Anti-aging tipy: 27 najlepších všetkých čias

27 najlepších anti-aging  tipov všetkých čias

Predíďte jemným linkám, vráskam, ochabnutej pokožke, tmavým škvrnám a iným viditeľným znakom starnutia pomocou týchto overených anti-aging postupov.

Mnoho anti-aging mliek, sér či krémov, ktoré ste si časom nahromadili, vám určite pomôže vo vašej snahe spomaliť proces starnutia. Pokiaľ sa však jedná o prevenciu jemných liniek, vrások či tmavých škvŕn, efektívnejšie budú rozumné zmeny v životnom štýle, ktoré vám zmažú roky z tváre. Týchto 27 anti-aging tipov skutočne funguje a sú podložené výskumom, skúsenosťami dermatológov či expertov na krásu.

Odporúčané

Vynechajte slamku

Používanie slamky sa môže zdať ako neškodný zvyk, časom však môže spôsobiť vznik vrások v okolí úst. Zapájajú sa pri ňom konkrétne tvárové svaly, ktorých časté používanie spôsobí viditeľnejšie vrásky v tejto oblasti. 

Nefajčite, ale naozaj!

Okrem toho, že ak sa vzdáte fajčenia, znížite riziko vzniku rakoviny pľúc či srdcového ochorenia, prospejete aj vašej pleti. Tento zlozvyk výrazne ovplyvňuje váš vzhľad, spôsobuje predčasné starnutie pokožky, vrásky, poškodenie zubov či riziko psoriázy. Vrásky sa vytvárajú v dôsledku opakujúceho sa pohybu tváre, ktorý navyše zastavuje cirkuláciu krvi v cievach. 

Jedzte antioxidanty

Zdravá strava dokáže s vaším telom doslova zázraky, ovocie a zelenina obsahujúce antioxidanty ako vitamíny B a E sú navyše výborné pre pleť. Chránia ju pred voľnými radikálmi, ktoré poškodzujú kožné bunky a môžu ohroziť tvorbu kolagénu a elastínu. A práve tieto dve zložky sú nevyhnutné pre mladistvý a zdravý vzhľad pokožky.

Ak chcete zvýšiť príjem vitamínov B6 a B12, jedzte veľa rýb a hydiny. Vegetariánom môže pomôcť hrášok, ktorého 1 šálka obsahuje až 55% dennej dávky týchto vitamínov. Pre zvýšenie príjmu vitamínu E sa odporúča olej z pšeničných klíčkov obsahujúci 100% odporúčanej dennej dávky, slnečnicové semienka (37%) a mandle obsahujúce 34% ODD vitamínu E.

Konzumujte fermentované potraviny

Určite poznáte kimchi, kyslú kapustu, tempeh či iné potraviny plné probiotík, ktoré výborne pôsobia najmä v čreve. Možno však neviete, že dokážu spomaliť starnutie a majú anti-aging účinok. Majú totiž vynikajúce antioxidačné a protizápalové vlastnosti, vďaka ktorým sa ich extrakty pridávajú aj do kozmetiky (gingko biloba alebo extrakt z húb). Takéto produkty sa vyznačujú ukľudňujúcimi a zosvetľujúcimi účinkami.

Nezabúdajte na proteín

Väčšina žien by mala konzumovať 46 gramov proteínu denne (viac ak ste tehotná, dojčíte či súťažne športujete). Dodržiavaním tohto množstva sa vyhnete návalom hladu, čo vám pomôže schudnúť a udržať si mladistvú figúru. Proteín navyše pomáha budovať a udržiavať svalovú hmotu, ktorú vekom prirodzene strácame. Dostatočné množstvo proteínu zlepší stav vlasov, pretože je základným kameňom pre silné korienky.

Vyhýbajte sa cukru

Cukor predstavuje riziko obezity, diabetu a srdcových ochorení, negatívne vplýva aj na pokožku. Ak máte mlsný jazýček, nezúfajte. V malom množstve vám cukor toľko neuškodí, ak ho doplníte aktívnym životným štýlom a všeobecne vyváženým stravovaním.

Spite na hodvábnom vankúši

Bavlnené a polyesterové povliečky sú príliš hrubé na vašu tvár, používajte jemnejšie hodvábne alebo saténové. Predídete tvorbe vrások na pokožke a krepovateniu vlasov.

Spite na chrbte

Z rovnakého dôvodu sa odporúča spať na chrbte, kedy si tvár netlačíte do vankúša a nespôsobujete si vznik vrások. Predídete tak aj bolesti krku a chrbta, refluxu žalúdočných kyselín či ochabnutým prsiam.

