Obľúbené produkty

Toto musíte vitamíne C vedieť. Spôsobuje tvorbu škvŕn v lete? Poškodzuje pleť?

Čo by malo byť dôvodom toho, že vitamín C škodí pleti, namiesto toho, aby ju omladil? Predovšetkým to, že niektoré jeho formy nie sú stabilné, a tým pádom sa po styku so vzduchom a vystavením slnečnému žiareniu zmenia z antioxidantu na pre-oxidant.

Sérum s vitamínom C. Naozaj môže poškodiť pleť?

S rastúcou popularitou kozmetických produktov s obsahom vitamínu C sa množia aj články upozorňujúce na potenciálne riziko, ktoré pleti môžu prinášať. Sú ale tieto obavy opodstatnené? Kdeže!

Čo by malo byť dôvodom toho, že vitamín C škodí pleti, namiesto toho, aby ju omladil? Predovšetkým to, že niektoré jeho formy nie sú stabilné, a tým pádom sa po styku so vzduchom a vystavením slnečnému žiareniu zmenia z antioxidantu na pre-oxidant. Čoby pre-oxidant potom môže takáto forma vitamínu C pleť dráždiť a stimulovať degradáciu kolagénu a elastínu, a dokonca byť príčinou akné.

Vyčerpáme si kolagén v koži?

Ďalším argumentom, prečo vitamín C nepoužívať, by mala byť aj údajná tolerancia, ktorú si po jeho topickej aplikácii utvoríme. Podľa týchto názorov pleť údajne po dlhodobej aplikácii nielen že už nereaguje adekvátne, ale predovšetkým by malo dôjsť k tomu, že „vyčerpá“ svoje zásoby kolagénu v nižšom veku, a vo vyššom veku už potom koža nemá z čoho brať, a tým pádom bude starnúť ešte rýchlejšie.

Obe z týchto tvrdení možno ale úspešne vyvrátiť

Čo sa týka pre-oxidačného a antioxidačného účinku vitamínu C, pravda je, že pre-oxidantom sa naozaj stať môže, najmä v dôsledku reakcie s kovovými iónmi (železo, meď). Za takýchto podmienok skutočne môže viesť k poškodeniu kolagénu, rovnako ako k aktivite voľných radikálov.

Lenže vitamín C pôsobí presne opačne – voľné radikály stabilizuje a neutralizuje, a naopak bráni oxidatívnemu stresu spôsobenému napríklad ultrafialovými lúčmi alebo inými vonkajšími stresormi. Okrem toho je vitamín C dôležitým kofaktorom, ktorý vyžadujú enzýmy prepájajúce a stabilizujúce kolagén.

Vitamín C proti vráskam vyžaduje špeciálne spracovanie

Aby vitamín C v produktoch zostal v podobe antioxidantu, je dôležitá jeho forma a spracovanie. Jednou z najstabilnejších foriem je lipidný tetrahexyldecylaskorbát, nemusíme sa však vzdávať ani vlastnej kyseliny askorbovej. Nájdete ho v úžasnom sére Pure C15 od Medik8.

O nej je síce notoricky známe, že je nestabilná, ak sa však vyrába za anaeróbnych podmienok a produkty s jej obsahom sú spotrebované v čase uvedenom výrobcom, jej degradácia a premena na pre-oxidant naozaj nehrozí. Naopak môžete ťažiť z jej pozitívnych benefitov, ako je nárast novotvorby kolagénu a redukcia nadmernej pigmentácie.

Problém s menom tachyfylaxia

V spojení s aktívnymi látkami, ako je vitamín C, sa tiež často objavuje slovo tachyfylaxia. O čo ide? V podstate o krátkodobé, rýchle vymiznutie účinkov aktívnej látky, prípadne lieku pri jeho častom používaní. Príkladom môže byť napríklad psychedelikum LSD, ďalšie drogy, ale aj liečivá, keď sa pre dosiahnutie účinkov zvyšujú dávky aktívnych látok.

Na každú aktívnu látku, či už lokálne alebo orálne užívanú, vznikne v organizme určitá miera tolerancie, a pre porovnateľný účinok je preto potrebné zvýšiť jej prijaté množstvo. Zvykáme si napríklad na antihistaminiká alebo na kofeín.

V prípade topicky aplikovaných produktov si zase môžeme zvyknúť na účinok vitamínu A (retinolu), keď už nedochádza k podráždeniu a vysúšaniu pleti, ale iba pozitívnemu účinku na pleť v dobe zrýchlenia bunkovej obnovy, k prečisteniu pleti a redukcii vrások.

Tolerancia na vitamín C nevzniká

U niektorých aktívnych látok však k tolerancii nedochádza, je to tak napríklad v prípade paracetamolu, ktorým sa liečime pri chrípke. K tolerancii dochádza, keď sa znižuje citlivosť receptorov na daný podnet (látku), alebo keď dôjde k zníženiu počtu daných receptorov. A práve vďaka tomu je vybudovanie tolerancie na vitamín C dosť nepravdepodobné.

