Obľúbené produkty

Žmolkovanie kozmetiky? Pilling-úskalie vrstvenia produktov

Už sa vám niekedy stalo, že sa vaše výrobky začali na tvári hromadiť ako starý sveter? Ako zabrániť tomu, aby sa starostlivosť o pleť a make-up nehromadili na tvári, keď vrstvíte rôzne výrobky?

Už sa vám niekedy stalo, že sa vaše výrobky začali na tvári hromadiť ako starý sveter?  Ako zabrániť tomu, aby sa starostlivosť o pleť a make-up nehromadili na tvári, keď vrstvíte rôzne výrobky?

Možno ste si to všimli hneď po nanesení určitého make-upu, alebo pri nanášaní produktov starostlivosti o pleť. Alebo to môže byť o hodiny neskôr, keď sa dotknete svojej tváre a máte pocit, že je pokrytá malými žmolkami alebo guľkami vrstveného  produktu.

Či je to tak alebo onak, je to nepríjemné. Tento jav – známy ako „pilling“ – je častým úskalím pri vrstvení výrobkov starostlivosti o pleť!

Čo spôsobuje žmolkovanie? Ako zabrániť hromadeniu produktu?

 K žmolkovaniu dochádza, keď sa výrobky nevstrebávajú do pokožky.

1, Druh prísady
2, Použité množstvo produktu
3, Kombinácia produktov
4, Stav vašej pokožky.

Ako zabrániť hromadeniu produktu?

1. Pravidelne používajte peeling

Uistite sa , že robíte pravidelný píling. Malé guľôčky a žmolky ktoré sa tvoria, sú zložené väčšinou z použitého produktu, nie odumretej kože. Stále je však dôležité udržiavať pravidelnosť exfoliácie, pretože to vašim produktom pomôže vstrebávať sa do pleti efektívnejšie. Inak môžu ostať na povrchu vrstvy mŕtvej kože.
Zistila som, že najlepšie funguje kombinácia jemného manuálneho a chemického pílingu. Kyseliny robia väčšinu práce pri uvoľňovaní odumretých buniek a potom ich trochou obrusovania pomôže úplne odstrániť. Podľa mojej rutiny starostlivosti o pleť robím jemný AHA peeling a jemnými mechanickými čiastočkami 2x do týždňa.

2. Vyhýbajte sa silikónom

Silikóny sú pravdepodobne najčastejšou príčinou žmolkovania, pretože zostávajú na povrchu pokožky, aby vyhladili jej povrch, namiesto toho, aby sa do pokožky „ponorili“. Používajte dekoratívnu kozmetiku bez obsahu silikónov. Ak chcete zistiť, či má výrobok nízky obsah silikónov, pozrite si zoznam jeho zložiek. Nerada vidím medzi prvými piatimi ingredienciami silikóny, ktoré obvykle tvoria asi 80 percent produktu. Ak budú uvedené na posledných miestach v zozname, považovala by som výrobok za málo silikónový (a teda menej náchylný na žmolkovanie).

3. Používajte menej produktu

Jednoducho používate príliš veľké množstvo produktu, ktoré môže byť príčinou žmolkov, pretože nadmerne preťažuje pokožku a ona to nedokáže prijať.

Experimentujte s menším množstvom produktov. Napríklad, ja rada kombinujem niacínamid Clarity peptides od Medik8 a Crystal retinal. Robím to tak, ze niacínamid zmiešam s retinalom a aplikujem. Následne si dám nočný krém s Advanced night restore ceramidmi. Tak to moja pleť akceptuje a produkty sa pekne vpijú do pokožky.

Poznámka: Čím viac produktov vrstvíte, tým náročnejšie je zabrániť hromadeniu!

4. Nedotýkajte sa a nešúchajte si tvár

Je samozrejmé, že šúchanie tváre je veľké NIE- pretože to spôsobí iba hromadenie a zrolovanie zvyškov povrchu. Na nanášanie svojich výrobkov používajte ľahké pohyby vklepávaním, odolávajte nutkaniu dotknúť sa vašej tváre viac, ako je nevyhnutne potrebné.

5. Správne kombinácie

Už ste niekedy počuli príslovie, že olej a voda sa nemiešajú? No a to isté platí aj pri kozmetike.  Ak sú ingrediencie príliš odlišné, nespoja sa a vytvoria žmolky. Pokúste sa teda, ak je to možné, oddeliť svoje výrobky na báze oleja od výrobkov na báze vody.
Majte tiež na pamäti, že so svojimi vrstvami vždy chcete ísť v smere od najľahšieho  produktu po ten ťažší. Najprv by teda mali ísť vzorce na báze vody, potom krémy a potom oleje. Ak to urobíte opačne, žmolky sú viac menej isté.

6. Pridajte kvapku oleja

Ak sa nemôžete držať iba vrstiev na báze vody alebo iba oleja, môže pomôcť pridanie kvapky oleja.

Môj tip 
Zmiešajte kvapku luxusného pleťového oleja alebo denného séra C- Tetra Luxe (vitamín C na báze oleja) do denného krému s UV filtrom. 

Poznámka: Ak primiešavate olej do opaľovacích krémov, uistite sa, že je to iba jedna kvapka, pretože príliš veľa by mohlo zriediť zloženie a znížiť tak úroveň ochrany.

Vedeli ste, že vlhká pokožka pomáha produktom lepšie preniknúť?

To je dôvod, prečo vaša tvárová hmla alebo termálna voda môžu zabrániť hromadeniu použitých produktov. Skôr ako nanesiete svoj prvý výrobok, skúste si navlhčiť tvár jemnou hydratačnou hmlou. A použite ju na zafixovanie každej vrstvy vašej rutiny. Vaša pokožka by mala ľahšie prijať prísady a znížiť riziko žmolkovania.

8. Počkajte medzi jednotlivými aplikáciami produktov

Možno to nepomôže v každom prípade, ale za pokus to stojí. Doprajte každej vrstve čas, za ktorý sa má vstrebať. Niekedy to môže trvať aj 10 minút, ale pri večernej rutine to nebude problém.

Záver

Ak zlyhajú všetky možnosti, a vaše výrobky nebudú spolu pekne hrať, môžete kedykoľvek prepnúť na nočné použitie. Áno, aj vitamín C a niacínamidové kúry sa dajú použiť v noci, žiadny problém!

Nechajte si medzi vrstvami a po záverečnej vrstve dostatok času. Tým sa zaistí, že ste absorbovali väčšinu prospešných ingrediencií skôr, ako sa vpijú do vankúša!

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 463

Novinka!

Skincare klub

novinky z oblasti krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť

Ahoj! Volám sa Iveta Štecová. Pomáham ženám spomaliť starnutie pleti a udržať si mladistvý vzhľad, aby sa cítili šťavnato a sviežo v každom veku. Prihlás sa do klubu 15 000+ odberateľov.

Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v znení súhlasu.