Obľúbené produkty

Retinol je najlepší bojovník proti vráskam. Viete ale, čo je RETINIZÁCIA a kedy hodiť „spiatočku“?

S jeho používaním sa však (nielen) v prípade citlivej pleti spája taktiež niekoľkotýždňové obdobie - ​​retinizácia. Po prvých aplikáciách retinolu môže byť pleť jemne začervenaná, môžu sa objaviť a šupinky

Retinol proti starnutiu kože. Viete čo je retinizácia?

Dermatológovia a kozmetičky sa zhodujú v tom, že ak by ste si mali vybrať jedinú aktívnu látku na rekonštitúciu pleti, práve retinol by bol jedným z top kandidátov. Na pleť pôsobí blahodarne, spevňuje ju, odstraňuje vrásky a celkovo zlepšuje jej vzhľad.

Retinol má svoju pozíciu v slovníku kozmetického nadšenca a odborníka už niekoľko rokov. Avšak teraz sa objavil nový termín, retinizácia (z anglického retinization).

Omladenie retinolom aj pre citlivú pleť

Bohužiaľ, nie každý môže vyťažiť z retinolu rovnako. Hlavne tí, ktorí majú citlivú pleť, nemajú s derivátmi vitamínu A vždy ľahké. Viac ako 40 rokov podlieha retinol výskumom, ktoré potvrdili jeho schopnosť podporiť obnovu kožných buniek, stimulovať novotvorbu kolagénu v pleti, neutralizovať voľné radikály, obmedziť produkciu kožného pigmentu a tým redukovať nadmerné pigmentácie, zmierňovať akné a dokonca pôsobiť preventívne proti niektorým typom rakoviny kože.

S jeho používaním sa však (nielen) v prípade citlivej pleti spája taktiež niekoľkotýždňové obdobie – ​​retinizácia. Po prvých aplikáciách retinolu môže byť pleť jemne začervenaná, môžu sa objaviť a šupinky, ktoré môžu praskať alebo sa šúpať. Tento sprievodný jav ale nemusí nastať u každého.  Tieto nedostatky obvykle nie je možné zakryť klasickým korektorom alebo make-upom, ktorý naopak upozorní na nevzhľadné šupinky na tvári.

Nevešajte však hlavu, aj citlivú pleť náchylnú k podráždeniam je možné na používanie a toleranciu retinolu „vycvičiť“. Jedinou skupinou, pre ktorú zostane používanie retinolu tabu, sú tehotné a dojčiace ženy, u ktorých existuje riziko poškodenia plodu alebo dieťaťa v dôsledku nadmerného príjmu vitamínu A do organizmu. Všetci ostatní môžu retinol zahrnúť do svojej starostlivosti o pleť. Pre majiteľov citlivej pleti odporúčam Medik8 Crystal1 vyvinutý na citlivú pleť.

Čo od obdobia retinizácie očakávať?

Pripravte sa na jemné olupovanie pleti. Možno si v danom momente poviete, že retinol radšej používať nebudete, aby ste pleti skôr neuškodili, ale opak je pravdou. Toto jemné olupovanie je prvou známkou účinnosti retinolu. Ihneď po aplikácii sa aktívna látka viaže na DNA a okamžite stimuluje bielkoviny a enzýmy v koži ku konkrétnym aktivitám. Prvou z nich je práve oddelenie odumretých kožných buniek z povrchu kože.

Toto povrchové zjednotenie a rovnováha pleti má typicky za následok počiatočný úbytok vlhkosti a suchú pleť. Pokúste sa nevšímať si čiastočné komplikácie a retinol používajte aj naďalej. Hneď ako si pleť zvykne a uzdraví sa, začne konečne ťažiť z pozitívneho účinku topicky aplikovaného vitamínu A. Výsledkom bude žiarivá pleť a redukcia jemných vrások.

Pripravte pleť na retinol

Posilnite ochrannú kožnú bariéru. Charakteristickým znakom citlivej pleti, často postihnutej ružou alebo ekzémom, je narušená ochranná kožná bariéra. Kvôli tomu môžu retinoidy prenikať hlbšie, ako by mali. Výsledkom je, že je koža vystavená väčšiemu množstvu látky a tým dochádza k podráždeniu. Ako však tento problém vyriešiť?

Ako si vybrať sérum s retinolom a aká koncentrácia je vhodná?

Než začnete s aplikáciou retinolu, vyhraďte si aspoň dva týždne na posilnenie kožnej bariéry. Vyhýbajte sa agresívnym čistiacim produktom a voľte skôr tonikum, micelárnu vodu, alebo krémový čistič namiesto gélu, peny alebo bežného mydla. Vyvarujte sa tiež používaniu produktov stimulujúcich exfoliáciu pleti. Nezabudnite pleť chrániť širokospektrálnym opaľovacím krémom, alebo krémom obsahujúcim UV filtre. Začnite nižšou koncentráciou napríklad 3Tr Intelligent retinol.

