Bezpečná pleťová rutina v tehotenstve. Čomu sa vyhnúť?

Starostlivosť o pleť počas tehotenstva

Potrebujete kompletný zoznam bezpečných produktov pre tehotné? Tak čítajte ďalej…

Väčšina tehotných žien si kladie otázku, ktoré produkty starostlivosti o pleť je bezpečné používať a ktoré nie. Je kyselina salicylová bezpečná počas tehotenstva? A čo kyselina glykolová? Môžem v tehotenstve používať retinol? Odpovede vás možno prekvapia!

V prvom rade je vždy dôležité poradiť sa so svojím lekárom a prediskutovať konkrétne produkty starostlivosti o pleť, ktoré chcete používať. Našťastie, väčšinu produktov starostlivosti o pleť, ako sú

  • čistiace prípravky,
  • toniká,
  • hydratačné prípravky,
  • očné krémy a peelingy, je bezpečné používať počas celého tehotenstva.

Ďalšie dobré správy:

Máte počas tehotenstva suché pery? Balzamy na pery sú bezpečné aj v tehotenstve. Starostlivosť o pleť v tehotenstve zahŕňajúca určité účinné látky je však iná záležitosť.

Akým zložkám sa počas tehotenstva vyhnúť a ktoré sú bezpečné?

Nesprávne informácie o starostlivosti o pleť v tehotenstve spôsobujú frustráciu a zmätok tehotných žien v období, ktoré by si mali naplno užívať. Takže vám prinášam odpovede na najčastejšie otázky:

Môžete v tehotenstve používať kyselinu glykolovú (AHA) a kyselinu salicylovú (BHA)?

Máte počas tehotenstva mastnú pleť? Kyselina salicylová (BHA) je vynikajúci exfoliačný prostriedok na pleť a jej malé percento používané v starostlivosti o pleť je bezpečné používať počas tehotenstva. Kyselina salicylová je beta-hydroxy kyselina je bežná v prípravkoch na akné a exfoliáciu pokožky.

Vyššie koncentrácie kyseliny salicylovej sa môžu absorbovať do krvného obehu a preniknúť do placentárnej bariéry, čo môže byť potenciálne nebezpečné.

Ak máte počas tehotenstva suchú pleť, môžete zvážiť aj použitie exfoliantov s kyselinou glykolovou alebo kyselinou mliečnou (AHA). Vybrať si AHA alebo BHA? AHA peelingy sa uprednostňujú, ak sa má peeling aplikovať na veľkú plochu tela. Alebo voľte enzymatickú masku Anny Brandejs.

SPF počas tehotenstva?

Nie je známe, že by účinné látky opaľovacích krémov predstavovali riziko počas tehotenstva.

Americká akadémia pôrodníkov a gynekológov nenašla žiadnu z údajných obáv týkajúcich sa zložiek opaľovacích krémov podloženú lekárskym výskumom alebo výskumom na zvieratách. Niektoré chemické filtre, ako je oxybenzón, by mohli mať negatívny vplyv na hormonálnu rovnováhu, tomuto sa radšej vyhnúť.


Dermatológovia dôrazne odporúčajú každodenné používanie opaľovacích krémov. Ak zistíte, že vaša pokožka je počas tehotenstva citlivejšia, zvážte používanie opaľovacích krémov len s minerálnymi aktívnymi látkami oxidu titaničitého alebo oxidu zinočnatého, pretože sa lepšie znášajú. Prečítajte si viac informácií o opaľovacích krémoch a UV filtroch.

Rozjasňujúce produkty počas tehotenstva

Najlepšie je vyhnúť sa rozjasňujúcej zložke arbutín a derivátom, ako je alfa-arbutín, pretože oba sa na pokožke rozkladajú na hydrochinón. Namiesto toho sa zamerajte na rozjasňujúce produkty, ktoré obsahujú 5 % alebo vyššiu koncentráciu niacínamidu a rôzne formy vitamínu C.

Kyselina azelaová počas tehotenstva

Kyselina azelaová sa pri lokálnej aplikácii považuje za bezpečnú na používanie počas tehotenstva a jej výskumy ukazujú, že dokáže zlepšiť hnedé sfarbenie pokožky a pomáha pri výskyte ružovky a náchylnosti na rosaceu.

Niacínamid a kyselina hyalurónová počas tehotenstva?

Produkty proti starnutiu s obsahom vitamínu C, niacínamidu, kyseliny hyalurónovej a peptidov sa vo všeobecnosti považujú za bezpečné na používanie počas tehotenstva – neexistuje žiadny výskum, ktorý by dokazoval, že sú problémom pri lokálnom používaní.

Opakujem však: ak si nie ste istá, či začať používať nový výrobok proti starnutiu alebo kombináciu zložiek (napríklad CBD), poraďte sa so svojím lekárom a riaďte sa jeho radami.

Kyselina tranexámová počas tehotenstva

Kyselina tranexamová, zložka nášho klinického séra na obnovu pigmentácie, je v starostlivosti o pleť nováčikom, o ktorom nie je známe, že by predstavoval problém pri lokálnom používaní na pleť s hyperpigmentáciou počas tehotenstva; zatiaľ však nie je dostatok údajov na to, aby som ju mohla bez výhrad odporúčať. Je to ďalšia zložka, o ktorej sa poraďte so svojím lekárom.

Môžete používať retinol v tehotenstve?

Počas tehotenstva alebo dojčenia je najlepšie vyhnúť sa retinolu (vitamínu A) a retinoidom na predpis (Renova, Retin-A, Differin, Tazorac a generický tretinoín).

Prípravky, ako je napríklad tretinoín, sú bežné v liečbe akné a starnutia pokožky, ALE… môžu mať teratogénne účinky, čo znamená, že by mohli spôsobiť poškodenie plodu. Zvážte prechod na sérum proti starnutiu, ktoré neobsahuje retinol ani jeho deriváty (retinyl retinoát, retinaldehyd alebo hydroxypinakolón retinoát). Vhodnou náhradou je bakuchiol.

Ďalšie zákernosti?

Formaldehyd a jeho deriváty: Tieto chemikálie sa často nachádzajú v niektorých kozmetických výrobkoch, ako sú napríklad niektoré nechtové laky. Ich používanie počas tehotenstva sa odporúča minimalizovať, pretože môžu mať toxické účinky.

Ftaláty: Tieto chemikálie sa niekedy nachádzajú v produktoch na vlasy a telo a môžu byť spojené s rizikom pre plod.

Predpisy na iné problémy s pokožkou

Váš lekár vám bude vedieť poradiť, ktoré lokálne lieky sú vhodné na používanie počas tehotenstva a ako by sa mali používať.

Dámy, upozornenie: tento článok nemá za cieľ nahradiť lekárske rady, ktoré vám poskytne váš lekár. Iba on pozná vašu anamnézu a môže ponúknuť rady, ktoré sú vhodné pre vaše individuálne potreby. Všetky konečné rozhodnutia týkajúce sa výrobkov starostlivosti o pleť a zložiek počas tehotenstva by mal robiť váš lekár.

Našťastie existuje veľa výrobkov starostlivosti o pleť, ktoré je bezpečné používať počas tehotenstva – je ich príliš veľa na to, aby som ich všetky vymenovala. Aby som vám uľahčila život, zostavila som zoznam našich najpredávanejších výrobkov, ktoré je bezpečné používať počas tehotenstva.

Najpredávanejšie produkty pre tehotné mamičky

Iveta