Neuropeptidy v kozmetike – účinky

Neuropeptidy sa nachádzajú v mnohej kozmetike starostlivosti o pleť – čo sú? Odborníci odpovedali, ako fungujú neuropeptidy v kozmetike.

Už takmer dve desaťročia sú neurotoxíny ako Botox a Dysport častou(čoraz častejšou) voľbou pri liečbe vrások a jemných liniek. To, že o tom píšem, neznamená že to schvaľujem, iba jednoducho akceptujem fakty.

Takže nie všetci sme OK s injekciami, preto hľadáme domáce alternatívy, ktoré sa vyrovnajú injekciám na uvoľnenie svalov – často označované ako „Botox vo fľaši“. Je jasné, že injekcii sa krém rovnať nemôže, ale vedci stále skúmajú a vymýšľajú. Tak sa poďme pozrieť na ich posledný objav.

Botox vo fľastičke-neuropeptidy

V posledných rokoch existuje dlhý zoznam zložiek, ktoré sľubujú tento trik – a na samom vrchole tohto zoznamu sú neuropeptidy. Nachádzajú v mnohých výrobkoch starostlivosti o pleť – ale čo sú a ako fungujú, nie je vždy jasné. Požiadala som odborníkov, aby vniesli trochu svetla do tejto technológie.

Čo sú neuropeptidy v kozmetike?

“Neuropeptidy sú reťazce aminokyselín, ktoré v našom tele pôsobia ako chemickí poslovia a vykonávajú mnoho funkcií.”

Keďže začíname byť vedeckí, neuro znamená medicínu, ktorá sa zaoberá nervovým systémom. A tu je dôvod, prečo sa musíte starať o aminokyseliny: Sú to stavebné kamene bielkovín, ako je kolagén a elastín. Vysoký prísun kolagénu a elastínu zaisťuje vzhľad a pocit spevnenia tváre, ktorý sa môže časom zmenšiť.

“V koži ich môžu syntetizovať [epidermálne bunky nazývané] keratinocyty alebo endotelové bunky [ktoré vystielajú krvné cievy], alebo sa môžu uvoľňovať do kože z nervových zakončení.”

O výskum týchto peptidov nie je núdza. Niektoré štúdie ukázali, že sú schopné stimulovať produkciu kolagénu v koži; iní zistili, že môžu mať účinok podobný botoxu tým, že inhibujú uvoľňovanie neurotransmiterov, ktoré umožňujú tvárovým svalom vytvárať vrásky.

Existuje mnoho rôznych druhov neuropeptidov, ale z tých, ktoré boli najviac študované, existuje niekoľko, ktoré podľa všetkého prevyšujú ostatné, vrátane Matrixylu (palmitoylpentapeptid-4) a Argireline (acetylhexapeptid-3 alebo acetylhexapeptid-8). . “Ukázalo sa, že Matrixyl stimuluje produkciu kolagénu, ale je potrebný ďalší nezávislý výskum, aby sa dokázala jeho účinnosť,” hovorí Dr. King. “Argireline má byť schopný zmenšiť záhyby, ktoré spôsobujú jemné linky tým, že má podobný účinok ako botox.”

Dermatológ poukazuje aj na palmitoyl oligopeptid, peptid, ktorý podporuje tvorbu kolagénu a kyseliny hyalurónovej v pokožke a pomáha chrániť pred škodlivými účinkami slnečného UV žiarenia. Okrem toho je tu palmitoyl tetrapeptid-7, o ktorom sa predpokladá, že znižuje zápal a stimuluje regeneráciu pokožky, a medené peptidy, o ktorých sa predpokladá, že zlepšujú hojenie rán, ako aj zvyšujú elasticitu a pevnosť pokožky.

Najlepšie produkty s neuropeptidmi v kozmetike

Ako fungujú neuropeptidy v kozmetike?

Pri lokálnej aplikácii majú neuropeptidy potenciál bojovať proti známkam starnutia pokožky. Aj keď sa hovorí, že napodobňujú účinky botoxu, v skutočnosti nezmrazujú tvár ani neznehybňujú svaly. Namiesto toho sa „neuropeptidy dokážu naviazať na receptory, ktoré dokážu modulovať produkciu zápalových cytokínov, hojenie rán, bunkovú proliferáciu a ďalšie procesy v našej koži,“ vysvetľuje Dr. Ava Shamban, dermatológ s certifikáciou správnej rady v Beverly Hills v Kalifornii.

