Vrásky okolo pier. 7 tipov ako sa ich zbaviť. Video v článku

Linky a vrásky okolo úst

Rúžové linky, fajčiarske linky, vrásky okolo pier – existuje mnoho mien pre tieto otravné vertikálne vrásky nachádzajúce sa nad ústami a okolo nich. Akokoľvek ich nazvete, určite sa ich budete chcieť zbaviť. Ako vlastne vznikajú a ako im predchádzať? Rovnako ako kohútie stopy a vrásky na čele, aj vrásky okolo úst nezmiznú len tak, mávnutím čarovného prútika. V médiách sa dočítate množstvo nesprávnych informácií, ako sa im vyhnúť. Namiesto prázdnych sľubov vám však v tomto článku poradíme skutočne účinné metódy prevencie a starostlivosti o pokožku ústneho okolia.

Čo sú linky okolo úst?

Pozrite sa do zrkadla. V prvom rade, vyzeráte výborne! V druhom rade, ak vidíte vertikálne vrásky smerujúce od vrchnej pery k nosu, jedná sa práve o tieto linky. Netreba hneď robiť paniku. Tvoria sa postupne časom a ak sú ešte jemné, je stále vhodné začať riešiť prevenciu.

Najskôr by sme si však mali povedať, ako sa tvoria. Vekom sa z pokožky vytráca kolagén a elastín – proteíny, ktoré zabezpečujú pevný a hladký vzhľad mladej pokožky. Vedľajším efektom starnutia je aj strata lipidov, ktorá udržiava vrchnú vrstvu pokožky (epidermu) hydratovanú a žiarivú. Stratou týchto olejov dochádza k dehydratácii a aby ste predišli linkám, musíte si pravidelne nanášať zvláčňovač. Najlepší krém s ceramidmi je Medik8 Advanced night restore. Odporúčam.

Za tvorbu vrások okolo úst je zodpovedné aj slnečné žiarenie. UV lúče prenikajú do pokožky a poškodzujú DNA génov kontrolujúcich zdravý rast buniek. Vystavovanie sa slnku spôsobuje väčšie a hlbšie vrásky, ktorých nie je jednoduché sa zbaviť.

Sú linky okolo úst to isté ako fajčiarske linky?

V podstate áno. Výraz „fajčiarske linky“ pochádza zo snahy nazvať vedľajší efekt dlhodobého fajčenia, kedy sa častým špúlením pier vytvárajú hlboké vertikálne vrásky okolo úst. Fajčiarske vrásky na zvyšku tváre môžeme pripisovať nikotínu, ktorý zužuje krvné cievy a znižuje tak prietok krvi. Keď sa kyslík a iné živiny nedostanú do pokožky, začne sa lámať a vytvárať predčasné vrásky.

Proces starnutia je nezvratný, avšak prevencia ústnych vrások je možná. Existuje mnoho techník, ktoré im dokážu predísť alebo ich zredukovať.

Ako môžem predísť vráskam okolo úst?

Počnúc 20-tym rokom života klesá kolagén o viac ako 1% každý rok. Viditeľný pokles elasticity nastáva okolo 30-roku. Kľúčom je zaužívať si zdravé návyky predtým, ako bude pokožka nenávratne poškodená. Namiesto kúpy drahej kozmetiky a absolvovania nákladných procedúr, vyskúšajte nasledujúce preventívne tipy:

1, Ochrana proti slnku

Ochrana pred škodlivými UV lúčmi je vždy vhodná, najmä však čo sa týka liniek okolo pier. Pokožka okolo úst je totiž veľmi citlivá a poddajná, to znamená, že nesprávna starostlivosť sa na nej rýchlo prejaví. Používajte preto ochranný opaľovací prípravok každý deň (reaplikujte ho každé dve hodiny), ktorý kombinujte s vhodným zvláčňovačom. Môžete si zakúpiť aj make-up s ochranným opaľovacím faktorom.

