Tmavé kruhy pod očami, 4 tipy ako odstrániť

Tmavé kruhy pod očami môžu byť dedičné, súčasťou procesu starnutia, alebo môžu byť dokonca spôsobené stresom. Tmavé kruhy sú problém, ktorý nastane z času načas bez ohľadu na farbu a typ pleti. Koža okolo očí je veľmi tenká a jemná, čo spôsobuje že tmavé kruhy pôsobia ešte výraznejšie. Vzhľadom k tomu, že táto oblasť nemá mazové žľazy, potrebuje špeciálnu starostlivosť a pozornosť.

Tmavé kruhy sú spôsobené krvnými cievami prítomnými pod povrchom kože okolo očí. Môžu vzniknúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sú viditeľné počas dospievania, raných 20.rokov a v starobe. Môžete minimalizovať výskyt tmavých kruhov a v niektorých prípadoch sa ich úplne zbaviť. Najúčinnejší spôsob, ako sa im vyhnúť je staviť na výživnú stravu, ktorá zahŕňa čerstvé ovocie a zeleninu, šaláty, jogurt, klíčky, mliečne výrobky, nespracované mlieko, šošovicu a fazuľu. Denné cvičenie spolu s hlbokým dýchaním pomáha krvnému obehu a okysličeniu.

Príčiny tmavých kruhov pod očami

Dedičnosť

Jednou z hlavných príčin tmavých kruhov je dedičnosť. Ak vaši rodičia trpia tmavými kruhmi pod očami pravdepodobne budete aj vy. Stáva sa to preto, že vaša rodina môže mať tendenciu mať tenkú vrstvu kože okolo očí alebo majú viac krvných ciev ako priemerný človek. 

Prasknutie ciev

Ak sa krvné cievy, ktoré zásobujú pokožku krvou pod očami pretrhnú, vedie to k obmedzenej dodávke krvi. Keď sa hladina hemoglobínu, kyslík nesúca molekula v krvi znižuje, výsledkom je stmavnutie kože. 

Anémia 

Nedostatok železa často vedie k nedostatočnému okysličeniu krvi, čo následne zhoršuje tmavé kruhy. Napriek tomu tmavé kruhy nemusia znamenať, že osoba trpí anémiou. 

Hyperpigmentácia

Nadmerná tvorba melanínu vedie k tmavým kruhom pod očami. 

Nedostatočná výživa

Nevyvážená strava by mohla byť hlavnou príčinou tmavých kruhov. Nedostatok niektorých živín, ako je železo a vitamín E, môže viesť k tmavým kruhy pod očami. 

Alergia 

Alergie, ako je napríklad senná nádcha a alergia na prach môže vyvolať svrbenie očí, ale môže tiež spôsobiť odfarbenie kože, ktoré sa javí ako tmavé kruhy pod očami. Niektoré alergie môžu byť liečené liekmi, ale väčšina liekov často spôsobuje dehydratáciu, ktorá môže vyliečiť svrbenie, ale na oplátku môže spôsobiť tmavé kruhy okolo očí. 

Dehydratácia 

Dehydratácia tiež vedie k vzniku tmavých kruhov. Príznaky dehydratácie zahŕňajú sucho v ústach, suchú kožu, únavu, tmavý moč a samozrejme tmavé kruhy pod očami. 

Fajčenie 

Fajčenie vedie k zúženiu krvných ciev. To vedie k zlému obehu krvi, následne k tmavým kruhom pod očami. 

Nedostatok spánku 

Aj keď to nemusí byť hlavnou príčinou tmavých kruhov, nedostatok spánku vedie k stresu a ďalším zdravotným problémom, bledej a unavenej pokožke, čo spôsobuje priehlbiny pod očami , následkom čoho kruhy pod očami pôsobia výraznejšie. Dobrý spánok 8 hodín bude viac než dostačujúci. 

VRÁSKY POD OČAMI, OVISNUTÉ VIEČKA A PRIEHLBINY? VIDEONÁVOD V ČLÁNKU

Ako odstrániť tmavé kruhy pod očami

Domáce recepty na tmavé kruhy pod očami

Niektoré z najlepších riešení, ako sa zbaviť tmavých kruhov pod očami ležia v našej kuchyni. Tu sú niektoré z najlepších domácich receptov ako sa ich zbaviť.

 • Paradajky sú vysoko účinné pre liečbu tmavých kruhov. Môžete si pripraviť zmes s použitím 1 lyžičky čerstvej paradajkovej šťavy, ½ lyžičky citrónovej šťavy, štipku kurkumy a gram múky. Použite ju tesne pod očami, nechajte pôsobiť po dobu desiatich minút a potom opláchnite. 

