Očarujúca aj po 40 tke? Môžu probiotiká spomaliť starnutie?

9 dôvodov, prečo si dopriať probiotiká! Môžu spomaliť aj proces starnutia?

Viem, prečo ste na tejto stránke. 😊 Starnutie je jednou z tých vecí, s ktorými sa mnohí ľudia snažia bojovať. Nejde ani tak o to, že na torte pribúdajú sviečky – ide o vplyv, ktorý má vek na naše telo. Najmä na našu pokožku, kĺby a mozog.

Samozrejme, že kozmetický priemysel si dobre uvedomuje, koľko sú ľudia ochotní zaplatiť za to, aby vyzerali mladšie. Existuje milióny krémov, sér a iných výrobkov “proti starnutiu”, ktoré tvrdia, že zmiznú vrásky a zmiernia účinky starnutia. Fungujú? Niektoré áno, ale….

Ale nezabúdajte, že krása je len na úrovni pokožky. To, ako dobre vyzeráte navonok, závisí od toho, čo sa deje hlbšie, vo vašom vnútri. Preto veda dokázala, že záchranou pred starnutím nie je len luxusná starostlivosť o pleť, ale aj baktérie vo vašich črevách.

Verte či nie, vaše telo si dokáže zachovať mladistvý vzhľad a nekonečnú energiu – ak mu poskytnete prostriedky. Všetko začína starostlivosťou o črevnú mikroflóru.


Pochopíte to ľahšie, ak sa zamyslíte nad tým, ako sa poškodenie vášho vnútorného prostredia dostane na vašu tvár.

  • Znečistenie
  • Nezdravé potraviny
  • Alkohol
  • Drogy
  • Stres – to všetko poškodzuje vaše telo zvnútra. To sa stáva zjavnejším s pribúdajúcim vekom, keď je vaše telo menej schopné “pozbierať sa”.

Výskum teraz dokázal, že zdravý črevný mikrobióm zohráva hlavnú úlohu v tom, ako telo starne. Z prehľadu viacerých štúdií vyplynulo, že probiotiká dokážu.

Probiotiká dokážu

  • obnoviť pH kyslej pokožky,
  • znížiť vplyv oxidačného stresu,
  • zmierniť účinky fotostarnutia,
  • posilniť funkciu kožnej bariéry
  • a zlepšiť kvalitu vašich vlasov.

Veď probiotiká v preklade doslova znamenajú “na celý život”.


Tu je 9 tipov, ako vám potraviny bohaté na probiotiká a probiotické výživové doplnky môžu pomôcť v boji proti príznakom starnutia:

Zabraňujú priberanie na váhe

Zdravý črevný mikrobióm znižuje počet “zlých” baktérií, ktoré spôsobujú chuť na cukor a sacharidy. Štúdie ukázali, že ľudia s nadváhou a obezitou majú v črevách iné baktérie ako ľudia so zdravou hmotnosťou. Môže to byť spôsobené tým, že strava s vysokým obsahom tukov a kalórií môže spôsobiť negatívne zmeny bakteriálneho prostredia v črevách. 

V jednej konkrétnej štúdii na 20-tich zdravých neobéznych mužoch vo veku 18 až 30 rokov sa zistilo, že každodenné užívanie probiotického doplnku viedlo k tomu, že výrazne znížili svoju hmotnosť a tukovú hmotu. To naznačuje, že probiotiká môžu byť účinným spôsobom prevencie priberania a obezity.

Vedci naznačili, že udržiavanie zdravej rovnováhy baktérií v črevách môže zabrániť priberaniu na váhe a udržať chuť do jedla pod kontrolou.

Udržiavajú zdravie pečene

Pečeň ako najdôležitejší detoxikačný orgán v tele je neoddeliteľnou súčasťou procesu starnutia. Hlavnou úlohou pečene je odstraňovať nečistoty z tela. Ak to nedokáže robiť správne, tieto nečistoty sa môžu nakoniec prejaviť na vašej pokožke.

Nový výskum naznačuje, že probiotiká môžu chrániť pečeň pred poškodením spôsobeným drogami a alkoholom.

U myší, ktoré boli kŕmené stravou bohatou na Lactobacillus rhamnosus, sa preukázala lepšia antioxidačná reakcia pečene. Baktérie Lactobacillus rhamnosus chránili pečeň pred oxidačným poškodením spôsobeným liekmi, ako je napríklad paracetamol.

