Obľúbené produkty

Suchá alebo dehydrovaná pleť? Poznáte rozdiel?

Dehydrovaná pokožka, inak suchá pleť nebýva mastná. Mastná pleť produkuje maz, suchá pokožka ho nevyrába. Môžete mať však dehydrovanú pleť.

Suchá vs. dehydratovaná pokožka

Kozmetičky používajú s obľubou oba výrazy – suchá pleť aj dehydratovaná. Profesionáli dokonale poznajú značný rozdiel medzi týmito dvoma výrazmi, ktoré môžu laikovi znieť mätúco. Vlastnosti suchej a dehydratovanej pokožky sú však iné, rovnako ako ošetrenie, ktoré vyžadujú. Poďme si najskôr predstaviť fakty:  

Pár faktov o suchosti a dehydratácii pleti

  • Každý potrebuje dosiahnuť rovnováhu pokožky medzi zvláčnením (maz) a hydratáciou (voda). Prílišné množstvo jedného či druhého nie je pre pleť dobré. Ich rovnováha vám prinesie hladkú, žiarivú a krásnu pokožku. Platí to pre všetky typy, či už ste mladý človek s akné alebo máte 80 a tú najsuchšiu pleť.
  • Epiderma, najvrchnejšia vrstva pokožky, je zodpovedná za udržanie hydratácie. Prebiehajú v nej totiž procesy kontrolujúce hladinu hydratácie, ktoré vyrovnávajú zadržiavanie a stratu vody. Vedci stále úplne nepochopili tento komplexný proces, využime však aspoň doterajšie znalosti v náš prospech.
  • Nemôžete mať mastnú a suchú pokožku zároveň. Mastná pokožka produkuje maz, suchá ho nevyrába. Môžete mať mastnú a dehydrovanú pokožku, nie však mastnú a suchú.

Dehydrovaná pokožka a pitný režim

Pitie vody je najmenej efektívnym spôsobom hydratácie pokožky. Toto vás asi prekvapilo, ale pitím vody jej potrebnú hydratáciu nedodáte. Vypitá voda sa totiž nedostáva priamo do pokožky. Prechádza črevami, absorbuje sa do krvného obehu a je filtrovaná obličkami von z tela. Hydratuje teda vnútro organizmu, pokožku len v malej miere.

Suchá alebo dehydratovaná pokožka je citlivejšia. Vhodná je topická hydratácia a zvláčňovanie prípravkami podľa typu pleti.

Na zadržiavanie vody a zdravý vzhľad pokožky potrebujete lipidy. Tie môžu byť vaše vlastné, alebo aplikované povrchovo vo forme zmäkčujúcich zvláčňovačov.

Suchá pokožka (produkujúca málo alebo žiaden maz) len ťažko udrží vodu. Rovnako ako koža na odevoch, ktorá sa môže časom vysušiť a stvrdnúť. Suchosť potrebuje premastiť. Aj kožu na oblečení či kabelkách musíte pravidelne ošetrovať. Ak na ňu aplikujete vodu, viac sa vysuší a popraská. Bez aplikácie nejakého olejnatého prípravku sa voda rýchlo vyparí a s ňou aj všetka zvyšná, ktorá sa v koži doteraz nachádzala.

Dehydrovaná pleť a čistenie

Vyhnite sa používaniu agresívnych a drsných produktov na dehydratovanú pokožku (to je tá, ktorá produkuje maz, potrebuje však vodu). Takéto kozmetické prípravky môžu zanechať vašu pleť napätú a vy máte pocit suchosti, aj keď v skutočnosti suchá nie je.

Pre nadmerne mastnú pokožku so sklonom k akné platí snaha o zníženie mazovej aktivity (pretože maz vedie k náhlym nežiaducim prejavom). Príliš rýchle odbúranie mastnoty tiež nie je dobré, pretože zanecháva pokožku zraniteľnú. Rovnako je to aj so stratou vody, čo môže viezť k napätosti a šupinatosti.

Zvláčňovač si vyberajte rozumne. Zvláčňovače často zahŕňajú zmäkčovadlo, hydratáciu a zvlhčovač. Zmäkčovadlo udržiava vláčnosť v pokožke a hydratačná zložka do nej priťahuje vodu. Všetky zvláčňovače obsahujú obe zložky, avšak v inom pomere. Ak máte mastnú alebo zmiešanú pleť, produkujete dosť vlastného mazu. Mali by ste si preto kúpiť ľahší produkt obsahujúci viac zvlhčovacej a menej zmäkčovacej zložky. Ak máte skôr suchú pokožku, zadovážte si bohatší krém s väčším podielom zmäkčovacej zložky napr. Advanced night restore Medik8, ktorá ochráni pleť pred stratou vody. Pleť sa však vekom mení, počúvajte preto jej momentálne potreby.

Čo znamená mať suchú pokožku?

