Obľúbené produkty

Čo robiť proti míliám? Príčiny ich vzniku a liečba

Mílie, biele bodky, ktoré sa občas objavia pod očami, na očných viečkach, ale aj inde na tvári a celom tele. Viete, aké sú príčiny a liečba?

Malé, neškodné, ale pekne otravné. To sú mílie, biele bodky, ktoré sa z času na čas objavujú pod očami, na očných viečkach, ale aj kdekoľvek inde na tvári a celom tele. Ako sa ich zbaviť? A aká je prevencia ich vzniku? Obzvlášť teraz v lete sa vám tieto tipy budú určite hodiť.

Tiež už ste sa niekedy tie tvrdé, biele bodky snažili vytlačiť, a ono to jednoducho aj napriek všetkej snahe, začervenaniu či dokonca poškodeniu okolitej pleti nešlo? Kto to nikdy neskúšal, nech zdvihne ruku… Mílie sú proste „držiaky“, ktorých sa ľahko nezbavíte. Našťastie ale existuje rad prístupov, ktoré dokážu potlačiť alebo aspoň značne potlačiť ich formovanie.

Vyhladená pleť bez mílií?

Mílie sú drobné biele vyrážky či cysty, ktoré sa objavujú na koži, keď sa z jej povrchu nedostatočne odlučujú jej odumreté bunky. Tvorí ich bielkovina keratín, ktorá formuje vrchnú vrstvu pleti. Hoci pripomínajú klasické pupienky akné, nemajú s nimi nič spoločné. Akné je infekčné a bakteriálne, mílie vznikajú skompletovaním keratínu. Preto by ste sa ich nemali snažiť zbavovať rovnako ako akné.

Príčiny vzniku mílií

Na vzniku mílií sa podieľa rad faktorov, objavovať sa môžu aj spontánne. Hlavnou príčinou je nahromadenie odumretých kožných buniek, ktoré vyústi až v upchatie kožného póru.

V očnom okolí môžu byť na vine až príliš bohaté krémy, objaviť sa ale môžu aj na nose alebo kdekoľvek inde na tele. Často ich zapríčiní poškodenie pleti slnečným žiarením, vyrážka či používanie nevhodných agresívnych kozmetických produktov.

Problematické sú tiež hutné kozmetické produkty, napríklad na báze oleja, ktoré upchávajú póry, alebo výrazne krycí a dlhotrvajúci make-up.

Mílie a hormóny

Mílie však môžu spôsobovať aj výkyvy hormónov a s nimi súvisiaca zvýšená produkcia kožného mazu daná zvýšenou hladinou androgénov. Zabúdať nemožno ani genetické faktory. Vlastnou kapitolou je dlhodobá topická aplikácia steroidných krémov. Tiež poranenia pleti a pľuzgieriky môžu byť pre vznik mílií priaznivým prostredím. Paradoxne ich vznik môžu v istých prípadoch zapríčiniť aj kozmetické ošetrenia ako je laserová resurface či dermabrázia.

Príčin tvorby mílií je celý rad. Našťastie sa ich dá zbaviť dôslednou starostlivosťou o pleť, napríklad pravidelným peelingom.

Zľavy medik8, akciové balíčky

Typy mílií

Mílií existuje niekoľko typov. Okrem neonatálnych, ktoré postihujú takmer polovicu novonarodených detí a samé miznú v priebehu niekoľkých týždňov po príchode na svet, existujú mílie primárne, juvenilné, mílie en plaque, eruptívne a traumatické.

  • Primárne mílie

 sa môžu objaviť u detí aj dospelých, najčastejšie v okolí očí, na lícach a čele, ale aj v intímnych partiách. Ako sa samy objavujú, môžu aj samy miznúť, niekedy je ale treba im k zmiznutiu trochu dopomôcť.

  • Juvenilné mílie

 sa objavujú zriedkakedy a sú dôsledkom zriedkavo sa vyskytujúcich dedičných porúch, súbežne s týmito míliami sa väčšinou objavujú aj ďalšie negatívne príznaky, ako je rakovina kože.

  • Milia en plaque

 sú spájané s autoimunitnými či genetickými poruchami, ako je plochý lišaj alebo diskoidný lupus; tento typ mílií sa objavuje na ušiach, lícach, čeľustiach či očných viečkach v podobe viacerých mílií v jednej lokalite, ktoré utvárajú súvislú vyvýšenú vrstvu s obvykle zreteľnou hranicou oddeľujúcou sa od okolitej kože.

  • Eruptívne mílie (multiple eruptive milia)

je zriedkavé kožné ochorenie, kedy sa u postihnutého periodicky opakuje výsev väčšieho množstva často svrbivých pupencov na koži tváre, rúk a hrudníka, ktoré zvyčajne samé miznú; často sa objavujú u onkologických pacientov po ukončení liečby.

