Celulitída, estrogén a mlieko? 5 spôsobov ako predchádzať celulitíde a 6 mýtov o nej

 

6 mýtov o celulitíde

Ak schudnete, celulitída zmizne

Strata hmotnosti  spôsobí redukciu tlaku na tuk tlačiaci sa von spojivovým tkanivom a zníženie množstva tekutín, ktoré môžu ovplyvňovať vznik celulitídy. Dajte si však pozor, ak znova priberiete, tukové bunky môžu ešte viac expandovať a vaša celulitída bude ešte horšia. Celulitídy sa preto zbavujte zdravou stravou a nie diétou.

Štíhli ľudia sú imúnni

Celulitída je spôsobená tukovými bunkami pod pokožkou, ktoré vytláčajú spojivové tkanivo a spôsobujú tak efekt pomarančovej kôry. Predispozícia na celulitídu závisí od množstva faktorov, ako napríklad genetika, to znamená počet tukových buniek, s ktorými ste sa narodili ako aj hrúbka pokožky. Ľudia s hrubšou kožou môžu mať celulitídu, nemusí byť však toľko viditeľná. Prírastok hmotnosti ju môže urobiť viac zjavnou, týka sa však aj štíhlych ľudí. 

Cvičením sa jej zbavíte

Cvičenie samo o sebe neporazí celulitídu, je potrebné ho skombinovať s vyváženou stravou bohatou na vápnik. To vám pomôže rozhýbať krvný tok a vyplaviť toxíny z tela von.

Postačí čistá strava a veľa vody

Jedenie zelenej zeleniny môže pomôcť, nespôsobí však zázraky. Konzumujte zdravú vyváženú stravu bohatú na surovú zeleninu, ryby a strukoviny, zvážte doplnky výživy s obsahom vápnika, to všetko spolu môže znížiť viditeľnosť celulitídy. Vápnik spevní pokožku, pomôže zmierniť prenikanie tukových buniek na povrch, avšak nespôsobí úplnú stratu celulitídy. Je potrebné pravidelne cvičiť a vyhnúť sa slaným jedlám, ktoré zadržiavajú vodu. A voda? Dostatočná hydratácia môže pomôcť zmierniť celulitídu, neodstráni ju však úplne.

Špeciálne procedúry ju odstránia

Celulitídu dokážete redukovať, úplne ju však nezničíte, nech sa snažíte akokoľvek. Kozmetické procedúry ako liposukcia, laser či cool sculpting (procedúra, pri ktorej sú tukové bunky zmrazené až k bodu svojho odumretia) sú efektívne, avšak veľmi invazívne a nesú so sebou riziko infekcie a zjazvenia. Niekedy sa pacientky stretávajú aj so zmenami kožného zafarbenia.

Muži nemajú celulitídu

Zvyčajne je to tak, avšak aj muži ju môžu dostať. Približne 5% mužov a 90% žien má celulitídu. Ženy majú prirodzene viac tukových buniek a ich pokožka je tenšia, a teda náchylnejšia. Vitamín C, meď, zinok, železo, mangán a silikón spevnia kolagénové vlákna, ktoré predchádzajú vzniku celulitídy. Odporúča sa aj zvýšená konzumácia orechov, rýb, ovsa či papáje.

Mali by ste vedieť, že …

✽ Cukor poškodzuje kolagénové a elastínové vlákna a stenčuje pokožku. Tenká pokožka = viac celulitídy.

✽ Mliečne výrobky tvoria hlien, zaťažujú tak lymfatický systém.

✽ UV lúče spôsobujú poškodenie tkanív, kolagénu a elastínu, čo vedie k celulitíde.

✽ Jo-jo diéty nie sú vhodné, tukové bunky môžu byť po jo-jo efekte ešte väčšie. Sústreďte sa na zdravú a vyváženú stravu plnú zelenej listovej zeleniny, ovocia bohatého na antioxidanty, pomalého proteínu a omega-3 tukov. To udrží tuk pod kontrolou a poskytne vám hrubšiu a jednotnú pokožku.

5 prírodných receptov 

Predstavíme si 5 spôsobov, ako zmierniť už existujúcu a predísť tvorbe novej celulitídy. Bude to trvať približne 8 až 12 týždňov, pokým uvidíte výsledky, takže buďte trpezliví a vytrvalí.

Vyhýbajte sa mliečnym produktom

Budete prekvapení, ale mliečne výrobky obsahujú hormóny. Tie sa tvoria už v dojčiacej krave a prechádzajú do mlieka. Nie sú teda pridané výrobcami, ako by ste sa mohli domnievať. Tieto hormóny zahŕňajú prolaktín, progesterón, kortikoidy, androgény a estrogén, ktoré prispievajú k tvorbe celulitídy. A to nie je ich jediné negatívum. Podľa Harvardskej univerzity tieto hormóny môžu byť nebezpečné a spôsobiť zvýšené riziko rakoviny.

Mliečne produkty spôsobujú celulitídu?

Je dokázané, že celulitída je spôsobená hormónmi, obzvlášť tým ženským s názvom estrogén. Ten stimuluje tvorbu tuku a bráni lipolýze (rozkladu tukov). Následne dochádza k narastaniu tukových buniek, ktoré sa tlačia na povrch cez tkanivo a spôsobujú pomarančovú kožu. Vzhľadom na to, že estrogén je ženský hormón, prejavuje sa celulitída najmä u žien. Tomuto javu prispieva aj konzumácia mliečnych výrobkov.

