Porexia – rozšírené póry alebo posadnutosť ich veľkosťou?

Porexia – ako si poradiť?

Strávili ste tento týždeň hodinu pozeraním do zväčšovacieho zrkadla? Je možné, že je to porexia. Jedná sa o nadmerný stres spôsobený z obáv ohľadom zväčšených pórov. Daná osoba je vtedy posadnutá ich veľkosťou, predstavuje si ich oveľa väčšie a viditeľnejšie, ako v skutočnosti sú a robí všetko pre to, aby ich zmenšila a dosiahla vzhľad pokožky bez viditeľných pórov. Pojem porexia zaviedli dermatológovia, aby pomenovali iracionálnu fixáciu na veľkosť pórov.

Ak sa teda prichytíte pri tom, že trávite priveľa času pred zväčšujúcim zrkadlom a snažíte sa zmenšiť svoje póry, môžete trpieť práve porexiou.

Môže to byť prekvapujúce, ale porexia je veľmi rozšírená. Podľa štúdie z roku 2014 vykonanej známou kozmetickou značkou L´Oreal Paris, 45% žien túži zmeniť veľkosť svojich pórov a takmer tretinu z nich trápia póry viac ako vrásky.

Mnohým poskočí srdce od radosti, keď na trhu zbadajú nový produkt sľubujúci vyčistenie pórov – či už sa jedná o čiernu zlupujúcu masku alebo vákuum proti čiernym bodkám – vtedy môžeme hovoriť o závislosti.

Dajú sa póry zmenšiť?

Najskôr si zistite všetky dostupné informácie o veľkosti pórov a uvedomte si, že žiadny kozmetický prípravok nedokáže magicky vymazať póry z vašej tváre. Veľkosť pórov je daná geneticky a nemôžete robiť nič, aby ste ich zmrštili. „Máme približne 5 miliónov vlasových folikulov (alebo, ako sa bežne nazývajú, pórov) na tele a stovky tisícov z nich je na tvári,“ vysvetľuje Rabbia Aslam, riaditeľka kliniky HC MedSpa.

Pod povrchom pokožky, napojená na každý pór, sa nachádza mazová žľaza. Jej funkcia je tvoriť a uvoľňovať maz v snahe ochrániť a zvlhčiť povrch pokožky. Veľkosť pórov je žiaľ geneticky daná, nemôžete ich nijako zmenšiť. Dôvodom, prečo máme na niektorých častiach tváre väčšie póry (napríklad na nose), sú zátky a upchávanie, ktoré póry naťahujú a zväčšujú.

Toto sa stáva najmä v mastnejších častiach tváre, kde sú mazové žľazy väčšie a kde sa oddelené odumreté kožné bunky zmiešajú s nadmerným mazom a zostávajú usadené v póroch.

Mýty o póroch

1, Mýtus: Môžete zmeniť veľkosť svojich pórov

Bez ohľadu na to, koľko sér a krémov si kúpite, veľkosť pórov nemôžete zmeniť. Veľkosť pórov je väčšinou genetická, takže ak majú vaši rodičia väčšie, pravdepodobne vy budete tiež. Existuje však niekoľko krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste minimalizovali vzhľad pórov, vrátane pravidelného pílingu, používania retinolu, AHA kyselín a laserových alebo mikroihličkových procedúr dermastampom. Je dôležité poznamenať, že ani jedno nie je trvalé. Tieto môžu zlepšiť vzhľad pórov stimuláciou kolagénu v dermálnom tkanive, ktoré tlačí na steny folikulu, čím sa otvorenie pórov javí menšie. Takže pór sa nedá zmenšiť, iba sa dá docieliť to, že ho nie je tak vidieť.

Odporúčam, nočný peeling Sleep Glycolic  s obsahom 10% AHA kyselín. Pravidelná exfoliácia obrúsi povrch póru, ktorý sa bude javiť menší. Výborné je tonikum s AHA Pore Minimizing toner a sérum Clarity peptides s niacínamidom.

2, Póry sa dajú otvoriť a zavrieť

Tomu prosím neverte. Póry nie sú kvety, nerozkvitnú a neuzavrú sa len tak. Teplo a para môže spôsobiť dočasný opuch pokožky zväčšením povrchových krvných ciev, ale na veľkosť pórov to bohužiaľ vplyv nemá.

3, Opaľovanie zmenšuje veľkosť pórov

Nepravda. Keď ste boli v tínedžerskom veku, vaša mama vám možno povedala, aby ste si trošku opálili tvár, aby ste si vyčistili akné alebo znížili vzhľad pórov. Táto stará rada sa dedila z generácie na generáciu, ale nemohla byť ďalej od pravdy. Postupom času a s pribúdajúcim vekom by tento zvyk mohol mať opačný efekt. „Expozícia na slnku degraduje kolagén, čo spôsobuje, že póry vyzerajú väčšie. „A keď pokožka stratí svoju pružnosť, môže to spôsobiť, že vaše póry budú vyzerať väčšie.” Odporúčam krém gél s SPF50 od Heliocare, nekomedónny a proti každému typu UV žiarenia.

Upchaté póry – porexia?

Ak máte pravidelne problém s upchatými pórmi, čiernymi bodkami či vyrážkami, hľadajte produkty s obsahom kyseliny salicylovej Blemish control pads, ktorá podporí bunkovú obnovu, predíde upchávaniu pórov a pri pravidelnom používaní bezpečne odstráni už vzniknuté blokády. Používajte AHA kyseliny  zvláčňujte, rozhodne zvláčňujte. V snahe o zmatnenie pokožky a zmenšenie pórov ľudia zabúdajú na hydratáciu, ktorá je kľúčová. Odporúčam Hydr8 B5 Medik8. Používajte kozmetiku ktorá pôsobí na zvýšenie produkcie kolagénu. Čím viac kolagénu pokožka má, tým je pevnejšia a póry menej viditeľné.

Aby som však bola úprimná, to je asi všetko, čo môžete robiť pre svoje upchaté póry. Iné produkty pôsobiace povrchovo môžu pomôcť zredukovať viditeľnosť pórov (ako podkladové bázy) a môžu vám skutočne pomôcť. Avšak opakujem, neexistuje spôsob ako póry zmrštiť.

Všetci, ktorí trpia porexiou a neustále kontrolujú póry – prosím, prestaňte s tým. Zapamätajte si, nikto nevidí vaše póry tak detailne, ako vy. Zbytočne si len vytvárate závislosť. Používajte radšej normálne zrkadlo a stanovte si časový limit, aby ste sa doň nedívali príliš dlho a často.

Namiesto snahy o zmenšenie pórov sa zamerajte na zvýšenie produkcie kolagénu napr. retinolom

Odporúčam aj tieto články