Ako sa mení tvár v 20-ke, 30-ke a 40-ke

Vaša pokožka sa s každými ďalšími narodeninami mení. Navyše, s pribúdajúcimi rokmi dochádza aj k zmenám v kontúrach tváre. Našťastie existujú spôsoby, ako si zachovať jej mladistvý vzhľad. V nasledujúcom článku sa dozviete, akými zmenami prechádza vaša tvár vo veku 20, 30 a 40 rokov a čo môžete urobiť proti základným znakom starnutia.

Pokožka od akné v 20 tke až k suchej v 40 tke

Počas 20-ky: Zásoby kolagénu udržiavajú pleť pružnú a zdravo žiarivú. Často sa však v tomto veku stretávame s akné a vyrážkami najmä v spodnej oblasti tváre a na sánke, a to aj vtedy, ak sme akné počas puberty vôbec nemali. Na boj s týmto problémom najlepšie poslúžia protizápalové prípravky obsahujúce niacínamid, ktorý je formou vitamínu B3.

Tak, ako sa o pokožku staráme v tomto veku, bude vyzerať v ďalších dekádach. Nevyhnutné je aj celoročné používanie opaľovacích prípravkov a antioxidačných produktov počas rannej rutiny, aby sme zamedzili vzniku jemných liniek, ktoré sa môžu postupne zmeniť na vrásky.

Môj Tip: Gél proti akné Medik8

Počas 30-ky: Začínajú sa ukazovať poškodené cievy, slnkom spôsobené škvrny, linky a kohútie stopy. V tomto veku sa na tvári prejaví životný štýl, ktorý ste preferovali v 20-ke. Môžete sa stretnúť s hyperpigmentáciou či melazmou (hnedé fľaky vyskytujúce sa na čele, lícach a brade, ktoré sú výsledkom slnečného žiarenia či zmeny hormonálnej hladiny spôsobenej napríklad tehotenstvom). Zadovážte si peelingový čistiaci prípravok a nočný prípravok na obnovu buniek. Zadovážte si kvalitné sérum s retinolom. Pozor na výber, nie je retinol ako retinol. Dobrá značka stále uvedie percento retinolu v prípravku. Ak to tam nie je uvedené, obsah je zanedbateľný  a nestojí za reč. Obal musí byť vzduchotesný. Používajte iba v noci. Ak ste tehotná či dojčíte, vyhnite sa produktom obsahujúcim retinol.

Môj Tip: Retinol od Medik8

Počas 40-ky: Pleť sa vysušuje a vytvárajú sa hlbšie linky a vrásky. Používajte hydratačné produkty obsahujúce peptidy, antioxidanty a kyselinu hyalurónovú, ktoré pomôžu v boji s tmavými fľakmi a pleť zosvetlia.

Môj Tip: Rastové faktory a peptidy 

Na zjednotenie farby pleti, póry a škvrny odporúčam Clarity sérum s peptidmi a niaciamidom 

Tvár od plnej a žiarivej k chudej a kostnatej

Počas 20-ky: Podkožný tuk (tuk pod povrchom pokožky) je v oblasti líčok pevný a oblý.

Počas 30-ky: Pozorujeme stratu objemu v dôsledku úbytku kolagénu a zníženej produkcie kyseliny hyalurónovej, najmä v strednej časti tváre a na brade. Tvár začína byť štíhlejšia a kostnatejšia, čo nás robí staršími a unavenejšími. Vhodné je používať produkty obsahujúce kolagén a kyselinu hyalurónovú.

Strata tuku v tvári. Naľavo 35 rokov, napravo 45 rokov

Počas 40-ky: Pleť stráca čoraz viac podkožného tuku. Môže to podliehať genetike, avšak vo všeobecnosti sa najskôr zmenšuje v strednej oblasti tváre, na spánkoch a pred ušami. Neskôr v okolí úst, brady a sánky. Pleť stráca pružnosť, akoby upadala a tvár spľasla.

Špička nosa sa začína ohýbať smerom nadol, čo je spôsobené oslabením tkaniva a upadaním hornej pery, ktorá so sebou ťahá aj nos. To spôsobuje vznik horizontálnych vrások popri vertikálnym medzi obočím. O dôvod viac prečo cvičiť tvárovú gymnastiku.

Kosti a ich zmeny vo veku 35 a 45 rokov

Ak ste ešte nezačali cvičiť tvárovú gymnastiku, pouvažujte o nejakom kurze vo vašom okolí alebo si zadovážte moje video. Cvičením udržíte svaly pevné, pružné, podporíte tvorbu kolagénu a eliminujete stratu kostnej hmoty na tvári. 

Čím skôr začnete, tým lepšie pre vás. 

Odporúčané produkty