Sila myšlienok pre krásu a zdravie. 5 minútová meditácia očistí myseľ

V dnešnom bláznivom a uponáhľanom svete nie je jednoduché nájsť si čas pre seba. A práve to je kľúčové pre vlastné zdravie a prosperitu!

Práve meditácia vám môže pomôcť

  • utíšiť myseľ
  • zastaviť to vyčerpávajúce mentálne vzrušenie
  • redukovať stres
  • odvrátiť  mnohé fyzické znaky spojené so starnutím

Ľudia však často pristupujú k prejedaniu sa, pitiu alkoholu či iným nevhodným metódam, ktoré len odvrátia pozornosť od poznania ich vnútorného hlasu.

Konvenčná medicína telo vníma ako hlúpe a neschopné sa o seba postarať, počas choroby mu núti lieky či operácie. Zabúda pritom na silu mysle, ktorá v skutočnosti všetko riadi! Nová epigenetická biológia ukazuje, že choroby najskôr vznikajú v mysli, až potom sa rozširujú do celého tela. Keďže žijeme v konštantnom strese, poškodzuje sa naša psychika, čo vedie k mentálnym, emocionálnym a neskôr aj fyzickým ťažkostiam.

Najmä v období stresu je dôležité nájsť si čas na ukľudnenie a meditáciu, aby sme deaktivovali jeho vedľajšie účinky ako starnutie buniek či spúšťanie chorôb. Starnutie podľa najnovších výskumov nie je spôsobené len chronologickým vekom, ale aj množstvom času stráveným v strese.

Bohužiaľ, väčšina ľudí nemá s meditáciou žiadnu skúsenosť. Aj keď sú im známe jej pozitívne účinky, jednoducho si na ňu nenájdu čas. Myslia si, že joga a meditácia sú príliš „ezoterické“, obtiažne a bláznivé. Ak k takým ľuďom patríte, určite čítajte ďalej.

Časté chyby a výhovorky

Nemám dosť času meditovať

Často je to pravda, najmä pokiaľ sa staráte o rodinu a chodíte pravidelne do práce. Aby sme počas dňa všetko stíhali a boli všade načas, žijeme podľa hodiniek, čo nám spôsobuje veľký stres. Keď si poviete, že nemáte čas, tak ho jednoducho nemáte. Ak však presvedčíte sami seba, že si trochu času dokážete nájsť, tak si ho aj nájdete. Meditácia má totiž zvláštnu schopnosť vytvárať viac času.

Stáva sa, že ak sa cítite dobre, čas letí veľmi rýchlo. Naopak, ak vám nie je práve príjemne, čas sa neskutočne vlečie. Ako je to možné? Je čas len ilúzia a ovplyvňujeme ho sami?

Meditujete príliš veľa a príliš skoro

Začiatočník si často povie: „Budem meditovať hodinu denne.“ Čoskoro však zistí, že aj 5 minút meditácie sa zdá ako hodina. Aj na meditáciu treba tréning.

Čo je meditácia?

Možno by sme si najskôr mohli vysvetliť, čo meditácia nie je. Vďaka médiám vznikla o meditácii istá fixná predstava, ktorá sa však od skutočnosti líši.

Meditácia neznamená sedieť počas presne stanoveného času.

Meditácia môže byť

  • aktívny beh,
  • pletenie,
  • maľovanie,
  • sochárčenie … alebo môže byť úplne pasívna.

Taktiež nezáleží na tom, či trvá 5 alebo 30 minút. Podstatné je, aby vám čas strávený v meditácii priniesol vedomosť o tom, ako sa cítite práve „tu a teraz“. Ak trénujete meditáciu, vaša myseľ sa dokáže ukľudniť v stave prítomnosti. Začiatočníci sa však príliš snažia dosiahnuť to, čo by meditácia mala byť. Je to najčastejšia začiatočnícka chyba.

