7 zlozvykov, ktoré sabotujú vašu každodennú starostlivosť o pleť

Portrait of beautiful young woman covering her mouth with hand. Isolated.

Je veľmi ťažké si priznať, že sami sebe škodíme. Ako často sa vám stalo, že sa vám konečne podarilo schudnúť a tie krásne čierne šaty vám konečne sedeli a vtedy ste opäť prepadli čokoláde? Alebo ste sa chceli v práci konečne pohnúť vpred a vybaviť zopár úloh a namiesto toho ste si uvedomili, že si prezeráte Facebook alebo Instagram? Podobne je to aj so starostlivosťou o pleť.

Často robíme veci aj napriek tomu, že vieme, že nám škodia alebo si nie sme istí, či sme sa vydali na správnu cestu. Vybrali sme si vhodné produkty, obsahujú tie správne ingrediencie? Obavy sa zmenia na strach a predtým, ako si to uvedomíme, sa môžeme cítiť rozčarovaní najmä z našich výsledkov.

Ste v tom sami?

V rámci starostlivosti o pokožku existuje mnoho spôsobov na zmeranie efektívnosti našich postupov. Niekedy nie je jednoduché, vybrať si ten správny postup alebo sa nepomýliť. Sme zaplavení rôznymi radami a návodmi a nevieme, ktoré sú pre nás tie pravé. Nie ste v tom sami, mnoho ľudí má tento problém. V tomto článku si predstavíme 8 najčastejších zlozvykov, ktoré môžu viezť k tomu, že naša snaha o správnu starostlivosť o pleť sa javí márna.

1, Miešanie značiek

Nikdy nemiešajte rôzne značky kozmetických výrobkov bez výslovného odporúčania lekára alebo dermatológa. 

Ak hľadáte konkrétne výsledky, správnou cestou je nájsť pre seba vhodnú značku kozmetiky a držať sa jej. Tie najlepšie firmy vyvíjajú produkty synergicky, ak vám vyhovuje jeden, budú pravdepodobne aj ostatné. Poradia vám, ktorý produkt je vhodný na denné, ktorý na večerné použitie, ako sa majú jednotlivé prípravky vrstviť, aby spolu pôsobili čo najlepšie a aké množstvo je pre vás potrebné. Často sa nechávajú počuť aj o tom, aké použili jednotlivé zložky kozmetiky a prečo. Jednoduchý čistiaci prípravok s neúplným zložením a vysokokvalitné sérum asi nebude tá správna kombinácia.

2, Preskakovanie jednotlivých krokov, alebo úplné vynechanie celého procesu

Ak ste sa rozhodli pre starostlivosť používajúcu aktívne zložky ako sú retinol a alfahydroxydové kyseliny (AHA), je vhodné začať pomaly, s menším množstvom produktov a pravidelnou výmenou denného a nočného procesu. To dovolí pokožke zvyknúť si a vyrovnať sa s novým režimom.  

Akonáhle bude pleť schopná tolerovať väčšiu intenzitu ošetrení, je vhodné v nej pokračovať. Preskakovanie jednotlivých krokov, nedostatočné čistenie, alebo použitie len niektorých produktov (napríklad zvláčňovača pred spaním) môže spomaliť proces dosiahnutia želaných výsledkov. Žiadna kozmetika predsa nefunguje, ak je len položená na poličke, však?

3, Nedostatočná aplikácia opaľovacieho prípravku

Určite ste to počuli aspoň stokrát – natierajte sa opaľovacím prípravkom 365 dní v roku. Áno, aj v zime. Určite sa nespálite počas zimných mesiacov, UVA lúče však znehodnocujú pleť aj vtedy. Dokonca aj ak je zamračené. Ničia DNA kožných buniek, čo vedie k vráskam a pigmentácii. Preto si nájdite vhodný opaľovací prípravok a buďte mu verní. Každý jeden deň.

4, Žiadny vitamín A(retinol)

Ak si nie ste istí, či ste našli to pravé orechové pre svoju pokožku, spýtajte sa sami seba nasledujúcu otázku: Zahŕňa vami zvolená kozmetická značka do svojich produktov aj retinol? Ak nie, neočakávajte žiadne zázraky, môžete byť skôr sklamaní.

