Test 2 mesiace – čierny retinol R – Retinoate Intense Medik8

Medik8 retinol intenzívny R – Retinoate Intense o sebe tvrdí, že je „tým najlepším anti-aging produktom všetkých čias“. Je to prvýkrát, čo sa spojili retinyl retinote a retinaldehyd (dve formy vitamínu A, ktoré sú efektívnejšie a jemnejšie ako retinol) do jedného krému. Úžasné, však? Horšie to už je s jeho cenou, pretože v Medik8 sú skutočne presvedčení o unikátnosti svojej novinky, čomu zodpovedá aj jej cena. Či je férová, otestujeme.

Intenzívny r-Retinoate Medik8: 8x účinnejší ako retinol?

Kyselina retinová je aktívnou formou vitamínu A, ktorá preukázateľne redukuje vrásky. Všetky ostatné formy vitamínu A (retinoidy) musia byť konvertované do kyseliny retinovej, aby mali nejaké protivráskové účinky. Retinol je najbežnejšou formou vitamínu A v bežných produktoch. Do kyseliny retinovej sa konvertuje v dvoch krokoch: retinol – retinaldehyd – kyselina retinová.

Retinoid silný ako tie na predpis

Spojením kyseliny retinovej a retinolu získate retinyl retinoát. Áno, je to v podstate už látka na predpis, svojim spôsobom. Táto molekula je jemnejšia ako retinol či kyselina retinová a stabilnejšia pri styku so svetlom. To znamená, že ju môžete dať do fľaštičiek a používať počas dňa.

Ako funguje retinol?

Retinyl retionát musí byť taktiež konvertovaný do kyseliny retinovej. Funguje to takto: keď si ho nanesiete na pleť, vaše bunky ho rozložia na kyselinu retinovú a retinol. Kyselina retinová je účinná aj napriamo. A retinol? Trvá to síce dlhšie, ale pokožka ho eventuálne rovnako konvertuje do kyseliny retinovej.

  • Štúdia z roku 2010 zistila, že 0,06% retinylu retinoátu je efektívnejších proti vráskam (napríklad okolo očí) a jemnejších ako 0,075% retinolu.
  • Iná štúdia z roku 2010 zistila, že retinyl retinoát zvyšuje produkciu kyseliny hyalurónovej v pokožke a je menej dráždivý ako iné retinoidy.

Ak dokážete tolerovať retinol, určite to zvážte. Enkapsulovaný retinyl retinoát nájdete výhradne v produktoch značky Medik8 (napríklad Medik8 intenzívny r-Retinoát).

Retinaldehyd: 11x silnejší ako retinol?

Retinaldehyd musí byť konvertovaný do kyseliny retinovej, aby správne fungoval. Táto konverzia je len jednokroková: retinaldehyd – kyselina retinová. Preto sa retinaldehyd považuje za 11x silnejší a účinnejší ako retinol. Štúdie to potvrdzujú:

  • Štúdia z roku 1999 zistila, že retinaldehyd má mnoho vlastností tretinoínu a bojuje proti fotostarnutiu. Redukuje UVA poškodenie, zvyšuje tvorbu kolagénu a opravuje elastínové vlákna.
  • Štúdia z roku 2005 potvrdzuje jeho schopnosti zvyšovania tvorby kolagénu a tvrdí, že retinaldehyd funguje lepšie, ak sa skombinuje s inými antioxidantmi.
  • Štúdia z roku 2013 dokazuje účinok retinaldehydu proti tmavým škvrnám, pretože redukuje koncentráciu melanínu v pokožke.
  • Štúdia z roku 2002 objavila antibakteriálne vlastnosti retinaldehydu, ktoré zabíjajú baktériu zodpovedajúcu za tvorbu akné – P.Acnes.

Retinaldehyd teda pomáha v odstraňovaní vrások, tmavých škvŕn a akné. Je jemnejší ako retinol, takže je vhodný aj pre citlivú pokožku. Je bezpečný, pretože Medik8 intenzívny r-Retinoát využíva v jeho mikroenkapsulovanej forme. Na pokožke sa uvoľňuje postupne počas niekoľkých hodín.

