Biele, čierne bodky na nose, brade – rozdiel a vytláčať ich?

Biele a čierne bodky na nose a brade? Pekne otravné však?

Keď si napnete kožu na brade, vidíte pod spodnou perou zhluk malých bielych bodiek? A čo v záhyboch nosa? Máte na nose malé sivasté bodky, ktorých sa zdanlivo nedá zbaviť? Ak ste na niektorú z týchto otázok odpovedali áno, pravdepodobne máte mazové vlákna(zátky), laicky nazývané biele bodky.

Biele bodky, mazové vlákna(zátky) sú úplne normálne. V skutočnosti ich má takmer každý. Aj keď sú často mylne zamieňané za čierne bodky (najmä na nose), nemali by sa nevyhnutne riešiť rovnakým spôsobom.

Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli viac, vrátane toho, čo sú a ako sa ich zbaviť!

Čo sú biele bodky na nose a brade (mazové vlákna,zátky)?

Mazové vlákna sú prirodzene sa vyskytujúce, rúrkovité štruktúry, ktoré lemujú steny vašich pórov. Ich účelom je usmerniť tok mazu. Vaša pokožka produkuje maz (známy aj ako kožný maz), aby chránil a zvlhčoval pokožku. Mazové vlákna pomáhajú odviesť maz z vašich mazových žliaz na povrch vašej pokožky, kde môže potom pôsobiť v boji proti environmentálnym agresorom a dehydratácii.

Z väčšej časti nie sú mazové vlákna skutočne viditeľné voľným okom. Ale keď máte nadprodukciu kožného mazu v pokožke, môže sa olej nahromadiť a začať tvrdnúť, až nakoniec roztiahne póry a nezačne sa „rozlievať“ (sľubujem, že to nie je také odporné, ako to znie!). Vtedy sa začnú zviditeľňovať.

Ako sa tvoria biele bodky na nose a ako vyzerajú?

Keďže mazové vlákna sú spojené s produkciou oleja, objavujú sa v oblastiach, kde prirodzene produkujeme veľa mazu (napríklad t-zóna). Konkrétne na nose a okolo neho a na brade pod spodnou perou. Majú tiež tendenciu sa tvoriť v záhyboch a záhyboch našej pokožky.

Mazové zátky sa líšia farbou. Môžu byť sivé, žltkasté alebo biele. Keď sú na nose, sú zvyčajne svetlo alebo tmavo sivé, a preto sa často zamieňajú za čierne bodky. Ale keď sa nachádzajú okolo okrajov nosa (najmä v záhyboch, kde sa nos stretáva s vašimi lícami) alebo na brade, je pravdepodobnejšie, že budú biele alebo žltkasté.

Mazové vlákna sú pomenované podľa svojho tvaru a vyzerajú presne tak – vlákno. Ak ich stlačíte (čo by ste nemali, o tom viac neskôr), vyjdú ako tenká trubica.

Biele bodky (Mazové vlákna) vs. čierne bodky

Biele bodky vs Čierne bodky

Takže, aký je presne rozdiel medzi čiernymi bodkami a bielymi bodkami

Najviditeľnejšie rozdiely sú vo farbe a veľkosti. Mazové vlákna majú tendenciu mať svetlejšiu farbu ako čierne bodky a javia sa ako sivé, žltkasté alebo biele. Čierne bodky sú — uhádli ste — čierne. Je to výsledok kožného mazu a odumretých kožných buniek, ktoré sú vystavené vzduchu a oxidujú sa. Čierne bodky sú zvyčajne väčšie ako mazové vlákna.

Ďalším dôležitým rozdielom je, že na rozdiel od čiernych bodiek, mazové vlákna nie sú technicky komedóny (upchaté póry). Komedóny sú prekurzormi akné, zatiaľ čo mazové vlákna sa v skutočnosti nezmenia na pupienky, pokiaľ si s nimi neporadíte. Je to preto, že úplne neblokujú póry tak, ako to robia komedóny; stred póru zostáva viac-menej otvorený. To znamená, že ak máte pleť so sklonom k akné, ste náchylnejší na mazové vlákna, pretože produkujete veľa mazu.

