Peptidy a vrásky: Ktoré fungujú a čo vyriešia?

Krémy proti vráskam obsahujúce anti-aging peptidy sú veľmi populárnymi a efektívnymi produktmi kozmetického priemyslu. Medzi najpopulárnejšie patria Matryxil 3000 a Argirelín.  Argirelín (acetyl hexapeptid) je bezpečnou, nenákladnou a neinvazívnou alternatívou botoxu.

Spôsobujú uvoľnenie tvárového svalstva a minimalizovanie vrások. Často sa kombinujú s leufazylom, ktorý spôsobuje relaxáciu drobného svalstva pod povrchom pokožky, čo je obzvlášť účinné na vyhladenie vrások okolo očí a na čele. Oktapeptid je predĺženou verziou argirelínu, ktorý predlžuje malé podkožné svaly a redukuje svalové napätie, čím zmierňuje jemné linky.

 Paula Begoun, zakladateľka Beautypedie a „Starostlivosti o pleť podľa Pauly“ prezradí, prečo ich považuje za najvzrušujúcejšiu ingredienciu v starostlivosti o pleť:

„Majú veľmi špecifické účinky. Zlepšujú farbu pleti, hydratáciu, pevnosť a vytvárajú nové fibroblasty. Navyše sú kompatibilné s ostatnými anti-aging zložkami, čo ponúka konzumentom ešte väčšie benefity.“

Čo sú vlastne peptidy?

Na rozdiel od iných látok ako retinol či kyselina hyalurónová sa názory na peptidy rôznia a ich účinky sa zdajú záhadné. Existujú stovky druhov, ktoré vám žiaľ vôbec nepomôžu. Dermatológovia  tvrdia, že vo svete krásy sú niečo ako bezlepková strava vo výžive – každý ich hľadá na obale, len málo ľudí však pozná ich skutočné vlastnosti. Rozhodne nie sú len šikovným marketingovým nástrojom.

„Peptidy sú fragmenty proteínov. Sami o sebe sú tvorené aminokyselinami, ktoré ak sa skombinujú v konkrétnych formáciách, vytvárajú špecifické peptidy. Ak sú tie vytvárané konkrétnym spôsobom, produkujú špecifické proteíny. Proteíny sú základnými stavebnými prvkami pokožky. Bez peptidov by pokožka nebola celistvá a stratila by svoju pevnosť, prejavili by sa vrásky, zmeny textúry a strata pružnosti.“

Ako súvisí kolagén s peptidmi?

Štúdia o účinnosti peptidov a kolagénu tvrdí, že kolagén je jedným z najdôležitejších proteínov v pokožke, ktorý jej dodáva hrúbku. Jeho množstvo klesá najmä vplyvom starnutia, environmentálnych faktorov, UV lúčov a stresu a tento úbytok spôsobuje tvorbu vrások.

Dobrou správou je, že topická aplikácia peptidov môže vyslať signál na produkciu nového kolagénu, dôsledkom čoho sa pleť stáva mladšou a pružnejšou. Podporou kolagénovej syntézy peptidy posilňujú ostatné proteíny v pokožke, ako sú keratín a elastín a nadbytok rôznych peptidov môže spôsobiť ich rozdielne pôsobenie. Tento proces vysvetľuje Paula:

“Niektoré majú upokojujúce účinky, iné zmierňujú viditeľnosť vrások, stratu pevnosti a vyhladzujú výrazové linky.“ Ako ich teda správne lokalizovať? Aké druhy peptidov hľadať na obaloch kozmetiky? Tie najúčinnejšie a štúdiami potvrdené sú Matrixyl 3000, Argirelox a peptid medi.

Vyriešia peptidy každý kozmetický problém?

Na základe širokej škály účinkov by sa mohlo zdať, že peptidy vyriešia každý jeden kožný problém. Paula však všetko uvádza na pravú mieru:

„Nie sú zázračnou zložkou a všeobecnou anti-aging odpoveďou. Neexistuje jediné jedno riešenie na všetky kožné problémy, aj keď by bolo úžasné, ak by tomu tak bolo. Je to rovnaké, ako že neexistuje jediná zdravá potravina či jediný výživový doplnok obsahujúci všetky potrebné látky. Koža je najkomplexnejší orgán tela, takže nie je možné, aby ste jej dodávali len jedinú látku, ktorá všetko obsiahne.“

Ako v prípade stravy, aj čo sa týka pokožky je všetko o rovnováhe … Rovnako ako jedlo tak aj kozmetika by mali obsahovať všetky potrebné látky.

Najdôležitejšie peptidy 

Peptid medi

Kolagén stimulujúci medený peptid zapuzdrený v polymérnom systéme, ktorý sa ponorí cez vrstvy pokožky, špecificky sa zameriava na bunky produkujúce kolagén.

Nachádza sa v sére Firewall od Medik8

Matrixyl ™ 3000

Kombinácia peptidov, ktoré “povdzbudzujú” pokožku k produkcii  kolagénu, pomáhajú stabilizovať, zjemňovať a minimalizovať vzhľad jemných línií a vrások. Podporuje tvorbu kolagénu a kyseliny hyalurónovej. Tento nájdete napr. očnom kréme Eyelift od Medik8

Carnosín

Ochranný peptid, ktorý sa prirodzene vytvára v tele, karnosín blokuje cukry poškodzujúce pokožku z väzby na kolagén v pokožke a zabraňuje tvorbe vrások. Carnosín je hlavnou zložkou denného krému Medik8 Advanced day total protect SPF30

Argigelox

Botoxový inovatívny peptid, ktorý pôsobí na boj proti výrazovým vráskam minimalizovaním svalovej kontrakcie. Argirelox môže zabrániť tomu, aby nervy vysielali signál, aby sa svaly zmenili, viditeľne minimalizovali vzhľad výrazových línií. Je hlavnou súčasťou séra Liquid Peptides Medik8. Toto sérum je najuniverzálnejšie, lebo obsahuje aj ostatné peptidy medi, carnosín aj matrixyl 3000.

Čo dokážu?

Syntetické peptidy (vytvárané v laboratóriu) javia väčší potenciál, čo potvrdzuje aj Paula:

„Nové peptidy sú skupina špecializovaných zložiek komunikujúcich s bunkami, z ktorých každá rieši špecifickú potrebu pokožky ako

  • diskoloráciu
  • hydratáciu
  • pevnosť
  • vrásky

 Podľa mňa predstavujú veľké možnosti, pretože ich činnosť je veľmi sofistikovaná. Sú nápomocné všetkým typom pokožky, alebo špecifickým problémom. Podobné vlastnosti má napríklad aj retinol.

Posledné výskumy dokázali, že rôzne druhy syntetických peptidov prenikajú do živých kožných membrán a čo je zaujímavé, prenášajú biologicky aktívne látky do týchto buniek bez toho, aby ich poškodili. Niektoré majú protizápalové účinky. Vytváranie špecifických peptidových reťazcov v laboratóriu a ich následné pripojenie k mastnej kyseline môže zlepšiť ich problematickú absorpciu a stabilitu. 

Ak chcete získať vždy nové rady, tipy a informácie, pridajte sa k nám na Facebook.

Produkty s peptidmi

Najlepšie hodnotené produkty