Ako udržať pleť mladistvú. Podľa čínskej medicíny je tajomstvo ukryté v krvi.

Ako udržať pleť mladistvú 

Pečeň je zdrojom krvi a vitálnej energie qi, pľúca sú zodpovedné za rozvádzanie krvi do kože. Tieto dva orgány zaručujú, že pleť je konštantne vyživovaná. Avšak aj iné orgány prispievajú k hladkej a bezproblémovej cirkulácii. Počas starnutia sa metabolizmus spomaľuje a nadbytok odpadu vedie k zle vyživenej pokožke a spôsobuje jej mdlosť, vrásky, starecké škvrny, suchosť, stratu vlasov, lámanie a deformovanie nechtov. Tradičná čínska medicína (TČM) tvrdí, že textúra a elasticita pokožky sa zlepší pomocou:

– dopĺňania krvi a aktivácie jej cirkulovania

– vyživovaním qi a jeho zvláčňovaním

Toto dosiahnete pomocou nasledujúcich praktík

Bylinné prípravky pre udržanie mladistvej pleti

Bylinky sa používajú najmä pre reguláciu činnosti pľúc, obličiek a sleziny, zlepšujú tvorbu krvi a vyživenie jin a qi (vitálnej energie). V TČM sa využívajú najmä ženšen, pakoreň kokoríka mnohokvetého, goji, ženšen päťlistý, listy ginka, ďatle, maliny, koreň angeliky, koreň moruše, čierny sezam, sibírsky ženšen, lesklokôrovka obyčajná a peľ.

Pomáhajú udržať jemnosť, lesk a bezchybnosť pokožky. Niektoré sa kombinujú, aby eliminovali nahromadený odpad, napríklad jadro broskyne, koreň angeliky, ledebouriella (fang feng) a kvet magnólie. Ich správna kombinácia pomôže vyriešiť mnohé kozmetické problémy. V prípade dlhodobej konzumácie je potrebné absolvovať konzultáciu s odborníkom, ktorý vám predpíše vhodnú kombináciu bylín. Takéto prípravky sú koncentráty, ktoré sú vylisované do tekutiny a následne uvarené s medom do sirupu alebo gélu. Sú známe pod názvom „obohatené jemné extrakty“, ktoré je jednoduché užívať, pretože majú sladkú chuť.

Pomocou týchto receptov pomôžete zlepšiť vzhľad a svetlosť pokožky

 • sušená koža mandarínky (30g), jadierka červeného melóna (50g) a kvet broskyne (40g), pomleté na púder. Užívajte 3-krát denne po 2g.
 • jadierka červeného melóna (40g), kvet broskyne (30g) a kôra koreňa vŕby (15g), pomleté na púder. Užívajte 3g 3-krát denne po jedle.
 • jadierka čínskej tuje (150g), jadierka červeného melóna (150g), semená abutilonu (150g), pornatka kokosová (150g), osmažené a pomleté na púder. Užívajte s malým množstvom vína, 8g na jednu porciu, 3-krát denne po jedle. Prípravok pomáha aj pri akné a zápche.
 • pozbierajte kvety broskyne priamo zo stromu, vysušené na slnku pomeľte na púder. Pridajte do sezónneho jedla 3-krát denne po 3g.
 • sušený zázvor (480g), červené ďatle (240g), koreň sladkého drievka (90g), semienka feniklu (120g), soľ (60g) a klinčeky (120g), pomleté na púder. Servírujte 10 – 15 g každé ráno ako horúci čaj.
 • mlieko (240ml), zázvorová šťava (120ml), červená mletá paprika (0,3g), pornatka kokosová (20g) a ženšen (15g). Posledné dve suroviny pomeľte. Zohrejte mlieko a zázvorovú šťavu, priveďte do varu a pridajte ostatné suroviny. Varte na miernom ohni, pokým sa tekutina nevysuší a hmota nezhustne. Toto množstvo stačí na 10 dní
 • hloh (20g) a koreň rehmannie (12g), pripravte ako čaj a oslaďte hnedým cukrom

Doplnky stravy pre udržanie mladistvej pleti

Terapia jedlom poskytuje dodatočné prírodné zložky pre pomoc telu, aby sa dokázalo samo obnoviť a regenerovať. Poskytuje všetko potrebné starnúcemu organizmu a pomáha mu fungovať ako za mlada. Za „skrášľujúce“, „omladzujúce“ a „obnovujúce“ môžeme považovať sezam, med, huby, mliečne produkty, tekvicové semienka, lotosový koreň, červený melón, čerešne, pšenicu a reďkovku. Moderná TČM odporúča pre zdravú pokožku konzumovať biele huby, ľaliové pupene, goji, červené ďatle, slezinník, morskú uhorku, ryby, ustrice, mušle.  Tieto suroviny vyživujú jin a zlepšujú cirkuláciu krvi.

