Čo je retinol a jeho účinky na vrásky či akné. Fakty, ktoré musíte poznať

Okolo retinolu sa toho napísalo ako o silnej antiage zložke veľa, ale nie vždy je jasné, kedy retinol použiť, aby bol pre pleť prínosom. Výskum okolo retinoidov má za sebou dlhú cestu, tak sa poďme pozrieť bližšie čo nám táto zložka dokáže poskytnúť. Po prekročení tridsiatky by nočný krém alebo sérum s retinolom mal byť pre vás samozrejmosťou.

Čo je retinol a aké sú jeho začiatky?

Retinol je jednoducho iný názov pre vitamín A. Je to typ retinoidu z rodiny látok súvisiacich s vitamínom A. Iné retinoidy zahŕňajú: kyselinu retinovú (tiež známe ako tretinoín), retinylpalmitát a retinaldehyd, z ktorých všetky môžu byť nájdené prípravkoch starostlivosti o pleť. Tretinoín je aktívnou zložkou v Retina-A, čo je liek na predpis. Retinoidy sú účinné pre liečbu akné, majú silné antiaging vlastnosti, teda vyhladzujú a zmierňujú vrásky.

Profesor Albert Kligman z Univerzity v Pensylvánii, USA sa môže nazývať otcom boja proti vráskam. Bol jedným z vedcov, ktorí skúmali retinoidy – skupinu syntetických zlúčenín s rovnakou funkciou, akú má Retinol. Retinol, známy skôr ako vitamín A, je rozhodujúci pri tvorbe tkanív a dermatológovia používali v tej dobe retinoidy pri liečení kožných chorôb po dobu zhruba 10 rokov. Kligman chcel nájsť liek, ktorý lieči akné a rozhodol sa vyskúšať kyselinu retinolovú. Mnohí z pacientov, ktorí používali krém doktora Kligmana zistili, že pokožka začala svrbieť a lúpať sa. Tí, ktorí v používaní vydržali a v kúre pokračovali, zistili, že sa im vytvorila nová vrstva pokožky a akné zmizlo. Dr. Kligman získaval ďalšie a ďalšie prekvapujúce poznatky. Prichádzali od pacientok vo veku 30-40 rokov. Pacientky oznamovali, že sa nielen zbavili akné, ale ako jedna z nich s radosťou podotkla:

“« Pozrite sa, moje vrásky nie sú zďaleka tak zreteľné ako predtým a moja pokožka je tiež oveľa hladšia!»”

Najpredávanejšie produkty s retinolom

Ako funguje retinol?

Keď príde retinol alebo iný retinoid do styku s pokožkou, enzýmy v tele ho transformujú do kyseliny retinovej, čo je aktívna forma vitamínu podľa Dr Lindera. Konkrétne kyselina retinová urýchľuje regeneráciu buniek, stimuluje produkciu kolagénu a elastínu, podporuje vyblednutie hyperpigmentácí a lieči akné.

Zo začiatku môžete pociťovať olupovanie, začervenanie alebo suchú pleť. To je bod, keď to veľa ľudí vzdá. Avšak ak vydržíte, po niekoľkých týždňoch uvidíte neskutočné zlepšenia. Pôsobí vlastne tak, že starú pleť nahrádza novou. Pod starou kožou vám vzniká nová, bez vrások. Postupne sa staré a odumreté bunky olupujú a vaša pleť je viditeľne žiarivá a bez vrások. Pokiaľ sa rozhodnete siahnuť po kozmetike s retinolom, pripravte sa, že jeho aplikácia si vyžaduje minimálne 3 mesiace, aby sa staré bunky nahradili novými. Retinolové sérum aplikujte spolu s vitamínom E. Predídete tak vysušovaniu povrchu pokožky.

MÝTY O ZÁZRAČNEJ INGREDIENCII-RETINOLE. AKO TO S NÍM VLASTNE JE?

Účinky retinolu na pleť

 

  • Pomáha pri regenerácii kožných buniek.
  • Bojuje proti vráskam.
  • Stimuluje syntézu kolagénu, ktorý je dôležitý pre udržanie zdravo a mlado vyzerajúcej pokožky.
  • Redukuje jemné vrásky – vitamín A, čistí póry a normalizuje aktivitu mazových žliazok, čím pôsobí efektívne proti akné.
  • V neposlednom rade je prínosom pre ľudí trpiacich seboroidnou dermatitídou (prejavom je začervenanie, svrbenie a odlupovanie kože).
  • Redukuje aj akné.

