Obľúbené produkty

Popraskané cievky na tvári? Vitamín C, arnikový olej a 11 receptov na ich liečbu

Popraskané cievky na tvári alebo na nohách, sú zväčšenými cievami pod povrchom pokožky. Sú červené, voláme ich aj pavúčie žily.

Čo spôsobuje popraskané cievy na tvári?

Popraskané krvné cievy na tvári sú zväčšenými cievami vyskytujúcimi sa pod povrchom pokožky. Sú červené, vyzerajú ako sieť, preto ich voláme pavúčie žily. Okrem tváre sa zvyknú ukázať aj na nohách či hocikde inde po tele. Okrem nepekného vzhľadu však nespôsobujú žiadne iné symptómy. V tomto článku si povieme, čo ich spôsobuje a kedy je potrebné navštíviť lekára.

Príčiny

Popraskané krvné cievy na tvári sa môžu vytvoriť v každom veku, niektorí ľudia však majú vyššiu predispozíciu ako iní. Príčiny ich vzniku sú:

  • Gény: Ľudia, ktorých rodinný príslušníci majú pavúčie žily, sú pravdepodobnými kandidátmi na ich vytvorenie.
  • Slnečné žiarenie: Poškodenie spôsobené slnkom môže zväčšiť cievy a vytlačiť ich bližšie k pokožke.
  • Zmena počasia: Drastické zmeny počasia môžu ovplyvniť cirkuláciu krvi a spôsobiť začervenanie tváre. Cievy tak môžu prasknúť a spôsobiť pavúčie žily.
  • Zmena tlaku: Náhle extrémne zmeny tlaku môžu zapríčiniť vznik malých prasknutých cievok. Túto zmenu tlaku môže spôsobiť neobvykle silné kýchnutie či zvracanie.
  • Tehotenstvo: Hormonálne zmeny počas tehotenstva taktiež môžu prispieť k vzniku prasknutých ciev. Po pôrode obvykle zmiznú.  
  • Dráždiace látky v ovzduší : Vystavovanie sa niektorým chemikáliám či znečisťovačom prostredia môže spôsobiť väčšiu viditeľnosť krvných ciev.
  • Rosacea: Je to kožné ochorenie spôsobujúce začervenanie pokožky v dôsledku zväčšených žiliek. Jedná sa o chronický zápalový stav postihujúci najmä tvár. Ľudia s rosaceou sa často stretávajú s pavúčími žilami.
  • Konzumácia alkoholu: Alkohol môže dočasne rozšíriť cievy. Častá konzumácia alkoholu môže viezť k dlhodobo popraskaným cievam a začervenaniu tváre.
  • Zranenia: Zranenia hlavy spôsobujúce podliatiny môžu tiež viezť k popraskaným cievam. Tie zmiznú, akonáhle sa podliatiny zahoja.  

ROSACEA. DOMÁCA LIEČBA A RADY DERMATOLÓGA

Ošetrenie

Lekár obvykle diagnostikuje popraskané cievy na tvári vizuálnym vyšetrením. Na ich liečbu existuje mnoho procedúr, nie všetky sú pre každého. Je potrebné vyskúšať viaceré, kým si pacient nájde tú vhodnú práve pre seba.

Retinoidy

Krémy s retinoidmi sa používajú pri rôznych ťažkostiach s pleťou, lekár ich môže odporučiť aj na pavúčie žily. Dokážu pomôcť zmierniť ich viditeľnosť a zlepšiť zdravie pokožky. Ak s retinolom iba začínate, voľte stále nižšie koncentrácie. Na začiatok odporúčam  Sérum s retinolom 3TR Medik8

Skleroterapia

Skleroterapia používa injekcie liekov proti skleróze, ktoré napomôžu zmiznutiu pavúčích žíl v krátkom čase, obvykle už o pár týždňov. Vpichnuté látky pomôžu spevniť cievy a viditeľná krv pod pokožkou zmizne. Po tejto metóde môžu niektorí ľudia pociťovať bolesť či diskomfort, tieto vedľajšie efekty však odídu po niekoľkých dňoch.

Laserová terapia

Laserová terapia využíva intenzívne laserové svetlo, aby zničila problematické cievy. Toto ošetrenie však môže poškodiť pokožku, ktorá bude počas hojenia citlivá. Ošetrenie je nákladné a vyžaduje viacero sedení, aby ste dosiahli želaný výsledok. Cievy sa môžu vrátiť, a môže byť tak potrebné ju zopakovať.

Intenzívne pulzné svetlo

Intenzívne pulzné svetlo je terapia, ktorá používa špeciálne svetlo prenikajúce do hlbších vrstiev pokožky bez poškodenia vrchnej vrstvy. Vyžaduje kratší čas hojenia a menej poškodzuje pokožku. Podobne ako laserová terapia ničí popraskané cievy, pre želaný výsledok bude potrebné absolvovať viacero sedení.

Domáce ošetrenie – popraskané cievky

V niektorých prípadoch pomôžu domáce prípravky predísť či redukovať viditeľnosť popraskaných krvných ciev na tvári. Sú bezpečné a nespôsobujú vedľajšie efekty, nové postupy však testujte na malom kúsku kože a počkajte na reakciu aspoň 24 hodín. Domáce prípravky konzultujte so svojim lekárom, najmä ak užívate nejaké lieky či podstupujete lekárske ošetrenia.

Vyhnite sa horúcej vode

Tvár je veľmi citlivá a nadmerné horko by mohlo spôsobiť popraskanie ciev. Vyhnite sa používaniu horúcej vody počas umývania tváre. Používaním studenej či teplej vody predídete vytvoreniu popraskaných ciev.

