5 starovekých čínskych tajomstiev krásy. Bylinky Bei qi, Huang qi aj fazuľka Mungo.

5 spôsobov, ako TCM napomáha k čistej pleti

O benefitoch tradičnej čínskej medicíny by sme mohli rozprávať niekoľko dní vkuse. Je úžasné, že sa dostáva aj do západných kultúr, avšak úplná implementácia bude ešte nejaký čas trvať. Štúdia publikovaná Lekárskou univerzitou Južnej Karolíny zistila, že čoraz viac lekárov zahŕňa metódy TCM do svojich praktík. Konkrétne sa jedná o 3 200 doktorov a viac ako 50 % z nich sa chystá začať TCM využívať alebo zvýšiť jej vplyv na svoju prax v nasledujúcom roku.

Čoraz viac webových stránok a spoločností hovorí o spojení duše s telom a propaguje holistické metódy na zlepšenie zdravia a predchádzanie ochorení. Mnoho ľudí je motivovaných vyskúšať alternatívnu medicínu, pretože majú podlomené zdravie už vo veľmi mladom veku.

TCM je vynikajúca v riešení mnohých zdravotných problémov. Lieči nás zvnútra, avšak zveľaďuje aj náš zovňajšok, konkrétne pokožku. Koža je najväčší orgán a potrebuje pozornú starostlivosť. Zdravie pokožky je často odrazom vnútorného stavu organizmu a starostlivosť o ňu sa odvíja od jej typu a špecifických potrieb.

Pre zlepšenie zdravia pokožky vyskúšajte nasledujúce prípravky tradičnej čínskej medicíny:

Bylinky

Základom TCM je využívanie bylín a korienkov. Používajú sa už tisícky rokov na liečbu kožných ochorení a neexistuje dôvod, prečo by sme s nimi mali prestať. Sú často účinnejšie ako syntetické chemikálie, ktoré dostať na trhu. Najbežnejšími sú bei qi, huang qi a goji (toto je vám asi najznámejšie). Bei qi je čínska kvitnúca rastlina, ktorá sa používa na zmiernenie krvného tlaku, ťažkostí s pečeňou či vysokého krvného cukru. Čo sa týka pokožky, je výborná proti hyperpigmentácii. Nachádza sa aj v antiage doplnku krásy Light of life, ktorého patent bol ocenený Nobelovou cenou.

Huang qi obnovuje mdlú a unavenú pleť (a je výbornou prírodnou redukciou vrások!). Jej používanie sa však neodporúča počas tehotenstva a dojčenia. Goji zmierňuje problémy s očami, pečeňou a obličkami a je skvelým zosvetľovačom pokožky.

Čaje

Rovnako ako byliny aj čaje sú vynikajúce pre pokožku – sú z nich predsa vyrobené! Čaj má vysokú koncentráciu polyfenolov, ktoré majú antioxidačné vlastnosti a udržiavajú pleť hydratovanú, redukujú zápal a odvracajú známky poškodenia spôsobených voľnými radikálmi v prostredí. Prvý, ktorý vám isto príde na myseľ, je zelený čaj. Je vedecky dokázané, že zmierňuje riziko rakoviny kože. Obsahuje totiž katechíny, antioxidanty redukujúce zápal a ochraňujúce pred slnečnými lúčmi. Okrem zeleného čaju sa odporúčajú aj zázvorový, rumančekový či čaj z korienkov púpavy.

Jadeitový valček

Táto pomôcka, pochádzajúca z tradičnej čínskej medicíny, má upokojujúce a chladivé účinky, uvoľňuje sínusovú bolesť a tlak a redukuje stres a opuchy. Môžete si ho zakúpiť relatívne lacno a používať na tvár a krk. Je výbornou masážnou pomôckou, o pomoc môžete poprosiť partnera či blízkeho priateľa. Jemne prechádzajte valčekom po pokožke 5 – 10 minút, zmiernite opuch a vaša pleť bude len žiariť. Vybrať si môžete z rôznych farieb kameňa. Ruženín, opalit, ametyst a akvamarín. Ten najlepší valček je ten, kotrého farba je vám srdcu blízka. Musí to láska na prvý pohľad. Krištáľové valčeky nájdete TU

Ako si vybrať jadeitový valček? Ktorá farba je vhodná na lifting, elimináciu vrások, pórov a detox pokožky

Krištáľový valček je krásnym doplnkom starostlivosti o pleť a telo. Jeho pôvod siaha až do starovekej Číny, kde ho používali cisári a cisárovné ako súčasť tajomstva svojej krásnej pleti. Využíval sa aj ako rituálny nástroj z rôznych dôvodov. Podľa prastarých čínskych používateľov mal mýtické liečivé a ochranné účinky. Zároveň posilňoval múdrosť a mier. Postupne sa krištáľový valček tešil obľube vo všetkých kútoch sveta.