Ako, kedy a kam aplikovať retinolové sérum alebo krém?

Správny čas na retinolový krém alebo sérum prichádza vo veku 30 rokov. Po prekročení tridsiatky by nočný krém alebo sérum mal byť pre vás samozrejmosťou. Na začiatku ho pleti dávkujte dvakrát týždenne. Neskôr môžete periodicitu zvýšiť na každý druhý deň a ak si pleť navykla, aj každý deň.

Pravidelným užívaním retinolu (minimálne šesť týždňov), získa pleť pružnosť a vitalitu a rozjasní sa.  Jemné vrásky takmer zmiznú a tie hlbšie budú viditeľne hladšie. Na pokožku okolo očí používajte iba prípravky určené na túto oblasť, alebo primiešajte kvapku obľúbeného retinolového séra do obľúbeného očného krému a aplikujte spočiatku každú tretiu noc. Po adaptácii na prípravok môžete periodicitu zvýšiť.

Vaše recenzie na prípravky s retinolom

Sérum r-Retinoate od Medik8

Martina: Najužasnejší krém aký som kedy vyskúšala. Jednoznačne mu ostanem verná. Po pár týždňoch používania bola pleť viditeľne spevnená. Ja osobne musím používať ešte hydratačný krém na záver.

Intelligent retinol 3TR od Medik8

lucieekovarova :Sérum používam 2 mesiace. Začiatky boli zaujimavé ( podraždenie, zčervenanie, olupovanie) ale po konzultacii mi bolo doporučené vydržať. A teraz môže povedať že sa oplatilo vydržať. Moja pleť si zvykla a už vidieť prvé výsledky. Pleť je hladká, vypnutá, vrásky jemnejšie … určite odporúčam

Intelligent retinol 6TR od Medik8

Alena Palajova Kurčíková: Vyskúšala som retinol 6TR nakoľko som už potrebovala súrne niečo na svoju zvädnutú pleť po 40-tke a priznám sa ani som nejaké zázraky nečakala, pretože som vyskúšala veľmi veľa krémov všelijakých značiek a nič ma tak neočarilo ako práve tento, ktorý mi pomohol na moju suchú pokožku. Je po ňom hydratovaná vláčna a nie mastná čo má veľmi teší. Zmenilo to môj názor na krémy a preto si plánujem našetriť na nejaký krémik, po ktorom sa budem cítiť mladšie a krajšie.

Crystal Retinal 6 od Medik8

Júlia Kašprišinová: Tak toto je ďalší level po retinolovom sére. Maximálna spokojnosť. Ako 50ročná, pracovne vyťažená žena, s často nedostatočným spánkom, sa ráno zobúdzam s krásne hladkou a vypnutou pokožkou. Používam toto sérum dva týždne a výsledky sú viditeľné – pružnejšia a hladšia pleť, vypnutejšia pokožka v okolí sánky, tzv. syslie vaky miznú aj ochabnutý podbradok.
Čo som si všimla posledné dni je úžasné, a totiž že mi zmizli popraskané červené cievky v okolí nosových krídielok a dierok. Možno je to aj vďaka predchádzajúcemu asi 8-týždňovému používaniu vitamínového retinolového séra na noc. V každom prípade som s týmto prípravkom viac ako spokojná!

Ktorý retinol je najlepší? Recenzie na retinol

Pre aké typy pokožky je sérum s retinolom vhodné?

Niektoré retinoidy sú agresívnejšie. Čistá kyselina retinová aplikovaná priamo na pokožku môže spôsobiť podráždenie. V prípade, že máte citlivú pokožku, retinol je miernejšia forma, ale rovnako účinná alternatíva.

Pri jeho čistom použití, znížime možnosť podráždenia a zároveň získame všetky výhody, ktoré kyselina retinová poskytuje.