Predchádzajú vráskam

Jedným z najviditeľnejších príznakov veku sú vrásky, ktoré sa objavujú na tvári. Ženy sú obzvlášť náchylné na suchú, vráskavú pleť, ako sú napríklad vrásky a smiechové linky.

Zdravé baktérie v črevách nielenže bojujú proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú pečeň, ale chránia vás aj pred toxínmi a oxidačným stresom, ktorý poškodzuje pokožku.

Voľné radikály sú jednou z hlavných príčin vzniku vrások a stareckých škvŕn.

Tiež sa predpokladá, že probiotiká zlepšujú vzhľad vašej pleti tým, že pomáhajú tráviť a vstrebávať živiny z potravy. To znamená, že vaše kožné bunky dostávajú viac antioxidantov, vitamínov a minerálov, ktoré potrebujú na to, aby boli zdravé.

Zlepšujú vlasy aj nechty

Je samozrejmé, že skvelé vlasy a nechty sú dôležitým prínosom pre každú ženu (aj pre mužov).

Zdravé črevá môžu pomôcť vašim vlasom rásť dlhšie a plnšie a nechty sú silnejšie. Nechty sa skladajú z bielkovín a práve vaše dobré črevné baktérie rozkladajú bielkoviny, ktoré konzumujete, na aminokyseliny potrebné pre zdravé a silné nechty.

Podobne je každý vlasový folikul vyživovaný krvnými cievami, ktoré sú zase podporované živinami z potravy, ktorú konzumujete. Zdravá mikroflóra umožňuje nepretržitý prísun živín do vašich vlasov, pokožky a nechtov. Zároveň bojujú proti škodlivým patogénom a kvasinkám, ako je napríklad Candida albicans. 

Zlepšujú zdravie pokožky

Kórejskí vedci uviedli, že užívanie jednej z foriem Lactobacillus plantarum môže zvýšiť elasticitu pokožky a zmierniť kožné vrásky u žien so suchou pleťou.

Štúdia, do ktorej sa zapojilo 110 žien vo veku 41 až 59 rokov, ktoré mali všetky suchú pokožku, sledovala zmeny na ich pokožke po tom, ako im bol náhodne pridelený buď doplnok obsahujúci 10 miliárd CFU denne, alebo placebo.

Výsledok?

Po 12 týždňoch sa u žien užívajúcich doplnok výrazne znížil výskyt a hĺbka vrások. Ich miera hydratácie pokožky bola tiež oveľa vyššia ako u skupiny užívajúcej placebo.

Podporujú energiu

Starší ľudia sa často sťažujú, že už nemajú energiu na nič. Prekvapivo to môže mať viac spoločného s ich tráviacou funkciou ako s ich vekom.

Jedlo jeme preto, aby sme “poháňali” naše telo – ale bez správnych črevných baktérií naše telo nie vždy získava túto energiu z potravy.

Zdravé baktérie nám pomáhajú tráviť všetko, čo zjeme, čo nám umožňuje vstrebávať všetky dôležité živiny, ktoré naše telo potrebuje na správne fungovanie. Niektoré probiotické kmene nám tiež pomáhajú produkovať vitamíny B a K, ktoré sú dôležité pre tvorbu energie v bunkách nášho tela.


Probiotiká pomáhajú produkovať celý rad ďalších živín, ktoré podporujú dennú hladinu energie a celkovú pohodu. Stručne povedané, pridanie probiotík do stravy pomáha nášmu telu získať čo najviac živín z potravy, ktorú prijímame, namiesto toho, aby sa z tela vyplavovali ako odpad.

Posilňujú imunitu

S pribúdajúcim vekom sa rozmanitosť našej mikroflóry znižuje. Tým sa zvyšuje naša náchylnosť na ochorenia, ako je prechladnutie a chrípka, ako aj na chronické ochorenia.

Výskum ukázal, že starší ľudia majú v tráviacom systéme nižší počet bifidobaktérií, ako aj vyššie množstvo baktérií Bacteroidetes a niektorých proteobaktérií – čo môže zvyšovať riziko črevných ochorení.

Z tohto dôvodu je u starších ľudí obzvlášť dôležitá probiotická suplementácia. Ukázalo sa, že pravidelný príjem prospešných baktérií zvyšuje našu prirodzenú ochranu pred infekciami a prevenciu viacerých ochorení súvisiacich s vekom.

