Obľúbené produkty

Opaľovací krém, ako si ho vybrať? SPF 30, SPF 50?

Viete, ako si vybrať opaľovací krém? Je vhodnejší SPF 30, alebo SPF 50? Viete, čo je PA+ + + +? Tento článok odporúčam prečítať si ešte pred tým, ako si kúpite opaľovací krém. 

Ako si vybrať ten správny opaľovací krém? Kúpiť si opaľovací krém s faktorom SPF 30 alebo SPF 50? 

Je vôbec ochrana pred slnečným žiarením dôležitá? Za mňa určite áno a odstrašujúcim príkladom pre nás môžu byť aj Spojené štáty, kde je ročne diagnostikovaných približne 100 000 ľudí s invazívnym melanómom, čo je podľa mňa dosť vysoké číslo.

Názory na používanie ochranných prostriedkov pred slnkom sa častokrát rôznia a sú mätúce až zavádzajúce. Niektorí tvrdia, že opaľovacie krémy obsahujú toxické chemikálie, preto je lepšie sa bez nich zaobísť. Iní tvrdia, že vyhýbanie sa opaľovacím krémom zvyšuje riziko vzniku melanómu. Ja sa budem venovať iba potvrdeným faktom, ktoré súvisia s opaľovacími krémami.

ja na Zanzibar 2023

Ako si vybrať opaľovací krém?

Je tu celý rad cudzích skratiek, ktoré ste už možno počuli. Niektorým výrazom je ťažšie rozumieť, a preto si vysvetlíme, čo znamená SPF, UPF, PA hodnotenie a UVA alebo UVB? V tomto článku sa prelúskame cez všetky tieto cudzie názvy, skratky a posvietime si na fakty o nich. 

Nižšie sa dozviete všetko o najlepších možnostiach opaľovacích krémov a aj aký je rozdiel medzi SPF 30 a SPF 50. Takisto si povieme o aplikácii, ktorá je skvelou vychytávkou. Tak poďme pekne poporiadku. Za mňa je tou najlepšou osvedčenou ochranou značka Heliocare a EVY technology. Obsahujú filtre novej generácie a zároveň pôsobia proti vráskam, vďaka pridaným antioxidantom.

Čo znamená SPF na opaľovacích krémoch?

SPF je skratka pre ochranný faktor pred slnečným žiarením. SPF je miera toho, koľko ultrafialového (UV) žiarenia je potrebná na to, aby sa pokožka spálila. Čiže SPF hodnotí, koľko slnečnej energie môže človek absorbovať, kým sa u neho prejaví spálenie.

Napríklad pri SPF 30 môžete absorbovať 30-krát viac UV žiarenia, než dôjde k spáleniu a poškodeniu slnkom. Pri SPF 50 môžete absorbovať až 50-krát viac slnečného žiarenia.

Možno vás prekvapí, ale existuje mylná predstava, že SPF súvisí s časom stráveným na slnku. V skutočnosti však meria energetickú expozíciu. To, v ktorom čase ste vystavený slnku, ovplyvňuje množstvo absorbovaného žiarenia.

Napríklad skoré ranné hodiny majú vo všeobecnosti nižší UV index. Ak by bol niekto vonku na poludnie počas jasného letného dňa, absorboval by viac žiarenia za kratší čas, ako keby strávil vonku hodinu o ôsmej ráno.

7 faktorov, ktoré ovplyvňujú vašu ochranu pred slnkom:

  1. Čas dňa
  2. Oblačnosť
  3. Geografická poloha a vzdialenosť od rovníka
  4. Typ pokožky
  5. Množstvo a typ použitého opaľovacieho krému
  6. Frekvencia opakovanej aplikácie
  7. Zloženie opaľovacieho krému

Odporúčania týkajúce sa ochrany pred slnkom nie sú jednoznačné a neexistuje univerzálna odpoveď. Všeobecne však platí, že vyšší SPF znamená vyššiu ochranu pred slnkom, ak sú všetky ostatné premenné týkajúce sa vystavenia slnku rovnaké.

Aký je rozdiel medzi SPF 30 a SPF 50?

