Ako ničí stres pleť a vlasy


Každý sa z času na čas cíti v strese, ale keď sa stane chronickým, môže to mať vážne následky na vašom zdraví. Stres môže zvýšiť riziko vzniku depresie, negatívne ovplyvniť váš imunitný systém a zvýšiť riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Stres môže zanechať stopy aj na vašej tvári. Suchá pokožka, vrásky a akné sú len niektoré zo spôsobov, ako sa to môže prejaviť. Pokračujte v čítaní a zistite, aké ďalšie účinky môže mať stres na vašu tvár.

Spôsob, akým sa stres prejavuje na tvárach

Chronický stres sa na vašej tvári môže prejaviť dvoma spôsobmi.

Po prvé, hormóny, ktoré vaše telo uvoľňuje, keď cítite stres, môžu viesť k fyziologickým zmenám, ktoré negatívne ovplyvňujú vašu pokožku. Po druhé, pocit stresu môže tiež viesť k zlým návykom, ako je škrípanie zubami alebo hryzenie pier.

Stres a akné

Keď sa cítite v strese, vaše telo produkuje viac hormónu kortizolu. Kortizol spôsobuje, že časť vášho mozgu známa ako hypotalamus produkuje hormón nazývaný hormón uvoľňujúci kortikotropín (CRH). Predpokladá sa, že CRH stimuluje uvoľňovanie mazu z mazových žliaz okolo vašich vlasových folikulov. Nadmerná produkcia mazu týmito žľazami môže upchať vaše póry a viesť k akné.

Hoci sa všeobecne verí, že stres spôsobuje akné, existuje len niekoľko štúdií, ktoré túto súvislosť skúmali.

Štúdia z roku 2017 skúmala vplyv stresu na akné u študentiek medicíny vo veku od 22 do 24 rokov. Vedci zistili, že vyššie úrovne stresu pozitívne korelujú so závažnosťou akné.

Juhokórejská epidemiologická štúdia z roku 2011 skúmala potenciálne faktory zhoršujúce akné u 1 236 ľudí. Zistili, že stres, nedostatok spánku, konzumácia alkoholu a menštruácia môžu potenciálne akné zhoršiť.

Stres a vačky pod očami

Vačky pod očami sa vyznačujú opuchom alebo opuchom pod viečkami. Stávajú sa bežnejšími s vekom, pretože podporné svaly okolo očí oslabujú. Ovisnutá koža spôsobená stratou elasticity môže tiež prispieť k tvorbe vačkov pod očami.

Výskum zistil, že stres spôsobený nedostatkom spánku zvyšuje známky starnutia, ako sú jemné linky, znížená elasticita a nerovnomerná pigmentácia. Strata elasticity pokožky môže tiež prispieť k tvorbe vačkov pod očami.

Stres a suchá koža

Stratum corneum je vonkajšia vrstva vašej pokožky. Obsahuje bielkoviny a lipidy, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní hydratácie kožných buniek. Pôsobí tiež ako bariéra, ktorá chráni pokožku pod ňou. Keď vaša stratum corneum nefunguje tak, ako by mala, vaša pokožka môže byť suchá a svrbivá.

Podľa štúdie z roku 2014 publikovanej v Inflammation & Allergy Drug Targets dvojica štúdií vykonaných na myšiach zistila, že stres zhoršuje bariérovú funkciu stratum corneum a môže negatívne ovplyvniť zadržiavanie vody v pokožke.

V prehľade sa tiež uvádza, že niekoľko štúdií na ľuďoch zistilo, že stres z pohovorov a stres z „rozvratu manželstva“ môžu tiež spomaliť schopnosť hojenia kožnej bariéry.

Stres a vyrážky

Stres má potenciál oslabiť váš imunitný systém. Oslabený imunitný systém môže viesť k nerovnováhe baktérií vo vašom čreve a koži známej ako dysbióza. Keď sa táto nerovnováha objaví na koži, môže to viesť k začervenaniu alebo vyrážke.

Je známe, že stres spúšťa alebo zhoršuje niekoľko stavov, ktoré môžu spôsobiť vyrážky alebo zapálenú pokožku, ako je psoriáza, ekzém a kontaktná dermatitída.

Stres a vrásky

Stres spôsobuje zmeny v bielkovinách vo vašej pokožke a znižuje jej elasticitu. Táto strata elasticity môže prispieť k tvorbe vrások.