Ako začať a aké koncentrácie retinolu voliť

Najnižšia koncentrácia 0,3% retinolu

Ak hľadáte účinnú alternatívu, ktorá nebude spôsobovať podráždenie začnite nižšími koncentráciami, napr: sérum Medik8 Intelligent retinol 3TR s obsahom 0.3% retinolu.

Medik8 Intelligent Retinol 3 TR je účinné nočné sérum, ktoré obsahuje vitamín A a vitamín E. Vďaka vysokému obsahu účinných vitamínov dokáže podporiť produkciu kolagénu a kyseliny hyalurónovej, čo vedie k redukcii jemných vrások. Vitamín E je navyše známy ako jeden z najlepších antioxidantov súčasnosti, pomáha chrániť pokožku pred poškodením voľnými radikálmi a navyše pokožku vyvážene hydratuje.

Po pravidelnej aplikácii bude Vaša pokožka vyživená a rozjasnená. Retinol 3 TR, ako aj ďalšie prípravky značky Medik8,neobsahuje parabény a nie je parfumovaný, takže nespôsobuje alergické reakcie.

Vyššia koncentrácia 0.6% retinolu

Ak si už pleť na retinol zvykla a zvládli ste nižšiu koncentráciu ste pripravení prejsť na vyššiu s obsahom 0.6 % . Intelligent Retinol 6 TRje ľahké, rýchlo vstrebateľné sérum s obsahom vitamínu A, ktoré omladzuje pokožku v optimálnom čase – v noci. Obsahuje 0,6% Retinol podporovaný vitamínom E, ktorý zaisťuje výrazne lepšiu stabilitu prípravku v porovnaní s ostatnými produktmi obsahujúcimi retinol. Pomáha stimulovať produkciu kolagénu a zvyšuje hladinu kyseliny hyalurónovej v pokožke, čím zmierňuje prejavy starnutia pokožky, ako sú vrásky, ryhy a ochabnutá koža. Súčasne pokožku zjemňuje a zbavuje ju prípadné hyperpigmentácie. Vitamín E, známy ako vysoko účinný antioxidant, chráni pokožku pred jej poškodením voľnými radikálmi a zároveň ju hydratuje. Po pravidelnom používaní je pleť rozjasnená a na pohľad mladšia. 

Najvyššia koncentrácia 1% retinolu

Prešlo pár mesiacov a sérum Medik8 retinol 6TR vaša pleť znáša veľmi dobre? Je čas na vyššiu koncentráciu v podobe séra s obsahom 1% retinolu.  Medik8 Intelligent  retinol 10TRje ľahké, rýchlo vstrebateľné sérum s obsahom vitamínu A, ktoré pomáha omladiť pokožku v optimálnom čase – v noci. Obsahuje účinnú látku s koncentráciou 1%, ktorého účinok je ďalej podporený vitamínom E pre výrazne vyššiu stabilitu produktu v porovnaní s inými produktmi obsahujúcimi retinol. Pomáha stimulovať tvorbu kolagénu a zvyšuje hladinu epidermálnej kyseliny hyalurónovej. Zlepšuje vzhľad jemných rýh, vrások a tmavých škvŕn. Spevňuje povolenú kožu tváre, rozjasňuje pleť a pomáha zbavovať ju hyperpigmentácie. Pleť je tak na pohľad mladšia a svieža. Sérum sa príjemne rozotiera a rýchlo sa vstrebáva do pokožky.

Kompletná ponuka produktov na báze retinolu TU

Retinol je teda univerzálny, bojuje na 2 frontoch. Proti vráskam a akné.

“Bez ohľadu na dôvod pre aký retinol používate, ťažíte z neho 2x. Aj keď vrásky nemáte a používate ho len na liečbu akné, v neskoršom veku sa budete tešiť pevnej a pružnej pleti“.

Pýtali ste sa

Môžem používať retinol keď som tehotná alebo dojčím?

Nie. Retinol neodporúčame ak ste tehotná, alebo dojčíte. Namiesto neho odporúčame ampulky Monoderma GR systém, ktoré sú v tomto období úplne bezpečné. Odporúčame aj používanie prípravkov s vitamínom C.

Môžem kombinovať sérum s vitamínom C a retinol?

