladať jednotlivé kozmetické produkty dohromady, aby čo najlepšie fungovali, nemusí byť najjednoduchšie. A to dokonca ani v prípade, keď kombinujete produkty jednej značky, ktoré sú v prípade britskej Medik8 priamo určené na to, aby sa spoločne kombinovali.

Read more

8 dôvodov prečo by ste sa mali natierať vitamínom C aj vy

Vitamín C je jedným z najdôležitejších vitamínov, ktoré by ste mali konzumovať na dennej báze. Telo ho nedokáže samo vytvoriť či skladovať, je však kľúčový pre množstvo jeho funkcií ako napríklad tvorbu kolagénu, ktorý udržiava pleť pevnú, pružnú a zdravú.

Read more

3 protivráskové bomby s vitamínom C pre krásu pleti

Prečo by ste sa mali natrieť vitamínom C aj vy?

V poslednom čase som posadnutá vitamínom C. Nie je to náhodou. Céčko je v tomto období doslova živou vodou pre pleť. Nádherne osvieži a rozžiari. Vitamín C je jednou zo základných zložiek, ktoré telo potrebuje na syntézu kolagénu a je silným antioxidantom, ktorý dokáže omladiť starnúcu alebo slnkom poškodenú pokožku.

Read more