 • Chladiace vlastnosti uhorky a zemiakov sú účinné proti tmavým kruhom. Narezané, vychladené plátky položíme na oči a necháme pôsobiť 10 minút.

 • Masť na hemoroidy pomáha v boji proti tmavým kruhom pod očami. Treba však dávať pozor na to, aby sa vám krém nedostal do oka. 

 • Čajové vrecúška sú tiež považované za veľmi účinné na tmavé kruhy pod očami. Umiestnite jeden vychladený sáčok čaju na každé oko a odpočívajte. 

 • Ďalším účinným opatrením na odstránenie tmavých kruhov je mandľový olej. Použite mandľový olej okolo očí a nechajte pôsobiť cez noc.

 • Lyžica  stiahne opuch. Namočte lyžicu do studenej vody a priložte na viečka. 

  Voda je najdôležitejšou zložkou a pilierom bezchybnej pleti. Podporuje správne krvný obeh v oblasti očí a zabraňuje hromadeniu krvi. Pitie 8-10 pohárov vody denne vyplavuje toxíny a prospeje hydratácii.

 • Môžete tiež použiť zmes ananásovej šťavy a kurkumy ako očnú masku na tmavé kruhy. 

 • Použiť môžete aj studené mlieko alebo ľadovú vodu ako obklad, nechajte 15-20 min. 

 • Jedzte ovocie a zeleninu bohaté na vitamíny a železo. Zmiešajte 2 čerstvé paradajky, citrónovú šťavu a štipku soli a pite šťavu denne, alebo každý druhý deň pre zdravú kožu a svieže oči.

Cvičenie na tmavé kruhy pod očami

Denné cvičenie spolu s hlbokým dýchaním zlepšuje krvný obeh, okysličenie a kontroluje stres. Každodenné cvičenie vedie k zdravšiemu životnému štýlu čo vedie k zníženiu tmavých kruhov pod očami.

Dôležitá je pravidelná očná gymnastika. Spevní sa kruhový očný sval a zlepší obeh lymfy, následkom čoho budú oči väčšie a sviežejšie. 

Jemné pohyby a ľahký dotyk sú nevyhnutné pri odstraňovaní očného make-upu. Vyhnúť sa treba silnému treniu a naťahovaniu pokožky.

Krémy na tmavé kruhy pod očami

Na trhu je široký výber gélov a krémov na tmavé kruhy. Uistite sa, aby krémy obsahovali aktívne zložky, ktoré môžu poskytnúť optimálne výsledky. Tieto aktívne zložky zahŕňajú vitamín K, oligopeptidy,  ryžové peptidy na zlepšenie hustoty pokožky, kyselinu mliečnu na presvetlenie pokožky, alfa hydroxylové kyseliny, ktoré pomáhajú pri stimulácii produkcie kolagénu. Tieto živiny tiež pomáhajú znížiť výskyt tmavých kruhov spôsobených starnutím a genetikou.

Odporúčam Advanced night eye Medik8. Viac info tu

Domáca maska na tmavé kruhy pod očami

Vyskúšajte jednoduchý domáci recept, ako sa zbaviť kruhov pod očami 

Čo budete potrebovať 
 • 1 Zemiak
 • 1 Uhorka
 • Kokosový olej / mandľový olej 

Postup

1, Olúpte zemiaky a uhorky, nastrúhajte ich oddelene.

2, Vezmite rovnaké množstvo oboch a dobre premiešajte.

3, Naneste na oblasť okolo očí a nechajte pôsobiť 20-25 minút.

4, Opláchnite studenou vodou.

5, Vezmite trochu kokosového alebo mandľového oleja na končeky prstov a masírujte pokožku okolo očí v kruhovom pohybe, najprv v smere hodinových ručičiek a potom proti smeru hodinových ručičiek.

Výhody tohto receptu 

 • Zemiaky sú dobré bieliace činidlo.
 • Uhorka je chladiaci prostriedok a zlepšuje vzhľad pokožky pod očami.
 • Kokosový a mandľový olej udržuje citlivú oblasť okolo očí prirodzene hydratovanú a eliminuje tmavé kruhy pod očami, vrásky a škvrny.  

Frekvencia použitia

Aplikujte každý deň po dobu najmenej 2 týždňov. Akonáhle dosiahnete požadované výsledky, pokračujte každý druhý deň.

 

Ak chcete získať viac informácií a tipov, pridajte sa k nám na Facebook.