Ako vrstviť kozmetiku? Vrstvenie a čo dať prvé?

Ako vrstviť kozmetiku? Čo dať prvé a potom druhé a ako na vrstvenie kozemtiky?? Presne toto som sa seba pýtala, keď som začínala s produktami… Po prečítaní, tohto blogu, už budete vedieť. Sľubujem. 😊

Ako vrstviť kozmetiku? Vrstvenie produktov starostlivosti o pleť

Myslím si, že väčšina z vás pozná základy vrstvenia produktov. Začíname od riedkych/ľahkých až po ťažké/husté, ako prvé tonikum – potom sérum – a na záver hydratačný krém. Ale, čo ak je vaša rutina zložitejšia? Ak používate viacero sér? Alebo pleťovú masku? Aké by malo byť poradie produktov vtedy? Čítajte ďalej a ja sa budem snažiť vás dostatočne uspokojiť odpoveďami na tieto otázky.

Spísala som pre vás podrobného sprievodcu, ako na to. Ako to robím ja? 😊

Pre prehľadnosť som blog rozdelila na 6 častí:

 1. Ako vrstviť viacero sér?
 2. Ako vrstviť aktívne látky?
 3. Ako vrstviť viacero aktívnych látok?
 4. Ako vrstviť pleťové masky?
 5. Ako vrstviť pleťové oleje?
 6. A čo prvé esencie?
 7. Kedy používať pleťovú vodu?

Ako vrstviť viacero sér?

Ako vrstvit kozmetiku

Ak ste ako ja, možno používate viacero sér v jednej rutine na riešenie rôznych problémov. Ako ich teda vrstviť, keď majú všetky podobné textúry?

 • Krok č. 1. Najskôr treba použiť séra proti starnutiu. Séra proti starnutiu často obsahujú zložky, ktoré pôsobia na hlbšej úrovni, napr. stimulujú rast kolagénu. To znamená, že zvyčajne majú menšie molekuly, aby prenikli hlbšie do pokožky.
 • Krok č. 2. Nasledujú moje obľúbené 🙂 rozjasňujúce séra. Niektoré rozjasňujúce zložky tiež pôsobia na hlbšej úrovni, ale niektoré pôsobia na povrchovej úrovni, aby vybledli hyperpigmentácie.
 • Krok č. 3. Hydratačné séra sú posledné. Zvyčajne obsahujú zvlhčujúce látky s väčšími molekulami, ktoré zostávajú na povrchovej úrovni, aby priťahovali a udržiavali vlhkosť.

Niektoré séra môžu pokrývať viacero funkcií, napr. proti starnutiu aj hydratačné. V takom prípade používajte to, ktoré má viac zvlhčovadiel ako posledné. Tieto informácie môžete ľahko zistiť pomocou nástroja, ako je napríklad Incidecoder.

Výnimkou sú séra, ktoré obsahujú aktívne látky. 

Ako vrstviť kozmetiku – aktívne látky?

Ktoré aktívne látky sú to? AHA ako kyselina glykolová alebo mliečna, BHA ako kyselina salicylová, PHA ako kyselina laktobionová, retinoidy alebo vitamín C vo forme kyseliny askorbovej.

Ak používate výrobky obsahujúce niektorú z uvedených zložiek, neberte do úvahy vyššie uvedené pravidlo pre séra a základné pravidlo od riedkeho k hustejšiemu. Namiesto toho existujú dva spôsoby vrstvenia účinných látok:

 • Hneď po čistení. Jednou z primárnych funkcií aktívnych látok (okrem retinolu) je exfoliácia pleti, ktorá môže pomôcť následným produktom lepšie sa vstrebať. Navyše mnohé z nich tiež stimulujú tvorbu kolagénu, takže ich použitie ako prvé umožňuje aktívnym látkam lepšie preniknúť.
 • Po sére alebo aj oleji. Znie to protichodne ja viem, ale ak máte citlivú pleť, mať medzi pleťou a aktívnymi látkami ešte jednu vrstvu môže minimalizovať podráždenie. Účinnosť sa tiež zníži, takže sa musíte rozhodnúť, čo je pre vašu pleť najlepšie. 

Ako vrstviť kozmetiku – viac aktívnych látok?

V prvom rade neodporúčam používať viacero aktívnych látok v jednej rutine, pretože riskujete nadmernú exfoliáciu pokožky, o tom sme si hovorili tu. Namiesto toho odporúčam ráno používať vitamín C (antioxidant, ktorý môže zvýšiť ochranu pred UV žiarením) alebo BHA (nezvyšuje citlivosť pleti na slnko) a večer AHA alebo retinoidy.

Ak však musíte používať viacero aktívnych látok v rámci jednej rutiny, majte na pamäti, že väčšina z nich je závislá od pH a najlepšie pôsobí pri nízkom pH. 

