Trápi vás chudá a prepadnutá tvár? Ako pribrať v tvári a udržať si plné líčka. Video v článku

Počas starnutia sa musíme rozhodnúť medzi vzhľadom tváre a štíhlym telom. Pretože často sa stáva, že ak daná osoba vyzerá zo zadu štíhlo a mladistvo, spredu si môžeme všimnúť staro pôsobiacu tvár.

Štúdie žiaľ ukázali, že ženy s nízkym indexom telesnej hmotnosti (body mass index – BMI) zaznamenali zrýchlené starnutie tváre. Jeden takýto výskum bol robený aj na identických dvojičkách vo veku 40 rokov. Predtým vyzerala staršie žena s vyššou hmotnosťou, po 40-ke to však bola práve tá štíhlejšia z dvojičiek. Vyzerajú štíhle ženy staršie, alebo majú len viac vrások? Oboje je pravdou. Najmä po 40-ke sa s poklesom váhy stráca aj objem jemného tkaniva, čím sa prehlbujú a zvýrazňujú vrásky.

Ako si pri chudnutí udržať plnosť tváre?

Mať nadváhu samozrejme nie je zdravé. Ak však priveľmi schudnete, strácate tuk aj na tvári, ktorá tak pôsobí prepadnuto a vytvorí sa na nej viac vrások. Nie je pritom možné rozhodnúť sa, na ktorej časti tela úbytok tuku chcete a na ktorej nie. Tento výsledok nezabezpečíte ani pravidelným precvičovaním konkrétnej oblasti. Keď strácate tuk, neprichádzate vtedy o tukové bunky, tie sa len zmršťujú. Chudnutie zväčša zapríčiňuje proporcionálnu stratu tuku po celom tele, čo znamená, že najviac tuku ubudne z partie, kde ho máte uložené najväčšie množstvo. Tvar vášho tela bude teda podobný, celkovo však budete pôsobiť menší. Rovnako platí, že najskôr stratíte tuk na mieste, kde ste ho naposledy získali. Často to býva práve tvár.

Pohlavie a zásoby tuku

Vo všeobecnosti platí, že v prípade žien sa tuk najčastejšie ukladá na bokoch a stehnách, u mužov je to najmä brucho. Ukladanie tuku na stehnách a bokoch sa považuje za špecifické pre ženské pohlavie. V období tehotenstva je telo náchylné udržiavať tuk práve v týchto partiách a chudnutie sústreďuje na iné oblasti, ako brucho, hruď, ruky či tvár. Výsledkom toho je, že ženy nie sú schopné schudnúť zo spodnej časti tela bez toho, aby neprišli o plnosť tváre.

Starnutie a tvár

Starnutím strácate tuk aj na tvári, čo vedie k zvýrazneniu jeho znakov práve na nej. Zabrániť tomu môžete udržiavaním zdravej telesnej hmotnosti, kedy budete vyzerať mladistvejšie aj po 40-ke. Starnutie tváre naopak urýchľuje fajčenie, pitie alkoholu, prehnané slnenie či niektoré lieky.

Ak ste mali v 20. roku života plnú tvár, počítajte s jej postupnou stratou. Kolagén, ktorý zabezpečuje pokožke elasticitu, sa po 20-ke postupne stráca.

Stanovenie cieľa

Čím viac tuku spálite, tým menej plná bude vaša tvár. Pre každú výšku tela existuje ideálny počet kilogramov, ktorých strata sa považuje za zdravú. Napríklad osoba s výškou 165 cm by mala mať zdravú váhu medzi 52 a 65 kg a pre osobu vysokú 175 cm by bola ideálna váha medzi 58 a 74 kg. O rozpätí vašej ideálnej a zdravej váhy sa poraďte s lekárom a následne si stanovte cieľ chudnutia niekde medzi strednou a najvyššou hodnotou, aby ste si uchovali aspoň nejakú plnosť tváre.

Ako pribrať len na tvári

Úzka tvár môže spôsobiť, že vyzeráte chudší ako v skutočnosti ste. A to najmä vtedy, ak je vaša celá postava úzka a štíhla. Ak vám váš lekár povedal, že prírastok váhy by zlepšil váš zdravotný stav, nájdite si zdravý spôsob ako pridať telu potrebné kilogramy. Nie je isté, že sa to prejaví aj na lícach, vaša tvár však môže celkovo vyzerať plnšie a pleť zdravšie.

