Je alkohol v kozmetike škodlivý? Čomu sa radšej vyhnúť?

Je alkohol v kozmetike škodlivý? Ako to s ním vlastne je?

Vďaka obrovskému množstvu zavádzajúcich informácií online o alkohole v starostlivosti o pleť je ľahké pochopiť, prečo niektorí ľudia veria, že alkohol nie je pre pokožku až taký zlý. Výskum (a mám na mysli veľa výskumov) však jasne hovorí:

Alkohol ako hlavná zložka v akomkoľvek produkte starostlivosti o pleť môže byť problémom pre kožnú bariéru a môže spôsobiť množstvo ďalších problémov.

Je alkohol v kozmetike škodlivý?

Viem, že nemôžem presvedčiť každého, ale dúfam, že najnovší výskum a, ak prepáčite slovnú hračku, aj triezve fakty o produktoch na báze alkoholu, vám pomôžu odložiť produkt, ak sa v hornej časti zoznamu ukrýva alkohol. zoznam zložiek.

Prečo sa teda alkohol používa v starostlivosti o pleť?

Vysvetlíme vám to veľmi podrobne, ale najprv si musíme ujasniť, akému druhu alkoholu chceme, aby ste sa vyhli.

Viem aj to, že alkohol v starostlivosti o pleť nemá najlepšiu povesť. Zatiaľ čo niektoré alkoholy si zaslúžia odísť do večných lovíšť, lebo poškodzujú pokožku, niektoré sú naopak mimoriadne prospešné! Pravdou je, že benzylalkohol a mastné alkoholy môžu byť užitočné a dokonca nevyhnutné vo vašej rutine starostlivosti o pleť.

Čo je alkohol?

Alkohol označuje akúkoľvek zlúčeninu na báze uhlíka, ktorá obsahuje OH alebo hydroxylovú skupinu. Existuje mnoho rôznych druhov alkoholov, napr.

  • Glykoly
  • Glycerín
  • Cetylalkohol
  • Etanol

Dôležité

Nie všetky alkoholy sú zlé. Poďme si to vysvetliť.

Alhohol v kozmetike a jeho úloha

  1. Najčastejšie alkohol v starostlivosti o pleť pôsobí ako konzervačný prostriedok na zabránenie rastu plesní. Nikto asi nebude nadšený, keď vo svojom pleťovom kréme alebo čistiacom prostriedku nájde plesne! Ak výrobok obsahuje vodu, potrebuje konzervačnú látku, ktorá zabráni prenikaniu baktérií a udrží zloženie stabilné.
  2. Alkoholy môžu byť tiež použité na zlepšenie textúry produktu a pomáhajú zvyšovať úroveň vlhkosti v pokožke.
  3. O niektorých alkoholoch je tiež známe, že zvyšujú penetráciu aktívnych zložiek, ako je vitamín C a retinol, do pokožky.

Ktoré alhoholy sú škodlivé a ktoré naopak prospešné? Poďme si na ne posvietiť?

Zlé alkoholy?

Etanol, SD alkohol, etylalkohol alebo izopropylalkohol sú všetky jednoduché alkoholy. To sú zvyčajne to, čo považujeme za „zlé“ alkoholy.

Tieto alkoholy sú prchavé a rýchlo sa odparujú. Na pokožku môžu pôsobiť aj dehydratačne. Tieto typy alkoholov možno zvyčajne nájsť v toneroch, gélových zvlhčovačoch a opaľovacích krémoch.

  • Príklady jednoduchých alkoholov:
  • Etylalkohol: Toto je tiež známe ako obilný alkohol alebo etanol.
  • Denaturovaný alkohol alebo alkohol denat: Denaturovaný alkohol je etanol s extra prísadou (ako je metanol), aby ho ľudia nepili.
  • Izopropylalkohol: Toto je to, čo poznáte ako lieh. Používa sa v rôznych produktoch starostlivosti o pleť a vlasy.

