Ako spevniť, elasticita pokožky a zabránenie ovisnutým prepadnutým lícam

Proces starnutia pokožky, strata hustoty a elasticity

Všeobecný proces starnutia ovplyvňuje vzhľad a pocit z pokožky už okolo 25. roku života. Od tohto bodu sa systém, udržiavajúci pleť v optimálnom zdraví, výrazne spomaľuje a látky, ktoré jej dodávajú mladistvý vzhľad sú produkované v menšom množstve, čo spôsobuje vonkajšie znaky starnutia.

Jednou z nich je aj strata hustoty a elasticity spojená so stratou objemu a vznikom vrások. Faktory spôsobujúce starnutie pokožky môžeme rozdeliť do dvoch skupín: interné, ktoré sú predurčené genetikou a chronologickým vekom a nedajú sa zastaviť a externé, ktoré súvisia so životným štýlom a je možné ich pozitívne ovplyvniť vďaka vhodnej prevencii.   

Znaky a symptómy straty elasticity

Všeobecný proces starnutia sa prejavuje v jednotlivých vrstvách pokožky nasledovne:

Epiderma (najvrchnejšia vrstva)

 • Zmeny: Pomalšia obnova buniek, redukovaná produkcia tukov.
 • Vonkajšie znaky: Drsnejšia, suchšia textúra s jemnými linkami a vráskami. Vyššia citlivosť na UV svetlo, menej efektívny liečebný proces a väčšia otvorenosť infekciám.

Derma

 • Zmeny: 1%-ný ročný pokles hladiny kolagénu a elastínu, znížený tok krvi.
 • Vonkajšie znaky: Menšia elasticita, vyššia náchylnosť na poškodenie a vrásky. Strata hustoty a žiarivosti, ktorá je typická pre mladú pleť.

Sub derma

 • Zmeny: Stenčenie a zníženie množstva tukových buniek.
 • Vonkajšie znaky: Strata objemu, prehlbovanie vrások a prepadávanie líčok, narušené hojenie rán.

Ako identifikovať stratu hustoty pokožky?

Strata hustoty pokožky postihuje ženy obzvlášť počas a po menopauze. Pleť sa vtedy mení a potrebuje viac podpory a pomoci. Je menej odolná, čo sa často prejavuje na tvorbe hlbokých vrások a strate žiarivosti.  

 • Pokožka je tenšia, menej elastická a môže začať ochabovať.
 • Vrásky sa prehlbujú, pleť stráca schopnosť držať svoj tvar.
 • Pokožka je bledšia a mdlá.

Príčiny a spúšťače straty hustoty 

Strata hustoty je v istom zmysle nezvratná a je súčasťou všeobecného starnutia pokožky. Sčasti je výsledkom vnútorných – hormonálnych zmien, chronologického starnutia pleti a prejavuje sa na jej štruktúre.  Ako starneme, spojivo medzi vrchnou a strednou vrstvou (epidermou a dermou) sa mení.

Toto spojivo je tvorené papilami. Cievy ležiace v strede každej papily zásobujú vrchnú vrstvu pokožky živinami, vláčnosťou a kyslíkom, ktoré potrebuje. V mladej pokožke sú papily hlboké a tesne pri sebe, čo jej dodáva potrebnú hrúbku a jemnú textúru. Ako starneme stávajú sa plytšími a je ich menej na počet. To vedie k menšej flexibilite, elasticite a vyššiemu počtu vrások.

Spomaľuje sa aj tvorba kolagénu a elastínu, čim sa redukujú substancie spôsobujúce elasticitu pokožky a vrásky sú viditeľnejšie. Spomaľuje sa efektívny presun živín a kyslíka do epidermy, a preto je pleť mdlá a bledšia.

V mladej pokožke husté a hlboké papily efektívne dodávajú epiderme živiny, vláčnosť a kyslík. V staršej pleti papily strácajú hustotu aj počet. Výsledkom je menej efektívny systém ústiaci do straty žiarivosti a odolnosti. Existujú interné a externé faktory, ktoré sú zodpovedné za stratu hustoty a žiarivosti pleti:

Hormonálne zmeny

Spomaľovaním hormonálnej aktivity sa spomaľujú aj niektoré procesy vo vnútri pokožky. Jedným z nich je produkcia spojivového tkaniva. To znamená, že po menopauze sa vytvára menej substancií zodpovedných za mladú pokožku s hustou a jemnou štruktúrou. Týmito substanciami máme na mysli kyselinu hyalurónovú, kolagén a elastín. Výsledkom je prázdnejší vzhľad a pocit na pokožke.  

Poškodenie slnkom

Primárnou príčinou oxidačného stresu je pôsobenie slnka, kedy sa oslabuje štruktúra a zloženie pleti. Výsledkom je strata hustoty a žiarivosti, nejednotný vzhľad, starecké škvrny a vysúšanie. Preto sa každý deň chráňte vhodným opaľovacím prípravkom s ochranným faktorom aspoň 30, aby ste tento proces spomalili a predišli tvorbe vrások a strate objemu pokožky.

Fajčenie

Chemikálie obsiahnuté v cigaretách znižujú hladinu kolagénu a elastínu a spôsobujú oxidačný stres. Fajčenie urýchľuje starnutie pokožky vrátane tvorby vrások a straty objemu. Zníženie množstva estrogénu môže tiež viezť k zvýšeniu zápalu a zhoršenie problematického stavu pokožky, akým je napríklad rosacea. Tento proces je dramaticky urýchlený vplyvom slnka.

