Obľúbené produkty

Ste tehotná? Týmto látkam by ste sa v tehotenstve mali vyhnúť oblúkom!

Pre-natal exercises. Beautiful pregnant woman exercising while sitting in lotus position

Týmto látkam by ste sa v tehotenstve mali vyhnúť oblúkom!

V tehotenstve nestačí sa len vyhýbať plesňovým syrom, sushi a neužívať niektoré lieky, nebezpečenstvo pre nenarodené bábätko číha aj v kozmetických produktoch. Čomu by ste sa teda mali počas deviatich mesiacov „v očakávaní“ (a nasledujúcich mesiacov dojčenia) vyvarovať, aby ste minimalizovali riziká?

Hexahydrát chloridu hlinitého

Nájdete ho v antiperspirantoch, pozor si dajte aj na chlórhydrát hliníka (Aluminium chlorohydrate) a anglické označenie hexahydrátu Aluminum chloride hexahydrate.

Beta-hydroxykyseliny

Kyselina salicylová, 3-hydroxypropionová kyselina, kyselina tercatanová a kyselina tropová sú zástupcovia beta-hydroxykyselín. Najbežnejšia je kyselina salicylová, ktorá sa využíva najmä v produktoch zameraných na boj s akné alebo pre zosvetlenie hyperpigmentácie.
Ak ste na používanie rôznych typov kyselín na pleť zvyknutá, voľte radšej tie, ktoré bývajú označované za bezpečné, ako je kyselina glykolová, kyselina mliečna a kyselina L-mandľová. Ich aplikáciu však konzultujte s pôrodníkom.

Opaľovacie krémy s chemickým mechanizmom ochrany

Na obale hľadajte látky ako avobenzon, homosalate, octisalate, octocrylene, oxybenzon, oxtinoxate, menthyl anthranilate a oxtocrylene.
Pleť je však dôležité chrániť pred škodlivým ultrafialovým žiarením aj v tehotenstve. Spoľahnite sa preto na fyzikálnu (minerálnu) ochranu, ktorú zabezpečí oxid titaničitý a oxid zinočnatý.
 
Physical Sunscreen100% fotostabilná minerálna slnečná ochrana, ktorá zahrnuje SPF30 a chráni pred UVA i UVB žiarením. Elegantná receptúra, ktorá je rýchlo absorbovaná a nezanecháva žiadne biele zvyšky na koži. Neobsahuje chemickú slnečnú ochranu, takže ju pleť lepšie znáša. Skutočná širokospektrálna ochrana pred UVA/UVB žiarením, ktorá je vhodná na aplikáciu po ošetreniach ako je peeling, laser apod.
starostlivosť o pleť v tehotenstve

Látok, ktorým je vhodné sa v tehotenstve vyhnúť, je celý rad

Dietanolamín (DEA)

Dietanolamín nájdete prevažne v produktoch na vlasy a celé telo. Vyhýbajte sa tiež oleamidu DEA, lauramidu DEA a Cocamide DEA.

Dihydroxyaceton (DHA)

Táto obľúbená zložka samoopaľovacích krémov môže byť škodlivá v prípade vdýchnutia.

Hydrochinón

Táto v Amerike obľúbená látka pre zosvetlenie pleti a redukciu hyperpigmentácie sa podľa legislatívy nesmie použivať v Českej republike. Aj cez to je však možné zaobstarať si produkty s jeho obsahom cez internet. Počas tehotenstva, ale dajte od hydrochinónu ruky preč. V látkovom zložení sa skrýva aj pod názvami hydroquinone, idrochinone a quinol / 1-4 dihydroxy benzene / 1-4 hydroxy benzene.

Parabény

O tom, či sú parabény zdraviu škodlivé alebo nie, sa stále vedú debaty. V tehotenstve je však lepšia neponechať nič na náhodu. Vyhýbajte sa teda kozmetike, ktorá má v ingredienciách vypísanú niektorú z týchto látok: propylu, butyl, izopropyl, izobutyl a metylparabén.

Retinol

Forma vitamínu A retinol má na pleť skvelé účinky. Počas tehotenstva od neho, ale dajte ruky preč, môže totiž vážne poškodiť nenarodený plod. V produktoch sa skrýva aj pod označením vitamín A, kyselina retinová (retinoic acid), retinyl palmitát (retinyl palmitate), retinaldehydu, adapalénu, tretinoín, tazarotén a izotretinoín.
Vitamín A je síce pre zdravý vývoj plodu nevyhnutný, avšak jeho nadmerný príjem, ku ktorému môže ľahko používaním retinolu dôjsť, môže spôsobiť vrodené chyby a toxické poškodenie pečene.