Číslo SPF odhaduje, ako dlho bude trvať, kým sa vaša pokožka spáli pri používaní produktu podľa pokynov. Ak sa bežne spálite za tridsať minút, pri použití SPF 30 vám namiesto toho, bude trvať 900 minút (pri opätovnom použití podľa pokynov) na slnku, kým sa spálite. Ak použijete SPF 50, bude to trvať 1500 minút. 

Ako už bolo spomenuté, na hodnotu SPF majú vplyv aj ďalšie faktory, napríklad čas dňa, v ktorom ste vonku a naše podnebie. Bez ohľadu na to, SPF 30 umožňuje, aby na vašu pokožku dopadli 3 % slnečných lúčov, zatiaľ čo SPF 50 len 2 %.

Hoci sa tento rozdiel 1 % zdá byť zanedbateľný, znamená to, že SPF 50 poskytuje o 50 % vyššiu ochranu pred slnkom ako SPF 30.

názor odborníka

Čo znamená UVB a UVA žiarenie?

Je to širokospektrálna ochrana. Pri každom opaľovacom kréme je dôležité hľadať širokospektrálnu ochranu. SPF 30 so širokospektrálnou ochranou je lepší ako SPF 50 bez nej. Široké spektrum znamená, že SPF chráni pred obidvoma druhmi slnečného UV žiarenia.

UVB lúče – tieto lúče sú zodpovedné za spálenie a zohrávajú hlavnú úlohu pri vzniku rakoviny kože. SPF opaľovacieho krému sa primárne zaoberá ochranou pred UVB žiarením. Pozitívom je, že UVB lúče sú zodpovedné za stimuláciu tvorby vitamínu D v pokožke.

Na absorbovanie dennej hodnoty vitamínu D stačí približne 10 až 15 minút slnečného žiarenia 2 až 3-krát týždenne.

všeobecne známy fakt

UVA lúče – tieto lúče sú zodpovedné za opálenie pokožky, ale aj za jej starnutie a vrásky. Krátke UVA lúče môžu spôsobiť aj spálenie. 

Ak opaľovací krém nemá široké spektrum, zvyčajne nechráni pred UVA lúčmi.

Funguje ochrana pred slnkom SPF 50 lepšie ako SPF 30?

Jednoduchou odpoveďou by bolo áno. Zložitejšia odpoveď znie, že to záleží od okolností. Pri kúpe opaľovacieho krému je potrebné zvážiť toľko faktorov, že niekedy je jednoducho lepšie zostať v tieni a zakryť sa.

Niektoré zložky, ako napríklad kokosový olej pridávaný do opaľovacích krémov, v skutočnosti zvyšujú riziko spálenia. Existuje aj falošný pocit vyššieho ochranného faktora SPF, čo znamená, že je bezpečné stráviť na slnku dvojnásobok času a použiť polovičné množstvo opaľovacieho krému.

Vyššie SPF skutočne blokuje viac slnečných lúčov, ukázalo sa, že:

SPF 15: blokuje 93% UVB žiarenia

SPF 30: 96,7% UV ŽIARENIA.

SPF 50: až 98%.

K ochrane, ktorú poskytuje váš opaľovací krém, prispievajú aj ďalšie faktory. Patria medzi napr. chemické a minerálne zloženie, vystavenie potu/vode, frekvencia aplikácie, kvalita zložiek.

Nájdete opaľovacie krémy už za 1 euro a iné za viac ako 50 alebo 100 eur. Pred kúpou opaľovacieho krému je dobré si urobiť prieskum alebo sa obrátiť na odborníka a hlavne venujte pozornosť tomu, ako vaša pokožka reaguje pri používaní opaľovacieho krému na slnko.

Počuli ste už o hodnotení PA+++?

Systém hodnotenia PA, zavedený v Japonsku, je sesterský systém k SPF, ktorého cieľom je informovať spotrebiteľov o úrovni ochrany pred UVA žiarením, ktorú opaľovací krém poskytuje. PA je skratka pre stupeň ochrany UVA. Nezabudnite, že SPF meria iba ochranu opaľovacieho krému pred UVB žiarením.

Ideálny opaľovací krém má vysoký SPF a štyri znamienka PA plus (označené ++++). Hodnoty PA udávajú, koľko času potrebuje vaša pokožka na to, aby na ňu pôsobili lúče UVA (čo sa zvyčajne prejavuje opálením pokožky).

