Obľúbené produkty

Unavená, nahnevaná, smutná tvár a zvesené kútiky úst? Ako omladnúť?

Mnoho žien sa z ničoho nič sa ocitne v zvláštnej situácii.

Pýtajú sa vás zrazu, či je všetko v poriadku? Neustále otázky, čo sa stalo – hoci v skutočnosti ste spokojné, dokonca sa ani nehneváte a ani nie ste unavená. Stáva sa to preto, že vaša tvár nedobrovoľne vyjadruje negatívne emócie. Výraz “naštvanej” baby nie je nič po čom ženy túžia.

Ako syndróm smutnej nahnevanej tváre zasahuje do vášho života


Problém nie je len a ani nie tak estetický, ako skôr komunikačný. S vekom začína tvár vysielať falošné emocionálne signály.

Problém smutnej, unavenej či nahnevanej tváre je plastickým chirurgom dobre známy. Viac ako 90 % ich pacientov vyjadruje túto nespokojnosť. V plastickej chirurgii sa dokonca objavil nový smer – face expressive lifting, teda pozdvihnutie mimiky.

Tento fenomén dobre poznajú aj špecialisti v oblasti sociálnej psychológie. Študuje sa a venujú sa jej vedecké články. Ale bohužiaľ, nemôžu si pomôcť. Psychológovia nedokážu zmeniť tvár.

Psychofyziológovia tvrdia, že určité črty tváre môžu vydávať falošné emocionálne signály.

Medzinárodná skupina vedcov uskutočnila zaujímavú štúdiu. Mladí účastníci experimentu hodnotili emócie a zámery správania svojich rovesníkov a starších ľudí, ktorí mali na tvári rovnaký výraz. Získané údaje naznačujú, že emócie zobrazené na tvárach starších ľudí sú horšie čitateľné. To znamená, že o ich zámeroch možno vyvodiť nesprávne závery. To zhoršuje vzájomné porozumenie medzi predstaviteľmi rôznych generácií v každodennom živote.

Nahnevaná tvár? Prečo sa to deje?


Ďalší rozsiahly experiment uskutočnili neurovedci. Pomocou špeciálneho programu vedci naskenovali viac ako 10 tisíc portrétových fotografií s neutrálnym výrazom tváre.

Ukázalo sa, že absolútna neutralita neexistuje: určité percento emócií je vždy prítomné. Normálne je toto číslo 3 % s 97 % neutralitou. Existuje však špeciálny „nahnevaný“ typ ľudí so zvýšenou emocionalitou: 6 % až 94 %. Prevládajúcou emóciou je pohŕdanie.

Známky syndrómu naštvanej a unavenej tváre

Anatomické prejavy:

  • ovisnuté kútiky pier,
  • vrásky na chrbte nosa,
  • priehlbiny pri krídlach nosa.


Funkčné prejavy:

  • zamrznutá tvár s ostrou, neprirodzenou mimikou.


Subklinické prejavy:

  • málo čitateľný prenos emócií, keď vlastne neviete či je človek smutný alebo naopak.


Vedci dospeli k záveru, že hlavnou príčinou všetkých troch prejavov je svalová hypertonicita.

Ide o patologický stav charakteristický pre rôzne svalové skupiny, vrátane svalov tváre. V dôsledku nadmernej aktivity sa svalové vlákna nadmerne napínajú, „zasekávajú“ a zostávajú stiahnuté aj v pokoji. Svaly strácajú svoju elasticitu, stávajú sa stuhnutými a napätými a objavuje sa na nich zatvrdnutie.

Nápadná je najmä hypertonicita tvárových svalov.

Keď sa spazmus usadí, svaly zamrznuté vo fáze kontrakcie sa skrátia o 30 %. Objaví sa „nadbytočná“ koža, z ktorej sa tvoria záhyby a vrásky.

Príčiny syndrómu naštvanej tváre a zvesených kútikov úst


Hypertonicita každého z tvárových svalov vedie k vzniku určitých defektov.

Príčina: spazmus svalovej základne líc. Dôsledok: výraz zlomyseľného úsmevu.
Príčina: hypertonicita svalu, ktorý zvrásňuje obočie. Dôsledok: glabelárna vráska.
Príčina: skrátenie svalu procerus. Následok: previsnutý záhyb na mostíku nosa, vodorovná vráska pri koreni nosa.
Príčina: hypertonicita svalu, ktorý sťahuje spodnú peru. Následok: ovisnuté kútiky pier, pohŕdavý výraz tváre.
Príčina: spazmus temporomastikačného bloku. Následok: tragický výraz v tvári, nosoústne ryhy.

Chronický spazmus akéhokoľvek tvárového svalu ovplyvňuje výrazy tváre. Stráca svoju ľahkosť, stáva sa hrubým a ťažkým.

Príčiny zvesených kútikov môžu byť vzdialenejšie

Existuje aj „vzdialená“ príčina vrások na tvári – kŕče okcipitálnych svalov a platyzma, zmena vektora napätia brušných svalov.

