Mastná pleť a makeup? Ako na matnú pleť?

Ako aplikovať make-up na mastnú pokožku

Ak máte sklon k mastnej pokožke, je pre vás proces nanášania make-upu snahou poraziť nadmernú mastnotu. Počas aplikácie vám k tomu pomáhajú mlieka, bázy a púdre bez obsahu oleja s matným efektom. Počas dňa sa možno zbavujete mastnoty pomocou papierového obrúska či púdru.

Príprava pokožky

Predčistenie a čistenie tváre

Aplikáciu make-upu je najvhodnejšie robiť na čistú a dobre hydratovanú pleť. Pred samotným čistením by ste ju mali takzvane „predčistiť“. To znamená, opláchnuť teplou vodou, aby sa odstránila špina a mastnota z jej povrchu. Následne aplikujte jemný čistiaci prípravok na čistú, navlhčenú tvár. Opláchnite a utrite dosucha čistým uterákom. Odolajte pokušeniu umývať si tvár viackrát denne. Odstránite z nej prirodzenú vláčnosť a podporíte tvorbu mazu. Namiesto toho sa umývajte len ráno a večer pred spaním. Na čistenie používajte prípravky na báze AHA a BHA kyselín v prípade mastnej pokožky. 

Odporúčam gél na báte AHA Surface radiance Cleanse od Medik8

Aplikácia tonika

Toniká sú formulované na to, aby odstránili nadmernú špinu, make-up a maz z pokožky. Navlhčite vatový tampón tonikom bez obsahu oleja. Utrite ním tvár, vyhnite sa očiam. Nechajte ho vyschnúť. Aby ste sa vyhli dehydratácii pokožky, vyberte si tonikum bez obsahu alkoholu a používajte ho raz denne. Výbornými prírodnými alternatívami sú ružová voda, hrab obyčajný alebo extrakt z červenej ďateliny. 

Odporúčam tonikum z extraktom z červenej ďateliny Pore minimising tonic od Medik8

Exfoliácia 3- až 4-krát týždenne

Mastná pokožka produkuje nadmerný maz a kožné bunky, ktoré upchávajú póry. Aby ste tomu predišli, exfoliujte ju 3- až 4-krát týždenne. Vhodný prípravok, napríklad Algae peel od by Mukk aplikujte na navlhčenú tvár a masírujte krúživými pohybmi. Opláchnite, utrite dosucha. Vyberajte si prípravok na chemickej báze, napríklad s obsahom kyseliny beta-hydroxidovej. Vhodnou a jemnou zložkou exfoliantov je cukor.

Aplikácia make-upu

Zmatňujúca podkladová báza

Báza pokožku vhodne pripraví na aplikáciu samotného make-upu, zaručí jej jemnosť bez zbytočného lesku. Navyše zabezpečí, že sa make-up nebude na tvári topiť. Báza by mala mať zmatňujúci efekt a nemala by obsahovať oleje. Najvhodnejšia je v tekuto-púdrovej či púdrovej forme. Naneste tenkú vrstvu bázy na tvár, nevynechajte ani očné viečka. Na túto oblasť si môžete zakúpiť a aplikovať špeciálnu bázu určenú pre očné viečka.

Najlepšia zmatňujúca báza akú som kedy vyskúšala je Perricone MD. Pleť vydrží matná niekoľko hodín.

Zakryte nedostatky

Mastná pokožka je náchylná na tvorbu akné a iných nedostatkov. Aplikujte tenkú vrstvu tekutého matného korektoru určeného na minimalizáciu nedokonalostí bez toho, aby spôsoboval ďalšie. Použite hubku alebo štetec, aby ste prekryli tmavé kruhy, začervenania a iné nedokonalosti. Pre dodatočné maskovanie použite tekutý korektor nasledovaný púdrovou bázou a ďalšou vrstvou tekutého korektoru. Čím viac vrstiev nanesiete, tým je menšia pravdepodobnosť vzniku nadmerného lesku pokožky. Nepoužívajte však krémové korektory, upchávajú póry. Výborný na leto je Dermaheal CC krém, ktorý sa farebne prispôsobí farbe vašej pokožky.

Make-up určený pre mastnú pokožku

Dlhotrvajúce púdrové make-upy vytvárajú jednotný vzhľad, zatiaľ čo bojujú proti nadmernej mastnote. Pred kúpou make-upu si pozorne prečítajte etiketu – mal by byť bez obsahu olejov a nekomedogenický (neupchá póry). Aplikujte tenkú vrstvu make-upu pomocou veľkého štetca, použite pritom krúživé pohyby a vklepávanie. Ak potrebujete aj druhú vrstvu, použite čistú navlhčenú špongiu, ktorou ju nanesiete rovnakým krúživým a vklepávajúcim spôsobom. Ak nemáte radi púdrový make-up, kúpte si penový či tekutý na báze vody.

Aplikujte sypký záverečný púder

Priehľadný zmatňujúci púder poskytuje ďalšiu bariéru proti mastnej pokožke. Malé množstvo púdru nalejte do vrchnáčiku od make-upu. Pomocou štetca prechádzajte po vrchnáčiku tak dlho, kým púder nezmizne. Následne ho týmto štetcom aplikujte na tvár krúživými pohybmi zvnútra tváre smerom von, nevynechajte ani viečka.

Dodajte líčkam farbu

Farba na líčka so zmatňujúcim efektom im dodá žiarivý vzhľad a zároveň bojuje proti nadmernej mastnote. Použiť môžete štetec na líčka či púder. Krúživými pohybmi nanášajte farbu zo stredu líčok smerom k hornej časti ucha. Vyhnite sa trblietavým farbám, vyberajte si púdrovú konzistenciu, ktorá je trvácnejšia ako krémová. Makeup Blush Perricone mD

Bojujte s mastnou pokožkou počas celého dňa i týždňa

Vysajte nadmernú mastnotu

Niekedy počas dňa maz skrátka prenikne vrstvou vášho make-upu. Vtedy vám pomôže papierová servítka či špeciálny papier odstraňujúci mastnotu z povrchu pokožky bez toho, aby narušil make-up. Je potrebné ho jemne zatlačiť do mastnej škvrny, určite ním netrite. Akonáhle sa maz absorbuje, jemne papier odstráňte. Existuje aj taký, ktorý okrem odsatia nadmernej mastnoty zanechá na pleti dodatočnú vrstvu púdru. Papierik na odsatie  mastnoty nájdete napr. v predajni Pupa.

Zamaskujte mastnú škvrnu púdrom

Potom, čo ste odstránili maz, prekryte miesto púdrom. Ten absorbuje zvyšné mastné čiastočky a zanechá vašu pleť jednotnú. Použite špongiu či labutienku, aby ste vtlačili púder do mastnej škvrny. Majte na pamäti, že púder je potrebné mať v kabelke za každých okolností.

Nezabudnite na hydratáciu

Aj mastná pleť potrebuje vodu. Čím má pleť menej vody, tým viac sa mastí. Aplikujte hydratačné sérum a prestriekajte hydratačnou vodou, tak aplikujte denný krém s UV filtrom.

Aplikujte tvárovú masku proti masteniu pokožky

Raz či dvakrát týždenne používajte vhodnú tvárovú masku. Mala by obsahovať kaolín či bentonitový íl. Aplikujte ju v tenkej vrstve, nechajte pôsobiť 10 – 15 minút. Opláchnite teplou vodou.

Odporúčam Medik8 Clay mask 

Pridajte sa k nám na Facebook!