Pigmentové škvrny. Čo ich spôsobuje a ako predchádzať ich tvorbe a ako sa ich zbaviť?

Ako predchádzať tvorbe pigmentových škvŕn?

Keď je pokožka zdravá, jej bunky produkujú správne množstvo melanínu pre udržanie pigmentácie či zafarbenia. Hyperpigmentácia vzniká, keď sú kožné bunky nezdravé či poškodené a prejavuje sa stmavnutím pokožky na tvári či celom tele. Predstavíme si účinné metódy  prevencie. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že najúčinnejšou prevenciou je ochrana pred slnkom.

Poznajte typy a príčiny hyperpigmentácie

Identifikujte typy: Pigmentové škvrny sa môžu prejavovať v rozličných formách a mať rôzne príčiny. Poznanie je dôležité, aby ste zistili, na ktorú formu ste najnáchylnejší a zvolili správnu metódu prevencie. Hlavné typy sú:

  • Hyperpigmentácia spôsobená spálením pokožky

  • Pehatosť

  • Melazma

  • Stres

  • Genetika

Hyperpigmentácia spôsobená spálením pokožky

Dochádza tu k spojeniu epidermy (najvrchnejšej vrstvy pokožky) a dermy (tá leží hneď pod epidermou). Rôzne druhy spálenia či poranenia môžu spôsobiť akné, popáleniny či psoriázu. Takáto hyperpigmentácia môže byť spôsobená aj profesionálnym ošetrením pokožky.

Ak je tento druh hyperpigmentácie spôsobený spálením či úrazom, dokáže sa vyliečiť sám, môže to však trvať mesiace. U epidermálnej je to šesť mesiacov a viac, dermálna sa zvykne hojiť aj dlhšie, často sa jedná o roky.

V medicíne poznáme veľa prípadov pehatosti. Niektoré z nich sa prejavia už v mladom veku, iné až v starobe. Solárna pehatosť je spôsobená nadmerným slnením a prejavuje sa až vekom. Najčastejšie sa vyskytuje na tvári a rukách. Neexistuje dôkaz o jej prepojení s melanómom (závažným typom rakoviny kože), avšak môže znamenať zvýšené riziko tohto ochorenia.

Melazma

Inak nazývaná aj chloazma, nie je spôsobená slnkom, spálením či úrazom, ale zmenou hladiny hormónov. Často sa vyskytuje napríklad v tehotenstve, potom sa postupne vytráca, bez vhodného ošetrenia však nezvykne zmiznúť úplne. Najčastejšie sa prejavuje tmavohnedými symetrickými fľakmi na tvári, ktoré majú zreteľné okraje. Môže byť bočným efektom ženskej orálnej antikoncepcie, často sa vyskytuje aj pri problémoch so štítnou žľazou. Na melazmu sú náchylnejší ľudia s tmavšou pleťou.

„Estrogén je hormón, ktorý má veľa dôležitých funkcií v živote ženy. Vyslúžil si názov Venušin hormón, pretože udržiava pleť hebkú a bez vrások, vplýva na hustotu a lesk vlasov, ovplyvňuje tvar a pevnosť nechtov,“

hovorí dermatologička MUDr. Lucia Drahovská z Ústavu lekárskej kozmetiky. Keď je jeho množstvo optimálne, všetko je v najlepšom poriadku. So životnými zmenami sa mení aj jeho hladina. „Najčastejšie sú to pôrod, menopauza či rôzne choroby. Zmeny hladiny estrogénu výrazne vplývajú na pokožku. Stáva sa vnímavejšou, citlivejšou na slnečné žiarenie. Imunitný systém kože sa pomalšie a ťažšie zbavuje účinkov slnečných lúčov a ich následkov na pokožke,“

Stres

 Nadmerná produkcia stresových hormónov môže vyvolať akné, najmä hormón kortizol, zodpovedný za nepríjemné zhoršenie pleti na lícach a okolo úst. „Ak sa stresujete a ste citlivé na hormonálne zmeny prebiehajúce vo vašom tele, môžete si ľahko privodiť akné alebo zvýšenú pigmentáciu,“ upozorňuje lekár. Citlivosť k hormónom s pribúdajúcim vekom rastie, preto sa nežiadúca pigmentácia stáva problémom mnohých žien od stredného veku. 

„Zatiaľ čo hyperpigmentácia na bruchu po pôrode zmizne, chloazma na tvári môže pretrvať a dokonca sa zhoršiť pod vplyvom užívania hormonálnej antikoncepcie,“ Spôsobuje to zvýšená hladina estrogénu, ktorá stimuluje väčšiu produkciu melanínu. Ak už máte pigmentové škvrny alebo sa práve objavili, treba ich riešiť čo najskôr. Novovzniknuté melazmy majú omnoho vyššiu úspešnosť absolútneho odstránenia, najmä rýchlo a jednorazovo.

Chráňte pokožku pred slnkom

Riziko hyperpigmentácie výrazne znížite správnou ochranou pokožky pred UV lúčmi, to znamená pravidelnou aplikáciou dostatočného množstva opaľovacieho prípravku (s obsahom oxidu zinočnatého a titaničitého a s ochranným faktorom minimálne 30) a obmedzenia času stráveného na slnku. Pomôcť môže aj nosenie klobúka či vhodného oblečenia.