Ak máte mladistvú pleť bez konkrétnych ťažkostí, retinol môžete na chvíľu vynechať. Ak sa však táto látka zmestí do vášho rozpočtu, čím skôr ho začnete používať, tým lepšie. Vitamín A je totiž dôležitý pre zdravie pokožky a dokáže zvrátiť poškodenie DNA. Nie všetky formuly však pôsobia rovnako, vhodné je vyhľadať profesionálnu radu. Ako si vybrať sérum so správnou koncentráciou retinolu sa dozviete TUAk s retinolom iba začínate voľte stále to s nižšou koncentráciou ako napr. VITAMÍNOVÉ SÉRUM RETINOL 3 TR

5, Netreba sa vzdávať

Aj tá najlepšia značka využívajúca retinol, vitamín C, niacinamid, AHA a BHA či antioxidanty vám nepomôže, ak to vzdáte po 3 či 4 týždňoch. Ak ani po tomto čase nebadáte výsledky, nebojte sa a vydržte. Určite sa dostavia. Vynikajúce produkty sú investíciou a ich účinky nemusíte badať ihneď. Je to dlhodobý proces, ktorý sa však oplatí. Vseobecne platí, že výsledky sa dostavia po 3 až 6 mesiacoch pravidelného používania.

6, Zlá alebo žiadna rada

Toto je veľmi dôležité, dobrou radou sa vyhnete zmätku a zlým informáciám. Dobré kozmetické značky by mali mať aj dobré recenzie. Ak si však radiaca osoba nevypočuje vaše otázky a obavy, alebo nemá čas vám všetko dostatočne vysvetliť, nepomôže vám tak, ako si zaslúžite. Vtedy si nájdite niekoho iného, kto sa vám bude dostatočne venovať. Ak si firma pýta prémiovú cenu za svoje produkty, mali by ste dostať aj prémiové poradenstvo, však?

7, Botox a výplne

Tento bod je kontroverzný, áno viem. Nie som za výplne a botox, som zástancom prirodzenosti, ale stretávam sa aj s tými lenivšími, ktorí cvičiť jednoducho nebudú:).  Ak ste veľmi nešťastní z toho, ako rýchlo vaša pleť starne, cvičiť sa vám naozaj nechce(čo mi je vždy ľúto) môžete sa rozhodnúť pre botox či výplne s kyselinou hyalurónovou. Ak sú podané správne, výsledok môže byť dobrý. Avšak pozor! Ak je vaša pleť suchá a citlivá alebo vykazuje známky hyperpigmentácie, nemusí byť efekt taký pozitívny. Kozmetické zásahy a dobrá starostlivosť musia ísť ruka v ruke. Väčšina odborníkov na podobné procedúry vám odporučí aj vhodné prípravky starostlivosti o pleť a ak tak neurobia, mali by ste si nájsť inú kliniku.

Niekoľko zlozvykov

Fajčenie, cukor a alkohol môžu vašu snahu o krásnu pokožku zmariť a navyše vám poškodia zdravie. Fajčenie odčerpáva prirodzené zásoby vitamínu C v pokožke a dusí krv v derme. Je to ťažké, skúste s ním však prestať.

Cukor je síce chutný, ak ho prijímate priveľa, vrství sa v jednotlivých bunkách tela (aj v tých kožných), čo môže viezť k lepkavým bunkám a procesu zvanému pokročilá glykácia. Dochádza k sieťovaniu kolagénu a následne k vráskam.

Alkohol vo vyššom množstve (viac ako jeden pohár vína denne) môže viezť k závislosti a poškodeniu pokožky, kedy bunky v derme sú dehydratované a vaša snaha o čo najlepší výsledok starostlivosti o pleť zmarená. Derma totiž potrebuje zdravý prietok krvi, zvláčňovanie a živiny. Všetky tieto zlozvyky jej tieto dôležité látky odoberajú.

Mohlo by vás zaujímať

FAKTY O RETINOLE. PREČO POUŽÍVAM SÉRUM S RETINOLOM A PREČO JE NAJLEPŠOU VOĽBOU NA LIEČBU VRÁSOK A AKNÉ

13 TIPOV AKO SPEVNIŤ TVÁROVÉ SVALY A VYŠKRTNÚŤ VRÁSKY ZO SVOJHO ŽIVOTA. VIDEO V ČLÁNKU

VRÁSKY POD OČAMI, POKLESNUTÉ VIEČKA A PRIEHLBINY? VIDEONÁVOD V ČLÁNKU

<a href=’https://www.freepik.com/free-photo/beautiful-young-woman-covering-her-mouth-with-hand-isolated_1139811.htm’>Designed by Freepik</a>