Vrásky na krku? 11 rád – pevný krk, kontúra tváre

Vrásky na krku a ochabnutá spodná kontúra tváre

Vrásky na krku a spodná kontúra tváre býva častým problémom. Starnutie sa týchto miestach prejaví ako prvé. Každý z nás starne, ale starnutie sa dá prirodzene spomaliť ak budeme vykonávať tie správne cvičenia a budeme sa držať jednoduchých rád. Pokles pod bradou a v oblasti čeľusti býva bežným problémom u ľudí už okolo 40tky. Ovisnuté laloky nás robia staršími ako v skutočnosti sme.

Existujú síce aj kozmetické a chirurgické zákroky, ale tie sú finančne nákladné a výsledky sú navyše často sporné. Pýtala som sa aj plastického chirurga a bolo mi povedané, že platysmu(podkožný sval krku) neradi operujú, nakoľko bývajú výsledky neuspokojivé a očakávania privysoké.

Ktorý sval musíme spevniť ?

Je ich celá spleť, ale asi najdôležiteším je plochý kožný sval Platysma. Tento sval je odlišný od ostatných v našom tele. Zmeny súvisiace s vekom sa na ňom totiž ukážu najvýraznejšie. Podkožné krčné svalstvo nás zaujíma, pretože určuje vzhľad krku a časti brady. Krk, ako isto viete je spoľahlivý a dôležitý ukazovateľ veku. V dnešnom článku si priblížime možnosti ako oddialiť starnutie platysmy a udržať krka spodnú kontúru v kondícii čo najdlhšie.

Anatómia podkožných krčných svalov 

Podkožný plochý krčný sval (platysma) je tenký, plochý a leží priamo pod kožou. Začína v oblasti hrudníka pod kľúčnou kosťou, rozširuje smerom nahor. Je to tenká svalová vrstvička, ktorá začína na hrudníku v úrovni druhého rebra a vystupuje po povrchu krku až na sánku do kože úst a líc. Jej účinok možno vidieť pri extrémnej námahe, napr. u bežcov, keď sťahuje celú dolnú peru, kožu krku a vytvára vertikálne vrásky. Platysma pomáha však aj pri otváraní sánky, najmä pri zívaní.

Zväzky podkožných svalov krku, stúpajú od hore ku dolnej čeľusti v oblasti tváre do spodného okraja žuvacieho svalu.

Platysma nie je spojená s kostnou štruktúrou a je náchylná k strate pružnosti. Obsahuje tiež veľmi jemné tukové tkanivo, ale má menej mazových žliaz než tvár. Nedostatok kožného mazu sposobuje rýchlejšiu tvorbu vrások.

U niektorých ľudí, tento sval je tak tenký, že sa rozdelí do jednotlivých tenkých lúčov. Asi štvrtine žien chýba väčšina z nosníkov platysmy, takže v niektorých prípadoch sa efekt cvičenia dostavuje veľmi pomaly.

Funkcie platysmy 

Podkožný plochý kožný sval – tenký a najrozsiahlejší zo všetkých tvárových svalov. Tento sval sa ťahá na prednej časti krku, drží a zdvíha kožu na krku, do značnej miery určuje vzhľad prednej časti krku.  Nepodieľa sa na bežných pohyboch hlavy a krku; napína len pri obrovskej fyzickej námahe, hneve alebo silnej bolesti. Platysma sa teda nezúčastňuje na normálnych pohyboch krku a hlavy.

Zmeny súvisiace s vekom platysmy

Krk je zraniteľnou častou tela. Nedostatok hojnej siete malých ciev, pomalá cirkulácia krvi, malá aktivita prednej plochy krčného svalstva prispieva k strate tónu a vytvárajú sa pozdĺžne a priečne vrásky, záhyby.

Postupne sa teda vytvárajú hlboké priečne záhyby, vrásky, koža na spodnom okraji líca a brada rýchlo stráca tón, preťahuje sa a začne sa prehýbať. Môže za to platysma. S vekom, stráca svoju pružnosť, okraj svalu v strednej čiare môže rozptyľovať a na krku sú vytvorené pozdĺžne pramene ( “morčací krk”), a začne sa aj zväčšovať uhol krku-brady.

Dôležité

1, Držanie hlavy. Ak sa hrbíte, tuk sa vám bude ukladať priamo na krku, bude mať nepresnú definíciu a zvýrazníte si horizontálne vrásky.

2, Vyvarujte sa negatívnych emocionálnych prejavov.

Vaša tvár rozpráva svoj životný príbeh, vyjadruje emócie a odovzdáva odkaz ostatným, inými slovami, vaša tvár komunikuje za vás. Ako dosiahnuť tvár peknú, prirodzenú?

