Vitamín E ako krém proti vráskam? Prečo by sa ním mala pokožka poriadne nakŕmiť?

Vitamín E benefity

Vitamín E je v tukoch rozpustný antioxidant, ktorý je kľúčový pre zachovanie zdravej pleti. Dôležitý je samozrejme pre celý organizmus, a to najmä jeho príjem zo stavy. Na pleť má však výraznejší účinok pri povrchovej aplikácii.

Prirodzene sa vyskytujúci vitamín E je skupinou molekúl s podobnou štruktúrou, z ktorých mnohé majú jedinečný účinok na pokožku. Vitamín E sa nachádza v konjugátoch vitamínu E, ktoré pleť stabilizujú a pre svoju činnosť potrebujú bunkový metabolizmus. Vitamín E sa do pleti dostáva cez kožný maz a jeho hladinu môžete zvýšiť povrchovou aplikáciou, ktorou sa do tela dostanú aj jeho v strave sa nevyskytujúce formy.

Super antioxidačná kapacita pre vašu pleť

Ako antioxidant pôsobí vitamín E s reaktívnymi druhmi kyslíka, inak nazvanými voľnými radikálmi. Vďaka tomu môže absorbovať negatívne pôsobenie ultrafialového žiarenia. Je dôležitý vo fotoprotekcii a prevencii poškodenia pokožky vplyvom voľných radikálov zo slnečného žiarenia. Pôsobí antizápalovo a má určite aj mnohé iné, zatiaľ nepreskúmané, účinky.

Tokoferol alebo tokotrienol?

Pojem vitamín E sa nevzťahuje len na jedinú molekulu, ale označuje dve triedy molekúl obsahujúcich osem látok s podobnou štruktúrou a antioxidačnými vlastnosťami.

Tokoferoly sú najčastejšie sa vyskytujúcou formou vitamínu E a možno ich rozdeliť na štyri skupiny: alfa-tokoferol, beta-tokoferol, gama-tokoferol a delta-tokoferol. Tieto látky sú ideálnym pomocníkom suchej a podráždenej pleti, pretože redukujú zápal, majú silný hydratačný účinok a zbavia pokožku šupín. Podporujú procesy hojenia a zmierňujú tvorbu jaziev.

Tokotrienoly, ktoré sa v organizme nachádzajú v menšom množstve, sa tiež vyskytujú v štyroch skupinách: alfa-tokotrienol, beta-tokotrienol, gama-tokotrienol a delta-tokotrienol. Tokoferoly a tokotrienoly môžete získať zo stravy, alfa-tokoferol je ale primárnou formou vitamínu E, v tele sa nachádza vďaka špecifickej transportnej bielkovine.

Prírodné, a teda prirodzene sa vyskytujúce formy vitamínu E, sú kombináciou jeho ôsmych izomerických druhov. Tokoferoly a tokotrienoly sú dostupné vo forme esterových derivátov a zvyšujú molekulárnu stabilitu tohto vitamínu následne po vystavení pokožky slnečnému a svetelnému žiareniu či vzduchu. Konjugované molekuly vitamínu E sa zvyčajne získavajú z výživových doplnkov, esterifikovaná molekula je pri bunkovom metabolizme odlúčená v hrubom čreve.

Epiderma bohatá na “éčko”

Vitamín E je najhojnejším lipofilným antioxidantom v koži človeka, ktorého obsah je vyšší v epiderme ako v derme. Najpočetnejšou formou je pritom alfa-tokoferol, nájdeme tu však aj merateľné množstvo gama-tokoferolu a ďalších druhov získateľných zo stravy.

Vitamín E sa nachádza najmä v mazových žľazách, následne je transportovaný prostredníctvom kožného mazu na povrch pokožky. Jeho obsah v koži je vyšší u osôb s mastnejšou pleťou a zvýšenou produkciou kožného mazu. Ak vitamín E užívate orálne, počítajte pri snahe o úpravu jeho hladiny minimálne so 7 dňami. V koži sa totiž nenachádzajú transportné bielkoviny špecifické pre tento vitamín. Množstvo vitamínu E v pokožke sa znižuje vekom či vystavovaním pleti UV lúčom, kedy dochádza aj k zmene epidermálnej štruktúry kože.