Posvieťme si na alkohol denat.

Alcohol Denat v starostlivosti o pleť


Toto je typ alkoholu, ktorému sa chcete v starostlivosti o pleť vyhnúť!

Na konzervovanie produktov sa často používa denaturovaný alkohol, tiež známy ako alkohol denat, izopropylalkohol a SD alkohol. Používa sa aj pri niektorých voľnopredajných prípravkoch na akné, pretože alkohol pôsobí ako adstringentný prostriedok proti baktériám a nadmernému mazu.

Aj keď spočiatku môžete zaznamenať zlepšenie pri používaní produktov proti akné s alkoholom denat v starostlivosti o pleť, je to ošetrenie veľmi drsné pre pokožku. Postupom času poškodí kožnú bariéru a zbaví pokožku zdravých olejov, ktoré potrebuje.

To má za následok zápal, citlivosť, škvrny, vysušenú pleť, ako aj zvýšenú mastnotu a viac vyrážok.

“Dobré” alkoholy?

Schválne som to dala do úvodzoviek, lebo to delenie na dobré a zlé nie je úplne správne uchopené. Ale pre lepšiu názornosť vysvetľujem ďalej..

Benzylalkohol

Benzylalkohol sa prirodzene nachádza v esenciálnych olejoch, rastlinách a dá sa vyrobiť aj synteticky. Vďaka svojim konzervačným vlastnostiam sa bežne používa v starostlivosti o pleť, aby sa zabránilo rastu baktérií a plesniveniu prípravkov.

Je benzylalkohol škodlivý pre pokožku?

Pri použití v správnej koncentrácii sa benzylalkohol považuje za bezpečnú zložku. Je to schválený konzervačný prostriedok podľa kritérií COSMOS Organic Certification.

Hoci ide o veľmi bezpečnú zložku, ak máte citlivú pokožku, vždy odporúčame urobiť náplasťový test s akýmkoľvek prípravkom obsahujúcim benzylalkohol.

Alkoholy odvodené z tukov


Mastné alkoholy pochádzajú z prírodných rastlinných a živočíšnych tukov.

Rôzne typy mastných alkoholov, ktoré môžete vidieť na zozname zložiek, zahŕňajú

  • cetearyl,
  • steararyl,
  • cetyl
  • a behenylalkohol.

Zvyčajne sú súčasťou produktov používaných ako zmäkčovadlá a zahusťovadlá na zlepšenie textúry produktu a pomáhajú zachytávať vlhkosť do pokožky.

Mastné alkoholy sú veľmi bezpečné a je nepravdepodobné, že by dráždili pokožku.

V skutočnosti môžu byť veľmi prospešné pre suchú pokožku vďaka svojim zmäkčujúcim vlastnostiam, vďaka ktorým je vonkajšia vrstva pokožky hladšia a jemnejšia.

Je alkohol v kozmetike škodlivý?

V konečnom dôsledku to závisí od druhu alkoholu a koncentrácie v produktoch starostlivosti o pleť. Benzylalkohol a mastné alkoholy sa všeobecne považujú za veľmi bezpečné pre pokožku.

Ak sa používajú v bezpečnej koncentrácii, niektoré alkoholy sú nevyhnutnými konzervačnými látkami, ktoré sa používajú na vytvorenie vysoko kvalitných, dlhotrvajúcich produktov a na zabránenie zlyhaniu formulácií.

Navyše, niektoré majú ďalšiu výhodu v tom, že zlepšujú úroveň vlhkosti a zjemňujú pokožku.

Ak máte obavy, najlepšie urobíte, ak otestujete malú časť oblasti krku. To vám môže pomôcť vyhnúť sa potenciálnej alergickej reakcii na akýkoľvek typ alkoholu v produkte.

Verím, že článok pomohol vniesť viacej svetla do tejto záhady menom alkohol.

Sledujte ma na mojom FB a vždy sa dozviete viac

Viac článkov na mojom blogu