Suchá pokožka je známa aj ako alipická, ktorá neprodukuje dostatočné množstvo kožného tuku, v dôsledku čoho nedokáže zadržať dostatok vláčnosti a vysuší sa. Jej hlavnými charakteristikami sú:

  • Póry sú malej či strednej veľkosti, často priam neviditeľné. Pleť má tak hladšiu štruktúru. Folikuly však nemajú šancu rozťahovať a rozširovať póry, pretože pleť neprodukuje dostatok kožného tuku (mazu). Ľudia s mastnejšou pokožkou musia za týmto účelom používať retinol.
  • Suchá pleť vykazuje minimálne až žiadne akné. Toto je ďalší benefit, pretože práve maz je zodpovedný za poškodenia pleti typu akné. Aj napriek tomu, že ste mali v mladosti aknóznu pleť, je potrebné si uvedomiť, aký typ pleti máte práve teraz. Paradoxne aj suché typy pokožky môžu občas vykazovať hormonálne cystické vyrážky, ktoré sa môžu vyskytnúť v každom veku a sú ojedinelé.
  • Pokožka je suchá a napätá na pocit a môže byť občas šupinatá. Ak ju však pravidelne exfoliujete, šupinatosť sa objavuje len zriedka.
  • Ak máte stredne-tmavú či tmavšiu pokožku, môže pôsobiť mdlo.
  • Objavujú sa jemné linky a vrásky. To samozrejme závisí od toho, aké veľké poškodenia ste si spôsobili nechráneným slnením.
  • Suchosť spôsobuje ohrozenie funkcie prirodzenej bariéry pokožky a zvýšenú citlivosť. Často dochádza k zápalom a následnému odbúravaniu kolagénu a elastínu. Podráždenia sa preto snažte minimalizovať.
  • Zvýšená exfoliácia je prospešná pre zmiernenie suchého vzhľadu a tvorbu suchých kožných buniek.

Príčiny suchej pokožky

  • Genetika: Suchosť, nie dehydratácia, s tým sa človek často už narodí.
  • Vek: S pribúdajúcim vekom je náročnejšie pleť dostatočne zvláčňovať.
  • Životný štýl: Cestovanie lietadlom, konzumácia alkoholu a antihistaminík v prípade alergikov prispievajú k vzniku suchej pokožky.
  • Životné prostredie: Vrátane klímy, kúrenia či klimatizácie.
  • Prílišné vystavovanie sa slnku a horúčavám.
  • Vysúšajúce kozmetické produkty ako mydlá, penové čističe a retinoidy.
  • Hormóny: Estrogén, ktorý normálne vodu zadržiava v derme, sa vekom stráca. Pleť sa vysúša a vráskavie.

Starostlivosť o suchú pokožku

Najjednoduchšie je používať produkty určené pre suchú pleť. Tie by mali zahŕňať jemné ale efektívne exfolianty na odstránenie suchých buniek vedúcich k drsnej textúre.

  • Vyberte si správny typ čistenia. Mal by obsahovať správnu kombináciu ochranných a zmäkčujúcich zložiek pre vytvorenie ochrannej bariéry zabraňujúcej strate vláčnosti.  Ja odporúčam Lipid balance cleanse
  • Používajte jemné exfolianty na báze kyselín, ktoré odstránia povrchovú šupinatosť a podporia obnovu buniek. Kyselina mliečna napríklad napomáha prirodzenej produkcii intracelulárnych lipidov pre zdravú kožnú bariéru.  Výborné Algae peel od by MUKK
  • Umývajte sa jemnými čistiacimi mliekami vytvorenými pre váš typ pleti. Vyhnite sa používaniu klasických mydiel a drsných penových čističov. Čistiace mlieka obsahujú zmäkčovače, ktoré sú veľmi upokojujúce a dodajú suchej pokožke potrebný komfort.
  • Po čistení pleť nikdy nenechávajte nahú viac ako 60 sekúnd. To vám pomôže predísť odpareniu vláčnosti. Bezprostredne po vyčistení by ste mali aplikovať nasledujúci produkt (zvláčňujúce tonikum, sérum a/alebo zvláčňovač).  
  • Počas zimy používajte zvlhčovač vzduchu, aby ste udržali vláčnosť v ovzduší vášho domova a aj vo vašej pokožke. Ak nemáte alebo nechcete zvlhčovač, poslúži aj miska s vodou položená v spálni.
  • Pod zvláčňovač používajte zvláčňujúce sérum s probiotikami, aby ste pleti zabezpečili ďalšiu vrstvu ochrany a výživy. 
  • Ako posledný krok večernej starostlivosti, naneste na zvláčňovač vhodný pleťový olej. Výborne uzamkne vlhkosť koncentrát CHIA OIL
  • Používajte jemný exfoliant aj v okolí očí, aby ste predišli suchým a drsným linkám. Predpísané retinoidy a retinol používajte vždy v synergii s zvláčňujúcim krémom. Výborný na suchú a šupinatú pokožku je intenzívny reparačný krém Ultimate recovery od Medik8.

Čo znamená mať dehydratovanú pokožku?