Stres môže tiež viesť k opakovanému zvrašteniu obočia, ktoré môže tiež prispieť k tvorbe vrások. Video na uvoľnenie napätia

Šedivenie vlasov a vypadávanie vlasov

Všeobecná múdrosť hovorí, že stres môže spôsobiť, že vaše vlasy šedivejú. Vedci však len nedávno prišli na to, prečo. Bunky nazývané melanocyty produkujú pigment nazývaný melanín, ktorý dodáva vlasom farbu.

Štúdia z roku 2020 publikovaná v Nature zistila, že sympatická nervová aktivita spôsobená stresom môže spôsobiť zmiznutie kmeňových buniek, ktoré vytvárajú melanocyty. Akonáhle tieto bunky zmiznú, nové bunky stratia svoju farbu a zošednú.

Chronický stres môže tiež narušiť rastový cyklus vašich vlasov a viesť k stavu nazývanému telogen effluvium. Telogen effluvium spôsobuje vypadávanie väčšieho než normálneho množstva vlasov.

Iné spôsoby, ako stres ovplyvňuje vašu tvár

Medzi ďalšie spôsoby, akými môže stres ovplyvniť vašu tvár, patria:

  • Poškodenie zubov. Mnoho ľudí si zvykne škrípať zubami, keď cítia stres alebo úzkosť. Časom to môže spôsobiť trvalé poškodenie zubov.
  • Dysfunkcia temporomandibulárneho kĺbu (TMD). TMD je skupina zdravotných problémov, ktoré postihujú kĺb, kde sa vaša čeľusť spája s lebkou. Môže to byť spôsobené opakovaným zatínaním zubov.
  • Sčervenanie tváre.
  • Stres môže spôsobiť, že zmeníte svoje dýchacie návyky. Tieto dýchacie návyky môžu spôsobiť dočasné sčervenanie tváre.
  • Boľavé pery. Mnoho ľudí si pri strese žuje pery alebo vnútro úst.

Ako zvládať stres

Niektorým príčinám stresu, ako je náhla smrť v rodine alebo neočakávaná strata zamestnania, sa nedá vyhnúť. Avšak hľadanie spôsobov, ako sa vyrovnať so stresom a minimalizovať stres, ktorému sa dá vyhnúť, vám môže pomôcť lepšie ho zvládať.

Niektoré spôsoby, ako sa môžete vyrovnať so stresom, zahŕňajú:

  • Naplánujte si čas na relaxačné aktivity. Ak si naplánujete čas na aktivity, vďaka ktorým sa budete cítiť uvoľnene, môže vám to pomôcť znížiť stres, ak sa cítite preťažení svojím nabitým programom.
  • Udržiavajte dobré návyky životného štýlu. Ak budete pokračovať v zdravej strave, ako aj dostatok spánku, pomôže to vášmu telu lepšie zvládať stres.
  • Zostaňte aktívny. Cvičenie vám môže pomôcť znížiť hladinu stresových hormónov a poskytnúť vám čas na to, aby ste sa odvrátili od príčiny vášho stresu.
  • Porozprávajte sa s ostatnými. Rozhovor s priateľom, členom rodiny alebo odborníkom na duševné zdravie pomáha mnohým ľuďom vyrovnať sa so stresom.
  • Vyhýbajte sa drogám a alkoholu. Pretrvávajúce užívanie drog a alkoholu môže spôsobiť ďalšie problémy vášho stresu.
  • Ashwagandha. Ajurvéda (indická tradičná medicína) považuje spomínanú rastlinu za jednu z najoceňovanejších omladzujúcich bylín, o ktorej sa predpokladá, že vyživuje myseľ a zvyšuje energiu, vďaka čomu je ideálna pre prípady, keď sa cítime slabí a vyčerpaní. Je to tiež adaptogén, ktorý, ako už názov napovedá, znamená, že nám pomáha prispôsobiť sa moderným stresovým faktorom= adaptácia. Ukázalo sa, že Ashwagandha podporuje zdravú hladinu kortizolu a zdravé zápalové procesy, ktoré sú stimulované v reakcii na stres.

Stres je neoddeliteľnou súčasťou života. Keď sa však stres stane chronickým, môže na vašej tvári zanechať trvalý dojem. Akné, sivé vlasy a suchá pokožka sú len niektoré zo spôsobov, ako sa stres môže prejaviť.

Minimalizácia príčin stresu, ktorým sa dá vo vašom živote vyhnúť, a učenie sa techník na zvládanie stresu vám môže pomôcť bojovať proti týmto príznakom predčasného starnutia.

Odporúčané výživové doplnky

Moje video na uvoľnenie a relaxáciu

Viac článkov