Neverte týmto mýtom ohľadom opaľovacích prípravkov
Ak existuje produkt, ktorý musíte používať každodenne, aby bola vaša pleť šťastná a zdravá, je to jednoznačne ochranný opaľovací prípravok. Vyše 90 % starnutia pleti nedokážeme ovplyvniť, pretože je priamo spojené s vystavovaním sa slnku. Mnohí sa domnievajú, že natieranie sa opaľovacím krémom uchráni pokožku len od spálenia, takže ho aplikujú výhradne počas dovolenky.
Toto skutočne nie je pravda. Dokazuje to aj jedna štúdia vykonaná na 69-ročnom vodičovi kamiónu, ktorého jedna polovica tváre bola často vystavovaná slnku a rozdiel oproti druhej polovici bol neuveriteľný. Koža na tej strane, ktorá bola priamo vystavovaná slnku, bola hrubá, vráskavá a ochabnutá.
Doktor Friedmann z Londýnskej Dermatologickej Kliniky vysvetlí, prečo je ochrana pred slnkom taká dôležitá a vyvráti všetky mýty o jej používaní.
Ako opaľovací prípravok funguje?
Používaním ochranného opaľovacieho prípravku ochránite pleť pred silnými UV lúčmi. Existujú dva druhy, UVA a UVB lúče, pričom je potrebné chrániť sa pred oboma. Líšia sa nasledovne:
UVB lúče
sú priamo zodpovedné za spálenie, diskoloráciu, začervenanie a UVB radiáciu a prispievajú k vzniku rakoviny kože. SPF (sun protection factor – opaľovací faktor) pomáha blokovať UVB lúče a čím je vyšší, tým je táto ochrana silnejšia. Friedmann vysvetľuje, že SPF 50 vo všeobecnosti znamená, že za každých 50 minút na slnku dostanete ekvivalent jednej nechránenej minúty slnečného žiarenia.
UVA lúče
sa považujú za viac nebezpečné, pretože prenikajú hlbšie a môžu spáliť pokožku. Sú zodpovedné za dlhodobé poškodenia, ako jemné linky a vrásky, deštrukcia kolagénu vedúca k ochabovaniu a niektoré druhy rakoviny kože. Prenikajú cez sklo aj mraky, takže len 4 – 5 hviezdičková ochrana je proti nim účinná. SPF vás pred UVA lúčmi neochráni.
Doktor Friedmann odporúča nepretržité nosenie SPF 30 s minimálne 4-hviezdičkovou ochranou. Dodáva však, že ak máte tmavšiu pleť (ak napríklad pochádzate zo Stredomoria či Stredovýchodu), postačí vám nižšie SPF. Vo všeobecnosti však dermatológovia odporúčajú vyšší faktor, ideálne SPF 50 s UVA blokantmi.
Ako správne aplikovať opaľovací prípravok?
Na dennej báze …
Či sa chystáte na pláž alebo len pracovať vonku, mali by ste si aplikovať ochranný opaľovací prípravok na tvár, uši a krk každé ráno. Ak strávite celý deň na slnku, doktor Friedmann odporúča reaplikáciu každé dve hodiny.
Často sa totiž stáva, že ho nanesiete menej, ako sa to deje počas laboratórnych testov, takže SPF 30 vám vlastne poskytne len SPF15. To je aj častým dôvodom spálenia. Na pokožku veľkosti ruky by ste mali aplikovať prípravok o veľkosti prsta.
Natrite sa predtým, ako vyjdete na slnko …
Pred vyjdením na slnko aplikujte SPF v odstupe 20 minút, pretože asi toľko mu trvá, kým sa absorbuje.
Nespoliehajte sa na bežnú kozmetiku …Mnoho báz, zvláčňovačov či iných produktov obsahuje aspoň SPF 15, čo je dostačujúce možno počas zimných mesiacov. V lete je však potrebné natrieť sa aj ochranným opaľovacím prípravkom, ktorý by mal nasledovať po zvláčňovači.
Expiračná doba …
Rovnako ako aj iná kozmetika majú ochranné opaľovacie prípravky svoju dobu spotreby. Tá je označená symbolom otvorenej nádoby, na ktorej je napísané, koľko mesiacov po otvorení vydrží (napríklad 6M – 6 mesiacov). Ak je váš prípravok otvorený dlhšie, pravdepodobne sa už znížila jeho účinnosť.
Zabudnuté miesta …
Často zabúdame na to, že aj na perách či hlave máme pokožku. Používajte balzam na pery s SPF, rovnako aj mlieko v spreji s jeho obsahom, ktorým si poprášite cestičku vo vlasoch.
Mýty o SPF
„Čím vyššia cena, tým lepšia ochrana.“
Verdikt: NEPRAVDA
Doktor Friedmann verí, že ak sa jedná o opaľovací prípravok, nemusíte kupovať drahý výrobok. Uistite sa, že kupujete produkt s vysokým SPF (aby ste sa ochránili pred spálením UVB lúčmi) a minimálne 4- hviezdičkovým (ideálne 5-hviezdičkovým) UVA ohodnotením. UVA totiž môžu spôsobiť rakovinu kože, nie je vhodné používať výrobky len s UVB ochranou. Tým, že s UVB ochranou oddialite spálenie, ľudia zostanú dlhšie na slnku, čím si pomaly privodia náchylnosť na vznik už spomínaného ochorenia vo vyššom veku.
