Kozmeceutiká vs Kozmetika. Viete, že vôbec nejde o to isté?

Základný rozdiel medzi kozmetikou, kozmeceutikami a farmaceutikami

Michelle Skelly je anti-aging špecialistka pomáhajúca ľuďom získať zdravú a mladistvú pokožku bezpečnou a efektívnou cestou. Predstaví vám rozdiel medzi jednotlivými druhmi produktov a poradí, ktoré sú pre vás vhodné.

Určite ste aj vy aspoň raz pocítili zmätenie ohľadom kozmetických produktov, ktoré sú v dnešnej dobe na trhu. Účinkujú? Nie sú len vyhodenými peniazmi? Používam tie správne? To sú časté otázky, pokiaľ sa snažíte rozhodnúť medzi produktmi v obchodoch, katalógovom predaji či lekárom predpísanými farmaceutikami.

Aký je medzi nimi teda rozdiel?

Je to hlavne rozdielna sila a potencia jednotlivých surovín a zmesí a ich vzájomné spolupôsobenie. Správne produkty obsahujú tie správne suroviny v správnych formulách v správnom poradí. Závisí však aj od typu vašej pleti a jej kondícii, či bude daná kozmetika účinkovať.

Najčastejšie otázky ohľadom správnej kozmetiky sú

  • Aký je rozdiel medzi profesionálnymi kozmeceutikami a značkami v obchodoch?
  • Je v nich skutočne rozdiel, alebo sa jedná len o šikovný marketing, pekné balenia a fotografie?
  • Dosiahnete skutočné výsledky aj s výrobkami zakúpenými v obchode, alebo budú lepšie po použití profesionálnych kozmeceutík?
  • Keďže farmaceutické výrobky obsahujú najsilnejšie aktívne ingrediencie, budú pre moju pokožku tou najlepšou voľbou?

Konzumenti často prepadnú čaru marketingu a reklamy a vyhadzujú veľa peňazí v drogérii, pričom ich kozmetika neprináša želaný účinok. Farmaceutické produkty sú však často príliš drsné. Nasledujúce rozdelenie vám pomôže sa v kozmetike lepšie vyznať a zistiť, ktorý druh je správny práve pre vás.

Kozmetika z obchodov

Do tejto kategórie spadá väčšina kozmetických produktov. Nájdete ich v drogériách či špecializovaných obchodoch. Cenovo sa pohybujú od lacných až po veľmi drahé, avšak vo všeobecnosti obsahujú rovnakú koncentráciu ingrediencií. Pretože musia sedieť väčšine typov pleti, neobsahujú veľa aktívnych zložiek a často obsahujú látky neaktívne, vône a konzervanty. Aktívne zložky sú v nich obsiahnuté v oveľa menšej koncentrácii ako je to pri kozmeceutikách či farmaceutikách. Môžu sa hrdiť obsahom peptidov, retinolu, vitamínu C a antioxidantov, ich prítomnosť je však veľmi malá a nezabezpečí vám želaný výsledok.

Kozmetika z obchodov pôsobí väčšinou len na najvrchnejšiu vrstvu pokožky alebo epidermu. Sedí na povrchu pleti a neprenikne hlbšie. Predstavuje teda vyhodené peniaze, ktoré vám neprinesú žiadaný efekt. Sú výsledkom „samodiagnózy“ pleti, a preto musia byť bezpečné. Čo občas znamená, neúčinné. Síce dobre voňajú a majú príjemnú konzistenciu, pleti veľmi nepomôžu. Kozmetika totiž nie je len o jednej efektívnej zložke, ale o zmesi správneho množstva aktívnych ingrediencií, ktoré sú efektívne len spolu.

Kozmeceutiká

Kozmeceutiká sú akousi kombináciou klasickej kozmetiky a farmaceutík. Sú to kozmetické produkty s aktívnymi zložkami s medicínskym účinkom. Dermatologické štúdie ukázali, že bioaktívne látky používané pri výrobe kozmeceutík sú účinnejšie a formuly silnejšie ako tie v bežnej kozmetike. Medzi kozmeceutiká sa zaraďujú značky Medik8, aj Dermaheal. 