Spevnite krk a spodnú kontúru cvičením tvárovej gymnastiky

Faktom je, že tvárové cvičenia sú behom na dlhšiu trať, výsledky sa naozaj dostavujú pomaly a nepatrne, ale z dlhodobého hľadiska sú tým najlepším čo pre seba môžete urobiť. Nič to nestojí a sú úplne zdarma.

Cvičenia tváre sú teda jasnou alternatívou kozmetických procedúr. Vybudované svaly pomáhajú nahradiť stratený tuk a kolagén, tiež doplnia stratený objem.

Ktoré svaly ešte musíme posilniť? 

Platysma samozrejme nie je jedniným svalom ktorý určuje vzhľad krku. Svaly dolnej čeľuste tváre sú

Massetter. Jeden zo svalov, ktorý sa používa pre žuvanie.

Pterygoideus externus. Žuvanie / žuvací sval, ktorý tiež umožňuje otvoriť ústa.

Pterygoideus internus. Žuvací sval, ktorý vám umožní zatvoriť ústa.

Platysma. Tento pás tenkých, širokých svalových vlákien nachádzajúcich sa pod kožou na oboch stranách krku, umožní vám tlačiť svoju dolnú čeľusť dole.

Depressor labii inferioris. Sťahovač spodnej pery

Depressor anguliu oris. Sťahovač ústneho kútika

Posilnenie týchto svalov pomôže zdvihnúť svaly čeluste a vytónovať spodnú kontúru tváre.

Upozornenie. Nasledujúce cvičenie pomôže vytónovať svaly čeľuste. Nezabudnite, že výsledky sa dostavujú pomaly ale iste, zo začiatku sa budete musieť sústrediť na správnu izometriu, na napnutie a precítenie. Neskôr si všimnete zmeny, jemné ale isté a z dlhodobého hľadiska podstatné. Praxou a pravidelným cvičením naberiete istotu a naučíte sa svaly presne odkrviť a napnúť.

Poďme cvičiť a vyhlaďme vrásky na krku

Posaďte sa, chrbát je vystretý a ramená spustené. Šija je uvoľnená.

Spevňovač spodnej kontúry tváre

Tento cvik vynikajúco pôsobí pri posilňovaní krčnej partie a pomáha pri formovaní oblého, harmonického krku a brady.

Bradu zdvihnite dohora, ramená tlačte dole. Hlavu mierne zakloňte.

Jazyk položte na horné podnebie, zatlačte jeho plochou až kým nepocítite napínanie podbradku. Bradu jemne predsuňte a dlane priložte ako na obrázku. Bradu zatlačte do dlaní. Držte napätie po dobu 20 sekúnd a urobte 3x.

Zdvíhanie hlavy v leže

Precvičíte celú prednú časť krku a spodnú časť brady.

Ľahnite si na posteľ tak, že krk je už na okraji postele a hlava už visí z okraja postele.

Nadýchnite sa a s výdychom zdvihnite hlavu smerom k hrudníku, ramená sú stále pritlačené na posteli.

Udržte napätie 10 sekúnd a potom sa pomaly vráťte späť do východiskovej polohy.

Urobte 2 opakovania s výdržou 10 sekúnd.

Potom si na chvíľku oddýchnite, aby ste predišli závratom. Zopakujte ešte 2 krát celú sériu.

Bozkávanie stropu

Tento cvik posilní krčné svaly, svaly brady, sťahovače ústnych kútikov.

Seďte vzpriamene, ramená tlačte dole a pomaly zakloňte hlavu dozadu.

Dívajte sa do stropu a potom zošpúľte pery ako pri bozku.

Svaly brady a krku napínajte na maximum. Sánku jemne predsuňte, tak pocítite napätie v spodnej kontúre tváre intenzívnejšie.

Držte túto pozíciu po dobu piatich sekúnd a uvoľnite. Opakujte 5-10 krát za sebou. Cvičte denne poň po dobu niekoľkých týždňov.

 

6 účinných tipov proti vráskam na krku

Vitamín E

Pravidelná masáž čistým vitamínom E je ďalší účinný spôsob, ako sa udržať pokožku pevnú a hydratovanú. Než pôjdete do postele vmasírujte kapsulku vitamínu E do oblasti brady a krku. Masírujte smerom nahor od spodnej časti krku ku brade po dobu 10 až 15 minút. Nechajte olej na pokožke celú noc. Pravidelne opakujte a čoskoro všimnete zlepšenie vzhľadu vášho podbradku. Odporúčam Monoderma E5.

