Obľúbené produkty

5 mýtov o pokožke, ktorým by ste mali prestať veriť

5 mýtov o pokožke, ktorým by ste mali prestať veriť

Internet je dar, ktorý nám umožňuje rýchly a jednoduchý prístup k mnohým údajom. Paradoxne je však aj zdrojom dezinformácií, falošných správ a fám, ktoré sú žiaľ často považované za pravdivé. Aj v oblasti krásy sa stretávame s tým, že ľudia veria rôznym nepravdivým mýtom kolujúcim po internete. Poďme si ich bližšie predstaviť a vysvetliť, prečo by ste im nemali veriť.

Mýtus: Vyššia koncentrácia zabezpečí lepší výsledok

Pravda: Vyššia koncentrácia látok v kozmetike (napríklad vitamínu C alebo peptidov) nemusí nutne znamenať lepší účinok. Zoberme si napríklad peptid Matrixyl 3000 vyrábaný firmou Sederma, ktorý sa v kozmetike nachádza v 20%-nej koncentrácii. Séra bývajú zväčša z 90% voda, takže spomínaná 20%-ná koncentrácia je pravdepodobne z tých zvyšných 10%. Matrixyl 3000 je navyše veľmi drahou zložkou, cena prípravku by preto musela byť omnoho vyššia. A v neposlednom rade firma Sederma tvrdí, že pri koncentrácii vyššej ako 4% nedosiahnete lepší výsledok.

Iným príkladom je vitamín C, ktorý je veľmi nestálou zložkou kozmetických výrobkov. Produkty s vysokým obsahom vitamínu C sú buď vysušujúce, príliš drsné alebo neefektívne. Dnes už existujú nové, stabilnejšie formy vitamínu C, ktoré sú účinné aj pri nižšej (jemnejšej) koncentrácii. Ak kupujete sérum s céčkom(céčko chválim, dobré rozhodnutie), voľte také, ktoré nie je prifarbované. Malo by byť číre.  

AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ SÉRUM S VITAMÍNOM C. AKÁ KONCENTRÁCIA JE PRE VÁS VHODNÁ? 

Mýtus: Prírodné ingrediencie sú pre pokožku lepšie ako syntetické

Pravda: Prírodné produkty sú síce obdivuhodné, často však neprinášajú taký účinok, ako umelo vytvorené. Niektoré prírodné zložky môžu navyše pleti uškodiť. Extrakty z rastlín sú pod vplyvom nových výskumov veľmi dobrým pomocníkom v starostlivosti o pleť, bohužiaľ spôsob, akým sú získavané a skladované veľmi ovplyvňuje ich účinok.

Nie všetky umelé látky sú zlé. Peptidy v kozmetike nie sú reálne proteíny, ale boli vyrobené v laboratóriách. To však neznamená, že sú škodlivé. Často bývajú dopĺňané „prírodnými“ formulami, dobrým príkladom je hyaluronát sodný. Naopak niektoré škodlivé látky majú dokonca prírodný pôvod, ako napríklad parabény nachádzajúce sa v čučoriedkach či javorovom sirupe.

Mýtus: Aby bola starostlivosť o pleť efektívna, mali by ste ju cítiť (tŕpnutie, spevňovanie, štípanie)

Pravda: Starostlivosť o pokožku by nemala bolieť. Taká by mala byť zabezpečovaná výhradne certifikovaným odborníkom. Zoberme si napríklad peeling – pokožka by nemala byť zničená za účelom obnovy. Mala by sa meniť pomaly a postupne.

Podobne je to aj s dermastampom, ktorý by sa mal používať veľmi opatrne, ideálne u profesionála. Doma odporúčam iba také s krátkymi ihličkami do 0.3 mm. Aj tieto krátke ihličky urobia službu, koncentrované látky lepšie penetrujú do pokožky bez rizika podráždenia alebo krvácania. Samozrejme aj tu platia pravidlá a treba byť opatrný.  Retinol či AHA kyseliny môžu taktiež spôsobiť podráždenie a zápal , preto s nimi narábajte veľmi opatrne, poprípade si nechajte poradiť. Ak s retinolom začínate, stále voľte nižšiu koncentráciu a časom pridávajte. 

Mýtus: Citlivé typy pleti by nemali používať silné látky ako napríklad retinol

Pravda: Nové techniky a výskumy zmenili tento prístup a spôsob aplikácie retinolu. Dermatológovia často tvrdia, že neexistuje citlivá pokožka, len používanie nesprávnych kozmetických produktov. Na tomto je veľa pravdy, pretože ľudia často nemajú dostatok informácií o kozmetike, ktorú používajú, a privodia si tak mnohé ťažkosti.

Aby sme sa vrátili k retinolu – v dnešnej dobe existujú jeho nové formy, napríklad Medik8 r-Retinoate od Medik8, ktoré sú efektívnejšie ako tradičný retinol a zároveň ľahko tolerované aj citlivejšou pokožkou.

Mýtus: Čím ste starší, tým menej by ste sa mali zaoberať prevenciou

Pravda: Vo vyššom veku sa treba zameriavať najmä na obnovu pokožky, nemalo by to byť však na úkor prevencie. Obnova a prevencia totiž najlepšie fungujú spolu. Obnovujúce zložky zvyšujú hladinu kolagénu a bunkové omladenie, preventívne zložky chránia pleť pred poškodením od slnka a s ním súvisiacimi problémami, ako je napríklad hyperpigmentácia. Mladí ľudia bez vrások potrebujú ochrannú starostlivosť založenú na antioxidantoch, brániacich vplyvu škodlivých voľných radikálov. Starší ľudia potrebujú vyváženú starostlivosť antioxidantov (ktoré bránia ďalšiemu zhoršeniu stavu a novým poškodeniam) a obnovujúcich zložiek, ako sú peptidy (zvyšujúce tvorbu kolagénu a kmeňových buniek). Dennodenne sme totiž vystavovaní nie len slnku, ale aj vonkajším vplyvom prostredia, stresu či tvárovým výrazom.

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 463

Novinka!

Skincare klub

novinky z oblasti krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť

Ahoj! Volám sa Iveta Štecová. Pomáham ženám spomaliť starnutie pleti a udržať si mladistvý vzhľad, aby sa cítili šťavnato a sviežo v každom veku. Prihlás sa do klubu 15 000+ odberateľov.

Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v znení súhlasu.