Obľúbené produkty

Dermatológovia sa zhodujú. Retinol proti vráskam a škvrnám.

Určite sa pýtate, ako je  retinol pre vašu pokožku prospešný, či budete po jeho používaní vyzerať mladšie alebo či vám pomôže v boji proti vráskam. Dermatológovia sa zhodujú, že retinol má na pleť nasledovné pozitívne účinky, oboznámenie sa s ktorými vám možno pomôže pri rozhodovaní, či ho zaradíte do svojej každodennej starostlivosti o pleť.

Iste ste si všimli, že retinoidy ospevujem jedna báseň. Nedám na ne dopustiť už od mojich čias v NYC. Aj keď existuje množstvo účinných látok, ktoré môžete pridať do starostlivosti o svoju pleť,  Retinol kraľuje už desaťročia a nie je to žiadna náhoda. Celebritní dermatológovia odporúčajú tieto čarovné substancie hviezdam akou je napr. aj Madonna.  Nie je ale retinoid ako retinoid. Aj tu sú značné rozdiely. V tomto článku si upraceme vo vedomostiach o tejto čarovnej substancii.

Určite sa pýtate, ako je  retinol pre vašu pokožku prospešný, či budete po jeho používaní vyzerať mladšie alebo či vám pomôže v boji proti vráskam. Dermatológovia sa zhodujú, že retinol má na pleť nasledovné pozitívne účinky, oboznámenie sa s ktorými vám možno pomôže pri rozhodovaní, či ho zaradíte do svojej každodennej starostlivosti o pleť.

Staré dobré retinoidy

Čo je staré nemusí byť neúčinné. Táto trieda derivátov vitamínu A sa používa v starostlivosti o pleť od 70. rokov. Najslávnejší produkt, Retin-A, bol vyvinutý koncom 60. rokov Albertom Kligmanom, Ph.D., profesorom dermatológie na Universite Pennsylvania, ako liečba akné a bol schválený americkým Food and Drug Administration (FDA).

Kligman a jeho kolega James Leyden, M.D si všimli, že Retin-A tiež zlepšuje vrásky a tón pleti u pacientov s akné.

„Neexistuje ani jedna kozmetická ingrediencia, ktorá by mohla súperiť s výsledkami, ktoré majú retinoidy. Retinoidy majú overené vedecké výsledky,“ hovorí Macrene Alexiades-Armenakas, Ph.D., dermatológ z New Yorku.

Ďalší odborníci sú rovnako nadšení. Susan Weinkleová, dermatologička v Bradentone na Floride hovorí:“ Vždy pacientom hovorím, že bez ohľadu na to, koľko času alebo peňazí majú, najdôležitejšie anti-aging krémy sú opaľovací krém a retinoidy,“ hovorí. „Táto kombinácia pokrýva všetky vaše dermálne potreby: ochrana proti UV žiareniu, hladšia a pevnejšia koža, rovnomernejší tón.“

Ako funguje retinol?

Keď príde retinol alebo iný retinoid do styku s pokožkou, enzýmy v tele ho transformujú do kyseliny retinovej, čo je aktívna forma vitamínu podľa Dr. Lindera. Konkrétne kyselina retinová urýchľuje regeneráciu buniek, stimuluje produkciu kolagénu a elastínu, podporuje vyblednutie hyperpigmentácií a lieči akné.

Zo začiatku môžete pociťovať olupovanie, začervenanie alebo suchú pleť. To je bod, keď to veľa ľudí vzdá. Avšak ak vydržíte, po niekoľkých týždňoch uvidíte neskutočné zlepšenia. Retinol pôsobí vlastne tak, že starú pleť nahrádza novou. Pod starou kožou vám vzniká nová, bez vrások. Postupne sa staré a odumreté bunky olupujú a vaša pleť je viditeľne žiarivá a bez vrások. Pokiaľ sa rozhodnete siahnuť po kozmetike s retinolom, pripravte sa, že jeho aplikácia si vyžaduje minimálne 3 mesiace, aby sa staré bunky nahradili novými. Retinolové sérum aplikujte spolu s vitamínom E. Predídete tak vysušovaniu povrchu pokožky.