Jednoduché recepty na zlepšenie stavu pokožky

 • čerstvá uhorka (500g) a cesnak (25g). Umyte a popučte, pofŕkajte sójovou omáčkou, sezamovým olejom a dochuťte červenou paprikou. Táto zmes je vhodná aj pre obéznych ľudí.
 • goji podporuje pečeň a obličky a rozvádza krv a qi. Podávajte ako čaj, použite 120g čerstvej alebo 30g sušenej zmesi denne.
 • jahodové mlieko 200ml denne po dobu 10 – 20 dní. 5 jahôd zmixujte s 200ml vriaceho mlieka.
 • sójové mlieko (200ml), vlašské orechy (30g) a čierny sezam (20g). Zmixujte a varte v sójovom mlieku 5 minút. Pridajte hnedý cukor, podávajte teplé každé ráno.
 • slezinník (6g) a ryža (60g). Ponorte slezinník do teplej vody a odstráňte nečistoty. Dajte obe zložky do hrnca s 1000ml vriacej vody, varte 2 hodiny. Podávajte teplé, pridajte cukor pre lepšiu chuť
 • červené datle (10 kusov) a ryža (100g). Uvarte, podávajte teplé vždy ráno.
 • semená coix (30g), pupene ľalie (10g) a ryža (60g). Uvarte, servírujte teplé každé ráno.
 • mrkva (200g) a ryža (100g). Mrkvu nakrájajte, uvarte s ryžou a vodou, servírujte teplé.
 • výživový doplnok na doplnenie krvi s obsahom železa a zinku Duolife

Prípravky pre vonkajšiu krásu

Tieto prípravky zlepšujú cirkuláciu krvi a zvláčňujú lokálne časti tela. Môžu byť vo forme krémov, gélov, mliek, masiek alebo púdru. Bežne obsahujú perly, ženšen, palinu, aloe, bai ji, koreň angeliky, mandle a sanči.

Recepty

 • mandle (100g) ponorte do teplej vody, odstráňte hnedú šupku a pomeľte, následne primiešajte jedno vaječné bielko. Natrite na tvár, nechajte pôsobiť cez noc. Ďalšie ráno očistite tvár tekutinou, ktorú ste použili na prepláchnutie ryže. Tá efektívne odstráni mdlú farbu, hnedé škvrny, akné či jemné vrásky.
 • vnútro vlašských orechov zmixujte a zmiešajte s medom. Aplikujte na tvár pravidelne, aby ste zjemnili vrásky.
 • pripravte si masku z perlového prášku a vaječného bielka. Každý večer po čistení ju naneste na 30 minút a zotrite kvetovou vodou zo zemolezu.
 • bylinný kúpeľ: pripravte si fazuľu mungo, pupene ľalie a borneol (10g z každého), mastenec, prilbicu, angeliku, santalové drevo a živicu (30g z každého). Všetko pomeľte a nasypte do teplej vody (okolo 30 stupňov Celzia). Okúpte sa asi 30 minút.

Masáž, akupunktúra a moxa pre zdravú pokožku

Guasha a masážne valčeky

Gua Sha pomáha pokožke efektívnejšie uvoľňovať a čistiť znečistenú stagnujúcu lymfu a odstrániť bloky a adhéziu z ramien, krku a tváre. Kde sú bloky a stagnácia, tam nie je miesto pre pohyb a tok kyslíka, krvi, Qi (energie chi), lymfy a živín a pokožka trpí. Gua Sha je neskutočná relaxačná terapia využívajúca jemné ťahy za účelom masírovania a stimulovania špecifických energetických liniek a bodov pozdĺž tváre. To napomáha zdravému toku lymfy a uvoľneniu zaseknutých toxínov. Gua Sha sú účinné aj pri uvoľňovaní fascie (spojivového tkaniva) postihnutého napätím, čo zanechá tvár vyhladenú a zdvihnutú. 

Gua Sha produkty na tvár sa nazývajú aj „východný facelift“, pretože majú kontúrovací efekt. Zbavia vás opuchov, diskolorácie pod očami, odstránia nadmernú tekutinu a zlepšia krvný obeh. 

Ametystový valček a Gua-sha kameň

Akupunktúra

Akupunktúrne body sú priestory, vďaka ktorým vitálna energia qi orgánov a meridiánov môže pretekať celým telom. Stimuláciou týchto bodov môžete regulovať funkciu orgánov a meridiánov a zlepšiť cirkuláciu krvi do pokožky. Pre zdravie pokožky sa odporúčajú dve jednoduché masážne metódy:

 • počas ranného zobúdzania použite ruky na šúchanie a jemné potiahnutie uší. Následne masírujte hlavu a češte vlasy pomocou prstov. Nakoniec, šúchajte ruky o seba, aby ste vytvorili teplo a položte ich na čelo. Prechádzajte nadol k brade 14-krát.
 • každé ráno pred nanesením krému či kozmetiky meditujte 1 minútu. Nafúknite líca a kloktajte taktiež 1 minútu. Zohrejte ruky vzájomným šúchaním a položte na tvár.
 • za účelom tvárovej terapie sú najdôležitejšie akupunktúrne body pozdĺž žlčníkového, obličkového, pečeňového, žalúdkového meridiánu, meridiánu trojnásobného spaľovača a meridiánov hrubého a tenkého čreva. Napríklad, akupunktúra pre odstránenie tvárových vrások zahŕňa tieto body:

Hlavné body: si zhu kong, cuan zhu, tai yang, ying xiang, jia che, yi feng.
Vedľajšie body: zhong wan, he gu, qu chi, zu san li, wei shu, guan yuan, lou gu

Stimulujte zakaždým 2 – 4 body po dobu 8 – 16 minút na jednej strane, 10-krát v jednom cykle.

Moxi (z angl. moxibustion) je dobrá metóda pre udržanie krásnej pleti. Využíva body shen que, guan yuan, qi hai, zhong wan, ming men, da zhui, shen zhu, gao huang, shen shu, wei shu, zu san li, san yin jiao, qu chi, xia lian. Zakaždým si vyberte 1 – 2 body, zahrejte 3 – 5 moxa čapíky alebo paličky na 3 – 5 minút. Aplikujte denne. O tejto metóde napíšem v ďalšom článku.

Najnovšie články

Najredávanejšie

Recenzie