Kyselina tioglykolová

Kyselina tioglykolová býva súčasťou produktov na odstraňovanie chĺpkov. Vedľa anglického označenia thioglycolic acid ju nájdete aj pod slovíčkami acetylmerkaptan (acetyl mercaptan), merkaptoacetát (mercaptoacetate), kyselina merkaptooctová (mercaptoacetic acid) a kyselina thiovanová (thiovanic acid).

Formaldehyd

Formaldehyd sa využíva pre chemické vyrovnávanie vlasov, ako zložka lakov na nechty a lepidiel na umelé riasy. V súpise látok hľadajte vedľa formaldehydu tiež quaternium-15, dimetyl-dimetyl (DMDM), hydantoín, imidazolidinyl urea, diazolidinyl urea, sodium hydroxymethylglycinate a 2-bromo-2-nitropropán-1,3-diol (bromopol).
Ak sa nechcete vzdať lakovania nechtov, potom voľte také laky, ktoré sú označené „3-Free“ či „5-Free“, teda neobsahujú karcinogénny formaldehyd ani ďalšie dve, respektíve štyri potenciálne škodlivé látky. Stačí do Googlu zadať heslo „3 free 5 free“ a vyjde vám hneď niekoľko zoznamov, ktoré laky na nechty do týchto kategórií spadajú. Prečo je formaldehyd a jeho deriváty nebezpečný? Zvyšuje riziko potratu a celkovo môže mať za následok problémy s plodnosťou.

Ftaláty

Ftaláty sa nachádzajú v produktoch so syntetickou arómou a lakoch na nechty. Vyhnite sa najmä dietylu a dibutylu. Pridávajú sa do plastov, aby boli pružnejšie, v kozmetických produktoch zase navyšujú a posilňujú ich účinok (napríklad v lakoch na nechty či v parfumoch). Spájané bývajú s vysokým krvným tlakom, ADHD aj diabetom. Niektoré zo súčasných štúdií navyše poukazujú na možnú súvislosť medzi prenatálnou expozíciou ftalátu a abnormálnym vývojom plodu.

Toluén

Toluén, u ktorého panuje podozrenie ohľadom karcinogenity, je bežnou súčasťou lakov na nechty, niekedy sa označuje ako metylfenetol, toluol a antisal 1a.
Spoločne s ftalátmi a formaldehydom sa nazývajú „toxické trio“, ktoré býva často prítomné v koncenčných lakoch na nechty. Rozhodne sa snažte mu vyhnúť, a to nielen počas tehotenstva.

Benzoylperoxid

Hoci sa aj počas tehotenstva môže objaviť urputné akné, tento účinný produkt na jeho potlačenie určite nepoužívajte. Podľa väčšiny gynekológov môže vážne poškodiť plod, a preto odporúčajú sa jeho používaniu vyvarovať.

Esenciálne oleje

Hoci sú esenciálne oleje látky prírodné charakteru, neznamená to, že je počas tehotenstva bezpečné ich používať. Ak sa totiž nepoužívajú presne tak a v takej koncentrácii, ako majú (lenže kto to stanovuje?), môžu byť vysoko nebezpečné, a to nielen v období tehotenstva. Pozor si dajte najmä na vysokú koncentráciu.
Na ktoré si dať pozor? Najmä na tea tree oil a rozmarínový olej. Olej z čajovníka je v prípade požitia veľmi toxický. Spôsobovať môže dermatitídu, liekové reakcie, pľuzgierovité ochorenia nazývané lineárne IgA a má tiež estrogénové účinky. Riziko pre tehotné je práve v týchto potenciálne hormonálnych účinkoch tea tree oilu, ktoré môžu vyvolať predčasné kontrakcie. Rozmarínový olej môže zase zvýšiť krvný tlak a vo vysokých dávkach potom maternicové kontrakcie.

Amoniak

Amoniak je bežnou súčasťou farieb na vlasy. V posledných rokoch sa špekuluje, nakoľko je farbenie vlasov v tehotenstve bezpečné. Amoniak každopádne môže podráždiť pleť a pľúca. Preto je vhodné sa mu počas tehotenstva vyhnúť. Našťastie existuje veľa farieb na vlasy, ktoré amoniak neobsahujú. 
 
<a href=’https://www.freepik.com/free-photo/adult-care-sport-smile-fertility_1111934.htm‘>Designed by Freepik</a>
Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 463

Novinka!

Skincare klub

novinky z oblasti krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť

Ahoj! Volám sa Iveta Štecová. Pomáham ženám spomaliť starnutie pleti a udržať si mladistvý vzhľad, aby sa cítili šťavnato a sviežo v každom veku. Prihlás sa do klubu 15 000+ odberateľov.

Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v znení súhlasu.