Tenká koža na tvári? Ako jej predchádzať a posilniť?

Máte tenkú kožu? Aké máte možnosti a ako jej predchádzať?

A teraz otázka, ktorú ste si možno položili.

“Ako zistím, či mám tenkú kožu?“ 

Ak má človek tenkú kožu, môže vyzerať priehľadnejšie a môže byť lepšie vidieť žily, kosti alebo šľachy. OK, počkám, pozreli ste sa už na vaše ruky? 😊

Takže, máte tenkú kožu?

Rednutie pokožky môže spôsobiť mnoho faktorov, okrem iného aj vek a vystavenie slnku. Liečba môže zahŕňať dermatologické postupy ale aj domáce prostriedky. V tomto článku vám zhrniem, čo všetko môžete urobiť preto, aby ste tenkou kožou netrpeli.

Tenká koža

je koža, ktorá sa ľahko trhá, odiera alebo láme. Nazýva sa aj stenčujúca sa koža alebo krehká koža. Keď nadobudne vzhľad hodvábneho papiera, označuje sa ako krepová pokožka.

Tento stav je bežný u starších dospelých a prejavuje sa najviac na tvári, ramenách a rukách. Zase ste sa pozreli na ruky? 😊

Trochu teórie, aby sme chápali…

Naša pokožka sa skladá z mnohých vrstiev, pričom stredná vrstva sa nazýva dermis. Husté, vláknité tkanivo dermy tvorí kolagén a elastín, poskytujúc pokožke pevnosť a elasticitu. 

S pribúdajúcim vekom telo produkuje menej kolagénu, základného stavebného prvku pokožky. To vedie k menšej schopnosti pokožky regenerovať sa a k spomínanému stenčeniu pokožky.

Tenká koža a slnko

Poškodenie dermy, ako sú vrásky, ovisnutie, starecké škvrny a stenčenie pokožky, súvisí najmä s vystavením našej pokožky slnku. Najvýraznejšie je to na rukách, ramenách a tvári, častiach tela, ktoré bývajú viac vystavené slnečnému žiareniu a tak menej chránené.

Úbytok tuku z podkožia spôsobuje, že koža vyzerá menej kyprá alebo plná, čo môže spôsobiť, že koža vyzerá tenšia.

Tenká koža príčiny

Starnutie

Tenká pokožka je prirodzenou súčasťou starnutia spolu s vráskami , menšou pružnosťou pokožky a suchou alebo ľahko poškoditeľnou pokožkou.

Slnečné žiarenie

zohráva v priebehu času významnú úlohu pri stenčovaní pokožky. UVA a UVB lúče môžu zabíjať alebo poškodzovať kožné bunky.

Fajčenie a pitie alkoholu

urýchľujú starnutie pokožky a môžu časom prispieť k jej stenčovaniu.

Menopauza

Menopauza si môže vybrať svoju daň. Výskum ukazuje, že ženy vo všeobecnosti strácajú asi 30 % kožného kolagénu počas prvých rokov menopauzy. To môže mať za následok stenčenie kože a rýchle starnutie pokožky.

Ja som začala užívat kolagén s ceramidmi už pred rokom, asi 2 roky po nástupe menopauzy. Teraz už užívam pravidelne, produkt od Anny Brandejs, lebo mi príde najviac komplexný a hlavne obsahuje kvalitné extrakty, žiadnu sušinu.

Steroidné krémy

môžu zmenšiť bunky epidermy. Lieky môžu ovplyvniť aj tkanivo spájajúce kožné bunky. Koža tak môže vyzerať zvráskavená alebo ochabnutá.

Iné lieky

môžu ako vedľajší účinok spôsobiť stenčenie kože. Môže sa to stať pri lokálnych steroidoch, ktoré si ľudia aplikujú priamo na kožu. Tento liek je zvyčajne vo forme krému alebo masti a používa sa na liečbu kožných ochorení, ako je napríklad ekzém.

Lokálne steroidy

môžu spôsobiť stenčenie kože len vtedy, ak ich človek používa dlhší čas. Je nevyhnutné dodržiavať pokyny, ako liek používať. Po ukončení používania lieku by sa mala koža vrátiť do obvyklej hrúbky.

Zhrniem to.

Náš životný štýl, vrátane fajčenia, nadmerného požívania alkoholu, nedostatku pohybu a nevyváženej stravy, je faktorom, ktorý môže spôsobiť predčasné starnutie pokožky.