Po tejto ozdravovacej kúre sa môžete vrhnúť do používania retinolu. Viditeľné výsledky jeho aplikácie prichádzajú už po mesiaci, pre maximálny efekt sa odporúča ho používať aspoň šesť mesiacov!

Dodržujte zásady aplikácie retinolu

Produkt s retinolom používajte len dvakrát do týždňa, aby ste predchádzali podráždeniu pleti. Po dvoch týždňoch môžete produkt začať používať každý druhý deň, respektíve každú druhú noc, kedy sa už zlepšila tolerancia k obsiahnutému retinolu. Po 4 týždňoch by mala byť vaša pleť pripravená na dennú aplikáciu. Hlavným pravidlom je používať retinol na noc. Jeho molekuly totiž nie sú fotostabilné, čo znamená, že pri slnečnom žiarení podliehajú rozpadu a sú tým pádom menej efektívne.

Pred nanesením retinolu môžete pleť pripraviť aplikáciou hydratačného upokojujúceho krému, napríklad s obsahom zeleného čaju alebo niacínamidu  – forma vitamínu B3, prípadne produktom s lipidmi, ktorý obnovuje kožnú bariéru. Odporúčam napríklad Clarity peptides od Medik8.

Pleťový krém s retinolom alebo sérum proti vráskam?

Či už ste sa používaním retinolu rozhodli riešiť akné alebo starnutie pleti, v prípade citlivej pleti by ste mali zvoliť produkt s nižšou koncentráciou. Vhodné je siahnuť na produkt, ktorý okrem vitamínu A obsahuje aj hydratačnú zložku, ako napríklad nočný krém NIGHT RITUAL s 0,2% retinolom, ktorý okrem nižšej koncentrácie retinolu pleť obohacuje o vitamín E, kyselinu hyalurónovú a glycerín, vďaka čomu sa znižuje aj riziko podráždenia. Podľa mna je na začiatok vhodnejšie sérum a to s nižšou koncentráciou 0,3% s obsahom skvalánu napríklad Medik8 3TR.

Ktorý retinol je najlepší a ako si vybrať ten správny? 

Ak chcete zlepšiť retinolom aj jemnú oblasť očného okolia, vyberte si sérum s retinolom Medik8 EYE TR, ktorý obsahuje retinol v nižšej koncentrácii a okrem hydratačnej kyseliny hyalurónovej a vitamínu E obsahuje ešte hesperidín, ktorý redukuje opuchy v očnej oblasti.

Stačí málo!

Nemusíte aplikovať veľké množstvo retinolového produktu, v prípade retinolového séra alebo krému stačí kvapka veľkosti hrášku. S aplikáciou začnite na čele, potom sa presuňte na líca, nos a bradu. Vyhnite sa kútikom úst, nosným dierkam a horným viečkam. Prečo začať na čele a líčkach? Koža je tu silnejšia, preto je schopná lepšie tolerovať väčšie množstvo aplikovaného retinolu. V oblastiach, kde je koža tenšia, sa produkt už len ​​roztiera v menšom množstve.

Kedy “hodiť spiatočku”?

Obvykle trvá asi tri týždne, kým si pleť na retinol zvykne a začne si na ňu budovať toleranciu. Ak však po tejto dobe a používaní produktu každý druhý deň zaregistrujete na pleti začervenanie, olupovanie a podráždenie, mali by ste zvážiť dve možnosti. Prvou je vrátenie sa k aplikácii retinolového produktu len dvakrát za týždeň, druhou je zmena produktu na produkt s nižšou koncentráciou.

Poraďte si s podráždením

Ako si čo najlepšie poradiť s drsnou, hrubou a olupujúcou sa pleťou pri počiatočnom používaní retinolu? Zvoľte si jemný pleťový čistič, ktorý pomôže oddeliť šupinky a odumreté kožné bunky, ktoré majú za následok neestetický vzhľad pleti. Vyberajte si hydratačné, upokojujúce a zjemňujúce produkty.

Zamaskujte prípadné nedostatky make-upom alebo CC krémom, ktorý okrem maskovania pleť hydratuje, vyživí a chráni pred voľnými radikálmi. Vďaka tomu sa znižuje viditeľnosť prípadných šupiniek na pleti. Retinol je vhodné kombinovať s vitamínom E.  Odporúčam 5%vitamín E v ampulkách Monoderma E5.

Ako si vybrať správnu koncentráciu séra alebo krému s retinolom sa dozviete na tomto linku

Svoj produkt s obsahom retinolu nájdete TU

 

Výhodné balíčky a zľavy

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 469

Novinka!

Skincare klub

novinky z oblasti krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť

Ahoj! Volám sa Iveta Štecová. Pomáham ženám spomaliť starnutie pleti a udržať si mladistvý vzhľad, aby sa cítili šťavnato a sviežo v každom veku. Prihlás sa do klubu 15 000+ odberateľov.

Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v znení súhlasu.