Zázračný pantenol? Čo je vitamín B5 a aké benefity prináša?

Čo je pantenol a aké benefity prináša pokožke

Vo svete hydratačných zložiek dlhodobo kraľuje kyselina hyalurónová. Avšak netreba zabúdať ani na ďalšiu čarovnú ingredienciu – pantenol, známy tiež ako provitamín B5. Vďaka svojim vynikajúcim zvláčňujúcim schopnostiam sa nachádza v mnohých kozmetických produktoch, vrátane make-upu či šampónov na vlasy. Funguje ako zmáčadlo, priťahuje vodu a udržiava ju v pokožke, taktiež ako zmäkčovadlo, zjemňuje a vyhládza pokožku. Vďaka všetkým týmto vlastnostiam si pantenol zaslúži viac pozornosti, čo tvrdia aj poprední dermatológovia a experti na starostlivosť o pleť.

Pantenol v kocke

Druh zložky: Zvláčňovač

Hlavné výhody: Viaže a drží vodu v pokožke, zvláčňuje ju a zanecháva hladkú, jemnú a jednotnú. Má protizápalové vlastnosti a je aktívny v rámci obnovy buniek, čo je potrebné pri hojení rán a obnove prirodzenej ochrannej bariéry pleti.  Vo všeobecnosti je pantenol vhodný pre každý typ pleti, obzvlášť pre suchú a šupinatú. Spolupracuje so zmáčadlami ako kyselina hyalurónová a glycerín, taktiež s ceramidmi.

Čo je pantenol?

Pantenol je provitamín – prekurzor či substancia, ktorú telo premieňa na špecifický vitamín B5. Ak sa pantenol aplikuje povrchovo, je rýchlo konvertovaný na vitamín B5 zvaný kyselina pantoténová. B5 efektívne a účinne viaže vodu, zvláčňuje pokožku a pomáha udržiavať jemnosť a elasticitu. Na rozdiel od známejšej hydratačnej zložky, kyseliny hyalurónovej, pantenol má pridanú hodnotu v tom, že funguje súčasne ako zmäkčovadlo aj zmáčadlo. Zmáčadlá priťahujú a viažu vodu v pokožke, zatiaľ čo zmäkčovadlá obnovujú trhlinky v pleti a zabraňujú úniku vody. Všetky tieto vlastnosti robia z pantenolu výbornú zložku kozmetických aj vlasových výrobkov. Určite sa nachádza v mnohých, ktoré už doma máte a používate. Ak sa nachádza v šampóne či kondicionéri, zanechá vlasy jemné a lesklé. V make-upe má pantenol zmäkčujúce a zvláčňujúce vlastnosti. Na etikete môže byť označený aj ako provitamín B5, butanamíd či d-pantotenyl alkohol. Je to tá istá zložka.

Pantenol je väčšinou výborne tolerovaný. Podľa FDA má rating na úrovni GRAS (z anglického generally recognized as safe and effective, v preklade vo všeobecnosti považovaný za bezpečný a efektívny). Je teda skvelou voľbou pri zmiernení podráždenia a zlepšení funkcie kožnej bariéry. Je vhodný tiež pri hojení rán. (Pre pripomenutie, kožná bariéra je najvrchnejšia časť pokožky, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane pred toxínmi a iritantmi a pri udržaní vláčnosti vo vnútri pokožky.)

Výhody pantenolu

Okrem hydratačných účinkov má pantenol ďalšie za zmienku stojace výhody pre pleť, najmä v oblasti hojenia rán a upokojenia pokožky.

  • Zvláčňuje pokožku: Pantenol preniká do hlbších vrstiev pleti a uzamyká vodu v bunkách, čím udržiava vláčnosť hlboko v tkanive.

  • Predchádza trans-epidermálnej strate vody: Stimuluje bunky k posilneniu kožnej bariéry. Zdravá a silná bariéra uzamyká vláčnosť vo vnútri pleti a predchádza jej úniku.

  • Pomáha pri hojení rán: Rovnaké kožné bunky sú dôležité pre hojenie rán, pričom pantenol pomáha pri malých kožných poraneniach. Odporúča sa aj pre ošetrenie pokožky po tetovaní.

  • Má protizápalové účinky: Pantenol pomáha pri začervenaní spôsobenom UV žiarením, a teda zmierňuje následky spálenia slnkom. Rovnako redukuje pichanie u pacientov s dermatitídou.

Vedľajšie účinky pantenolu

Pantenol je zväčša bez problémov tolerovaný. Ako pri všetkých ostatných zložkách, alergická reakcia je možná, i keď málo pravdepodobná. Ak máte aj napriek tomu obavy, môžete jeho účinok otestovať na málo exponovanom kúsku kože.

Ako ho používať

Pantenol sa veľmi dobre znáša s inými zložkami, takže sa nemusíte obávať zníženia jeho účinku v prípade zmiešania s inými látkami. Najlepšie pôsobí na čerstvo umytej pokožke. Umyte si tvár, aplikujte toner pre odstránenie zvyšných nečistôt a mazu, následne použite mlieko či krém s obsahom pantenolu. Keďže nespôsobuje podráždenie, nemal by byť problém použiť ho viackrát za deň.

Najlepšie produkty s obsahom pantenolu

Hydratačné sérum Hydr8B5 Medik8 

Zmiešaním kyseliny hyalurónovej a pantenolu vznikol tento výborný produkt, ktorý sa hodí pre všetky typy pokožky a prenikne aj do jej hlbších vrstiev.  Hydratačné sérum na pokožku Hydr8 ™ B5 má formu ľahkého gélu, ktorý sa ľahko nanáša a pokožka ho rýchlo absorbuje. Obsahuje kyselinu pantoténovú (vitamín B5) a kyselinu hyalurónovú. 

 

Hydratačné sérum Hydr8B5 intense Medik8

Hydr8 B5 intense Obsahuje 5% pantenolu, má výborné zvláčňujúce vlastnosti a preniká do hlbokých vrstiev pokožky. 

Ľahké sérum je obohatené o prirodzene zvlhčujúce faktory, ktoré formujú vnútorný hydratačný systém pokožky. Ak funguje tento systém správne, pleť je pružná, vyživená a zjemnená. Sérum navyše obsahuje panthenol (vitamín B5), ktorý napomáha pleti zadržať v sebe vlahu a podporuje regeneráciu kožných buniek.

ENVY Therapy® Brightening Serum

Pri jeho pravidelnom používaní dosiahnete viditeľné zjednotenie farby pleti, zosvetlenie a zjednotenie tónu farby. Pleť bude žiarivá, hydratovaná, pružnejšia, hladšia a vyživená. BRIGHT OLEOACTIF® pleť rozjasňuje a znižuje hyperpigmentácie, Vitamín C (Et-Vc)™ ničí voľné radikály, olej Inca Inchi® pokožku regeneruje a bojuje proti zápalom, olej z hroznových jadierok pleť zjemňuje, vitamín E chráni pred UV žiarením a pantenol hydratuje a regeneruje pokožku.