6 mýtov o akné

Aj vy toľko čítate na nete?😊 Naposledy som objavila rôzne mýty o akné a teórie o tom, prečo majú ľudia akné, o kadejakých spúšťačoch akné a samozrejme rady, čo robiť, keď sa akné objaví na pleti. 

Akné je častým kožným ochorením, ktoré postihuje mnoho ľudí, najmä v adolescentnom veku. Existuje množstvo faktorov, ktoré prispievajú k vzniku akné, vrátane hormonálnych zmien, genetiky, zápalu, ale aj nedostatočnej starostlivosti o pleť.

V tomto článku vyvrátim niektoré nepravdy, najpopulárnejšie mýty o akné, pretože vedomosti sú najlepším spôsobom, ako začať mať krásnu a čistú pleť, po ktorej všetci túžime. Súhlasíte?😊

Mýtus: Akné môžete vysušiť

Sušenie vyrážok? Voda je jediná vec, ktorú môžete “vysušiť”, výskyt akné nemá nič spoločné s tým, že je pleť mokrá. Vysušovanie vody a iných látok viažucich vlhkosť na povrchu pokožky v skutočnosti poškodzuje jej schopnosť bojovať proti akné a podporuje dlhšie trvajúce výsevy a stopy, ktoré zanechávajú. Absorbovanie oleja, ktorý je na povrchu pokožky alebo v póroch, sa radikálne líši od “vysušovania” pokožky drsnými zložkami, ako je denaturovaný alkohol.

Čo môžete urobiť namiesto toho: Ošetrujte aknóznu pleť šetrne pomocou starostlivo vybraných prípravkov proti akné, ktoré obsahujú zložky a podľa výskumov liečia akné, tým pomáhajú pleť rýchlejšie vyčistiť.

Mýtus: Akné spôsobuje znečistená pleť

Toto mylné presvedčenie často vedie k nadmernému čisteniu alebo drhnutiu mydlami a abrazívnymi peelingmi alebo čistiacimi kefami s drsnými štetinami, čo len zvyšuje riziko vzniku suchej, šupinatej a zhoršenej pleti, ktorá navyše zvyšuje produkciu oleja v póroch. Je to tiež ideálny recept na pleť, ktorá je pod pokožkou suchá a napätá, ale na povrchu je mastná.

Akné nemá nič spoločné so znečistenou pleťou, ale má veľa spoločného s upchatými pórmi, to je dôvod, prečo je chemický peeling, ktorý obsahuje kyselinu salicylovú, taký dôležitý.

Mýtus: Vyrážky môžete liečiť jednu po druhej

Hoci môžete znížiť začervenanie, opuch a následky existujúcej vyrážky pomocou exfoliačného prípravku s kyselinou salicylovou (BHA) alebo s prípravkom s benzoylperoxidom, nerieši to vyrážky, ktoré sa iba začínajú rozvíjať.

Riešenie len viditeľných vyrážok znamená, že ignorujete tie, ktoré sa tvoria, ale ešte nie sú viditeľné. To vedie k cyklu naháňania sa za akné po tvári. Miestne ošetrenie je v poriadku pre tie, ktoré majú vyrážky zriedkavo, ale ak to nie ste vy, potom je aplikácia liečiva na celú tvár nevyhnutná na dosiahnutie a udržanie najlepších výsledkov.

Mýtus: Mravenčenie znamená, že to funguje

Toto je bežný mýtus, ktorému verí príliš veľa ľudí. Tu je pravda: Zložky, ktoré spôsobujú mravenčenie pokožky, ako mentol, mäta pieporná, eukalyptus, citrón a alkohol, sa objavujú v nespočetnom množstve výrobkov proti akné, ale pre pokožku predstavujú vážny, senzibilizujúci problém.

Chýba výskum, ktorý by preukázal, že tieto zložky majú nejaký prínos pre akné alebo mastnú pleť, ale existuje výskum, ktorý ukazuje, ako tieto zložky zhoršujú stav pleti, čo zhoršuje aj akné a mastnú pleť.

Mýtus: Akné spôsobuje čokoláda alebo mastné jedlo

Hoci je absolútna pravda, že konzumácia zdravých potravín je pre vás a vašu celkovú pohodu prospešná, výskumy týkajúce sa konzumácie čokolády a akné nie sú potvrdené. Viaceré z predchádzajúcich štúdií, ktoré ju označovali za problém, boli chybné alebo zle vykonané.

Zdá sa, že mastné a tučné jedlá nie sú pre väčšinu ľudí spúšťačom akné, ale potraviny (najmä zdroje rafinovaného cukru), ktoré spôsobujú nárast hormónu inzulínu, sa spájajú so zvýšeným výskytom akné – a čokoláda sa často nachádza v potravinách s vysokým obsahom cukru. Riešením by mohlo byť obmedzenie príjmu cukru na niekoľko týždňov a zistíte, či sa vám zlepší pleť.

Mýtus: Akné sa zbavíte pomocou peelingu

Ach…, keby to bolo také jednoduché… Po prvé, abrazívne peelingy sú pre pokožku drsné, narúšajú jej zdravo vyzerajúci, vitálny povrch a znižujú jej schopnosť bojovať proti akné. Drsnosť môže tiež zvýšiť produkciu oleja, čo určite nechcete.

Ako som uviedla vyššie, akné nie je spôsobené tým, že je pleť špinavá, a preto potrebuje “hĺbkové” čistenie. Na dodatočné čistenie môžete použiť jemnú žínku s čistiacim prípravkom rozpustným vo vode, ale musí to byť jemné. Ak nebudete šetrní, vaša pokožka sa vám neodvďačí a reakcia nebude dobrá.

Zhrnutie na záver

Je dôležité sa správne starať o pleť a liečiť akné, aby sme znížili jeho prejavy a minimalizovali vznik jaziev. Napr. tento produkt od Medik8 vám môže pomôcť.

Riziko vzniku akné môžeme znížiť tým, že dodržiavame zdravý životný štýl, berieme do úvahy stravu, potraviny bohaté na vitamíny a minerály, minimalizujeme stres.

Ak máte problémy s akné, odporúčam konzultovať s dermatológom alebo lekárom, ktorý vám môže pomôcť zistiť príčiny vašich problémov s pleťou a navrhnúť vhodné riešenie. Včasná diagnóza a liečba môžu pomôcť minimalizovať prejavy akné a zlepšiť pokožku.

Ktorý mýtus o akné ešte poznáte? Napíšte mi do komentára…

Iveta

A nezabudnite sa pridať ku nám na Facebook!

V článku sme spomínali aj tieto produkty