Platysma najdôležitejší sval? Prečo krk prezrádza vek a ako udržať jeho mladosť?

Existuje mnoho dôvodov, prečo udržiavať platysmu a ostatné krčné svaly silné a flexibilné. Krčné svalstvo podporuje tok krvi do mozgu a chráni motorické neuróny a mozog odovzdávajúci telu rôzne správy. Pomáha vám dýchať, prehĺtať a jesť. Silné krčné svalstvo pomáha predchádzať preťaženiu krku a udržiava jemné tvárové a krčné kontúry.

Svaly krku a fascia

Svaly na krku pozostávajú z povrchových svalov ležiacich priamo pod pokožkou a hlbokých svalov, ktoré sú bližšie ku kostiam a orgánom.

Fascia je spojivové tkanivo pod pokožkou podporujúce a obklopujúce svaly, cievy a nervy. Krčná fascia podporuje a obaľuje svaly na krku a umožňuje jednotlivým svalom kĺzať sa popri sebe. Je dôležité byť správne hydratovaní, aby ste udržali fasciu zvláčnenú a podporili bezproblémové kĺzanie svalstva.

Povrchové krčné svaly vpredu krku obsahujú platysmu a sternocleidomastoid. Rozsiahla platysma má základňu v hornej časti hrudníka (prsné svaly), ramenách (deltové svaly) a siaha až po kľúčne kosti, potom sa rozširuje pozdĺž strán krku. Platysma sa následne zužuje prechádzaním cez čeľusť (mandibula).

Prečo je platysma najdôležitejším svalom

Predtým sa ľudia domnievali, že platysma končí pri čeľusti, avšak ona sa rozkladá aj v spodných častiach tváre a rozvetvuje svoje vlákna do pokožky a mäkkého tkaniva okolo úst. Prechádza až do lícnych kostí a spodných častí orbicularis oculi – očného svalu kontrolujúceho očné viečko. Ak platyzma ochabne, všetko pod očami môže ovisnúť!

Platysma čiastočne prekrýva sval sternocleidomastoid, ktorý hýbe krkom a podporuje pohyby hlavy. Povrchová krčná fascia, nachádzajúca sa medzi dvoma svalmi, dovoľuje platysme zľahka kĺzať ponad sval sternocleidomastoid.

Trapézový sval je najpovrchovejším svalom chrbta a krku a je jedným z najširších svalov chrbta. Podporuje správne držanie tela, zadnú stranu krku, nakláňanie a otáčanie hlavy a krku, krčenie ramien a krútenie rúk.

Silná zdravá platysma podporuje tvorbu kolagénu a elastínu

Keď sa platysma stenčuje, je menej definovaná a slabá, stráca silu a elasticitu a nedokáže viac dostatočne podporovať krk, potenciálne môže viezť k diskomfortu a bolesti. Ochabuje a pokožka nad ňou tiež.

Najnovší výskum potvrdil, že platysma sa rozprestiera aj do častí tváre, čo sa predtým nevedelo. Povrchový svalovo-aponeurotický systém (SMAS) je blízko spätý s tvárovým svalstvom a celou jeho aktivitou a spolupracuje s povrchovou fasciou na tvári a krku. Tento systém spája tvárové svalstvo do dermy na tvári a krku. To znamená, že ak udržíte silu a flexibilitu mäkkého tkaniva na tvári a krku, podporíte nad ním ležiacu pokožku. Zachovajte silu tvárového a krčného svalstva, aby ste podporili zdravie krku. Výsledkom bude jemnejšia línia tváre.

Krčné bandáže boli v minulosti riešením ovisnutej pokožky, strany línie a oddeľovanie platysmy. Výskum ľudí s čiastočnou paralyzáciou tváre indikuje, že kontrakcie platysmy zlepšujú vplyv bandáží.

Funkcie platysmy

Podkožný krčný sval – tenký a najrozsiahlejší zo všetkých tvárových svalov. Tento sval sa ťahá na prednej časti krku, drží a zdvíha kožu na krku, do značnej miery určuje vzhľad prednej časti krku.

Nepodieľa sa na bežných pohyboch hlavy a krku; napína len pri obrovskej fyzickej námahe, hneve alebo silnej bolesti. Platysma sa teda nezúčastňuje na normálnych pohyboch krku a hlavy.

Zmeny súvisiace s vekom platysmy

Krk je zraniteľnou častou tela. Nedostatok hojnej siete malých ciev, pomalá cirkulácia krvi, malá aktivita prednej plochy krčného svalstva prispieva k strate tónu a vytvárajú sa pozdĺžne a priečne vrásky, záhyby.

Postupne sa teda vytvárajú hlboké priečne záhyby, vrásky, koža na spodnom okraji líca a brada rýchlo stráca tón, preťahuje sa a začne sa prehýbať. Môže za to platysma. S vekom, stráca svoju pružnosť, okraj svalu v strednej čiare môže rozptyľovať a na krku sú vytvorené pozdĺžne pramene ( “morčací krk”), a začne sa aj zväčšovať uhol krku-brady.

Dôležité

1, Držanie hlavy. Ak sa hrbíte tuk sa vám bude ukladať priamo na krku, bude mať nepresnú definíciu a zvýrazníte si horizontálne vrásky. Seďte rovno a vzpriamene. Bradu zasuňte dovnútra, hlava je v predĺžení tela a ramená musia byť dole(nedvíhajte ich).