Konzumujte zdravé tuky

Omega-3 mastné kyseliny by ste mali jesť z mnohých dôvodov – zaplnia vás, pomôžu telu absorbovať esenciálne vitamíny a redukujú riziko kardiovaskulárnych ochorení. Zjemňujú pokožku, omladzujú ju a redukujú zápalové aktivity ako akné či psoriáza. 

Z cvičenia si urobte prioritu

Cvičením udržíte svoju hmotnosť v želanom rozpätí a predídete chronickým ochoreniam. Okrem toho budete vyzerať a cítiť sa mladšie a z pravidelného potenia bude benefitovať aj vaša pokožka.

Držte stres na uzde

Stresové situácie neovplyvňujú len mentálne zdravie, keďže hormóny stresu majú dopad aj na rýchlosť starnutia organizmu. Mnohé štúdie dokázali, že ľudia často zápasiaci so stresom a depresiami starnú oveľa rýchlejšie, keďže stres poháňa biologické starnutie. Aby ste sa tomu vyhli, snažte sa redukovať stres dostatkom spánku, cvičením jogy či meditáciou.

Robte si peeling správne

Exfoliácia pomocou perál či chemických peelingov je dobrou stratégiou pre odstránenie odumretých buniek a zjemnenie pokožky. Prílišná exfoliácia však môže byť kontraproduktívna, preto je vhodné sa o nej poradiť so svojim kožným lekárom a určite ju nepreháňať. na domáce používanie je výborná kombinácia enzymatického a mechanického peelingu microdermabrasion EXUVIANCE.

Nevynechávajte retinoidy

Už som o tom hovorila, písala. Pamätáte? Dermatológovia odporúčajú zaradiť retinoidy do pravidelnej starostlivosti o pleť. Jedná sa o derivát vitamínu A, ktorý napomáha obnove kožných buniek a produkcii kolagénu, čo vedie k mladistvejšie vyzerajúcej pokožke. Ak ste ho doteraz nepoužívali vedzte, že môže vysúšať pokožku, takže s jeho aplikáciou začnite veľmi opatrne.

Najskôr vyskúšajte produkt s nižšou koncentráciou, napr. Intelligent Retinol 3TR aby ste zistili, ako na vašu pleť pôsobí.

Ako si vybrať sérum s retinolom sa dozviete tu.

Pozor na soľ

Určite viete, že konzumácia príliš slaných jedál spôsobuje zadržiavanie vody v organizme, čím sa cítite ťažší a akoby zaliati. Rovnaký efekt má soľ aj na pleť, ktorá môže vyzerať napuchnuto (hlavne pod očami). Skúste obmedziť solenie vašich jedál a stravu si dochucujte napríklad čerstvými bylinkami alebo čili. Znížite tým navyše riziko vysokého krvného tlaku a mŕtvice.

Pite množstvo vody

Pokiaľ nepijete dostatok vody, vaša pokožka rýchlejšie starne. Príjem vody si môžete zvýšiť aj konzumáciou ovocia, zeleniny či iných nesladených nápojov. 

Žiaden alkohol

Alkohol dehydratuje celé telo, takže si každý pohár vína dobre rozmyslite. Dehydratovaná pokožka sa rýchlejšie vysúša, je mdlá a zvráskavená.. Obzvlášť opatrní buďte pri bielom víne, ktorého kyselina poškodzuje zubnú sklovinu, čím sa zuby stávajú citlivejšie.

Starajte sa o ruky

Pokožke tváre pravdepodobne venujete množstvo pozornosti. Nezabúdate však na ruky? Tie môžu vplyvom nedostatočnej starostlivosti rýchlejšie starnúť, meniť textúru či vytvárať tmavé škvrny. Tie sú výsledkom slnečného žiarenia, preto by ste ruky mali natierať opaľovacím prípravkom. Na noc nezabúdajte na anti-aging mlieko, ktoré ich hydratuje a predíde predčasnému starnutiu pokožky. Pokojne použite to, ktorým si pravidelne natierate tvár.

Venujte sa dekoltu

Iným, často zabudnutým, miestom na tele je hrudník. Jeho pokožka je tiež vystavená slnečným lúčom, ktoré môžu spôsobiť vrásky, ochabnutie či biele fľaky. Na dekolt taktiež nanášajte opaľovací prípravok, aby ste pleť zvláčnili a predišli tak jej predčasnému starnutiu. Na noc môžete aplikovať bežne dostupný retinol alebo krém s obsahom látok zabraňujúcich tvorbe melanínu, aby ste zosvetlili pleť na tejto oblasti. Za týmto účelom pomôžu aj produkty obsahujúce síru či rastlinné extrakty. 