Aj keď sa mazové vlákna zvyčajne nezmenia na akné, môžu sa zmeniť na čierne bodky, ak sa v póroch nahromadí priveľa mazu. Aby to bolo ešte viac mätúce, človek môže mať čierne bodky aj mazové vlákna zároveň (najmä na nose).

Ako sa zbaviť bielych bodiek na nose a brade

Predtým, ako sa budem venovať tomu, ako sa zbaviť mazových zátok, dovoľte mi povedať, že mať ich je úplne normálne! Keďže sú súčasťou prirodzenej štruktúry našej pokožky, do určitej miery ich má takmer každý. Vďaka photoshopu si možno nemyslíme, že to tak je, ale verte mi – je to tak.

Je tiež dôležité vedieť, že aj keď vytiahnete alebo vytlačíte mazové vlákna, do tridsiatich dní sa znova naplnia. Naozaj neexistuje spôsob, ako sa ich natrvalo zbaviť. To znamená, že ak ich máte veľa a obťažujú vás, existujú spôsoby, ako minimalizovať ich vzhľad a zabrániť ďalšej tvorbe.

Akú kozmetiku na biele bodky použiť?

Toto sú osvedčené najlepšie produkty a prísady na minimalizáciu mazových zátok

Kyselina salicylová (BHA)

Jednou z najlepších zložiek, ktoré môžete použiť na minimalizáciu mazových vlákien, je kyselina salicylová. Kyselina salicylová je beta-hydroxykyselina (BHA), čo znamená, že dokáže narušiť a prerezať maz a dostať sa hlboko do vašich pórov. To jej umožní začať rozbíjať nečistoty, ktoré upchávajú vaše póry, minimalizovať vzhľad vlákien a zabrániť tomu, aby sa viac vytvárali. Hľadajte kyselinu salicylovú v nezmývateľných produktoch, ako sú tonery alebo séra.

Keďže kyselina salicylová je taká skvelá pri regulácii produkcie oleja, môže zlepšiť ďalšie problémy, ktoré by ste mohli pociťovať spolu s mazovými vláknami (ako sú upchaté póry, čierne bodky alebo škvrny).

Retinol a retinoidy

Retinol a retinoidy môžu byť tiež skutočne účinné proti bielym bodkám(mazovým vláknam). Zvyšujú bunkovú obnovu, čo pomáha zabrániť tomu, aby sa odumreté kožné bunky zasekli vo vašich póroch. To zase pomáha regulovať tok mazu a zabraňuje tvorbe a tvrdnutiu mazu. Retinol je účinná zložka, takže ak ste v ňom nováčikom, určite si prečítajte článok pre začiatočníkov o retinole a retinoidoch.

Mechanický peeling

Nepodceňujte silu mechanického peelingu. Jemné mechanické pôsobenie môže byť super účinné pri odlupovaní vlákien, takže sú menej nápadné. Skúste Pore Scrub s kyselinou salicylovou od Medik8

Mechanický peeling neodporúčam v prípade aknóznej pleti.

Bezolejový hydratačný krém

Nakoniec sa uistite, že je vaša pokožka dobre hydratovaná pomocou hydratačného krému bez obsahu oleja. Zatiaľ čo kyselina salicylová a retinol sú úžasné na udržiavanie čistých pórov, majú potenciál vysušiť vašu pokožku.

Preto nepodceňujte hydratáciu.

Mám biele bodky vytláčať?

Aj keď je to lákavé, je naozaj najlepšie vyhnúť sa vytláčaniu bielych bodiek, mazových vlákien. Ako som už spomenula, týmto spôsobom sa ich nikdy skutočne nezbavíte. Takže aj keď môžete cítiť okamžité uspokojenie, z dlhodobého hľadiska vám to neprinesie nič, aspoň nič dlhodobé. V skutočnosti stláčaním pokožky a vytláčaním riskujete zatlačenie mazu a baktérií hlbšie do pórov. To by mohlo spôsobiť infekciu a viesť k akné.

Sledujte nás na FB