Dehydratovaná pokožka neobsahuje dostatok vody, čo sa technicky nazýva transepidermálnou stratou vody. Vykazuje normálnu alebo nadmernú mazovú aktivitu a má prejavy akné. Môže sa zdať suchá, aj keď v skutočnosti je dehydratovaná. Tento jav je bežný pre mastnú a zmiešanú pleť a často býva výsledkom používania príliš drsných produktov. Dehydratovaná pokožka má tieto charakteristiky:

Pocit napnutosti vedúci k tvorbe jemných liniek spôsobených nedostatkom vody v povrchových bunkách. Zatiaľ čo suchá pokožka má nemenný stav, dehydratovaná môže byť jeden deň napätá, nasledujúci deň sa vám môže zdať v poriadku. Ak samozrejme nepoužívate priveľmi vysúšajúce produkty alebo peelingy – vtedy bude napätá stále.

Pozrite sa zblízka do zrkadla. Stlačte a pevne podržte prst na čele alebo líci a pohnite ním do malého kruhu. Sledujte textúru pleti. Dehydratácia sa prejaví jemnými linkami v tvare trojuholníka, čo sa nazýva „pokožka cibule“. Po aplikácii zvláčňovača by už tento efekt nemal nastať alebo by mal byť menej výrazný.

Pokožka sa zdá napätá a lesklá, aj keď nie je vidieť žiaden maz. Podobne sa to stáva aj plešatým mužom, ktorých pokožka je vplyvom dehydratujúcich mydiel či šampónov lesklá. Títo muži neaplikujú na hlavu zvláčňovač, takže sa pokožka tejto oblasti dehydratuje. Pomáha zmena čistiaceho prípravku na jemnejšiu variantu a následné použitie zvláčňovača.

Príčiny dehydratovanej pokožky

Životný štýl: Lietadlá a alkohol.

Vek: Starnutím sa spomaľuje epidermálny bunkový cyklus, čo vedie k pomalšej produkcii intercelulárnych lipidov a nedostatočnej funkcii ochrannej bariéry, čo vedie k dehydratácii.

Vysúšajúce sú kozmetické výrobky ako tabuľkové mydlo, vysoko-penivý čistič či retinoidy na predpis.

Starostlivosť o dehydratovanú pokožku

Najjednoduchšie je používať produkty vytvorené za účelom udržania hladiny vody v pokožke, vrátane jemný a efektívnych exfoliantov na odstránenie odumretých buniek vedúcich k pocitu napnutosti.  

  • Používajte zvláčňovač obsahujúci zvlhčujúcu zložku, aby ste udržali napnutý a svieži vzhľad pokožky. Správnymi ingredienciami sú glycerín, hyaluronát sodný (soľ kyseliny hyalurónovej s nižšou molekulárnou veľkosťou pre maximálnu absorbciu), sodium PCA, sorbitol, alantoín a rôzne formy rias. Tieto zložky napomôžu absorbcii vody z prostredia pre udržanie jemnej a pružnej pokožky a prieniku vody z dermy (druhej vrstvy) do epidermy (najvrchnejšej vrstvy). Ak je vlhkosť vzduchu vyššia ako 70%, dokážu viazať vlhkosť aj z neho. Vynikajúci na dehydrovanú pokožku je Perricone MD Cold Plasma Plus+ koncentrované sérum na tvár
  • Používajte toniká bez obsahu alkoholu so zvlhčovačmi. 
  • Po čistení pleť nikdy nenechávajte nahú viac ako 60 sekúnd. To vám pomôže predísť odpareniu vláčnosti. Bezprostredne po vyčistení by ste mali aplikovať nasledujúci produkt (zvláčňujúce tonikum, sérum a/alebo zvláčňovač).
  • Pod zvláčňovač používajte zvláčňujúce sérum, aby ste pleti zabezpečili ďalšiu dávku hydratácie.
  • Počas zimy používajte zvlhčovač vzduchu, aby ste udržali vláčnosť v ovzduší vášho domova a aj vo vašej pokožke. Ak nemáte alebo nechcete zvlhčovač, poslúži aj miska s vodou položená v spálni.
  • Opatrne s peelingom. Používanie prílišného množstva kyselín a príliš častá exfoliácia vedie k narušeniu povrchu pokožky a následnej dehydratácii a zápalu.
  • Používajte jemný exfoliant aj v okolí očí, aby ste predišli suchým a drsným linkám.
  • Používajte výhradne čistiace gély bez obsahu sulfátov.

Pridajte sa k nám na Facebooku, ak chcete získať nové tipy a skúsenosti s kozmetikou.

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 468

Novinka!

Skincare klub

novinky z oblasti krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť

Ahoj! Volám sa Iveta Štecová. Pomáham ženám spomaliť starnutie pleti a udržať si mladistvý vzhľad, aby sa cítili šťavnato a sviežo v každom veku. Prihlás sa do klubu 15 000+ odberateľov.

Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v znení súhlasu.