Opuchnutá tvár? Môže za to štítna žľaza, nedostatočná hydratácia aj nezdravá strava

4 spôsoby, ako predísť opuchom na tvári

Opuchnutá tvár je javom, ktorý môže znižovať sebadôveru človeka. Keď však pochopíme, prečo tvár vlastne opuchá, môžeme tomuto neželanému stavu efektívne predchádzať.

Niektorí ľudia vstávajú s opuchnutou tvárou každý deň, majú pocit, akoby pribrali na hmotnosti alebo boli chorí, aj keď tomu tak nie je. Zdá sa im, akoby mali viac kože na lícach, očných viečkach a perách. Tieto zmeny sú na tvári zjavné už na pohľad, preto je vhodné venovať im dostatočnú pozornosť.

Prečo tvár opuchne?

Opuchnutá tvár sa lekársky nazýva tvárový edém, ktorý je zväčša spôsobený zadržiavaním tekutín. Faktory, ktoré ho spôsobujú, zahŕňajú konzumáciu určitých liekov, obezitu a nedostatočnú cirkuláciu. Tvárový edém sa spája aj s preeklampsiou počas tehotenstva, nesprávnou činnosťou štítnej žľazy, ochorením obličiek, zubným abscesom, infekciou hrdla, sínusovým ochorením, alergiou či zápalom očných spojiviek.

Vzhľadom na vysoký počet možných faktorov sa odporúča zamerať sa na ten najčastejšie sa vyskytujúci, a to zadržiavanie tekutín. To vzniká, keď sa príliš mnoho tekutín hromadí v obehovom systéme, tkanivách a žilách. Predstavíme si tri spôsoby, ktorými účinne predídete zadržiavaniu tekutín v organizme, a tým aj opuchom na tvári.

4 spôsoby predchádzania opuchnutej tvári

Dbajte o nepretržitú hydratáciu

Uistite sa, že pijete osem až desať pohárov čistej vody každý deň a vyhýbajte sa nadmernej konzumácii alkoholu a kofeínu. Medzitým nevynechávajte cvičenie a obmedzte konzumáciu sodíka. Zamerajte sa na potraviny, ktoré zabraňujú zadržiavaniu vody. Všetky tieto kroky zlepšia vzhľad vašej tváre a predídu jej opuchom.

Jedzte zdravo, schudnite

Ľahšie sa to hovorí, ako urobí, avšak opuchy tváre môžu znamenať nadváhu. Konzumácia nezdravej stravy často ide ruka v ruke so zadržiavaním tekutín. Akonáhle zaradíte do jedálnička viac rastlinnej stravy, efekt určite zbadáte. Na tvári, ako aj na celom tele.

Prírodná starostlivosť o štítnu žľazu

Nízka činnosť štítnej žľazy spôsobuje zadržiavanie vody. Hypotyroizmus je dostatočne vážny stav na to, aby ste ho konzultovali so svojim lekárom. Existujú aj prírodne cesty, ako ho liečiť, pretože sa zväčša jedná o poruchy imunitného systému. Prispôsobenie stravy dokáže veľké zmeny, vašu liečbu však vždy najskôr prediskutujte s lekárom a nikdy nevynechávajte lieky bez toho, aby vám to sám odporučil.

  • Prvým krokom môže byť obmedzenie príjmu gluténu, goitrogénov (z hlúbovitej zeleniny) a jedál s obsahom gluténu. Lepok má totiž molekulárne zloženie príbuzné tkanivám štítnej žľazy, preto často dochádza k zámene jeho identity. Jeho konzumácia môže podnietiť imunitný systém k napadnutiu štítnej žľazy.
  • Goitrogény sú látky, ktoré bránia správnej funkcii štítnej žľazy a vstrebávaniu jódu do nej. Potraviny, ktoré ho obsahujú, sú:ružičkový kel, kapusta, kel, špenát, kvaka, repa, pšeno, jahody, karfiol, broskyne, arašidy, reďkovka a sójové bôby. Samozrejme ich konzumujte aj naďalej, ideálne uvarené alebo v menšom množstve.
  • Glutatión je antioxidant podporujúci imunitu a predchádzajúci auto imunitným ochoreniam a liečiaci tkanivo štítnej žľazy. Obsahuje ho grapefruit, avokádo, špargľa, surové vajcia a cesnak.

Tvárová joga

Stále váhate či to má zmysel? Má. Cvičenie tvárových svalov nielen spevňuje tvárové svaly, ale aj zlepšuje lymfatický tok v oblasti tváre, krku a dekoltu čo má za následok zlepšenie odvodu toxínov a pevnejšiu pokožku. 10 minút denne má lepšie výsledky ako akýkoľvek krém alebo sérum. Cvičenie tvár uvoľní a bude vyzerať opäť pevnejšie a mladšie. Cvičte podľa FaceFit programu Kartičky faceFit Faceyoga

Vákuová masáž

Vákuové banky pri masáži jemne vťahujú pokožku z hlbších vrstiev fascie. To zvyšuje prietok krvi do masírovanej oblasti a omladzuje pokožku. Počas vákuovej masáže sa eliminuje jav stagnácie, metabolizmus a kožné dýchanie sa zvyšuje, pokožka je pevnejšia, zvyšuje jej odolnosť, zlepšuje kontraktilnú funkciu svalov, zvyšuje tonus a elasticitu. Takto sa začína omladenie pleti, ktorá sa stáva sa hladkou, elastickou a žiariacou zdravím. Postupom času táto masáž zlepšuje pleť a zjemňuje jemné línie a vrásky.