Ceramidový komplex na posilnenie kožnej ochrannej bariéry

Ceramidy sú ako lepidlo, ktoré drží kožné bunky pokope (spolu s mastnými kyselinami, cholesterolom, atď.). Robia pokožku vode odolnou a posilňujú jej ochrannú bariéru. Tá plní dve funkcie:

  • Udržiava vláčnosť v pokožke, aby bola lepšie hydratovaná.
  • Udržiava baktérie, mikróby, nečistoty a iné druhy škodlivín mimo organizmu, čím predchádza infekciám a podráždeniu.

Ak by táto bariéra prestala fungovať, určite to spoznáte. UV lúče, znečistenie, nedostatočná strava či fajčenie môžu poškodiť ceramidy v pokožke a zanechať diery v jej ochrannej bariére.

Ak sa z pleti vytráca vláčnosť, je suchá a šupinatá. Mikróby a baktérie jej spôsobujú začervenanie a bolestivosť. Prioritou by malo byť posilnenie ochrannej bariéry, je to oveľa dôležitejšie ako retinoidy či vitamín C.

Medik8 intenzívny r-Retinoát využíva 3 druhy ceramidov pre posilnenie kožnej bariéry a pláta všetky diery v nej, udržiava ju hydratovanú a silnú.

Moje testovanie a názor na retinol Retinoate Intense Medik8

Medik8 intenzívny r-Retinote je tlmenej oranžovej farby, nezanecháva však žiadne zafarbenie. Textúra je hrubšia, rýchlo sa vstrebáva a nelepí. Je ako sérum a zvláčňovač v jednom. Nepotrebujete už žiaden nočný krém ako pri bielom Retinoate. Môžete si ho naniesť po vyčistení pleti a ísť hneď spať. Je fotostabilný, takže ho môžete používať aj ráno. Preferujem však aplikáciu na noc, tak, ako to odporúča samotný výrobca.

Zo začiatku ho používajte dvakrát týždenne, následne každý druhý večer a potom každý večer. Retinote a Crystal retinaldehyd sú síce jemnejšie, stále však retinoidy. Zaobchádzajte s nimi opatrne, aby ste predišli vysušeniu a podráždeniu.

Medik8 intenzívny r-Retinote používam viac ako 2 mesiace (fľaštička ešte nie je prázdna). Bežne trvá približne 6 týždňov, kým uvidíte účinok.

Predtým som chvíľu používala 1% retinol Medik8 10TR intense, následne biely Retinoate, ktorý vyčistil moju pleť, uzavrel póry a zjemnil vrásky. Medik8 intenzívny r- Retinote udržal tento stav, nijako výrazne ho ale nezlepšil. Je to tým, že retinoly a hlavne biely MEDIK8 R-RETINOATE® používam už veľmi dlho, ale ak iba začínate, vy zaznamenáte výsledky skôr ako pri bežnom retinole.

Výsledky používania Retinoate Intense Medik8

Zaznamenala som zvýšenie hydratácie aj bez použitia ďalšieho produktu. Vďaka betakaroténu má moja pleť jednotnejší nádych, akoby bola snedšia. To znamená, že účinkuje rovnako ako 1% retinol, avšak bez podráždenia. Nezaznamenala som žiadnu šupinatosť či začervenanie. Ak používate retinol nižšej koncentrácie, pravdepodobne uvidíte lepšie výsledky a o trochu skôr. Myslím si, že je to dobrá voľba spomedzi retinoidov, účinok je porovnateľný retinoidom na predpis ale vyhnete sa zbytočnému podráždeniu, pleť bude lepšie hydratovaná a vďaka betakaroténu získa jednotnejśí nádych.

Jediné, čo by som vynechala, je citrusová vôňa. Je jemná, príjemná a necítiť ju príliš dlho. Citlivejšia pleť by mohla zareagovať podráždením, ale v tom istotu nemám. Moja citlivá nie je, žiadny problém som nezaznamenala.

Ak viete stráviť vyššiu cenu (50 ml za 230 eur), je jednoznačne jedným z najúžasnejších retinoidových produktov, ktoré som vyskúšala.

Pridajte sa k nám na Facebook a získate najnovšie tipy a novinky aj o retinole Retinoate Intense Medik8.

Medik8 r-Retinoate INTENSE

Ďalšie produkty s retinolom