Pred spaním si umyte tvár

Viete, že to treba, ale niekedy sa vám jednoducho nechce. Pripravujete tak svoju pleť o možnosť regenerácie počas spánku (a to nespomíname fakt, že sa zobudíte s upchatými pórmi). Pokožka sa regeneruje v noci, takže najväčší účinok na ňu majú práve prípravky aplikované pred spaním.

Ochranné krémy berte vážne

Pravidelná aplikácia kozmetických výrobkov s obsahom ochranných faktorov je najlepšou anti-aging stratégiou. Dokázali to už mnohé štúdie a určite si to všetci uvedomujete. Okrem vrások slnko spôsobuje aj diskoloráciu prejavujúcu sa tmavými škvrnami na tvári a rukách. Natierať sa treba nie len pred pobytom na pláži. Aj pasívne každodenné UV lúče môžu poškodiť pokožku a spôsobiť jej predčasné starnutie. Stavte na ten s vitamínom C od Medik8 Daily radiance SPF30. V lete siahnite pod značke Heliocare.

Vyspite sa

Spánok je dôležitý pre regeneráciu celého organizmu vrátane pokožky. Okrem obnovy buniek zabezpečuje prevenciu tmavých kruhov pod očami. Ak máte problém so spánkom, pomôcť vám môžu aj niektoré potraviny, cvičenie či meditácia. 

Navštívte kožného lekára

Pravidelné prehliadky u dermatológa vám pomôžu v boji proti predčasnému starnutiu. Lekár vám odporučí prípravky a procedúry šité na mieru vašej pleti, ktoré môžu byť efektívnejšie ako tie, ktoré si naordinujete sami. Lekár môže napríklad predpísať silnejší exfoliant (obsahujúci až 70% kyseliny glykolovej) ako estetický poradca (ten môže aplikovať len 20%-ný roztok). 

Zvláčňujte skôr, ako sa vám pleť vysuší

Zvláčňovať neznamená len aplikovať nejaké pleťové mlieko. Všetky tieto produkty sú účinnejšie, ak ich nanesiete na vyčistenú pokožku. Po vyjdení zo sprchy sa odporúča aplikovať ich do troch minút, predtým, ako sa voda úplne vyparí. Tak dokážete využiť aj hydratačné vlastnosti samotnej vody.

Zvýšte príjem vitamínu C

Vedci sa rozdeľujú v názore, či vitamín C nachádzajúci sa v superpotravinách ako citrusy, paprika či kapusta dokážu ustriehnuť znaky predčasného starnutia. Určite však neuškodí, ak ich v zvýšenom množstve zaradíte do svojho jedálnička. Štúdie ukázali, že ľudia konzumujúci tieto potraviny majú menej vrások a vláčnejšiu pokožku. Topické používanie séra s vitamínom C prináša však viac benefitov v prevencii vrások ako orálne užívanie. Ja absolútne milujem sérum Medik8 C-Tetra sérum. Nesuší, a vyzbrojí moju pleť antioxidačnými látkami, ktoré bojujú s vráskami a zabraňujú tvorbe pigmentácií. 

Orálne užívajte Liposomálny vitamín C od Anny Brandejs.

Zosvetlite váš úsmev

Zažltnuté zuby pridávajú roky vašej tvári. Aby ste sa cítili sebaistejšie a mladšie, používajte bieliace pasty, pásiky či násady. Zafarbeniu zubov predídete aj pravidelnou dentálnou hygienou u odborníka a čistením zubov po pití červeného vína, kávy a sódy či konzumácii farebného jedla ako barbecue či sójovej omáčky. 

Pozor na smartfón

Spôsob, akým používate svoj smartfón, môže eventuálne spôsobiť vrásky na vašom krku. Držte ho preto na úrovni očí a nezabúdajte na krk nanášať spevňujúce mlieko obsahujúce antioxidanty a zložky ako shea maslo, arganový olej.

Obmedzte vlasový styling

Častým sušením či žehlením si poškodzujete vlasy, ktoré sa tiež vysúšajú a vám pridajú roky naviac. Vyskúšajte občas použiť suchý šampón alebo sa zmierte s prirodzeným vzhľadom vašich vlasov. Ak je to možné, nechajte si vlasy vysušiť na vzduchu. 

Pridajte sa k nám na Facebook a získajte vždy nové anti-aging tipy a rady, ako si udržať mladú a sviežu pokožku.

Odporúčané