Retinol 

Pomáha pri regenerácii kožných buniek a stimuluje syntézu kolagénu, ktorý je dôležitý pre udržanie zdravo a mlado vyzerajúcej pokožky tváre a krku. Navyše redukuje jemné vrásky. Vitamín A čistí póry a normalizuje aktivitu mazových žliazok. Retinol pôsobí vlastne tak, že starú pleť nahrádza novou. Jednoducho povedané,  pod starou kožou vám vzniká nová, bez vrások. Postupne sa staré a odumreté bunky olupujú a vaša pleť je viditeľne žiarivá a bez vrások. Pokiaľ sa rozhodnete siahnuť po kozmetike s retinolom, pripravte sa, že jeho aplikácia si vyžaduje minimálne 3 mesiace, aby sa staré bunky nahradili novými. Absolútnou jedničkou je Medik8 Retinol od Medik8.

Glycerín a magnézium

Môžete si tiež vyrobiť prírodnú masku s glycerínom zmiešaním jednej polievkovej lyžice glycerínu, pol lyžice magnéziovej soli a pár kvapiek mätového oleja. Použite bavlnenú látku, aby sa zabránilo stekaniu masky. Nechajte niekoľko minút pôsobiť. Dôkladne studenou vodou oblasť umyte. Urobte to trikrát až päťkrát týždenne, aby ste videli pozitívne výsledky.

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje silné antioxidanty a iné zložky ktoré urýchľujú metabolizmus. To vám pomôže spáliť kalórie a chudnúť. Začnite svoj deň s šálkou zeleného čaju a vypite niekoľko šálok po celý deň. Zelený čaj je k dispozícii v rôznych príchutiach, takže si môžete vybrať ten, ktorý vyhovuje vašej chuti.

Zábaly

Osvedčili sa olejové zábaly. Stačia 3 ČL oleja (mandľový, avokádový, slnečnicový, olivový, repíkový) a 3 ČL medu.
Zmiešame a nanesieme medzi bradu a kľúčnu kosť. Potom natreté miesta prikryjeme bavlnenou utierkou. Necháme pôsobiť pol hodiny.

Špeciálny krém na spevnenie krku Endor

Koža na krku je pritom výrazne namáhaná, pokožke dekoltu navyše neprospieva, ak sme zvyknutí spať na boku alebo na bruchu. V dôsledku nedostatočnej starostlivosti a námahy koža povoľuje a objavujú sa na nej vrásky, jej kontúry klesajú. Tomu však možno zamedziť pravidelnou aplikáciou Krému na krk & dekolt Endor s unikátnymi nanočasticami zlata obalenými oligomérmi kyseliny hyalurónovej a ďalšími aktívnymi látkami určenými na hydratáciu a výživu pokožky.

Kyselina hyalurónová je dôležitou zložkou dermis (zamša). Spoločne s kolagénom a elastínom jej aj celej koži poskytujú štruktúru, pevnosť a pružnosť. Bunky kože produkujú samy o sebe kolagén, elastín aj kyselinu hyalurónovú, ich syntéza sa však s rastúcim vekom spomaľuje, každoročne zhruba o jedno percento. Výsledkom je úbytok hutnosti a oslabeniu dermis. V namáhaných oblastiach ako je krk a dekolt dochádza k povolenie pleti a rozvoju vrások. Odporúčam Medik8 Hydr8B5 intense s viacmolekulárnou kyselinou hyaluronovou Medik8.

FaceFit program na spevnenie svalov tváre a odstránenie vrások na krku

tvarova joga kniha

FaceFit program je cvičenie vhodné pre každého, kto hľadá cviky efektívne a  komplexné. Nové cvičenie tvárovej gymnastiky je inšpirované programom svetových lektorov. Účinky tohto programu boli potvrdené štúdiami v roku 2017 v USA.

Pri tvorbe tohto programu som sa inšpirovala najlepšími leadrami tvárovej gymnastiky ako sú Gary Sikorski, Carolle Maggio a Eva Frasier. Účinky týchto cvičení boli potvrdené štúdiou v roku 2017, ktorá sa uskutočnila v USA. Pri pravidelnom cvičení tvár omladne o 3 roky iba za 2 mesiace.

Kniha bsahuje účinné, komplexné a účinné cviky zamerané na spevnenie spodnej kontúry tváre a krku, elimináciu tkz. syslíkov, spevnenie a vyplnenie líc, posilnenie oblasti pier, čela, očného okolia ale aj elimináciu vrásky hnevu a nosovoústnej ryhy.

Cviky sú názorne predvedené a vysvetlené. Pri vysvetľovaní kladiem dôraz na správnu techniku cvičenia, upozorňujem na chyby a usmerňujem.

Pridajte sa k nám na Facebook a získajte ďalšie rady a tipy pre krásu. 

Produkty na spevnenie pokožky krku