Väčšina ľudí si ani neuvedomuje, koľko myšlienok sa im ženie hlavou a ako veľmi ich vyčerpávajú. Meditácia vám poskytne možnosť vedome si ich upratať. A stačí vám na to 5 či 10 minútová prechádzka v prírode každý deň, ktorá je omnoho účinnejšia ako hodinová meditácia raz za týždeň. Je však potrebné byť v prítomnosti a nenechať sa bombardovať všetkými tými myšlienkami.

Ako začať meditovať už dnes?

1. Nastavte si merač času, aby ste ho nemuseli sledovať.

2. Nájdite/vytvorte si bezpečné miesto, kde vás nebude nikto vyrušovať. Vypnite si telefón, televízor či rádio.

3. Zvoľte si vhodný čas, ktorý budete každý deň dodržiavať. Môže to byť hneď ráno (ideálne pre nastavenie pozitívnej energie na celý deň) alebo tesne pred spánkom (výborné pre uvoľnenie stresu). Ak ste si našli rytmus a meditujete už niekoľko mesiacov, môžete (nemusíte) skúsiť zvolený čas zmeniť. To udrží vašu pozornosť a oživí rutinu.

Príklad pasívnej meditácie

Je to jednoduchá forma vhodná najmä pre začiatočníkov:

  1. Sadnite si na stoličku alebo na zem, chrbticu majte rovnú, ale uvoľnenú. Môžete si ľahnúť na posteľ či na zem, dajte však pozor, aby ste nezaspali. Máte byť uvoľnení, ale pozorní!
  2. Dlane otočte smerom nahor (ak vám to nevyhovuje, môžu smerovať aj dole).
  3. Zatvorte oči, zhlboka dýchajte do brucha sústrediac sa na pupok. Vnímajte zdvíhanie a klesanie brucha počas dýchania.
  4. Zakaždým, keď vydýchnete, nechajte odísť myšlienky na minulosť či budúcnosť a sústreďte sa na prítomnosť a váš dych. Ako pomôcka na úplné vyprázdnenie mysle vám môže slúžiť sústredenie sa na niečo konkrétne, ako dych, sviečka či mandala.
  5. Obe chodidlá majte pevne položené na zemi, aby sa vám nezatočila hlava.
  6. Ak chcete, predstavte si slnko žiariace nad vašou hlavou (koruna) a preciťujte jeho teplo. Toto svetlo je svetlom vášho Vnútorného Ducha.
  7. Predstavte si svetlo a energiu slnka, ako idú dolu vaším telom až do pupka, bokov, nôh a chodidiel. Dovoľte im preniknúť do Posvätného Srdca situovaného v strede hrudníka, do pupka a na miesto, kde sa stretávajú genitálie a konečník (koreň). Následne dovoľte svetlu preniknúť cez nohy až do dlážky.
  8. Tu sa na chvíľu zastavte.
  9. Dýchajte. 1… 2…. 3…. 4…. 5…..
  10. Teraz si predstavte červenú energiu idúcu z palca na nohe smerom nahor do hlavy.
  11. Precíťte energiu putujúcu dvoma smermi (nadol z Ducha a nahor zo Zeme).
  12. Povedzte jednoduchú motlitbu/výrok, aby ste si zapamätali vaše Vnútorné Spojenie. Napríklad: „Duch a ja sme v jednej pravde. Som v bezpečí, som milovaný, som v poriadku.“
  13. Pokračujte v hlbokom dýchaní, cíťte spojenie a zapamätajte si tento pocit. Otvorte oči a poďakujte.
  14. Nakoniec, ak chcete, predstavte si okolo seba ochranný štít (napríklad ako bublinu zlato-bieleho svela) a naplňte ho pozitívnymi predstavami.

Ak budete praktizovať túto krátku meditáciu pravidelne, bude pre vás jednoduché na chvíľu zavrieť oči kedykoľvek počas dňa, párkrát sa zhlboka nadýchnuť a obnoviť spojenie. Je to také jednoduché!