Nie, nie v jednom ošetrení. Používajte ich v rôznych časoch počas dňa či týždňa. Ja používam retinol v noci, sérum s vitamínom C ráno. Vyberajte si produkty, ktoré uvoľňujú zložky postupne. Napr. Medik8 retinol sérum 3, 6 a 10TR uvoľňujú účinnú látku postupne. To znamená, že sa retinol nachádza v kapsulách a neuvoľní všetku svoju silu naraz. Vitamín C sa do pokožky dostane hneď v celom obsahu, takže dlho potom, čo sa absorbuje, uvoľňuje sa aj retinol. Možnosťou môže byť aj výber inej formy vitamínu C.

Od akého veku mám používať retinol?

Správny čas na retinolový krém alebo sérum prichádza vo veku 30 rokov. Po prekročení tridsiatky by nočný krém alebo sérum s retinolom mal byť pre vás samozrejmosťou.

Môžem kombinovať retinol a AHA kyseliny?

AHA (kyseliny glykolová a mliečna) a BHA (kyselina salicylová) sú mocné exfolianty. Retinol (formavitamínu A) dokáže urýchliť bunkovú obnovu a jej prirodzený exfoliačný proces. To znamená, že všetky tieto zložky vám pomáhajú zbaviť sa starých, mdlých a poškodených buniek na povrchu pokožky a nahradiť ich novými, svetlými a zdravými. Ak sa používajú samé, výsledok je skvelý. Akonáhle ich skombinujete, môžu skôr spôsobiť začervenanie, podráždenie a zvýšenie citlivosti pleti na slnečné svetlo.

Moja pleť je po použí retinolu červená, suchá, lúpe sa a svrbí.

S  jeho používaním sa však (nielen) v prípade citlivej pleti spája taktiež niekoľkotýždňové obdobie –retinizácia. Po prvých aplikáciách retinolu môže byť pleť jemne začervenaná, môžu sa objaviť a šupinky, ktoré môžu praskať alebo sa šúpať. Tento sprievodný jav ale nemusí nastať u každého. Pripravte sa na jemné olupovanie pleti. Možno si v danom momente poviete, že ho radšej používať nebudete, aby ste pleti skôr neuškodili, ale opak je pravdou. Toto jemné olupovanie je prvou známkou účinnosti retinolu. Ihneď po aplikácii sa aktívna látka viaže na DNA a okamžite stimuluje bielkoviny a enzýmy v koži ku konkrétnym aktivitám. Prvou z nich je práve oddelenie odumretých kožných buniek z povrchu kože. 

Čo je retinaldehyd?

V prípade, že už ste na retinol zvyknutí, svoju starostlivosť môžete povýšiť s Crystal retinal. Tento revolučný produkt, ktorý Medik8 označuje za sérum – krém obsahuje ako hlavnú účinnú látku retinaldehyd, molekulu vitamínu A novej generácie, ktorá pleti prináša pozitívne účinky 11-krát rýchlejšie ako tradičný retinol. Unikátny kryštalický systém enkapsulácie zabezpečuje, že na pleť retinaldehyd pôsobí počas celej noci, s minimálnym rizikom podráždenia. Na rozdiel od ostatných foriem vitamínu A pôsobí na pleť antibakteriálne, čo zneho robí ideálneho spojenca v boji proti nedokonalostiam pleti.

Je retinaldehyd proti vráskam účinnejší a rýchlejší ako retinol? Na to, aby bol retinol v boji proti vráskam efektívny, musí sa zmeniť na kyselinu retinovú nasledovne:

Retinol → Retinaldehyd → Kyselina retinová

Vidíte to sami – ak budete od začiatku používať retinaldehyd, ten sa zmení na kyselinu retinovú v jednom kroku, a to je rýchlejšie ako v prípade retinolu. Čím kratšia je táto cesta, tým lepšie sú účinky. A toto všetko je podložené aj vedou:

1, Štúdia z roku 1999 zistila, že retinaldehyd má mnoho účinkov na fotostarnutie a je porovnateľný s  tretinoínom(liek na predpis). Redukuje UVA poškodenie, podporuje tvorbu kolagénu a obnovuje elastínové vlákna.

2, Štúdia z roku 2005 potvrdila schopnosť retinaldehydu  podporovať tvorbu kolagénu a jeho zvýšený účinok, ak je skombinovaný s antioxidantmi.