Zdravé priberanie

Priberanie nastáva, keď prijmete viac kalórií ako spálite. Konzumujte ich v zdravých a kvalitných potravinách, ako proteíny, celozrnné výrobky, zelenina, nenasýtené tuky a mliečne produkty. Správna výživa zlepší farbu a tón pleti ako aj celkové zdravie a vitalitu. Vyhnite sa rýchlemu občerstveniu, zmrzline či bublinkovým nápojom. Nezdravé kalórie z cukru, bieleho pečiva či nasýtených tukov zvýšia telesný tuk, čo môže viezť k zdravotným problémom ako srdcové ochorenia či diabetes typu 2.

Aby ste získali 200 až 500 gramov hmotnosti týždenne, skonzumujte denne o 250 až 500 kalórií viac v porovnaní s tým, ak by ste si chceli váhu udržať. Ak by ste chceli pribrať rýchlejšie (bez hmotnostného cvičenia), znamená to, že by ste si spôsobili nárast tukového tkaniva a nie svalov. Nie je možné pridať tuk len do tváre, jeho množstvo sa zvýši aj v ostatných partiách tela.

Cvičenie na prírastok váhy

Nepreháňajte to s kardio cvičením, úplne vzdať sa ho však nemusíte. Zdraviu prospešný je 20 – 30 minútový tréning v strednej intenzite niekoľkokrát do týždňa. Hmotnostné cvičenie vám pomôže vybudovať svalstvo a celkovo tak vyplniť svoje telo. Cvičte dvakrát do týždňa a sústreďte sa na hlavné svalové skupiny, set cvikov opakujte 4- až 8-krát. Silový tréning zase zlepší fyzickú funkčnosť, postoj tela a energiu a vy budete vyzerať zdravo a žiarivo – a týka sa to samozrejme aj tváre. 

AKO SI UCHOVAŤ PLNÉ LÍČKA A ZABRÁNIŤ OCHABOVANIU TVÁRE

Potenciálne výhody cvičenia

Cvičenie môže urýchliť chudnutie, prináša však aj mnohé iné výhody počas snahy o úbytok hmotnosti. Vytrvalostný tréning pomáha budovať a spevňovať svalovú hmotu a vy budete vyzerať viac fit. Silový tréning zase zabezpečí, že počas straty hmotnosti neprídete o tkanivá, ale skutočne len o tuk. Ak pri chudnutí pravidelne cvičíte, strácate tuk najmä z ostatných častí tela a nie z tváre. Jedná sa hlavne o brucho, kde sa tuk najlepšie stráca po dvoch etapách vytrvalostného tréningu a 300 minútach stredne náročného kardio cvičenia každý týždeň (údaje sú získané zo štúdie publikovanej v roku 2003 v americkom časopise Medicína a veda v športe). Stredne náročný level cvičenia spoznáte tak, že ste počas neho schopní rozprávať, nie však spievať bez toho, aby ste stratili dych.

Tvárová gymnastika

Tvárová gymnastika dodá definíciu a tonus, spevní svaly, ktoré vekom ochabujú a eliminuje vrásky. Pravidelné precvičovanie zlepší prekrvenie svalov, dodá jemný objem, ale nedokáže nahradiť stratený tuk ak je Body mass index nízky, alebo hraničiaci s podvýživou. To ale neznamená, že tvárová gymnastika je zbytočná. Aj cvičenie má svoje hranice, preto ak túžite po plnej tvári, udržiavajte si aj zdravú váhu. Cvičte podľa ONLINE programu alebo stavte na praktické kartičky do kabelky FaceFit3.

Buďte realisti

Vyhnite sa nezdravému priberaniu za účelom dosiahnutia plnšej tváre. Ľahko sa vám môže stať, že priberiete najmä tam, kde to nepotrebujete (ako napríklad na bruchu, bokoch či stehnách).

Ak máte príliš nízku váhu a váš BMI je na úrovni 18.5 či menej, prírastok váhy môže spôsobiť celkový lepší vzhľad, aj na tvári. Buďte však trpezliví a zoberte do úvahy aj genetické predpoklady. Ak máte úzku tvár, ťažko tento fakt zmeníte stravou či cvičením.

Rastové faktory

Stavte na kozmetiku s rastovými faktormi.  Rastové faktory a peptidy stimulujú produkciu nových kožných buniek. Vytvára v pokožke tvorbu kolagénu, elastínu, fibronektínu a kyseliny hyalurónovej. Týmto spôsobom vyhladzujú už existujúce vrásky a zaručia Vašej pokožke maximálnu dávku elasticity.

Dermaheal, značka spoločnosti Caregen má hlavné sídlo v Soule a bola založená lekárom, ktorý študoval bioinžinierstvo a zaoberal sa výskumom rastových faktorov v USA. Dermaheal sa špecializuje na výskum a výrobu biomimetických peptidov, rastových faktorov a kmeňových buniek. Tieto účinné látky má patentované u asociácie CTFA v USA.