A čo je dôležitejšie, môžu ovplyvniť uvoľňovanie neurotransmiterov – konkrétne tých, ktoré vedú ku kontrakciám tvárových svalov a spôsobujú vrásky. “Technicky a klinicky, keď sa aplikuje na skutočný sval, vidíme jeho schopnosť uvoľniť kontrakcie, ale problémom je doručenie a jeho lokálne dodanie,” poznamenáva Dr. Shamban.

Konkrétne krém PerriconeMD Neuropeptide Spevňujúci a rozjasňujúci očný krém mám. Dlhšie som si zvykala na inú konzistenciu, lebo má akoby taký biely film, ktorý postupne zmizne a krém sa vstrebe. Vidím úbytok mimických vrások tak tie neuropeptidy asi majú zmysel:)

Vyskúšajte Medik8 Liquid peptides s neuropeptidmi. Je trošku ako PerriconeMD a myslím, že zákazníčky chvália a objednávajú opakovane.

Prečo majú neuropeptidy hlavný význam v starostlivosti o pleť?

“Pri aplikácii prostredníctvom lokálnej starostlivosti o pleť môžu neuropeptidy pomôcť stimulovať väčšiu produkciu kolagénu, inhibovať uvoľňovanie neurotransmiterov, čím pomáhajú predchádzať vráskam, zmierňujú zápal, robia pokožku odolnejšou voči UV žiareniu a podporujú produkciu kyseliny hyalurónovej,”

Ako sa porovnávajú neuropeptidy s neurotoxínmi?

Zatiaľ čo neuropeptidy aj neurotoxíny sú proteíny uvoľňované ako chemickí poslovia z našich nervových buniek s cieľom regulovať, modulovať alebo inhibovať určité funkcie, sú veľmi odlišné.

“Existujú stovky neuropeptidových komplexov, z ktorých niektoré skutočne produkujeme prirodzene,” hovorí Dr. Shamban. „Botox – [a všetky] botulotoxíny – na druhej strane sú silné neurotoxínové proteíny, ktoré pochádzajú z baktérie Clostridium botulinum. Ich zavedenie do svalu interferuje a v podstate paralyzuje sval prostredníctvom nervového prenosu.“

Neurotoxíny blokujú uvoľňovanie hlavného neurotransmiteru v neuromuskulárnom spojení, čo spôsobuje kontrakciu a pohyb a intramuskulárne podanie (injekcia) sa viaže na receptory a inhibuje uvoľňovanie acetylcholínu.

Neuropeptidy nie sú náhradou neurotoxínov. „Ak by ste si mohli odstrániť kožu a aplikovať [neuropeptidy] priamo na sval, videli by ste rovnaký účinok [ako neurotoxíny], ale lokálne sa nevyrovnajú ochranným vrstvám našej pokožky,“ hovorí Dr. Shamban. To však neznamená, že nie sú cenné v rutine starostlivosti o pleť.

Kto by mal používať neuropeptidy v kozmetike?

“Neuropeptidy sú skvelou voľbou, ak nemáte záujem o injekcie neuromodulátorov,” hovorí Dr. King. “Ale sú tiež skvelou voľbou, ak už dostávate injekcie neuromodulátorov(rozumej botoxu) a používate ich v tandeme, pretože môžu pomôcť, aby vaše výsledky vydržali dlhšie.”

Dr. Shamban verí, že produkty starostlivosti o pleť s neuropeptidmi môžu byť obzvlášť užitočné pre tých, ktorí chcú bojovať proti známkam starnutia ešte pred ich príchodom. “Skutočne sú skvelým doplnkom pre každého, kto chce zlepšiť textúru, povrchové línie alebo vrásky alebo zápaly a podporiť produkciu kolagénu a komunikáciu fibroblastov,” hovorí.

Pridajte sa k nám na Facebook a získajte ďalšie informácie, tipy a rady.

Odporúčané produkty s neuropetidmi

Mohlo by vás zaujímať