Obľúbené produkty

Popraskané cievky na tvári. ko ich liečiť?

Popraskané krvné cievy – inak nazývané „pavúčie cievy“ – sa vyskytujú vtedy, keď sú dilatované alebo zväčšené a nachádzajú sa priamo pod povrchom pokožky. Môžu sa vytvoriť kdekoľvek na tele, najčastejšie však na tvári a nohách a ich výsledkom sú malé červené linky vytvárajúce sieťovitý tvar. Sú neškodné, avšak môžu spôsobiť stratu sebadôvery a nepekný vzhľad.

Čo spôsobuje popraskané cievy na tvári?

Príčiny

Niektorí ľudia sú na ne náchylnejší ako iní. Môžu sa vyskytnúť u kohokoľvek v každom veku, vrátane detí. Rizikové faktory závisia od rôznych okolností, vrátane:

  • Dedičnosť a genetika. Z neznámych príčin sa pavúčie cievy vyskytujú v rámci rodiny. Individuálne rizikové faktory sa vekom zvyšujú.
  • Tehotenstvo. Zvýšená hladina estrogénu počas tehotenstva môže viezť k popraskaným cievam, ktoré sa zvyknú vyliečiť samé po pôrode. V tehotenstve sú kožné zmeny bežné.
  • Rosacea. Toto kožné ochorenie vedie k nadmernému začervenaniu. Pri erytematotelangiektatickej rosacee sú popraskané cievy bežným javom. Tieto symptómy zmierni Medik8 Calmwise Serum zamedzujúce začervenaniu pokožky
  • Vystavovanie sa slnku. Nadmerné slnenie môže zväčšiť popraskané cievy. Ak sa spálite, vrchná časť pokožky sa môže odlupovať a cievy dočasne ešte viac zviditeľniť. Pri opaľovaní by ste nemali zabúdať na opaľovacie krémy s vyšším ochranným faktorom. Najvyššiu ochranu poskytujú opaľovacie krémy Heliocare.
  • Zmeny počasia. Horúce počasie zvyšuje dilitáciu krvných ciev.
  • Environmentálne a chemické iritanty.
  • Konzumácia alkoholu. Príležitostná či mierna konzumácia alkoholu môže spôsobiť začervenanie pokožky spôsobené zväčšením krvných ciev. Nadmerné pitie alkoholu, najmä tvrdého, môže spôsobiť pavúčie cievy.
  • Zranenia. Mierne až závažné poranenia môžu viezť k podliatinám a následne k viditeľným cievam.
  • Zvracanie a kýchanie. Náhly extrémny tlak na tvári od násilného kýchnutia až po zvracanie môže spôsobiť popraskanie cievok.

Diagnostika – popraskané cievky na tvári

Aj vy môžete identifikovať popraskané cievy, pre potvrdenie zvážte návštevu lekára. Ten vám odporučí vhodné opatrenia a liečbu, pri vážnejších stavoch predpíše lieky či inú starostlivosť. V prípade kožných ochorení typu rosacea sa určite poraďte s lekárom.

Prírodné prostriedky liečby

Pokiaľ nie ste citliví na niektorú z týchto zložiek, vyskúšajte najskôr prírodné prostriedky liečby popraskaných ciev. Sú nimi:

  • Jablčný ocot – zmierňuje viditeľnosť pavúčích ciev a redukuje začervenanie a iné príznaky. Používajte ho ako tonikum či sťahovač, aplikujte pomocou vatového tampónu.
  • Pagaštan konský – táto bylinka je účinná pri viacerých kožných či cievnych problémoch. Vyhľadávajte len prípravky vyrábané z kôry a aplikujte na tvár.
  • Teplá voda – tvár si umývajte výhradne teplou vodou, horúca by mohla zhoršiť váš stav.

Medicínske prípravky na popraskané civky na tvári

Ak príroda zlyhala, navštívte svojho dermatológa, alebo stavte na nasledovné:

  • Retinol – topické krémy, obzvlášť tie s retinoidmi, môžu pomôcť redukovať viditeľnosť pavúčích ciev. Sú používané najmä v prípade akné a rosacey, odstraňujú najvrchnejšiu vrstvu pokožky. Ako si vybrať správne retinolové sérum sa dozviete tu 
  • FAKTY O RETINOLE. PREČO POUŽÍVAM SÉRUM S RETINOLOM
  • Laserová terapia – použitím silného laserového svetla dochádza k zničeniu zle fungujúcich cievok.
  • Intenzívne pulzné svetlo – využíva rovnaký koncept ako laser, preniká však až do druhej vrstvy pokožky bez poškodenia tej prvej.
  • Skleroterapia – terapia na báze injekcií, pavúčie cievy po nej vymiznú po niekoľkých týždňoch (podľa Kliniky Mayo). Počas procedúry lekár vpichuje do poškodených ciev tekutinu, ktorá spôsobí ich uzatvorenie a menšiu viditeľnosť.

Všetky spomínané medicínske procedúry by mali byť vykonávané certifikovanými odborníkmi.

Prevencia – popraskané cievky na tvári

Okrem riešenia už existujúceho problému s cievami nezabúdajte aj na prevenciu, najmä ak u vás už prebieha nejaké kožné ochorenie, ako napríklad rosacea. Vtedy vám lekár odporučí vhodný postup, ako sa pavúčím cievam vyhnúť. Vo všeobecnosti však pomôžu tieto metódy:

  • Vyhýbanie sa slnku. Najmä počas obedňajších hodín noste ochranný opaľovací krém.
  • Vyhýbanie sa extrémnym horúčavám. Spôsobuje ho počasie, kúpele a sauny.
  • Obmedzenie konzumácie alkoholu. Ak potrebujete asistenciu s úplným vylúčením alkoholu, poraďte sa s lekárom.
  • Nosenie ochranných pomôcok. Tvárové bandáže či helmy noste pri každom športe, bicyklovaní či iných aktivitách, počas ktorých by ste sa mohli zraniť a spôsobiť si pavúčie cievy.

Zhrnutie

Popraskané krvné cievy na tvári vás môžu frustrovať, pamätajte si však, že sú väčšinou len kozmetickou záležitosťou. Preventívne opatrenia ich môžu zastaviť, ak ich už máte, existuje mnoho procedúr pre ich potlačenie. Ak ich máte v rodine, je veľká pravdepodobnosť, že sa objavia aj u vás. Ak sú spôsobené tehotenstvom alebo chorobou, často zmiznú úplne samé.

 

Nezabudnite sa pridať ku nám na Facebook!

Odporúčané

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 463

Novinka!

Skincare klub

novinky z oblasti krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť

Ahoj! Volám sa Iveta Štecová. Pomáham ženám spomaliť starnutie pleti a udržať si mladistvý vzhľad, aby sa cítili šťavnato a sviežo v každom veku. Prihlás sa do klubu 15 000+ odberateľov.

Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v znení súhlasu.