2, Vyvarujte sa negatívnych emocionálnych prejavov

Platysma a ostatné svaly krku

Platysma a ostatné svaly krku a spodnej tváre sú podobné svalom na tele, avšak aj trochu rozdielne. Svaly na zvyšku tela spájajú kosť s kosťou. Tvárové a krčné svaly spájajú kosť so svalom a kosť s pokožkou. To znamená, že ak tvárový sval ochabne, to isté sa stane aj s kožou nad ním. Napriek všetkým rozdielom sa svaly tváre, rovnako ako svaly na zvyšku tela, dajú posilniť cvičením. Platysma sa dá posilniť progresívnymi a náročnejšími cvikmi.

Doktor Oz tvrdí, že tvárové cvičenie „môže pomôcť k vášmu omladnutiu až o tri roky – je ako domáci facelift!“ Potvrdzuje teda to, čo už Gary Sikorski, Deborah Crowleyová (Flex Effect), Carol Maggiová (Facercise) a veľa iných zástancov tvárového cvičenia dávno vedelo. Žiadne drahé krémy nespevnia tvárové svalstvo. Ak chcete vytvarované kontúry tváre, musíte posilniť platysmu a ostatné svaly tvárovým cvičením!

Ako začať cvičiť?

Začnite pomaly, aby ste si najskôr vybudovali silu a flexibilitu krku. Akonáhle bude vaša platysma dostatočne silná pomocou jednoduchých cvikov, zvážte rezistenčný tréning na ďalšie spevnenie krku.

Výskum ukazuje, že bežné cviky na krk sú v porovnaní z rezistenčnými cvikmi za pomoci bandáží efektívnejšie. Redukujú bolesť krku, nehybnosť a zlepšujú postavenie hlavy. Výskum ukázal, že už po roku silového alebo vytrvalostného cvičenia zmiernite bolesti krku a zlepšíte kvalitu života.

Pravidelným cvičením dosiahnete zosilnenie, spevnenie  platysmy a krčného svalstva podporujúceho krk. Tým predídete zraneniam krku a na čeľusti dosiahnete výraznejší profil.

Posilnenie svalov krku je primárne medicínskou záležitosťou, aby ste predišli bolestiam a diskomfortu. Avšak netreba zabúdať na to, že silná platysma vedie k spevnenému krku, čeľusti a lícam, čo sa výrazným spôsobom odráža aj na vzhľade tváre!

Cvičenie na podkožný sval krku Platysma

Cvik 1, ľahnite si na zem a ruky položte pozdĺž trupu. Nadvihnite hlavu a ramená zo zeme 2 cm. Pocítite pri tom napätie krčných svalov. Jazyk oprite o horné podnebie. Pomaly otáčajte hlavu doprava a doľava(5x na každú stranu). V záverečnej polohe podržte 5 sekúnd. Potupne zvyšujte až na 20 otočení na každú stranu.

Cvik 2, Dívajte sa dopredu, položte horizontálne končeky prstov na kľúčnu kosť a pokožku pevne zafixujte. Začnite hlavu postupne zakláňať a potom zošpúľte pery ako pri bozku. Svaly brady a krku napínajte na maximum. Držte túto pozíciu po dobu 20 sekúnd a uvoľnite. Opakujte 3x.

Cvik 3,  Na pokožku krku aplikujte krém alebo olej. Dívajte sa dopredu, položte horizontálne končeky prstov na hornú časť krku(na bradu). Začnite hlavu postupne zakláňať, pri zakláňaní hlavy zahladzujte/masírujte prstami pokožku krku smerom nadol. Zakloňte na maximum a opakujte ešte dvakrát. Potom nasleduje: vystrčte spodnú peru na maximum, položte končeky prstov oboch rúk na kľúčnu kosť. Zdvihnite bradu nahor a usmejte sa. Podržte po dobu 4 hlbokých nádychov.

Kozmetika proti vráskam na krku

Vitamín E

Pravidelná masáž čistým vitamínom E je ďalší účinný spôsob, ako sa udržať pokožku pevnú a hydratovanú. Než pôjdete do postele vmasírujte kapsulku vitamínu E do oblasti brady a krku. Masírujte smerom nahor od spodnej časti krku ku brade po dobu 10 až 15 minút. Nechajte olej na pokožke celú noc. Pravidelne opakujte a čoskoro všimnete zlepšenie vzhľadu vášho podbradku. Odporúčam Monoderma E5.

Retinol 

Pomáha pri regenerácii kožných buniek a stimuluje syntézu kolagénu, ktorý je dôležitý pre udržanie zdravo a mlado vyzerajúcej pokožky tváre a krku. Navyše redukuje jemné vrásky. Vitamín A čistí póry a normalizuje aktivitu mazových žliazok. Retinol pôsobí vlastne tak, že starú pleť nahrádza novou. Jednoducho povedané,  pod starou kožou vám vzniká nová, bez vrások. Postupne sa staré a odumreté bunky olupujú a vaša pleť je viditeľne žiarivá a bez vrások. Pokiaľ sa rozhodnete siahnuť po kozmetike s retinolom, pripravte sa, že jeho aplikácia si vyžaduje minimálne 3 mesiace, aby sa staré bunky nahradili novými. Absolútnou jedničkou je Intelligent Retinol od Medik8.

Cvičte podľa Online kurzu alebo DVD FaceFit Faceyoga

Masáž proti vráskam na krku

Mohlo by vás zaujímať