Retinol zabezpečuje komunikáciu buniek

Retinol, známy aj ako vitamín A, zabezpečuje komunikáciu buniek a napomáha prinavrátiť poškodeným bunkám ich normálnu funkciu. Pôsobí aj ako antioxidant, kedy zabraňuje prenikaniu voľných radikálov do pokožky a pomáha tvorbe kolagénu, čím redukuje existujúce vrásky, bojuje proti akné, upchatým pórom, ekzémom, spevňuje starnúcu a opravuje slnkom poškodenú pokožku.

Keď je pleť vystavená UV slnečným lúčom, absorbuje voľné radikály ničiace zdravé bunky a kradnúce elektróny z ich molekúl. Retinol dokáže prerušiť tento proces tým, že sa pripojí k poškodeným bunkám a komunikuje s nimi a stimuluje ich metabolizmus. Tak im pomáha v obnovení normálnej funkcie, akoby boli zdravé a mladé. Po absorpcii do pokožky sa spája s konkrétnymi enzýmami a mení sa na tretinoín (kyselinovú formu vitamínu A známu aj ako kyselina retinová). Obnovuje povrch a textúru pokožky, ktorá sa jeho vplyvom stáva jemnejšia a má zdravšiu farbu.

Tým, že pôsobia priamo na DNA v bunkách kože, „podporujú mnohé bunkové funkcie, ktoré majú tendenciu k spomaleniu keď prekročíme vek 30 rokov,“ hovorí Alexiades-Armenakas.

Účinky rRetinoate po 3 mesiacoch používania. Obsahuje zapuzdrenú molekulu Retinyl Retinoate. 8x účinnejší ako retinol.

Odporúčam r-Retinoate od Medik8

Retinol pôsobí hĺbkovo

Ale  jeho prínosy sa nezastavia na povrchu. Podľa Patricie Farrisovej, klinickej profesorky dermatológie na Tulaneskej univerzite v New Orleans, retinoidy tiež podporujú produkciu kolagénu (jednu z primárnych podporných štruktúr pokožky) a zabraňujú jej rozpadu, keď sa dostanú do hlbších vrstiev kože. Existujú aj dôkazy, že retinoidy podporujú tvorbu glykozaminoglykánov, látok nachádzajúcich sa v tele, ktoré pomáhajú udržiavať tkanivá hydratované.

Ako pôsobí retinol na vašu tvár?

Retinol pomáha pokožke oddeliť odumreté bunky a vytvoriť nové, čím sa vytvára aj nový kolagén. Nové bunky navyše vyplnia jemné linky a vrásky, ktoré budú menej viditeľné.

Každopádne je potrebné vedieť, že retinol nie je schopný vyprodukovať nový elastín, ako tvrdia etikety na niektorých kozmetických výrobkoch. Nové kožné bunky dokážu tvoriť kolagén, nie však elastín, pretože telo ho prestane produkovať v strednom či neskoršom mládežníckom veku.

Retinol spomaľuje produkciu melanínu

Ak trpíte hyperpigmentáciou či inými tmavými fľakmi na pleti, radi by ste vedeli, či retinol dokáže obnoviť jej pôvodnú farbu. Keďže pomáha odlúčiť staré bunky a vytvárať nové, jeho pravidelné používanie môže zredukovať symptómy hyperpigmentácie odstránením vrchných vrstiev pokožky a spomalením produkcie melanínu (pigmentu, ktorý dáva pleti jej farbu). Berte na vedomie, že za snahou dosiahnuť tento efekt bude potrebné používať retinol denne, čím zvýšite riziko vzniku jeho vedľajších účinkov.

Ktorý retinoid je pre vás ten  pravý?

Na trhu je veľa prípravkov, ktoré sa hrdia nápisom Retinol.

Urobila som si malý prieskum. Našla som Loreal Revitalift, Vichy, LaRoche, Olay, Neutrogena, ROC. Čo mi na týchto značkách chýba, je informácia o koncentrácii účinnej látky. Ak tam nie je uvedená koncentrácia, ide pravdepodobne o zanedbateľné množstvo účinnej látky, takže túto informáciu radšej neuvádzajú. Na rozdiel od komerčnej kozmetiky, dermatokozmetické značky ako Medik 8, Monoderma, Neostrata, Skinceuticals uvádzajú presnú koncentráciu označenú číslom od 0.1 až po 3%,  čo považujem za čestné voči zákazníkom a aj dôveryhodné.