2, Vyvážená strava

„Ste to, čo jete.“ Na tomto výroku je veľa pravdy. Strava bohatá na rafinované cukry, nasýtené tuky a prázdne karbohydráty sa musí odraziť na vašom vzhľade. Jedzte preto veľa potravín bohatých na antioxidanty, ako je bobuľovité ovocie, zelená listová zelenina, orechy a celé zrná. Antioxidatny vypudia z tela toxíny, ktoré sú zodpovedné za narušenie buniek. Čím viac ich konzumujete, tým jednoduchšie vaša pleť odolá vráskam. Okrem toho zatočíte s akné, nadmerným mastením a zabezpečíte pleti krajší vzhľad. Nezabudnite však, že aj tmavá čokoláda a červené víno sú bohaté na antioxidanty!

3, Cvičte tvárovú gymnastiku

Rovnako ako zvyšok tela, aj tvár potrebuje precvičiť svoje svaly. Silné tvárové svalstvo vypne pokožku a predíde tak tvorbe vrások nie len okolo pier. Vyskúšajte napríklad tento cvik: zatvorte ústa a pokúste sa zdvihnúť jeden kútik do polovičného úsmevu, následne to vyskúšajte na druhú stranu. Alebo, perami zakryte zuby a ústa vytvarujte do písmena „O“. Pokúste sa zoširoka usmiať bez toho, aby ste ukázali zuby. Cvik opakujte 10-krát denne. Je možné, že sa pri cvičení budete cítiť trápne či smiešne. Tvárové cvičenie môže byť najskôr také, neskôr si však zvyknete a pri dodržiavaní pravidelnosti uvidíte výsledky.

4, Exfoliujte pery

Aj pery je potrebné exfoliovať, aby ste odstránili odumreté bunky a dali šancu novým na ich rast. Peeling si môžete vyrobiť aj doma – zmiešajte 1 PL kokosového oleja, 2 PL hnedého cukru a 1 PL medu. Zmes jemne vmiešajte do mier a pokožky okolo úst, masírujte niekoľko minút. Opláchnite teplou vodou, alebo jednoducho zlížte. Opakujte dvakrát do týždňa po dobu aspoň troch mesiacov, vaše pery a ich okolie budú oveľa jemnejšie. Pery vyživujte hydratačným prípravkom na jemnú pokožku pier Mutiny bez obsahu vazelíny.

5, Vyberte si ten správny prípravok na čistenie tváre

Je potrebné umývať si tvár jemným čistiacim prípravkom namiesto mydla. Silné mydlá môžu mať abrazívny účinok na jemnú pokožku okolo pier a zmyť z nej potrebnú prirodzenú mastnotu, ktorá ju udržiava hydratovanú. Vyhýbajte sa prípravkom s parfumáciou, ktorá obsahuje drsné chemikálie. Vyberte si produkt na báze prírodných olejov ako ružový či levanduľový.

6, Vyhýbajte sa používaniu slamiek

Slamky spôsobujú podobný problém ako fajčenie. Častým špúlením pier si vytvoríte linky okolo úst. Preto sa im vyhnite, radšej pite z pohára či šálky.

7, Využívajte domáce prírodné prípravky

Neexistuje dostatočný dôkaz, že domáce prírodné prípravky predídu tvorbe vrások na perách. Zložky ako škorica či ananás však zaručene prinesú svoje benefity. Už stáročia sa využívajú v homeopatii a sú lacnou alternatívou pre starostlivosť o pokožku. Vyskúšajte napríklad ananásovú šťavu, ktorú si aplikujte na linky okolo úst a nechajte pôsobiť 15 minút. Opláchnite vodou. Proces opakujte niekoľkokrát do týždňa, podporíte tvorbu kolagénu. Môžete tiež zmiešať štipku škorice s prírodným olejom a votrieť ho do pokožky. Stimulujete prietok krvi, čím prinesiete pokožke viac kyslíka a živín.

Ako zamaskovať vrásky okolo úst make-upom?

Ak si neviete dať rady a vrásky okolo úst vás trápia, existuje mnoho techník ich maskovania meke-upom. Začnite s podkladovou bázou, ktorú si prstami vklepete ponad vrchnú peru, aby ste dočasne vyplnili linky. Následne aplikujte tekutý make-up so stredným krytím, príliš ťažký by mohol vliezť do liniek a zvýrazniť ich. Pery zvýraznite linkou len o jeden odtieň tmavšou ako je rúž, ktorý sa časom minie a vy tak nebudete mať tmavý kruh okolo pier. Perfektný vzhľad dokončite zosvetľovačom či očným tieňom v odtieni šampanského, ktorý naneste medzi vrchnú peru a nos. Tento detail zachytí svetlo a odpúta pozornosť od prípadných liniek.