Systém hodnotenia PA:

PA+ = 2 – 4-násobne dlhší čas na absorpciu UVA žiarenia

PA++ = 4- až 8-násobne dlhšie trvanie

PA+++ = 8- 16-krát dlhšie

PA++++ = 16-krát dlhšie

Odporúčané širokospektrálne produkty s najvyššou PA++++ ochranou

Dá sa chrániť pred slnečným žiarením aj bez opaľovacieho krému? 

Opaľovací krém je veľmi dôležitý pre odokryté miesta vášho tela. Účinok a ochranu opaľovacieho krému však nemôžete úplne ovplyvniť. 

Existujú ešte 2 spôsoby, ako môžete plne prevziať kontrolu nad vystavením sa slnku:

  1. Oblečenie UPF 50+

Chráni nás pred slnkom oblečenie? Špeciálne oblečenie chráni. UPF je skratka pre ultrafialový ochranný faktor a udáva, aké široké spektrum žiarenia sa dostane k vašej pokožke. Oblečenie s hodnotením UPF 50+ prepúšťa iba 1/50 lúčov, čo znamená, že blokuje 98% UVB a UVA žiarenia. Nosenie oblečenia, klobúkov a plaviek s ochranným faktorom UPF 50+ sú najjednoduchšie spôsoby ochrany seba a aj svojich blízkych. Tak máte zaručenú širokospektrálnu ochranu. Takisto sa nemusíte trápiť s opaľovacími krémami a rozhodovať sa napríklad medzi SPF 30 a SPF 50. 😊

Pri oblečení je dôležité si ho zakúpiť len u autorizovaných značiek a predajcov s ochranným faktorom UPF. Musia mať certifikát Nadácie na boj proti rakovine kože, aby mohli predávať oblečenie s garantovaným ochranným faktorom UPF 50+.

  1. Aktuálne vonkajšie UV žiarenie

O tom ste pravdepodobne nepočuli, ale ďalším spôsobom ochrany je skontrolovať UV index a stiahnuť si aplikáciu na sledovanie slnečného žiarenia, ako je napríklad dMinder. DMinder vám na základe vášho poštového smerovacieho čísla povie, kedy je najbezpečnejšie ísť von.

Tiež vám povie, kedy je vo vašej oblasti dostupný vitamín D, čo je podľa mňa až neuveriteľné.

Aký je ten najlepší opaľovací krém?

Po vašom uvedomí, že je pre vás dôležitá ochrana pokožky a beriete ochranu pokožky vážne, prichádza na rad výber najlepšieho opaľovacieho krému pre vás. 

Ešte stále si neviete vybrať opaľovací krém alebo sa rozhodujete či použiť ochranný faktor SPF 30 alebo SPF 50? Moje odporúčanie je, hľadajte opaľovací krém s ochranným faktorom SPF 50 so širokým spektrom ochrany, a ak je to možné, s hodnotením štyri + PA. Taktiež hľadajte opaľovací krém, v ktorom sa budete cítiť pohodlne, aby ste ho nosili radi a používali ho pravidelne.

No najlepšou stratégiou ochrany pred rakovinou kože a starnutím vďaka UV žiareniu, je používať kombináciu metód ochrany pred slnkom. Noste oblečenie s ochranným faktorom UPF 50+, natierajte si všetky holé miesta opaľovacím krémom, používajte doplnky chrániace pred slnkom a nechoďte von uprostred dňa. 😊

Sledujte nás na FB a zdieľajte článok a pomôžte aj iným sa zorientovať v tom, ako si vybrať ten správny opaľovací krém.

Iveta

A pridávam linky na najlepšie opaľovacie produkty s najvyššou ochranou aj proti UVA lúčom, ktoré spôsobujú starnutie pleti, za ktoré ručím.

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 470

Novinka!

Skincare klub

novinky z oblasti krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť

Ahoj! Volám sa Iveta Štecová. Pomáham ženám spomaliť starnutie pleti a udržať si mladistvý vzhľad, aby sa cítili šťavnato a sviežo v každom veku. Prihlás sa do klubu 15 000+ odberateľov.

Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v znení súhlasu.