3, Štúdia z roku 2013 dokázala schopnosť retinaldehydu bojovať proti tmavým škvrnám a redukovať koncentráciu melanínu v pokožke.

4, Štúdia z roku 2002 zistila, že retinaldehyd má antibakteriálne vlastnosti a zabíja P.Acnes – baktériu spôsobujúcu vznik akné.

5, Podľa štúdie z roku 2014 je retinaldehyd v kombinácii s kyselinou glykolovou efektívny pri ošetrení mierneho až stredného akné aj počas slnenia a bez dráždenia pokožky.

Aby sme to zhrnuli: retinaldehyd odstraňuje vrásky, tmavé škvrny a akné – rovnako ako retinol, iba rýchlejšie.

Crystal Retinal Medik8 navyše obsahuje mikroenkapsulovaný retinaldehyd. Mikroenkapsulácia je technológia uvoľňujúca retinaldehyd do pokožky postupne počas niekoľkých hodín, čím je jemnejší a vhodný aj pre citlivú pokožku.

TESTOVALA SOM NOVÝ CRYSTAL RETINAL OD MEDIK8. RETINOL ALEBO RETINALDEHYD? ČO JE ÚČINNEJŠIE?

Retinyl retinoate to najlepšie z rady retinoidov

Absolútny prelom v anti-ageingovej starostlivosť, to je retinyl retinoate, patentovaná hybridná molekula prepájajúca retinol a kyselinu retinovú, ktorá v sebe spája benefity oboch svojich hlavných zložiek. Zlepšuje omladzujúci účinok retinolu, bez toho, aby vďaka technológii enkapsulácie došlo k podráždeniu typickom pre kyselinu retinovú. Retinyl retinoate nájdete v produktoch r-Retinoate, ktoré navyšujú produkciu kolagénu v koži a redukujú vrásky osemkrát rýchlejšie ako štandardný retinol. Na rozdiel od ostatných foriem vitamínu A je Retinyl retinoate stabilný na svetle, možno ho preto pre najlepší efekt používať aj v noci, aj počas dňa.
Víťazom v teste retinolových krémov je rRetinoate od Medik8. Pre viac info kliknite na odkaz TU

Ku každému retinolu odporúčam hydratačný zvláčňujúci krém. Vynikajúco pôsobí s synergii s ADVANCED NIGHT RESTORE NOČNÝ HYDRATAČNÝ KRÉM S CERAMIDMI. Najprv aplikujte retinolové sérum, nechajte vstrebať, následne aplikujte hydratáciu.

Ako si vybrať sérum s retinolom? Dozviete sa vo videu

R-Retinoate Intense od Medik8

r-Retinoate Intense je najlepší protivráskový produkt, ktorý kedy britská značka Medik8 vytvorila. Obsiahnuté peptidy prestupujú do hlbších vrstiev kože, kam transportujú aktívne látky. Tie hlboko v pleti obnovujú textúru kože a viditeľne ju omladzujú. Účinok je silnejší a rýchlejší než u bežného vitamínu A. Viditeľné výsledky si všimnete už za štyri týždne. r-Retinoate Intense dodáva pleti cez noc energiu, aby mohla ďalší deň bojovať proti známkam starnutia.

V prípade tohto krému nie je potrebná žiadna následná aplikácia hydratačného krému, ako to je u klasického retinolu.

Oproti tradičnému “bielemu” krému r-Retinoate je novinka r-Retinoate Intense vysoko hydratačný, a tým pádom vhodný aj pre suchšie alebo citlivé typy pleti. Hydratáciu zaistí okrem komplexu ceramidov a kyseliny hyaluronovej unikátna technológia Smart Hydration Reservoir. Smart Hydration Reservoir pleti poskytuje viacúrovňovú hydratáciu, ktorá sa prispôsobuje jej potrebám počas noci. Pokožka je počas noci hydratovaná, a ráno krásne vyživená, zjemnená a bez nepríjemného pnutia.

Viac informácií o čiernom rRetionoate TU

Produkty s retinolom

Napísali ste ste o retinole

Pridajte sa k nám na Facebooku a získajte novinky medzi prvými.