Kedy už hovoríme o tenkej koži?

Koža je na niektorých častiach tela prirodzene tenšia. Koža na očných viečkach je hrubá len 0,5 milimetra (mm), zatiaľ čo koža na pätách môže mať hrúbku až 4 mm.

Tenká pokožka znamená, že epidermis nie je taká hrubá, ako by mala byť. Pod kožou môžeme mať tiež menej tuku, čo má za následok, že aj táto vrstva je tenšia.

Tenšia koža by sama o sebe nemala spôsobovať žiadne zdravotné problémy. Môže sa však stať, že sa pokožka ľahšie poškodí alebo sa na nej vytvoria modriny, ako spomínala vyššie.

Liečba v ordinácii

Ošetrenia v ordinácii zahŕňajú mikronedeling, injekčné kožné a dermálne výplne, laserový resurfacing, intenzívne pulzné svetlo a fotodynamickú terapiu.

V krátkosti poviem o čo ide:

Microneedling

Táto metóda môže byť vykonávaná doma alebo v ordinácii lekára. Dermatológ v ordinácii používa dermastampy s dlhšími ihlami, čo vedie k zvýšeniu produkcie kolagénu a zlepšuje pružnosť a elasticitu pokožky. na domáce používanie odporúčam tento s dĺžkou ihiel 0,5 mm.

Intenzívne pulzné svetlo a fotodynamická terapia

Tieto metódy na báze svetla stimulujú tvorbu kolagénu a pomáhajú znížiť následky poškodenia spôsobeného slnkom. Obe, ale vyžadujú viacero sedení.

Domáce ošetrenia

Tak v tom som viac doma… 😊

Domáce ošetrenia zahŕňajú aplikáciu retinoidov (pri vážnejších problémoch aj na predpis, kedy ide o silnejší retinol) na pokožku a užívanie výživových doplnkov.

Ako používať retinol? Nájdete v tomto článku. Lokálne retinoidy sú účinné pri znižovaní a prevencii viditeľných známok poškodenia pokožky v dôsledku slnečného žiarenia.

Výživové doplnky ako vitamín C, GLA, kolagénové peptidy a omega-3 mastné kyseliny môžu prispieť k zlepšeniu štruktúry a hydratácii pokožky, čo je veľmi dôležité.

  • Retinoidy: Lokálne aplikované retinoidy, ktoré sú dostupné na predpis, môžu stimulovať produkciu kolagénu a zlepšiť textúru pokožky. Na prevenciu odporúčam od Medik8 Intelligent Retinol 6TR, ale pozor, ak ešte nepoužívate retinol, tak začnite najslabším – Crystal Retinal 1.
  • Výživové doplnky: Niektoré výživové doplnky, ako napríklad vitamín C, kolagénové peptidy a omega-3 mastné kyseliny, môžu podporiť zdravie kože zvnútra.
  • Produkty s účinnými látkami: vitamínom C ako napríklad PURE C15 sérum s vitamínom C alebo kolágenovými peptidmi od Anny Brandejs Peptides + Prebiotics omladzujúce sérum. Aj hydratácia je veľmi dôležitá a nielen tváre. Môj obľúbený produkt je BOTANICAL HAND+BODY CREAM – luxusný hydratačný krém na ruky a telo.
  • Slnečná ochrana: Používanie opaľovacích krémov s vysokým SPF je nevyhnutné na prevenciu ďalšieho poškodenia pokožky slnečným žiarením. Ja vždy odporúčam najvyššiu ochranu SPF50, moja topka na tvár Heliocare 360° Mineral FLUID
  • Zdravý životný štýl: Vyvážená strava, dostatočný spánok a minimalizácia stresu môžu mať pozitívny vplyv na celkové zdravie pokožky. Ak ešte nie ste členom, skúste môj program na youtube, zacvičíme si tvárovú jogu a postaráme sa o seba. Aspoň v daný moment sme pre seba číslo jeden, sme pre seba dôležité.

Je treba mať na pamäti, že výsledky sa môžu líšiť v závislosti od typu kože, závažnosti problému a použitých metód. Pred začatím akejkoľvek liečby je najlepšie všetko prekonzultovať s odborníkom.

Trápi vás tenká koža? Potrebujete poradiť? Napíšte mi…

Iveta

Odporúčané a spomínané produkty