Najlepšia je povrchová aplikácia

Pre povrchovú aplikáciu vitamínu E na pleť sú vhodné pleťové oleje či iné moderné kozmetické produkty. Pri orálnom užívaní kožný maz zabezpečí jeho potrebný transport k vyšším vrstvám pleti až do stratum corneum, povrchové nanesenie pôsobí opačne a dovoľuje vitamínu preniknúť do epidermy a dermy.

Rýchlosť absorbcie vitamínu E ovplyvňujú faktory, ktoré zatiaľ veda nie úplne odhalila. Predpokladá sa, že roztoky s koncentráciou 0,1% môžu navýšiť jeho obsah v pokožke. Po povrchovej aplikácii jeho obsah však výrazne narastá, a to vďaka hromadeniu v mazových žľazách. Aj napriek tomu sa však v derme nenachádza toľko vitamínu E, ako v stratum corneum. Ak prijímate vitamín E výhradne v strave, dodávate svojmu telu alfa- a gama-tokoferol, avšak povrchovou aplikáciou mu poskytujete aj kombináciu tokoferolov a/alebo tokotrienolov, ktoré sa v koži hromadia rozdielnou rýchlosťou.

Hromadenie a antioxidačný efekt vitamínu E

Po povrchovej aplikácii sa vitamín E neukladá len v bunkových membránach, ale aj v extracelulárnom lipidovom matrixe v stratum corneum, kde sa vo veľkej miere podieľa na antioxidačnej ochrane pleti. Veľká časť povrchovo nanášaného vitamínu E sa však v koži znehodnocuje vplyvom UV žiarenia a jeho antioxidačný efekt je preto nestabilný. Z tohto dôvodu je nevyhnutné ho pravidelne topicky aplikovať. Produkty obsahujúce vitamíny C a E majú v rámci fotoochrany vyššiu účinnosť ako samotné antioxidanty.

Stabilitu roztokov pre povrchovú aplikáciu vitamínu E zvyšujú aj jeho konjugáty (deriváty), ktoré sú komerčne vyrábanými estermi tokoferolu odolnými voči oxidácii a prenikajúcimi do hlbších vrstiev pokožky. Nemajú žiaľ antioxidačný efekt. Aby boli účinné, konjugovaná molekula musí byť vo vnútri bunky oddelená. Stratum corneum obsahuje metabolicky neaktívne bunky a zvyšné vrstvy – epiderma a derma – môžu byť zložené z veľkého množstva extracelulárnych bielkovín. Je preto nejasné, nakoľko účinné sú esterové konjugáty zmenené na voľný vitamín E v pokožke.

Funkcie vitamínu E v zdravej pleti

Fotoprotekcia

Primárnou úlohou vitamínu E v pokožke je preventívne pôsobenie proti poškodeniu voľnými radikálmi a reaktívnymi druhmi kyslíka. Aj napriek tomu, že molekuly zo skupiny vitamínov E sú účinné pri absorbcii UVB lúčov, nemožno vitamín E označiť priamo za látku ochraňujúcu pleť pred slnečným žiarením. Jeho schopnosť pohlcovať UVA lúče je totiž obmedzená. Pri povrchovej aplikácii má vitamín E aj napriek týmto faktom výrazné antioxidačné účinky. Znižuje peroxidáciu lipidov a poškodenie DNA, redukuje množstvo chemických a štrukturálnych zmien v pleti (erytém a aktiváciu imunitných buniek) spôsobených UV žiarením.

Protizápalové účinky

Vitamín E pôsobí protizápalovo a znižuje opuchy spôsobené UV lúčmi. Zlepšuje stav tvrdej a hrubej pokožky, uľavuje od erytému (známok prebiehajúceho zápalu). Podobné efekty má aj v rámci imunitných, nie len kožných, buniek.  

Hojenie a hydratácia kože, pôsobenie proti vráskam

Vitamín E napomáha zdravej hydratácii vysušenej a podráždenej pokožky, je vhodný na priamu povrchovú aplikáciu aj na precitlivenú pleť následkom spálenia slnkom. Pôsobí protistarnúco, a to najmä vďaka už spomínaným fotoprotektívnym účinkom. V spolupráci s vitamínom C tvoria nerozlučnú dvojku.