Read more

Fazule mungo

Už ste počuli o tejto detoxikačnej strukovine? Je plná proteínu, vlákniny, antioxidantov a fytoživín a vo východnej kultúre sa teší stáročnej popularite. Už starovekí Indiáni začlenili fazule mungo do svojej stravy, bolo to v roku 1 500 p.n.l. Sú chutné a výborné ako zložka tvárovej masky – na zmiernenie opuchov a liečbu aknóznej pleti a T zóny (čelo, nos, brada).

Kurkuma

Kurkuma je veľmi obľúbené korenie, ktoré pomáha bojovať proti chorobám imunitného systému a zápalu vnútri aj vonku. Má antibakteriálne, protizápalové a protivírusové vlastnosti, čo je aj dôvod, prečo sa používa v ajurvéde už stáročia.

Môžete si z nej urobiť masku pridaním medu, mandľového mlieka a jednej čajovej lyžičky tohto žltého prášku. Výborne obnoví mdlú pleť a pomôže redukovať vrásky.

Stavte na kombináciu vitamínu C a kurkumy. Sérum C30 od Medik8 je nabité týmito látkami vo vysokej koncentrácii. 

Bankovanie

Technika bankovania je svetoznáme ošetrenie, ktoré využívajú mnohé celebrity a športovci. Prináša medicínske a estetické benefity vďaka vytvoreniu vákua pomocou sklenených nádob aplikovaných na pokožku. Táto metóda je vyvinutá špeciálne na zdvihnutie a oživenie tvárového svalstva, zlepšenie cirkulácie, obnovu tkaniva a podporu lymfatického systému. Bankovanie sa odporúča ako účinná anti- aging procedúra, ktorá zanechá pleť oddýchnutú a plnú energie. Je výbornou alternatívou invazívnych techník či drsných chemikálií, podporuje staré čínske postupy a filozofiu.
Východná medicína založená na dlhovekosti je výborným a kvalitným prístupom zahŕňajúcim holistickú zdravotnú starostlivosť pre zlepšenie celkového zdravia. Viac informácií o bankách TU

Odporúčam aj tieto články

Polodrahokamy proti očným vráskam, opuchom, zápalom a vyrovnanie energie Chi

Po odstránení ruženínovej očnej masky sa pozrite do zrkadla – tmavé kruhy pod očami by mali byť miernejšie, cirkulácia krvi sa vďaka chladnému jadeitu zlepší. Je však potrebné dopriať maske dostatok času, aby mohla správne pôsobiť.

Read more

Vyrovnajte vitálnu energiu obličiek, sleziny a pľúc. Vyhlaďte vrásky a posilnite zdravie

Dermatológia a tradičná čínska medicína Tradičná čínska medicína (TCM) je staroveká liečebná metóda založená na rovnováhe vitálnej energie zvanej qi (čí), ktorá by mala pretekať 12-timi meridiánmi nachádzajúcimi sa po celom tele. Qi ovplyvňuje naše emočné, mentálne, spirituálne a fyzické zdravie a ochorenia sú spôsobené jeho nerovnováhou či narušením. Spolupráca jednotlivých orgánov zaručuje podľa TCM zdravý vzhľad, potrebné […]

Read more

Čo o nás prezrádzajú ovisnuté líca? Tradičná čínska medicína pozná odpoveď

Priamo na lícach má každá z týchto dráh po jednom bode, ktoré tvoria tzv. omladzujúci trojuholník. Ako ho využiť vo svoj prospech? Na veľa spôsobov. Cvičením tvárovej gymnastiky hýbeme svalmi, v ktorých sa tieto body nachádzajú. Tvárovou/kozmetickou akupunktúrou ich priamo stimulujeme. Guashovacou doštičkou ich takisto “nútime” pracovať. Úžasná procedúra je kombinácia akupunktúry s guashou. Je razantná a výsledky prináša veľmi rýchlo. 

Read more

Slezina, stredobod nášho vesmíru. Ako farba pier odráža jej zdravie a prečo je to dôležité

Farba pier odráža stav sleziny, srdca a pečene. Je zrkadlom dostatku, či nedostatku krvi, yangu, horúčavy v organizme a blokády krvi. Ak je energia – Qi sleziny dostatočne silná a krvi je dostatok, pery majú svieži vzhľad a zdravú, bledočervenú farbu.

Read more

Nemusíte mať vrásky. Prečo vznikajú? Tradičná čínska medicína pozná odpoveď

Koža je obrazom stavu nášho vnútra. Funkčnosť orgánov a všetky fyziologické procesy (hlavne krvotvorba a činnosť obličiek) sú zodpovedné za stav našej pokožky. Ak orgány nepracujú správne, pleť nemá dosť energie, je podvyživená a následne aj vráskavá.

Read more