Najlepším spôsobom, ako sa popasovať s chrápaním, bolo doteraz nájsť partnera ochotného dávať si na noc zátky do uší. Najnovšie štúdie však prichádzajú s oveľa efektívnejším riešením.
Zistilo sa totiž, že chrápanie je spôsobené ochabnutými svalmi v hrdle, ktoré blokujú dýchacie cesty. Preto počas spánku môže postihnutá osoba prestať dýchať, čo vedie k nespavosti a riziku vzniku niektorých, napríklad srdcových, ochorení.
Pokiaľ však nemáte spánkovú poruchu a bez úspechu ste už vyskúšali aj špeciálne vankúše, ústne cvičenia by vám mohli priniesť žiadanú úľavu.
Štúdia, ktorá bola robená brazílskym výskumným tímom, sa zamerala na chrápanie a jeho intenzitu u vzorky 22 mužov a 17 žien. Rozdelili ich do dvoch skupín, pričom jedna mala praktizovať dýchacie cvičenia a zvlhčovanie nosa 3-krát denne a ďalšia si 3-krát denne vyplachovala nosné prepážky a zároveň 3-krát denne cvičila 8-minútové jazykové a podnebné cviky na podporu reči a prehĺtania.
Chrápanie je podľa vedcov spôsobené vibráciou jemného tkaniva a svalov, ktoré tvoria horné dýchacie cesty. Preto je potrebné ich správne precvičovať. Počas chrápania sú mäkké a ich posilňovanie preto znižuje jeho výskyt.
Po troch mesiacoch kontrolovaného cvičenia vedci zmerali skúmanú vzorku ľudí a zistili, že len skupina praktizujúca ústne cviky (a ich životní partneri) sa tešila pozitívnym výsledkom. Frekvencia ich chrápania sa znížila o 36 % a jeho intenzita o 59 %.
Cviky na potlačenie chrápania
- Zatlačte jazyk, jeho špičku proti ústnej klenbe a zošmyknite ho smerom dozadu, opakujte 20-krát.
- Prisajte jazyk smerom nahor celou plochou o podnebie, zatlačte 20-krát.
- Tlačte spodnú stranu jazyka smerom nahor a zároveň majte jeho špičku položenú na vnútornej strane spodných predných zubov. Opakujte taktiež 20-krát.
- 20-krát zdvihnite mäkké podnebie a čapík v hrdle.
- Pomocou ukazováka tlačte lícne svaly na oboch stranách smerom preč od zubov, opakujte 10-krát.
- Počas jedenia zahryznite, zdvihnite jazyk k podnebiu a prehltnite bez toho, aby ste napínali lícne svaly.
Ako pri každom inom cvičení, dôležité je pravidelné a dlhodobé praktizovanie. Zaraďte cviky do svojej každodennej rutiny, napríklad po umytí zubov. Odporúča sa aj 3-krát denne zvlhčovať nos, čím môžete predísť ochoreniam ako sínusová infekcia, ktorá taktiež prispieva k vzniku chrápania.
Zdroj: http://www.prevention.com/health/mouth-exercises-stop-snoring