Mechanizmus jeho účinku totiž nezahŕňa aktivitu receptorov, či už sa jedná o antioxidačný účinok (keď neutralizuje voľné radikály), podporu produkcie kolagénu (keď vitamín C pôsobí na enzýmy, ktoré sa syntézy kolagénu zúčastňujú) alebo o redukciu pigmentácie (keď vitamín C pôsobí v synergii s meďnatými iónmi a inhibuje aktivitu enzýmu tyrozinázy). Takéto vlastnosti nájdete v produkte White balance OXY R Medik8.

Aj keby k tejto nepravdepodobnej tolerancii aj tak došlo, zďaleka to nie je neriešiteľný problém. Stačí topické produkty s vitamínom C na chvíľu vysadiť, vystriedať za iné, napríklad za produkty s obsahom peptidov, ktoré obvykle s rovnako koncentrovanými produktmi s vitamínom C nepasujú dohromady. Z používania produktov s vitamínom C proti vráskam a nadmernej pigmentácii teda rozhodne nemusíte mať obavy.

Dokáže vitamín C zosvetliť pokožku?

Podľa štúdie z roku 2007 v časopise „Dermatologic Therapy“, v správnej forme a koncentrácii dokáže vitamín C (alebo L-askorbová kyselina) depigmentovať pokožku, zatiaľ čo vitamín E podporuje jeho efektivitu. Podľa článku v „Indian Dermatology Online Journal“ je vitamín C efektívnym zosvetľovačom pokožky a pomáha udržať jej zdravie. Jeho 16 týždňová aplikácia pomohla pacientom trpiacim melazmou. Jeho účinok sa porovnával s hydrochinónom, produktom na zosvetlenie pleti. Hydrochinón bol efektívnejší (93 percent vs. 63 percent v prípade vitamínu C), avšak vitamín C mal menej vedľajších účinkov (6 percent vs. 69 percent v prípade hydrochinónu).

Ako vitamín C zosvetľuje pokožku

Starnutie, slnečné lúče, fajčenie a iné škodliviny znižujú obsah vitamínu C v pokožke a spôsobujú jej mdlosť a hyperpigmentáciu. Dostatok vitamínu C v strave či jeho aplikácia na pokožku pomôže udržať pleť svetlejšiu, jasnejšiu a žiarivejšiu najmä v procese starnutia.

Vitamín C sa nachádza vo všetkých vrstvách pokožky. Dokáže redukovať známky starnutia, zosvetliť normálnu pokožku a riešiť hyperpigmentáciu. Zosvetľujúci efekt prichádza vďaka týmto procesom:

  • Množstvo melanínových kožných buniek (melanocytov) určuje farbu pokožky. Vitamín C znižuje tvorbu melanínu tým, že tlmí činnosť tyronázy – prvého enzýmu v procese prerodu aminokyseliny tyrosínu na melanín. A čím menej melanínu, tým je pleť svetlejšia.

  • Zvyšuje množstvo vitamínu E a glutatiónu (triaminokyselinového antioxidantu) v pokožke, čím udržiava pleť svetlejšiu. Vitamín C tiež zlepšuje účinky vitamínu E, čiže tieto dve látky pôsobia v symbióze.

  • Napomáha deleniu kožných buniek a ich obnove, čím sa na povrch pokožky dostávajú mladšie, čerstvejšie a svetlejšie bunky.

  • Ako mocný antioxidant neutralizuje voľné radikály poškodzujúce bunky, takže zmierňuje efekt prirodzeného starnutia a slnečného poškodenia spôsobujúceho hyperpigmentáciu. Tým udržiava pleť svetlejšiu a mladšiu na pohľad.

Vitamín C plní v tele niekoľko funkcií, avšak telo ho nedokáže ukladať, pretože je rozpustný vo vode. Musíte teda zabezpečiť, aby ste prijali každý deň dostatočné množstvo v strave. Nachádza sa najmä v pomarančoch, citrónoch, limetkách, tmavej listovej zelenine a iných druhoch zeleniny a ovocia.

Produkty obsahujúce topický vitamín C

Štúdie dokázali, že povrchová aplikácia vitamínu C je efektívnejšia pre zosvetľovanie pleti ako jeho príjem vo výživových doplnkoch. Exituje však limit na to, koľko vitamínu C dokáže telo absorbovať a využiť zo stravy a doplnkov, preto je vhodné zosvetľovať pleť kombináciou povrchovej starostlivosti a stravy bohatej na tento vitamín.

Vitamín C v lete?

Pomáha chrániť pokožku pred slnečným poškodením. Vitamín C poskytuje dodatočnú ochranu pred slnkom tým, že posilňuje dermu, a tak chráni pokožku ako takú pred škodlivými UV lúčmi a slnečným žiarením.

Dôležitá poznámka: Toto neznamená, že krémy a séra s vitamínom C sú náhradou opaľovacích prípravkov s ochranným faktorom! Vrchnú vrstvu pokožky je potrebné chrániť opaľovacími produktmi každý deň, vždy keď vychádzate von.

Ako si vybrať sérum s vitamínom C

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 469

Novinka!

Skincare klub

novinky z oblasti krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť

Ahoj! Volám sa Iveta Štecová. Pomáham ženám spomaliť starnutie pleti a udržať si mladistvý vzhľad, aby sa cítili šťavnato a sviežo v každom veku. Prihlás sa do klubu 15 000+ odberateľov.

Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v znení súhlasu.