Obľúbené produkty

Studená sprcha a jej výhody pre zdravie a štíhlu postavu

V starovekých časoch bola horúca sprcha výdobytkom a luxusom. Ľudia museli žiť v blízkosti horúcich prameňov, ak si chceli vychutnať horúcu sprchu. To znamená, že pre väčšinu obyvateľstva bola horúca sprcha niečím, čo nikdy ani nezažili. Dokonca aj po tom, čo staroveký Gréci vynašli systém kúrenia verejných spŕch, obyvatelia pokračovali v studenej sprche. Sparťania dokonca považovali horúcu sprchu za prejav slabosti. Keď už sa išli osprchovať (čo bývalo raz ročne), tak len studenou vodou, ktorá, ako sami verili, ich urobí vitálnejšími a živšími do ďalších bojov. Dnes sa studená sprcha a účinky na organizmus dostávajú opäť do povedomia ľudí.

O Fínoch a všeobecne Škandinávcoch sa zmieňovať ani nemusíme. Práve vo Fínsku sa už v prvom storočí obyvatelia chodili vypotiť do sauny a potom schladiť do ľadovej vody. Mnoho kultúr má studenú sprchu dokonca zakomponovanú do ich náboženských zvykov. Napríklad Japonci sa postavia pod ľadový vodopád, ktorý ich má duševne očistiť od zlého.

Studená voda ako liek na všetko

V roku 1820 začal neznámy nemecký farmár Vincenz Priessnitz ponúkať novú medicínsku liečbu s názvom “hydroterapia”, ktorá používala studenú vodu ako liečbu na všetko, od zlomených kostí až po erektílnu dysfunkciu.

Priessnitzova hydroterapia sa postupne rozšírila do zvyšku Európy až nakoniec aj do USA, kde ju celebrity a iní známy ľudia úplne spopularizovali. Medzi tých najznámejších určite patril aj Charles Darwin, známy skôr ako chronicky chorý chlap s veľkou bradou. Prvé hydroterepické sanatórium vzniklo v roku 1843. Na konci 19. storočia existovalo už viac než 200 hydroterapických sanatórii v USA.  Aké ma teda studená sprcha výhody?

Zlepšuje imunitný systém

Existuje nespočetné množstvo štúdií, ktoré dokazujú zlepšovanie imunity chladom. Ponorením do studenej vody bolo preukázané zvýšenie rýchlosti metabolizmu v dôsledku chvenia a aktiváciu imunitného systému. Vo Švédsku je bežnou praxou, aby malé deti spali vonku v zime. Sú potom nielen odolnejšie voči chorobám, ale aj spia hlbšie a zdravo. Na Sibíri dokonca lejú celé vedro studenej vody na hlavu, v rituáli zvanom RODNICHOK. Robia to celoročne u detí od 2-6 rokov. 

Pomáha pri chudnutí

Studené sprchy sa často odporúčajú na podporu procesu chudnutia, pretože pomáhajú spaľovať hnedé tuky. Hnedé tuky pomáhajú organizmu vyrábať teplo a studená sprcha tento proces podporí. Tým pádom bude tohto tuku viac ako bieleho, čo znamená rýchlejšie spaľovanie pre metabolizmus, ktorý sa bude snažiť udržať telo v teple.

Samozrejme, iba studené sprchy na chudnutie nestačia. Musíte do toho zakomponovať aj zdravú stravu a pravidelný pohyb.

Zlepšuje krvný obeh

Studená voda spôsobuje, že sa krvný tok presmeruje na životne dôležité orgány, núti telo k cirkulácii krvi, efektívnejšie a účinnejšie. 

Reguluje teplotu

Pravidelné sprchovanie v studenej vode pomôže obmedziť tepelné straty, zníženie telesnej teploty a regulovanie celkovej telesnej teploty. 

Zmierňuje depresie

Bolo preukázané, že studená sprcha pomáha zmierniť príznaky depresie. Vzhľadom k vysokej hustote chladných receptorov v koži, posiela studená sprcha ohromujúce množstvo elektrických impulzov z periférnych nervových zakončení do mozgu, čo môže vyústiť v antidepresívne účinky. 

Udržuje zdravú pokožku a zdravé vlasy

Studená voda pomáha „uzatvárať“ póry. To udržuje pleť hladkú a zdravú, bez vysúšania pokožky tak, ako sa to pri sprche s teplou vodou stáva. Studená voda pomôže udržať vlasy lesklé a pleť jemnú. 

Zvyšuje energiu

Okrem skutočnosti, že ľadová voda dokáže prebudiť z omámenia, môže studená sprcha skutočne zvýšiť energiu. Srdce začne biť rýchlejšie vzhľadom na boj s ľadovou vodou, zrýchli sa dych. Lepšie ako káva, čo poviete?

Dýchanie

Počas studenej sprchy človek dýcha hlbšie tým, že ho chlad núti na chvíľku sa zastaviť a zadržať dych ako akýsi automatický reflex. Pomáha otvoriť pľúca (podobne ako fyzické cvičenie) a pomáha priniesť viac kyslíka. 

Lepší spánok

Mohlo by to byť preto, že po počiatočnom šoku zo sprchy sa telo upokojí a zrelaxuje. 

Tolerancia voči stresu

Všeobecne platí, že expozícia chladu prináša telu väčšiu toleranciu voči stresu tým, že ho zámerne vystavíte stresu. To vedie k posilneniu a spevneniu tela a imunitného systému. 

Studená sprcha sa tiež používa na zníženie chronickej bolesti, zníženie telesnej bolesti, zlepšenie funkcie obličiek, znižovanie zápalu a reguláciu nervového systému. 

Mohlo by vás zaujímať: Príčiny tvorby pigmentových škvŕn a tipy na ich elimináciu

Studená sprcha – pravidlá a obmedzenia

1, Ťažko chorí, nevyliečiteľne chorí a hospitalizovaní pacienti by sa nemali sprchovať chladnou vodou, kvôli možným dýchacím problémom.

2, Ani chorí pacienti s miernymi formami chronického ochorenia ako je astma, bronchitída, srdcové choroby, cystická fibróza, diabetes a rakovina.

3, Zakaždým, keď sa budete sprchovať chladnou vodou, začnite pomaly od ľavej nohy, cez pravú nohu a vyššie, od ľavej ruky cez pravú až po hruď.

4, Stále si kontrolujte vaše dýchanie, či je prirodzené a nie krátke a spontánne.

5, Dýchajte pomaly. Mnoho zdravých ľudí stále zadržiava dych aj niekoľko desiatok sekúnd, čo nie je zdravé. Ak používate kontrastnú sprchu (studená-teplá-studená-teplá …), vždy skončite so studenou vodou.

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 463

Novinka!

Skincare klub

novinky z oblasti krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť

Ahoj! Volám sa Iveta Štecová. Pomáham ženám spomaliť starnutie pleti a udržať si mladistvý vzhľad, aby sa cítili šťavnato a sviežo v každom veku. Prihlás sa do klubu 15 000+ odberateľov.

Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v znení súhlasu.