Sérum proti vráskam okolo pier

Aplikujte protivráskové sérum vhodné na okolie úst, je to jedna z najjemnejších metód redukcie viditeľnosti liniek. Kombinácia s bežnou starostlivosťou o normálnu pleť bude dostačujúca, ak máte jemné až stredné vrásky. Sérum hydratuje pleť a vypne ju. Malo by obsahovať tieto zložky: kyselina hyalurónová Hydr8 B5 pre udržianie hydratácie a vitamín C Medik8 C-Tetra Luxere zvýšenie tvorby kolagénu. Pre čo najlepšie výsledky aplikujte sérum po každom večernom čistení. Potrebuje niekoľko hodín, aby sa správne vstrebalo, jeho účinok je však magický. Séra sú vysoko koncentrované, bude stačiť niekoľko kvapiek. Vyberte si produkt vhodný pre typ vašej pleti, neorientujte sa radami kamarátok či blogeriek odporúčajúcich konkrétny produkt.

Laserové svetlo, peeling a laser

Ďalším krokom je vyskúšať kombináciu laseru a peelingu, ktoré budú zacielené na najvrchnejšiu vrstvu pokožky. Toto ošetrenie je zväčša bezbolestné a nevyžaduje použitie ihiel. Nevýhodou je niekoľkodňový zotavovací proces, počas ktorého môžete mať začervenanie či podráždenie.

  • Laserové ošetrenia používajú koncentrované svetlo, ktoré zahrievaním odstraňuje odumreté kožné bunky a podporujú tvorbu nových. V závislosti od toho, ako hlboké máte vrásky, budete potrebovať viac ošetrení v rade.
  • Chemické peelingy či dermabrázie odstránia epidermu a stimulujú tvorbu kolagénu a elastínu v novovytvorených bunkách. Zlepšujú stav jemných liniek a osviežia mdlú pokožku, ak máte hlbšie vrásky, nebudú dostatočné.
  • Modernou a populárnou formou odstránenia liniek je mikroneedling, ktorých podporuje v koži jej prirodzené hojace procesy. Je relatívne bezbolestný, pretože ihly sú dlhé iba 0,2 po 1 milimeter. Sú nastoknuté na Dermastampe, ktorého prechádzaním po pokožke vytvárate mikroskopické dierky a podnietite telo k hojeniu a tvorbe kolagénu.

Niektoré z týchto ošetrení môžete vyskúšať aj doma, odporúča sa však navštíviť odborné certifikované pracovisko. Ak máte akné či ekzém, tieto procedúry sa neodporúčajú.

Výplne

Ak sa nedokážete zbaviť nežiadúcich liniek okolo úst, môžete vyskúšať výplne. Pri výplniach vám bude vstreknutá kyselina hyalurónová priamo do postihnutého miesta, ktorá pleť vypne a vyhladí. Technika je účinná najmä u starších žien, kedy pleť nie je schopná produkovať dostatok kyseliny hyalurónovej. Existuje viacero typov výplní, výber je potrebné konzultovať s odborníkom. Účinok trvá približne 6 mesiacov, výplne sú však nákladné a môžete si uškodiť, ak sa neaplikujú odborne.

Neuromodulátorové injekcie (napríklad botox)

Podobne ako výplne fungujú aj tieto typy injekcií, ktoré sú vstrekované priamo do postihnutého miesta. Najznámejšou je botox. Na rozdiel od výplní však blokujú nervové signály, takže svaly strácajú kontraktáciu. Keď sa sval nehýbe, vráska sa nevytvorí. Okrem paralyzovania svalstva botox a jemu podobné látky na pohľad vyhladia linky okolo úst, takže zabijete dve muchy jednou ranou. Predchádza aj vzniku nových vrások, efekt vydrží tri až šesť mesiacov.

Čo ak sa ich jednoducho nedokážem zbaviť?

Kompletné vymazanie znakov starnutia žiaľ nie je možné. Ak máte však ťažkosti a nedokážete ich ani zmierniť, pamätajte si, že odrážajú krásny život, ktorý ste prežili a sú dôkazom smiechu a spomienok.