 • Séra s vitamínom C majú zvyčajne nižšie pH, preto by sa mali používať ako prvé.
 • AHA a BHA majú podobné pH, ale BHA budete chcieť použiť ako prvé, pretože sú rozpustné v oleji a idú hlbšie, aby vyčistili naše póry. Zatiaľ čo AHA rozpustné vo vode exfoliujú bližšie k povrchovej úrovni.
 • PHA majú väčšie molekuly ako BHA alebo AHA a mali by sa vrstviť až po nich (alebo ešte lepšie, používať v inej rutine).
 • Retinol nie je závislý od pH, takže ak je vaša pleť dostatočne odolná, používajte ho po ostatných aktívnych látkach s opatrnosťou.

Ako vrstviť kozmetiku – pleťové masky?

Najprv si musíme uvedomiť, že pleťové masky sú papierové masky napustené sérom. Tým pádom vieme, že by sme mali použiť pleťové masky počas kroku séra, teda po aktívnych látkach a prvých esenciách, ale pred olejmi a hydratačnými krémami.

Ale mali by ste pred pleťovými maskami ešte použiť sérum? Ak používate cenovo dostupné pleťové masky do 4 eur, je pravdepodobné, že ich zloženie tvorí z viac ako 90 % voda a zvlhčujúce látky s nízkym % aktívnych látok. Určite by som pod ne navrstvila vaše bežné sérum. Na hydratáciu a zvýšenie vstrebávania drahších sér by som použila pleťovú masku. Alebo keď už maska tak poriadna, vyberte si u nás na eshope:)

Ako vrstviť pleťové oleje?

Pokiaľ ide o oleje, všeobecne platí už známe pravidlo od riedkeho k hustejšiemu. Pozrite sa na svoj pleťový olej a jeho textúru, aby ste si vedeli určiť, ako ho budete používať:

 • Pred hydratačným krémom – v tomto prípade s olejom zaobchádzate ako s hustejším sérom. To môže platiť pre produkty, ktoré sú dvojfázové a/alebo obsahujú antioxidanty a iné prospešné výťažky. Takto zvyčajne používam svoje oleje ja.
 • Po hydratačnom kréme – toto funguje dobre, keď výrobok obsahuje oleje a obsahuje ťažšie zmesi, ktoré pôsobia na záver.
 • Namiesto hydratačného krému – tento spôsob funguje lepšie aj pri hustejších olejoch, pretože obsahuje viac okluzívnych vlastností. Ak však máte mastnú pleť alebo žijete na vlhkom mieste, menej mastný olej môže v skutočnosti fungovať lepšie. Záleží na vás.

A čo prvé esencie?

Ako napovedá ich názov, mali by to byť prvé produkty, ktoré používate v starostlivosti o pleť po čistení a aktívnych látkach. Ich účelom je dodať vašej pleti vysokú dávku živín a zároveň ju pripraviť na následné vstrebávanie produktov.

Textúra je tu irelevantná. Aj keď je prvou esenciou niečo hustejšie, stále by sa mala používať pred vaším hydratačným tonikom.

Kedy používať pleťovú vodu?

Niektorí považujú pleťové vody za zbytočný produkt, ale úprimne povedané, sú mojou tajnou zbraňou na šťavnatú pleť. Ako je to možné? Kľúčom k úspechu je to, ako ich navrstvíte.

Prezradím vám metódu hydratačného sendviča:

Môj tip a funguje n a100%

Použite obyčajnú vodu (ja milujem tu najlacnejšiu s hamamelisom od Medik8, ale hodí sa aj akákoľvek termálna voda alebo jednoduchá kvetinová voda) a aplikujte ju medzi jednotlivými krokmi starostlivosti o pleť.

Príklad: čistenie > voda > prvá esencia(ak máte) > voda > sérum > voda > hydratácia > voda > pleťový olej

Nielenže to dodá vašej pleti extra hydratáciu, ale vlhkosť tiež pomôže zlepšiť následné vstrebávanie produktov. Kľúčom je pomalý a rovnomerný postup.

Dôležité na záver

Ak nanášate viacero produktov, uistite sa, že každú vrstvu dôkladne vmasírujete a počkáte, kým sa vstrebe, a až potom prejdete k ďalšiemu kroku. Uponáhľanie každého kroku môže nielen znížiť účinnosť, ale aj spôsobiť, že sa výrobok bude zbytočne peniť/hrudkovatieť. 

Výrobok začnite nanášať jemnými pohybmi smerom nahor, potom si pretrite ruky a zvyšok jemne vklepte. Pri hustejších produktoch, ako sú oleje a krémy, môžete použiť techniky masáže tváre rukami. Alebo ak máte použite pomôcky na tvár, napríklad nefritový valček, nástroj gua sha alebo iónový prístroj, ktorý vám pomôže so vstrebávaním.

Dúfam, že vám tento príspevok pomohol, a ak máte nejaké otázky, dajte mi vedieť v komentároch nižšie. Alebo len napíšte, či vám tento článok pomohol. 😊

Sledujte nás na našom FB