Zdalo by sa: čo s tým majú spoločné? Faktom je, že tvárové svaly sú s nimi spojené myofasciálnymi sieťkami. Tento vzťah sa aktivuje hrbením sa. Výsledkom je smutná tvár, tvorba záhybov a vrások na tvári.

Odkiaľ pochádza spazmus teda svalový kŕč?


Chronický emočný stres veľmi často vedie k hypertonicite. Všetky situácie, v ktorých ste boli nervózni, vystrašení, prejavovali ste strnulosť alebo ste zažili nešťastie a smútok, ovplyvňujú vaše svaly. Každá takáto epizóda je spojená so zvýšenou aktivitou tvárových svalov. A čím častejšie sa vyskytujú, tým menej času majú svalové vlákna na odpočinok a zotavenie.

Ďalší dôvod siaha do ďalekej minulosti.

Evolučne boli negatívne emócie dôležitejšie. Prejav hnevu, strachu a znechutenia mohol zachrániť životy našich predkov. Ľudia dodnes používajú 41 % svalov tváre na vyjadrenie negatívnych emócií a robia to rýchlo, jasne a zreteľne. Svaly zodpovedné za negativitu (takzvané depresory) sú oveľa výkonnejšie. Majú väčší počet a objem vlákien. Pozoruhodným príkladom je platizmus, ktorý vyjadruje hnev a znechutenie. Opačne pôsobiace svaly (svaly levatorov), zodpovedné za pozitívne emócie, nie sú také vyvinuté a menej aktívne. Z tohto dôvodu nastáva nerovnováha a depresory často “spazmujú”

Prečo sú hlavnými obeťami syndrómu nahnevanej tváre ženy?


V skutočnosti hypertonicita nemá žiadne rodové rozdiely: je rovnako charakteristická pre mužov aj ženy. Mužom však kŕčovité svaly tváre spôsobujú oveľa menšie nepohodlie.

Rozdiel je v sociálnom vnímaní. Muž s prísnou, nespokojnou či dokonca nahnevanou tvárou nevyvoláva negativitu medzi ostatnými. Práve naopak: stereotyp spája takýto výraz tváre s mužnosťou, odhodlaním a pevnou vôľou.

U žien je situácia diametrálne opačná. V ich prípade je aj absentujúci úsmev na tvári vnímaný ako odchýlka od spoločenskej normy. A ak sú kútiky úst zvesené, obočie zvraštené, oči nie sú dostatočne otvorené – to sú určite považované za znaky zlého charakteru. V dôsledku toho majú ženy s vážnou alebo prísnou tvárou problémy s komunikáciou, sú považované za “ZLé” a častejšie im je odopierané zamestnanie.

Čo robiť, aby vaša tvár nepôsobila smutne


Najprv si povedzme, čo by ste rozhodne nemali robiť: neskúšajte situáciu napraviť „kúzelnou pilulkou“. Neexistujú jednoduché okamžité riešenia tohto problému.

Injekcie ani skalpel plastického chirurga nie sú všeliekom. Takéto metódy môžu dočasne maskovať nedokonalosti, ale budete za to musieť zaplatiť s ešte ťažšími následkami.

Tvár je zrkadlom vyššej nervovej aktivity, ktorá „funguje“ na priesečníku fyziológie a psychológie. To znamená, že musíme konať na oboch stranách. Potrebujete hlboký kontakt so svojím vnútorným svetom, prácu so svalovým systémom a psychikou.

Čo ponúka tvárová joga ako alternatívu plastickej chirurgie?


Existuje niekoľko skutočne účinných techník na odstránenie syndrómu smutnej tváre. Používajú sa v kombinácii, vzájomne sa dopĺňajú a posilňujú svoje účinky.

1, Jednak ide o originálnu masážnu techniku ​​tváre na uvoľnenie tvárových svalov.

Je dôležité vrátiť im predchádzajúci tvar, tón a dĺžku. Uvoľnite napätie, ktoré sa hromadilo roky. Potom sa koža na uvoľnených svaloch narovná bez akýchkoľvek rezov alebo injekcií.

2, Zníženie hyperaktivity tvárových svalov, ktoré sú zodpovedné za negatívne emócie.

Je potrebné dosiahnuť rovnováhu: zmierniť hypertonicitu depresorov a pridať aktivitu levátorom. Príjemným bonusom bude zlepšenie nálady – takto funguje princíp spätnej väzby tváre.

3, Po tretie, vedomá práca na vnútornom svete.

Vhodné sú akékoľvek relaxačné metódy, ktoré vo vašom prípade fungujú dobre: ​​joga, dychové cvičenia, meditácia, alebo len prechádzka v parku.

Odporúčam cvičenie omladzujúcej techniky na uvoľnenie tvárového napätia. Staňte sa členom môjho kanála a cvičte už dnes

Prečítajte si

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 452