  • Traumatické alebo sekundárne mílie

sa objavujú v dôsledku nedávneho poranenia kože, ako je popálenie, pľuzgier, resurface a spálenie od slnka
Podľa rozdelenie mílií na typy je teda evidentné, že väčšina z nás sa stretáva s bežnými primárnymi míliami, prípadne míliami traumatickými, ktoré sa ale od primárnych líši iba príčinou svojho vzniku.

S čím si môžete mílie pomýliť?

  • Akné
  • Epidermálna cysta
  • Folikulárna keratóza (keratosis pilaris)
  • Syringom (nezhubný nádor potnej žľazy)

Ako sa mílií zbaviť?

Zamerajte sa na exfoliáciu, ktorá ale musí byť jemná. Nechcete si predsa privodiť traumatické mílie! Exfoliácia pleti okrem prevencii mílií prináša aj ďalšie benefity, minimalizuje nadmernú pigmentáciu, poradí si s drobnými jazvami po akné a prečisťuje a omladzuje pleť. Pretože mílie vznikajú v dôsledku uzamknutia keratínu v koži, najlepšou prevenciou je, keď odumretým kožným bunkám z povrchu pleti pomôžeme.

Exfoliácia

Čím exfoliáciu docieliť? Môžete na to ísť chemickou cestou, teda s využitím jemných kyselín, ako je kyselina salicylová, glykolová, mliečna či L-mandľová, alebo mechanickou, prostredníctvom domáceho peelingu, ktorým pleť „obrúsite“ fyzicky obsiahnutými drobnými čiastočkami.

Odporúčam Pore scrub s AHA kyselinami

Pre ešte hlbšiu exfoliáciu zvoľte chemický peeling. Ten obsahuje AHA a BHA kyseliny vo vyššej koncentrácii ako bežné produkty pre dennú starostlivosť. Po nanesení na pleť doslova rozpustí jej vrchnú vrstvu. V prípade hĺbkových a stredne hlbokých peelingov tak dôjde k okamžitému vymiznutiu mílií. Jemná, každodenná exfoliácia  napr. Dual dermabrasion peeling Exuviance naopak pôsobí skôr preventívne proti ich budúcemu vzniku. Za pokus stojí aj nový produkt od Medik8 Sleep glycolic nočná maska. Tá pôsobí kým spíte. Ja ju rada kombinujme s retinalom, tým dosiahnem lepšiu exfoliáciu a omladenie zároveň. Aplikujem Sleep glycolic, na to Crystal retinal a uzamknem nočným krémom.

Najmä v lete by ste mali vymeniť hutné krémy za produkty s ľahkou konzistenciou bez obsahu olejov, ktoré neupchávajú a v koži neuzamykajú nežiaduci keratín.

Nerezignujte na omladenie

Nemusíte ale dávať stopku svojim snahám o omladenie, v produktoch hľadajte v zložení kyselinu hyaluronovú, retinol a ďalšie vitamíny, ktoré pleť nezaťažia, ale zároveň majú preukázaný hydratačný a anti-ageing účinok. Retinol navyše podporuje a urýchľuje obnovu kožných buniek, čím stimuluje a urýchľuje odlučovanie tých odumretých z povrchu pleti. Ak s retinolom iba začínate, voľte nižšiu koncentráciu a neskôr, keď sa pleť adaptuje prejdite na koncentráciu vyššiu. Dobrou voľbou je Medik8 retinol 3TR alebo v prípade pleti zmiešanej až mastnej Crystal 3 Medik8.

Ochrana

Posledným, najdôležitejším bodom pre redukciu mílií je ochrana pleti pred UVA a UVB žiarením. Pretože ako už viete, mílie vznikajú často kvôli poškodeniu pleti slnečnými lúčmi. Používajte nemastné, ľahké produkty s SPF aspoň 30 napr. Advanced day total protect s karnosínom.  Pokiaľ si potrpíte na líčenie, vyskúšať môžete CC krém ten od Dermaheal. Zvoľte radšej odtieň Tan beige, skôr sa hodí nášmu stredoeurópskemu typu a má schopnosť sa farebne prispôsobiť. Ten na rozdiel od make-upu o pleť stará, pôsobí proti vráskam a navyše chráni pred UV lúčmi.


Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 468

Novinka!

Skincare klub

novinky z oblasti krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť

Ahoj! Volám sa Iveta Štecová. Pomáham ženám spomaliť starnutie pleti a udržať si mladistvý vzhľad, aby sa cítili šťavnato a sviežo v každom veku. Prihlás sa do klubu 15 000+ odberateľov.

Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v znení súhlasu.