Napríklad, vitamín C, známy antioxidant, býva pridávaný do pleťového mlieka či krému a je považovaný za kozmeceutikum. Rovnako je to aj v prípade zložiek ako retinol či peptidy. Ako si vybrať správnu konventráciu retinolového séra sa dozvite TU

Prečo sú však také dôležité? To sú totiž presne tie látky, ktoré spôsobujú na pleti želanú zmenu. Slnečné škvrny, melazma, hyperpigmentácia, jemné linky a vrásky … kozmeceutiká obsahujú vyššie množstvo aktívnych zložiek prenikajúcich hlbšie do pokožky (epidermy aj dermy), kde podporujú tvorbu kolagénu, elastínu a nových kožných buniek a zlepšujú stav spomínaných problémov. A navyše ich môžete kúpiť bez lekárskeho predpisu. Ako si vybrať správnu koncentráciu vitamínu C sa dozviete TU.

Kozmeceutiká pomáhajú pri strate kolagénu a elastínu, kedy je pleť ochabnutá a málo elastická. Ich doplnenie býva veľmi náročné, preto Michelle odporúča používať kozmeceutiká každý deň. Ochránia zásoby v pleti, ktoré ešte máte. Nesmiete to však preháňať, pretože by ste si mohli spôsobiť podráždenie, zjazvenie či vzhľad predčasne zostarnutej pokožky. Používajte si v súlade s návodom či odporúčaním od profesionála.

Farmaceutiká

Približne 5% produktov starostlivosti o pleť je považovaných za farmaceutiká. Väčšina je výhradne na lekársky predpis od dermatológa, plastického chirurga či licencovaného profesionála. Pôsobia aj na podkožnú tkanivovú vrstvu.

Pri starostlivosti o pleť dbajte nie len na jej vzhľad, ale najmä zdravie. Ak si myslíte, že práve farmaceutiká sú pre vás tie pravé, poraďte sa najskôr so svojím lekárom. Ten zhodnotí váš typ pleti, jej minulosť, alergie a životný štýl. Toto sú veľmi dôležité faktory, ktoré treba pred predpísaním akéhokoľvek farmaceutika dôkladne zvážiť.

Ak chcete používať ingrediencie ako Retin-A či Tri-Luma, kombinujte ich s vhodnými produktami starostlivosti o pleť ako sú čistič, toner, opaľovací prípravok či nočný zvláčňovač. Ak ich vynecháte, bude vaša pleť suchá a poškodená. Niektoré prípravky dostupné bez predpisu môžu byť taktiež príliš silné, aj o ich užívaní sa najskôr poraďte s lekárom. Jedná sa najmä o chemické peelingy, mikrodermabrázie či laserové procedúry. Bez dôkladného ošetrenia ostatnými produktmi nebude ich efekt taký, ako by ste si želali.

Ktoré produkty sú pre vás tie správne?

Ako už vieme, mnoho výrobkov v obchodoch a špecializovaných predajniach ponúka benefity vašej pokožke. Mnohí z nás sa obraciame na nové produkty s vierou v jemnejšiu a žiarivú pokožku s menším množstvom vrások. V skutočnosti však táto kozmetika prináša minimálne výsledky. Preniká len do najvrchnejšej vrstvy pleti a znamená tak vyhodené peniaze.   

Preto je dôležité nechať si správne poradiť a na základe odporúčaní od profesionála vyskúšať kozmeceutiká, prípadne farmaceutiká, ktoré zlepšia aj efekt kozmetického ošetrenia. Tieto druhy prinášajú bezpečné a efektívne výsledky, ak sa používajú správne a pravidelne.  Je veľmi dôležité vybrať si správnu koncentráciu, inak sa nevyhnete podráždeniu pokožky. Vždy dbajte o to, aby ste to s nimi nepreháňali, silná či nevhodná  koncentrácia aktívnych zložiek by vám mohla spôsobiť podráždenie a vysušenie pokožky!