Ideálny ochranný prípravok by mal obsahovať ochranný faktor – chemický aj fyzikálny. Oxid zinočnatý vo fyzikálnom prípravku vytvorí ľahkú vrstvu vhodnú aj pre aknóznu pleť, zatiaľ čo oktinoxát a oktisalát v chemickom spôsobia jeho ľahšie roztieranie a aplikáciu aj pod make-up. Vhodné je aj použitie minerálneho púdru s ochranným faktorom, ktorý sa ľahko aplikuje pomocou štetca. Ideálny produkt, ktory ébsahuje obojea pritom neobsahuje ťažké škodlivé kovy je DERMAHEAL SUNSCREEN SPF 50

Starajte sa o pokožku

Okrem ochrany pred UV lúčmi sú aj iné každonenné spôsoby starostlivosti o pokožku, ktoré vám pomôžu sa hyperpigmentácii vyhnúť. Používajte jemné prípravky a s pokožkou zaobchádzajte šetrne. Používajte zvlhčovače, ktoré redukujú podráždenie a pokožku masírujte chladivým mliekom. Nezabudnite na jemný peeling jeden- či dvakrát do týždňa, ktorý pomôže odstrániť stmavnuté a staré bunky. 

Vedľajšie efekty niektorých liekov: Niektoré lieky môžu zvýšiť produkciu melanínu, a tým spôsobiť vznik hyperpigmentácie. Vždy sa o tom informujte u lekára alebo lekárnika, prípadne si vyžiadajte náhradný liek.

Informujte sa o vhodných ošetreniach

Lekárske ošetrenia: Jedná sa najmä o aplikáciu krémov s obsahom retinoidov a kortikosteroidov. Lekár vám môže predpísať aj lieky blokujúce tvorbu melanínu. Vždy sa o vhodnej liečbe najskôr poraďte so svojím dermatológom.

Vyskúšajte citrón, chaluhy, cmar a aloe vera

Prírodné prostriedky sú k pokožke šetrnejšie ako liečivá. Vhodná je napríklad maska z aloe vera, chaluhy a medu, ktorá sa nanesie priamo na pokožku po dobu 10 minút, či maska z citrónovej šťavy, medu a mlieka.

Ďalšie domáce tipy

1, Cmar, kyselina mliečna v cmare môže pomôcť efektívne eliminovať slnečné škvrny. Jednoducho naneste niekoľko kvapiek cmaru na miesta postihnuté pigmentáciou a po 20 minútach umyte. 

2, Citrón je považovaný za prírodné bielidlo. Použite ho na oblasti s výskytom hnedých škvŕn, umyte kožu po 20 minútach. Pokračujte v tomto potupe po dobu niekoľkých týždňov. 

3, Aloe Vera. Všetci vieme o liečivých vlastnostiach aloe vera. Naneste gél na postihnutú oblasť a umyte po 30 minútach. 

4, Ricínový olej hojí pokožku. Jemne masírujte oblasť týmto olejpom s výskytom škvŕn a umyte ho po niekoľkých hodinách. To je účinný spôsob, ako sa vysporiadať s hnedými škvrnami na koži. 

5, Santalové drevo. Prášok zo santalového dreva môže byť použitý ako pleťová maska ​​na škvrny. Zmiešajte pár kvapiek mlieka a prášku, použite túto pastu na škvrny. 

6, Jablčný ocot robí zázraky so zosvetľovaním pokožky. Zmiešajte lyžicu vody na lyžicu jablčného octu a pridajte niekoľko kvapiek medu. Naneste zmes na škvrny. Po 3-4 minútach zmyte.

7, Píling z hnedého cukru a citrónovej šťavy. Po pätnástich minútach uvidíte, že pokožka bude o niečo belšia. Prípadne si namiešajte hustejšiu kašu zo sódy bikarbóny a vody. Natrite na škvrny a nechajte pôsobiť maximálne 15 minút. Ak zacítite, že koža trochu štípe a mierne sčervenie, neľakajte sa. Je to dočasná reakcia. Samozrejme, aj tu platí, všetko s mierou!  

8, Zemiaky sú prirodzeným zosvetľovačom pokožky.  Naneste masku z nastrúhaného zemiaka a po 30 minútach opláchnite. Pre zvýšenie účinku pridajte aj šťavu z citróna. Používajte pravidelne, 2 krát do týždňa.

Bieliaci oxyresveratol

Oxy-R peptides e jemné sérum obsahujúce jedinečnú zložku s názvom Oxyresveratrol (Oxy-R™). Táto aktívna zložka veľmi účinne pomáha minimalizovať nadmernú pigmentáciu kože, zjednocuje tón pleti a zlepšuje celkový vzhľad slnkom poškodenej kože. 

Produkt obsahuje 10 starostlivo vybraných aktívnych zložiek v patentovanej kombinácii, ktorá pomáha redukovať pigmentáciu kože a zároveň poskytuje pocit okamžitej hydratácie.