„Najbežnejšie retinoidy na trhu obsahujú Retinyl palmitát, Retinol, Retinaldehyde. “ hovorí Chris R. Stahl, riaditeľ výskumu a vývoja v Raffaello Research Laboratories.  Tie sa v koži premieňajú na kyselinu retinovú, ktorá má preukázateľne dobré výsledky na liečbu vrások a pigmentácií, bez rizika nadmerného podráždenia.

Oproti tomu retinoidy  na predpis obsahujú čistú kyselinu retinovú. Ide o účinnú látku akou je Isotretinoin, Tretinoin, Adapalene a Tazarotene.  Niektorí odborníci odhadujú, že tieto môžu byť až 20-krát silnejšie ako tie, ktoré sú  bežne v predajniach, pretože kyselina retinová sa aplikuje priamo na pokožku. Retinoidy na predpis s obsahom čistej kyseliny retinovej sú  Retin-A, Retin-A Micro, Renova, Atralin, Avita, Locacid, Differin a Avage. „Vyššie úrovne síce môžu poskytnúť rýchlejší úžitok, ale môže byť sprevádzaný zvýšeným sčervenaním, sušením, lúpaním a odlupovaním, najčastejšími vedľajšími účinkami retinoidov.“

Formulácie kozmeceutík bez predpisu napr. Medik8 môžu za niekoľko dní priniesť jasnejšiu pleť. Začnite stále s nižšou koncentráciou a dajte im najmenej šesť týždňov na to, aby začali vyhladzovať jemné línie. Vo väčšine prípadov  sa výsledky ukážu  za šesť mesiacov až rok, potom môžete zvážiť prechod na vyššiu koncentráciu.

Stabilizovaný retinol

Keďže vitamín A je náchylný k rozpadu a strate potencie, vyberie si retinoidy označené ako „stabilizované“ alebo „zapuzdrené“, ktoré sa nebudú degradovať v prítomnosti iných zložiek. Balenie je tiež dôležité. „Retinoidy sú citlivé na svetlo, teplo a kyslík, preto  uprednostnite tmavé,  nepriehľadné balenia“.  Stabilizovaný retinol s 3% koncentráciou je od Medik8 rRetinoate. 

Vedľajšie účinky retinolu a dávkovanie

Retinol môže spôsobovať jemné svrbenie alebo pálenie na mieste aplikácie, zvýšenú citlivosť na slnko, odlupovanie, začervenanie či šupinatosť kože.  Spočiatku ho dávkujte pleti každú tretiu noc. Neskôr prejdite na každú druhú. Asi o mesiac ste pripravené prejsť na aplikáciu každú noc. Znaky podráždenia zvyknú do niekoľkých týždňov zmiznúť.

Testovanie retinolu

Retinol má vo všeobecnosti výbornú reputáciu a prešiel mnohými vedeckými a odbornými experimentami.

V jednom z nich bol aplikovaný na staršie osoby s priemerným vekom 87 rokov. Na jednu ruku im bolo natreté pleťové mlieko na retinolovej báze, na druhú ruku dostali mlieko bez obsahu retinolu. Na základe tohto pokusu vedci z Univerzity v Michigane zistili, že retinol zlepšuje stav vrások súvisiacich s prirodzeným starnutím. Pokožka ošetrená retinolom lepšie odoláva poškodeniam a vriedkom a navyše lepšie vyzerá.

Pre aké typy pokožky je retinol vhodný?

Niektoré retinoidy sú silnejšie a dráždivejšie, ako iné. Čistá kyselina retinová aplikovaná priamo na pokožku môže spôsobiť podráždenie. Ak máte citlivú pleť, retinol  alebo retinyl palmitát je jemnejšou a rovnako efektívnou alternatívou.

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 474

Novinka!

Skincare klub

novinky z oblasti krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť

Ahoj! Volám sa Iveta Štecová. Pomáham ženám spomaliť starnutie pleti a udržať si mladistvý vzhľad, aby sa cítili šťavnato a sviežo v každom veku. Prihlás sa do klubu 15 000+ odberateľov.

Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v znení súhlasu.