„Získanie bronzu umelou cestou vás dostatočne ochráni.“
Verdikt: NEPRAVDA
Takýto postup vás v žiadnom prípade neochráni, spôsobí skôr viac škody ako úžitku. Vynechajte všetky soláriá a podobné metódy, ktoré podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zvyšujú riziko vzniku rakoviny kože až o 75 %. Obsahujú totiž tú najnebezpečnejšiu formu radiácie. Tmavší tón pleti je síce pekný, je však znakom biologického a fyzického poškodenia pokožky.
„Vyššie SPF obsahuje viac škodlivých chemikálií.“
Verdikt: NEPRAVDA
Doktor Friedmann tvrdí, že tento fakt nie je dostatočne dokázaný. Odporúča však kupovať si prípravky na minerálnej báze, namiesto chemických, ktoré nie len že škodia prírode, ich účinok skôr exspiruje. Vyhľadávajte formule obsahujúce zinok a titán, ktoré sú prírodnými zložkami a nedráždia pokožku.
„Cez oblaky sa nemožno spáliť.“
Verdikt: VEĽKÁ NEPRAVDA
Oblačný deň neznamená, že sa nemôžete spáliť. Až 70 – 80 % UV lúčov preniká mrakmi a práve počas takýchto dní sú ľudia náchylnejší na spálenie, pretože sa nedostatočne chránia. Slnko znásobuje svoju silu odrážajúc sa od snehu, piesku a vody – nezabúdajte ani na to a SPF aplikujte vždy.
„SPF vás ochráni pred poškodením pokožky.“
Verdikt: NEPRAVDA
Aj napriek tomu, že si SPF aplikujete každý deň, stále ste vystavení určitému UVA a UVB žiareniu. Je preto dôležité pravidelne si kontrolovať svoje telo, najmä na začiatku leta predtým, ako budete tráviť viac času na slnku. Sledujte najmä prípadné melanómy a ich zmeny v tvare, farbe a veľkosti. Niektoré môžu navrieť či krvácať. Ak spozorujete akékoľvek zmeny na znamienku či čistej pokožke, konzultujte ich s lekárom.
Spozornite ak uvidíte toto
- Zmena veľkosti znamienka: Znamienko vyzerá neobvykle, asymetricky alebo nepravidelne.
- Hranica: Hranica znamienka je nepravidelná či nejasná.
- Farba: Na znamienku nachádzate viac ako 2 farby, vrátane hnedej, čiernej či svetlej, alebo sa vám zdá príliš tmavé až čierne.
- Rozmer: Ak sa znamienko zväčšuje, malo by byť skontrolované lekárom.
Fyzikálne(minerálne) opaľovacie prípravky
obsahujú aktívne minerálne látky, ako kysličník titaničitý či kysličník zinočnatý, ktoré pôsobia na povrchu pokožky a odrážajú od nej škodlivé UV lúče. Často sa nazývajú aj fyzikálne bloky. Odporúčam produkt od Heliocare Mineral Fluid SPF50
Výhody
- Chránia pred UVA aj UVB žiarením a ponúkajú prirodzene široké spektrum ochrany.
- Pôsobia okamžite po nanesení.
- Pôsobia dlhšie (nie ak vykonávate činnosť, pri ktorej sa spotíte alebo zamočíte).
- Sú vhodné aj pre citlivú pokožku, zriedka spôsobujú jej podráždenie.
- Sú vhodné pre ľudí s ochoreniami pokožky ako rosacea či začervenanie, pretože odkláňajú teplo a energiu slnka od kože.
- Zriedka upchávajú póry, sú ideálne pre ľudí s problematickou pokožkou.
- Majú dlhšiu dobu spotreby.
Nevýhody
- Ľahko sa zotierajú, zmývajú či odstraňujú potom, nutná je častejšia aplikácia.
- Niektoré môžu zanechať biely film, nie sú veľmi vhodné pre tmavšie typy pleti.
- Počas potenia môžu spôsobiť vznik bielych kvapiek na tele.
- Môžu slabšie chrániť, ak ich nenatriete precízne a v dostatočnom množstve, pretože UV svetlo sa môže dostať medzi ich molekuly, a tým aj do kože. Odporúčam produkt Heliocare s minerálnym faktorom SPF50, vhodné aj pre citlivú pokožku.
Odporúčané prípravky s minerálnou ochranou
Chemické opaľovacie prípravky
Obsahujú organické zložky (na uhlíkovej báze), ako oxybenzón, oktinoxát a avobenzón, ktoré vytvárajú chemickú reakciu a menia UV lúče na teplo, ktoré potom odvádzajú od pokožky. Často sú nazývané ako chemické či organické absorbenty.