Studený obklad

Jednoduchý studený obklad, ako napríklad ľadový zábal či balíček zmrazeného hrášku, môžete aplikovať na tvár po vystavení slnku či horúčave. Zredukujete tak viditeľnosť ciev na tvári.

Olej z arniky

Olej z arniky či iné produkty obsahujúce túto rastlinu pomôžu redukovať viditeľnosť pavúčích žíl. Olej však môže spôsobiť alergickú reakciu, vždy ho najskôr otestujte na malom kúsku kože. Zmeny na pokožke oznámte svojmu dermatológovi. Produkty s arnikou môžete kúpiť v lekárni, obchodoch s prírodnou výživou či na internete.

Jablčný ocot

Jablčný ocot môže mať na tvári sťahujúci účinok, spevní pokožku a zredukuje začervenanie. Namočte vatový tampón do jablčného octu a aplikujte na poškodené miesta.

Hrab obyčajný

Hrab obyčajný je prírodný sťahujúci prostriedok a pomáha redukovať viditeľnosť pavúčích žíl. Obsahuje tanín, ktorý má antioxidačné účinky a zmenšuje póry. Kúpite ho v lekárni, drogérii či na internete.

Aloe vera

Gél z aloe vera pomáha liečiť začervenanie. Výskumy dokázali jeho účinky v medicínskom kréme (hydrokortizón).  Po jeho použití by malo vždy nasledovať zvláčnenie krémom. Odporúčam estónsku značku na báze probiotík s aloe vera By Mukk

Vitamín C

Výživové doplnky s vitamínom C pomáhajú redukovať viditeľnosť prasknutých ciev na tvári. Jedna štúdia dokázala, že vitamín C zohráva kľúčovú úlohu pre zdravé cievy, podporuje ich elasticitu a udržiava v bunkách kolagén. Odporúčam výživné sérum C-tetra so stabilizovaným vitamínom C

Bylinky

Podľa výskumov mnohé bylinky disponujú protizápalovými vlastnosťami. Na liečbu pavúčích žíl ešte neboli testované, tento proces však môžu v niektorých prípadoch podporiť. Bylinkami s takýmito účinkami sú:

  • šalvia
  • mesiačik
  • ovos
  • myší chvost
  • ibištek
  • rumanček 

Prevencia – popraskané cievky

Prevenciu zahŕňajú tieto kroky:

  • Vyhnite sa extrémnym horúčavám: Príliš vysoké teploty v kúpeľoch, saunách či horúce počasie môžu roztiahnuť cievy a zvýšiť šancu vzniku pavúčích žíl.
  • Limitujte pobyt na slnku: Noste ochranný opaľovací prípravok, klobúk či dlhšie oblečenie, aby ste znížili riziko vzniku pavúčích žíl. Neprebývajte na slnku počas obeda, vtedy je najsilnejšie.
  • Noste ochranu: Ochranné pomôcky vám pomôžu nie len zdravotne, ale aj ako prevencia proti vzniku popraskaných ciev. Príkladom sú tvárové masky či helmy pri športe.
  • Vyhnite sa vazodilátorom: Vazodilátory sú látky vyvolávajúce rozšírenie ciev v pokožke hlavy. Sú nimi kofeíny, pikantné jedlá a alkohol. Aj mierne pite alkoholu môže spôsobiť začervenania a popraskanie ciev.  

Kedy je vhodné navštíviť lekára?

Pavúčie žily nespôsobujú žiadne závažné či dodatočné symptómy. Jedná sa najmä o vizuálny efekt, ktorý je možné riešiť a potlačiť. Niekedy môžu byť znakom skrytého zdravotného problému. Ak si nie ste istí, prečo vznikli, poraďte sa s lekárom, ktorý vás vyšetrí a určí diagnózu.

Popraskané cievy však bývajú bežnou kozmetickou záležitosťou. Lekárske ošetrenia či domáce procedúry ich môžu zmierniť a zlepšiť celkové zdravie pokožky.

Calmwise color  correct

 

Tento hydratačný prípravok redukuje začervenanie prejavujúce sa u citlivej pokožky, spôsobené rosaceou, v dôsledku hormonálnych zmien, poškodenia kapilár aj vzniku nitkovitých žiliek. Súčasne znižuje pocit pálenia a precitlivenosti pokožky, ktorej vzhľad je tak výrazne prirodzenejší a rozjasnený. Vyvážené zloženie poskytuje okamžitý krycí efekt, ktorý opticky redukuje začervenanie pleti. Funguje ako pri akútnych, tak aj chronických prejavoch.

6 kľúčových aktivít

  1. Zlepšenie funkcie kožnej bariéry
  2. Imunosupresia – minimalizácia citlivých reakcií imunitného systému, zlepšenie procesu hojenia a regenerácie kožných buniek
  3. Protizápalové účinky – obmedzenie uvoľňovania mediátorov zápalu, látok, ktoré sa uvoľňujú pri zápale a zhoršujú jeho prejav (pri akútnych aj chronických prípadoch)
  4. Vazokonstrikcia – zúženie roztiahnutých žiliek a zníženie prietoku krvi
  5. Antiangiogenetické účinky – obmedzenie vzniku nových ciev
  6. Okamžitý krycí efekt

Ak chcete získať ďalšie informácie, rady a tipy, pridajte sa k nám na Facebook

Odporúčam aj tieto produkty na ukľudnenie začervenania

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 468

Novinka!

Skincare klub

novinky z oblasti krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť

Ahoj! Volám sa Iveta Štecová. Pomáham ženám spomaliť starnutie pleti a udržať si mladistvý vzhľad, aby sa cítili šťavnato a sviežo v každom veku. Prihlás sa do klubu 15 000+ odberateľov.

Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v znení súhlasu.