Smoothie s proteínovým práškom na raňajky

Keď sa objaví celulitída, spojivové tkanivo je dezorganizované a tukové bunky prenikajú do dermy. Proteínový prášok obsahuje esenciálne aminokyseliny potrebné pre správnu tvorbu spojivového tkaniva v pokožke. Dajte si však pozor, aby ste pili čistý proteínový prášok bez príchutí, ochutené totiž obsahujú cukor, ktorý sa usádza v tukových bunkách a spôsobuje ich nárast a deformáciu.  

Recept na anticelulitídne smoothie

Toto smoothie si môžete dopriať dvakrát denne, ráno po zobudení a poobede. Banány mu dodajú sladkosť a potrebný draslík, ktorý pomáha vyrovnať hladinu sodíka v tele. Tento recept je vhodný aj pre ľudí s ekzémom alebo náchylnosťou naň. Ak nechcete použiť banán, smoothie si môžete osladiť ryžovým sladovým sirupom (je alkalický) alebo pravým javorovým sirupom (ten je bez obsahu salicylátov).

Suroviny

1 malý banán (alebo polovica veľkého), ošúpaný, nakrájaný a cez noc predmrazený

1 šálka ryžového mlieka (alebo iného neživočíšneho)

1 vrchovatá polievková lyžica hráškového proteínu

1-2 naberačky produktu Calcium Matrix PM (2 naberačky denne)

1-2 čajové lyžičky karobového prášku (voliteľné)

Postup

Všetky suroviny vložte do mixéra a zmixujte najemno. Pite raz alebo dvakrát denne, ideálne pred cvičením. Do smoothie môžete pridať aj produkt Skinbooster s rybími ceramidmi a elastínom pre spevnenie pokožky a elimináciu celulitídy, ktorý ho obohatí o zinok, vitamín C, vitamíny skupiny B a iné živiny.

Zredukujte príjem soli

Slovo zredukovať je použité zámerne, nie je cieľom sa soli úplne vyhýbať. Jej úplné vylúčenie zo stravy by vám síce mohlo priniesť hladké stehná, pribudnúť by však mohli aj kŕče v nohách.

A prečo vlastne soľ prispieva k celulitíde? Sodík v soli spôsobuje zadržiavanie vody a zvýšenú viditeľnosť celulitídy. Sodík sa bije s vápnikom a bráni jeho absorpcii, čo môže spôsobiť nedostatok vápnika v organizme a následne aj celulitídu.

Vápnik kráľom pevnosti a jednotného tónu

Ak chcete tónovať vašu pokožku, vašim najlepším priateľom by sa mal stať vápnik. Zatiaľ čo horčík je považovaný za relaxačnú látku, ktorá uvoľňuje svalstvo, vápnik má opačný efekt – tónuje a spevňuje. Rovnako aj tu sa zamerajte na to, aby bol výživový doplnok čistý, bez skrytého cukru. Vhodné je pridávať 600 až 750 mg vápnika denne.

Cvičte pravidelne

Pre mnohých z nás je prevencia pred celulitídou vo forme cvičenia nedostatočná. Je však nevyhnutnou súčasťou správnej kombinácie, ktorá s ňou môže zatočiť. Cvičenie spolu s vápnikom, proteínovým práškom a stravy bez mliečnych výrobkov a s menším množstvom soli je tým správnym kľúčom k pevnej pokožke bez celulitídy. Cvičenie tiež produkuje správne chemikálie v organizme, takže sa budete aj lepšie a šťastnejšie cítiť, nie len vyzerať.

Vyskúšajte tieto typy po dobu 8 až 12 týždňov a sledujte ten pozitívny efekt na vašom tele.

Ageloc Galvanic Body

  • Pomáha dodať pleti kľúčové zložky.
  • Laboratórny výskum dokázal, že ošetrovanie s galvanickým prúdom môže zlepšiť dodávanie anti-agingových zložiek až na 24 hodín.
  • Vylepšená ergonómia – nový tvar prístroja ageLOC Galvanic Body Spa je navrhnutý tak, aby lepšie sledoval kontúry vášho tela.
  • Vodivý povrch prístroja ageLOC – prístroj obsahuje väčší patentovaný vodivý povrch ageLOC, ktorý je do pokožky schopný dodať až 10-krát viac zložiek ageLOC.
  • Optimalizovaný pulzujúci galvanický prúd pomáha pri stimulácii pokožky, pomáha pri čistení a osviežovaní pokožky a pomáha redukovať viditeľné známky starnutia.   
  • Zmes zložiek ageLOC sa zameriava na základné zdroje starnutia tak, aby sa zachoval mladistvý vzhľad a redukovali sa známky starnutia.
  • Obsahuje zloženie, ktoré pomáha osviežiť a vyčistiť pokožku – čím sa zredukujú viditeľné príznaky starnutia.
  • Pomáha minimalizovať a vyhladzovať vzhľad tuku a celulitídy tak, aby telo pôsobilo tvarovanejšie.
  • Vyrovnáva vzhľad nerovných partií.
  • Pokožka pôsobí pevnejšie, čo umožňuje mladistvejší vzhľad.