Výhody
- Sú jemnejšie, ľahšie sa roztierajú a sú tak vhodnejšie na každodenné použitie.
- Na dôkladnú ochranu pokožky potrebujete menšie množstvo, pretože nie je riziko, že slnečné lúče preniknú do ich molekúl.
- Formula je vhodná na pridanie ďalších zložiek, ako napríklad peptidov či enzýmov, ktoré ponúkajú pokožke dodatočné benefity.
Nevýhody
- Môžu spôsobiť zvýšenie množstva hnedých škvŕn či zmenu farby pokožky, ktorá dosahuje pri ich použití vyššiu teplotu.
- Účinkujú až cca 20 minút po aplikácii.
- Je pri nich zvýšené riziko podráždenia či štípania pokožky (najmä u ľudí so suchou pleťou s narušenou zvhlčujúcou bariérou) kvôli viacerým zložkám, ktoré musia byť skombinované za účelom ochrany pred UVA aj UVB žiarením.
- Čím majú vyšší ochranný faktor (50 a viac), tým je vyššie riziko podráždenia citlivej pokožky.
- Je potrebná častejšia opakovaná aplikácia.
- Je zvýšené riziko začervenania pokožky náchylnej na teplom spôsobené ochorenia, ako napríklad rosacea, pretože tieto prípravky menia UV lúče na teplo.
- Pri mastnej pokožke môžu upchávať póry.
- Ak sa dôsledkom potenia dostanú do očí, môžu štípať.
Každý opaľovací prípravok je vyrábaný rôznym spôsobom, a preto nie je jednoduché vybrať si ten správny. Ideálne je urobiť najskôr test na malom kúsku pokožky.
Ktorý ochranný faktor je najlepší?
Vo všeobecnosti sa pre každodenné použitie odporúča faktor minimálne 30 a maximálne 50. Vysoké faktory sú často len marketingovým ťahom. Nie je vedecky podložené, že by prípravky s faktorom viac ako 50 poskytovali vyššiu ochranu.
Každá pokožka je iná, je potrebné vyskúšať viacero prípravkov, aby sme našli ten vhodný práve pre seba. Niekedy je lepšie dopriať si menej slnenia, respektíve vyhľadať také slnečné lúče, ktoré nám nie sú nepríjemné. Pod opaľovací prostriedok je potrebné taktiež použiť antioxidačné sérum obsahujúce vitamíny C a E,napríklad C-Tetra Medik8 alebo Monoderma C10.
Ja som si obľúbila aj kombináciu minerálnych a chemických filtrov v prípravku Dermaheal SPF50 s peptidmi. Pôsobí nielen ako skvelá ochrana ale má aj omladzujúce účinky, používam ako klasický denný krém ak sa plánujem vonku zdržiavať dlhšiu dobu. Tiež odporúčam ak vnútornú kozmetiku v podobe kapsúl UltraD Heliocare, ktoré chránia pokožku pred nadmernou tvorbou pigmentových škvŕn.
Kapsule Heliocare obsahujeú Fernblock®, inovatívnu prírodnú zložku z tropickej paprade Polypodium leucotomos, chrániaci pokožku pred poškodením spôsobeným UVB/UVA žiarením. Je silným antioxidantom, inhibuje tvorbu voľných radikálov. Kapsule majú imunoprotektívne funkcie: ochraňujú Langerhanove bunky a zachovávajú ich funkčnosť. Minimalizujú vznik hyperpigmentácií a predchádzajú vzniku slnečnej alergie.
Odporúčané opaľovacie krémy zn Evy Technology zo Švédska
-
Klairs All-Day Airy Sunscreen25,99 €
-
Haruharu Wonder Black Rice Moisture Airyfit Daily Sunscreen SPF50+ PA++++ – 50ml16,90 €
-
Haruharu Wonder Black Bamboo Daily Soothing Sun Shield SPF50+ PA++++ -ochranná tyčinka na tvár 20g21,90 €
-
Benton CICA Gel Sunscreen Serum-Opaľovacie sérum na tvár SPF5022,90 €
-
Benton Air Fit UV Defense Sun Cream (SPF50 PA++++)-Opaľovací krém s Centellou Asiatica23,99 €
-
Hyggee Relief Sun Moisturizer-SPF50-SPF s niacínamidom a bisabololom26,90 €
-
Ondo Beauty 36.5 Ceramides & CICA protective Sun Cream-hydratačné 50 s ceramidmi23,99 €
-
Barr Centella Soothing Sun Essence-opaľovacia esencia s centellou29,90 €
-
EVY Daily Repair Mousse reparačná pena (100ml)34,00 €
-
Zľavnený produktHeliocare 360° ORAL 30 CAPS výživový doplnokOriginal price was: 32,40 €.26,00 €Current price is: 26,00 €.
-
HELIOCARE ORAL 60 CAPSULES25,00 €
-
Zľavnený produktHeliocare Ultra D perorálne kapsule s vitamínom DOriginal price was: 29,00 €.27,00 €Current price is: 27,00 €.