Ako znovu obnoviť hustotu a žiarivosť pleti

Strata hustoty môže byť odvrátená vďaka špeciálnym produktom alebo invazívnym ošetreniam. Výrobky na obnovenie hustoty pleti by mali obsahovať nasledovné zložky:

Antioxidanty

Všeobecné starnutie pleti je čiastočne zapríčinené oxidačným stresom, a preto topická aplikácia antioxidantov môže pleť ochrániť. Dokáže spomaliť proces straty hustoty, žiarivosti a objemu a vzniku vrások.

 • Používajte retinol, topický vitamín C a vitamín E. Začnite retinolom Medik8 3TR Intelligent Retinol s najnižšou intenzitou. Postupne prejdite na vyššie koncentrácie. Príliš silná koncentrácia na začiatok by mohla byť dráždivá.
 • Pravidelný pohyb. Štúdie dokazujú, že pravidelné cvičenie 3x do týždňa prinesie okrem pevnejšieho tela aj spevnenie kožného matrixu, teda hrúbky pokožky a zvýšenie jej elasticity.
 • Arctiín. Arctiín je aktívna zložka prírodného pôvodu získavaná z plodov lopúcha, ktorá stimuluje obnovu oslabeného spojivového tkaniva v bunkových stenách a pomáha zrelej pokožke, stenčenej vplyvom hormonálnych zmien, obnoviť svoju pevnosť.   
 • Apiaceae-peptidy. Tie pomáhajú zrelej pleti regenerovať samú seba tým, že urýchľujú procesy vedúce k posilneniu štruktúry na zlepšenie odolnosti a bujnosti.
 • Rastové faktory. Rastové faktory a peptidy stimulujú produkciu nových kožných buniek. Vytvára v pokožke tvorbu kolagénu, elastínu, fibronektínu a kyseliny hyalurónovej. Týmto spôsobom vyhladzujú už existujúce vrásky a zaručia Vašej pokožke maximálnu dávku elasticity. Dermaheal s rastovými faktormi a peptidmi

Invazívne ošetrenia

Takýto druh ošetrení by mal byť vykonaný výlučne kvalifikovaným profesionálom v klinickom prostredí. Jedná sa o:

1, Chemický peeling – peeling na báze kyseliny glykolovej alebo mliečnej zlepší a zjemní textúru pokožky tým, že odstráni poškodené vrchné vrstvy. Zvýši hustotu a hrúbku pokožky, pretože podporuje kolagénovú syntézu. Pokožka však po ňom zostáva náchylná na poškodenie, pretože dôležité následné ošetrenie prípravkom s ochranným faktorom.

2, Laserová obnova– laser sa používa na odstránenie vrchných vrstiev pokožky, čím sa stimuluje rast nových kolagénových vlákien. Počas hojenia pokožka nadobúda hrúbku a hustotu. Rovnako aj v tomto prípade je vhodné aplikovať produkt s ochranným faktorom.

Tvárové cvičenia

Nezabúdajte na pravidelné cvičenie tvárovej gymnastiky. Podstatou tvárovej gymnastiky je pohyb svalov, tým dochádza aj ku zlepšeniu prúdenia lymfy v oblasti tváre a krku. Pokožka sa rozjasní a prečistí. Bude jemnejšia, čistejšia a pružnejšia. Základom akéhokoľvek cvičenia tvárovej gymnastiky je napínanie a uvoľňovanie svalu. Sval sa nachvíľu odkrví a po uvoľnení sa doň nahrnie čerstvá okysličená krv so živinami. Opakované napínanie a uvoľňovanie svalov pri cvičení tvárovej gymnastiky podnieti v danom mieste regeneračný proces, čím sa sval spevní, vráti sa mu pružnosť a objem.

Cvičte tento komplexný program a pridajte sa k nám na Facebook, kde nájdete ďalšie hodnotné informácie, rady a tipy.

Galvanická žehlička

malý domáci poklad

Galvanické ošetrenie pleti, známe aj ako galvanická terapia alebo galvanická tvárová či galvanická ionoforéza, je exkluzívne kozmetické elektroliečebné ošetrenie pleti. Približne vo veku 40 rokov alebo viac môžu ženy podstúpiť toto ošetrenie, aby získali hladkú a mladistvú pokožku. Pri galvanickom ošetrení pokožky sa využíva priamy galvanický elektrický prúd na infúziu vo vode rozpustných látok do pokožky.

Potom sa mäkký elektrický prúd alebo elektrický prúd s nízkou intenzitou (nabité častice) elektricky aplikuje do vnútorných vrstiev starnúcej pokožky pomocou nabitého gélu a jedinečne navrhnutého stroja. Ošetrenie pomáha vyživovať pokožku a zvyšovať prísun kyslíka do celej pokožky, čo oživuje pokožku, zvyšuje zadržiavanie vlhkosti a zlepšuje schopnosť absorbovať zložky. Výsledkom je, že vrásky a jemné linky začnú miznúť, zatiaľ čo vaša ochabnutá pokožka sa výrazne pozdvihne.

Galvanická žehlička Nuskin u nás vždy vo VO cene. Gély a korektor v balíčku zdarma

Odporúčame