Predpokladá sa, že keďže probiotiká pomáhajú udržiavať priaznivú mikrobiálnu rovnováhu, vo veľkej miere podporujú dobré zdravie starších ľudí.

Podporujú zdravie kĺbov

Boľavé kĺby sú bežným príznakom pribúdajúcich rokov, najmä u tých, ktorí stratili chrupavku v dôsledku úrazov, fyzickej aktivity alebo všeobecného opotrebovania.

Zistilo sa, že prospešné baktérie majú vplyv na zápal kĺbov spojený s bolesťou kĺbov a osteoartrózou. Zdá sa, že tieto baktérie znižujú bežné biomarkery zápalu vrátane C-reaktívneho proteínu. 

Zápalová artritída je spojená so zápalom črevného traktu, ktorý často vedie k zvýšenej črevnej priepustnosti. Tento jav je známejší ako syndróm deravého čreva.

Syndróm deravého čreva môže umožniť patogénnym baktériám prekročiť črevnú bariéru, odkiaľ sa potom dostanú do krvného obehu a spustia zápalovú reakciu. Zistilo sa, že probiotiká pomáhajú znižovať zápal spojený s bolesťou kĺbov a zvýšenou črevnou priepustnosťou tým, že znižujú množstvo patogénnych baktérií v črevách.

Znižujú kognitívny úpadok

Starnutie sa často spája so stratou pamäti a všeobecným úpadkom kognitívnych funkcií. Neurologické poruchy, ako napríklad Alzheimerova choroba, sú tiež charakteristickým znakom starnutia.

Nedávna štúdia však ukázala, že užívanie prospešných živých baktérií ako doplnkov stravy môže zlepšiť kognitívne funkcie u starších pacientov.

Táto klinická štúdia odhalila, že denná dávka probiotických baktérií Lactobacillus a Bifidobacterium užívaná počas iba 12 týždňov stačí na to, aby sa u starších pacientov s Alzheimerovou chorobou dosiahlo “mierne, ale významné” zlepšenie skóre na stupnici Mini-Mental State Examination (MMSE). Toto vyšetrenie je štandardným meradlom kognitívnych porúch.


Predchádzajúce štúdie na myšiach tiež ukázali, že probiotiká môžu zlepšiť učenie a pamäť, ako aj znížiť úzkosť, depresiu a príznaky podobné OCD.

Spomaľujú starnutie

Vek by nemal byť pre telo záťažou. Posilnenie vnútorného zdravia pomocou probiotík môže výrazne ovplyvniť vplyv pribúdajúcich rokov na vašu pokožku, kĺby, mozog a celkovú pohodu.

Ak začnete užívať probiotiká teraz, možno sa nikdy nebudete cítiť starí!

Napr. probiotiká, ktoré užívam ja, využívajú patentovaný systém dodávania, vďaka ktorému sa do vašich čriev dostane 14-krát viac dobrých baktérií v porovnaní s bežnými probiotickými doplnkami.

Tu je niekoľko hlavných výhod:

14 cielených živých probiotických kmeňov

Probiotické kmene sú určené na podporu imunity, trávenia a špeciálne ľuďom, ktorí trpia sennou nádchou, astmou, alergickou dermatitídou, či ľuďom, ktorí sú alebo boli infikovaní baktériou Helicobacter pyroli. Súčasne tieto probiotiká zlepšujú aj črevnú mikroflóru oslabenú antibiotikami.

Prebiotická akáciová vláknina je výživou pre telu prospešné baktérie v celej dĺžke čreva. Uvoľňuje sa 24 až 48 hodín v protiklade s ostatnými typmi vláknin, ktoré sa udržia iba v prvej tretine tenkého čreva a uvoľňujú sa len 2 až 6 hodín, čím sa oslabuje ich efekt.

60 tabliet vo fľaši (vystačí na 1 mesiac). 2 kapsuly denne (1transparentná kapsula+1 zelená kapsula) zapiť dostatočným množstvom vody. 

Všetko so všetkým súvisí… Ako vidíte aj črevá s pokožkou. Ja jem probiotiká každý deň, ako som spomínala aj na dovolenke som sa ako jediná cítila fajn. Kde viem, pomáham môjmu telu, aby sa cítilo fajn a ja s ním… opäť sme pri našej sebaláske… 😊

Sledujte nás na FB

Iveta